pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

mich18    89

Panowie dobre rozwiązanie będzie dać w drugiej dawce mocznik na pszenicę ? Nawożenie planuje takie, pierwsza dawka była 10 marca saletrzak 170kg/ha na drugą dawkę planuje dać 150 kg/ha saletry + 100 kg/ha mocznika, dawka 3 przed kłoszeniem 200kg/ha saletry. Czy to dobre rozwiązanie ? 


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Przekombinowane. A po za tym slabo zbilansowane. Te 200kg saletry to na pierwszą dawkę powinno isc a ten saletrzak na trzecią. (w ogole saletrzaku nie powinno się kupować). Na drugą dawkę zdecyduj się albo mocznik albo saletra.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Sam mam mocznik na druga dawke i tak sobie mysle, ze po swietach juz by pasowalo siac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948
54 minuty temu, cieplym3 napisał:

Sam mam mocznik na druga dawke i tak sobie mysle, ze po swietach juz by pasowalo siac?

2 dawka idzie jak pszenica strzela w górę, mocznik daje się dwa tygodnie wcześniej, ale nikt tutaj nie jest wróżką i nikt nie wie w jakim stadium masz pszenicę by coś doradzić.

U siebie dzisiaj wysiałem pierwszą dawkę a pszenica w zasadzie jeszcze nie ruszyła. Liście zmrożone, zielonego to jest ze 2-3 cm od ziemi. Po tych drugich mrozach tak ją załatwiło. Drugą dawkę jak dobrze pójdzie to na przełomie kwietnia i maja wysieję.

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Ale jednak wraz ze zmiana dlugosci dnia zboza reaguja jednakowo bez wzgledu na warunki czyli strzelanie w zdzblo pszenicy wypada tak od 10 do 20 kwietnia, mam racje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian
właśnie też się zastanawiam kiedy planować 2 dawkę N. Saletra poszła 8 dni temu ale przez cały czas w nocy są przymrozki a w dzień 4-5stopni, rośliny stoją w miejscu... w takim tempie rozwoju rosliny wypada podać azot w weekend majowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

U mnie ta sama sytuacja, azot podany 5 marca a do tej pory praktycznie zero ruchu w roślinach jedynie na życie widać, że coś drgnęło i się podniosło do góry ale pszenica to wręcz pożółkła.

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polomaksi    33
u mnie azot podany22.03 pszenica widac powoli odbija. a panowie spokojnie po swietach mowia cieplo przyroda wszystko dogoni. i zeby nie trzeba bylo po 15 z druga dawka cisnac 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian
pszenica ostroga ruszyła w górę ok 1cm w górę ale bardzo niemrawo zwłaszcza że dziś śnieg od rana i znowu biało na polach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
16 minut temu, adrian napisał:

pszenica ostroga ruszyła w górę ok 1cm w górę ale bardzo niemrawo zwłaszcza że dziś śnieg od rana i znowu biało na polach.

 

bo dostała azotu z 500+  :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przem00    13

u mnie azot poszedl 7 marca i na razie trudno bylo mowic by cos szczególnie ruszyło. ale po swietach jak sie juz ociepli to pewnie wszystko szybko ruszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian
podobno święta mokre i zimne a już od wtorku powyżej 10 stopni i słońce. przydało by się żeby wszystko ruszyło bo azot wiecznie czekać nie będzie na pobranie. Zauważyłem dziś że rośliny w górę nie bardzo się spieszą ale dużo nowych korzeni jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Z calym szacunkiem.ale chyba na nartach sie buja.wegetacja ruszyla ale w 10%.prawda jest taka ze dlugosc dnia ktora wspolmiernie zbiegnie sie z przyspieszeniem faz rozwojowych roslin bedzie miala relatywny wplyw na plon.Trzeba bedzie stosowac srodki w celu przedłuzenia faz rozwojowych..

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr4255    38

Kurczę jak korzenie przyrosly od 3 do 5 cm i widać nowe zieloniutkie liście to gołym okiem widać że ruszyła 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

A czym byś polecił skrócić dobrze rozkrzewioną pszenice i żyto?


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Jasne, ze ccc w skracaniu ok, chodzilo mi o uzywanie ccc w celu przedluzenia krzewienia o czym pisal Akacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pn111222    0

Mam pytanie proszę o rade. Nie siałem jeszcze pierwszej dawki nawozu na ozime. Teraz mają być cieplejsze dni tylko w święta mogą jakieś przymrozki być. Kiedy lepiej posiać Saletrę amonową czy lepiej np. jutro w sobotę czy poczekać na po świętach na wtorek? I jaka dawka w tym okresie byłaby odpowiednia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zawisza    256

Leć już teraz jak sie da wjechać w pole nie robiąc szkód, zależy jak wyglądają rośliny, ale wg mnie te 200kg czyli dajmy te 65kgN będzie w pytke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tylko się nie zesrajcie w tym pośpiechu xD

 

Azot można wysypać tylko co z tego jak do tego potrzebna jest temperatura tak jak dziś żeby azot został wykorzystany a nie z powrotem spierdzielił w powietrze

Takich co siali zaraz po tych dużych mrozach to na forum nie brakuje. minęło 3 tyg i azot nic nie zdziałał bo nie było tygodnia z temperaturą powyżej 10 stopni

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zawisza    256

Tylko nie porównuj ludzi, którzy sieli końcem lutego bądz początkiem marca, do dnia dzisiejszego czyli 30 marca. Jeżeli dla Ciebie wysiew azotu na dzień dzisiejszy jest pośpieszną decyzją, to pewnie osiągasz plony rzędu 4-5t. Na ten moment nie ma sie nad czym zastanawiać, prognozy mówią same za siebie, na środę ma być 17 stopni, a w najbliższym przyszłym tygodniu temperatura nie mniejsza niż 12 stopni, więc dalej czekaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 minutę temu, Zawisza napisał:

Tylko nie porównuj ludzi, którzy sieli końcem lutego bądz początkiem marca, do dnia dzisiejszego czyli 30 marca. Jeżeli dla Ciebie wysiew azotu na dzień dzisiejszy jest pośpieszną decyzją, to pewnie osiągasz plony rzędu 4-5t. Na ten moment nie ma sie nad czym zastanawiać, prognozy mówią same za siebie, na środę ma być 17 stopni, a w najbliższym przyszłym tygodniu temperatura nie mniejsza niż 12 stopni, więc dalej czekaj.

 

4-5 ton to taki plon każdy osiągnie bez żadnej dawki nawozu.

Nie jest pośpiechem teraz ale się nie da wjechać po ostatnich opadach i trzeba czekać albo na przymrozek albo na podeschnięcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zawisza    256
41 minut temu, Zawisza napisał:

Leć już teraz jak sie da wjechać w pole nie robiąc szkód, zależy jak wyglądają rośliny, ale wg mnie te 200kg czyli dajmy te 65kgN będzie w pytke.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj