pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
major_89    36

Jeśli zrobila się brązowa nie jest powiedziane że pójdzie na zmarnowanie! To wszystko zależy czy węzeł krzewienia został uszkodzony. Jeśli wysiejesz nawóz azotowy to oczywiście trzeba się liczyć z pewnymi stratami związanymi z wymyciem azotanów w głąb profilu glebowego. Jednak jesli wczesną wiosną nie nastąpio gwałtowne podtopienia lub silne opady atmosferyczne to podsiąkanie kapilarne gleby pozwoli utrzymać w wiekszości azot w roztworze glebowym i kompleksie sorbcyjnym gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Co to jest ten wezel krzewienia i gdzie go dokładnie szukac w roslinie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Nawożenie PK faktycznie porażające chyba że masz wysoką zasobność gleby. Przy takim nawożeniu PK przy niskiej zasobności nie masz co się spodziewać więcej niż 5 ton. Alternatywnie polecam nitrofoski z Yara. Radze przemyśl ich stosowanie pszy takiej agrotechnice. Nawożenie N w okolicy 120 kg wymaga stosowania natywylegacza. Zastosój najzwyklejszy chlorek chloromekwatu (CCC) w dawce 1,5l/ha jako dodatek do fungicydu T1. W fazie BBCH 31 (wyczuwalne pierwszo kolanko ). Drugą dawkę nawozu azotowego zastosój do końca fazy strzelania w źdźblo to jest liść flagowy, chyba że zaobserwujesz objawy niedoboru azotu.

Jeżeli drugą dawkę kolega planuje dać w formie mocznika to zdecydowanie wcześniej niż na liść flagowy


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek56    4

Witam mam maly problem z moja pszenica. Bylem wczoraj na polu i jest troche za rzadka. Chcialem sie Was poradzic co zrobic zeby ja dobrze rozkrzewic??

Myslalem, zeby na poczatku marca jak tylko da sie wjechac w pole rozsiac 200kg/ha Saletry Pulawskiej a jak sie zrobi troszke zielona opryskac mocznikem w stezeniu 10% do tego siarczan magnezu i 0,7 litra CCC.

Co o tym myslicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Witam mam maly problem z moja pszenica. Bylem wczoraj na polu i jest troche za rzadka. Chcialem sie Was poradzic co zrobic zeby ja dobrze rozkrzewic??

Myslalem, zeby na poczatku marca jak tylko da sie wjechac w pole rozsiac 200kg/ha Saletry Pulawskiej a jak sie zrobi troszke zielona opryskac mocznikem w stezeniu 10% do tego siarczan magnezu i 0,7 litra CCC.

Co o tym myslicie?

Za rzadka to jaka obsada? Dla jednego mało będzie 300, dla drugiego 600.

Jak rzeczywiście musisz dokrzewiać to 250kg saletry wcześnie, i w fazie krzewienie 0,5l CCC lub 0,1l moddusa.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mcfarmeros    5

Kolego LOSTKOS a co Ty mi radzisz ? Panowie za porady zgóry dziękuję.

 

 

Powiem szczerze jestem laikiem i zaczynam dopiero przygodę na polu . Bawie się tylko w zboże głównie na sprzedaż bo ze zwierząt to tylko kurki dla własnej potrzeby gołębie pocztowe ale żeby sobie fruwały i na dooobry rosołek i aktualnie klacz zimnokrwista z zrebakiem ale to hobby mojego ojca pozdrawiam

Edytowano przez Mcfarmeros

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek56    4

Za rzadka to jaka obsada? Dla jednego mało będzie 300, dla drugiego 600.

Jak rzeczywiście musisz dokrzewiać to 250kg saletry wcześnie, i w fazie krzewienie 0,5l CCC lub 0,1l moddusa.

Rzadka to znaczy ze od 200 do 250 roslin na metrze. Wlasnie tez rozwazalem zeby sypnac wiecej saletry i opryskac samym CCC, ale mam troche slabe ph i mysle ze azot podany na lisc bedzie lepszym rozwiazaniem.

Co o tym myslicie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Jeśli słabe ph to azot dolistnie sytuacji nie poprawi.Przy niskim odczynie pszenica sie słabo krzewI przez niedobory fosforu.Ogranicz nawozenie do mozliwosci twojego pola a po zbiorach wapnowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie proszę o radę,

jesienią był wysiany nawóz(ABS P69 5-10-20) w dawce 200kg/ha i teraz nie wiem czy dać do tego jeszcze fosforan amonu + sól potasową w dawce po 150kg/ha czy polecieć tylko azotem w formie RSM-u 32?

 

Dodam że pola są sąsiadujące łącznie 3.5ha, na 2.84 wysiany został SALIOR a na reszte SKAGEN. Pierwszy znacznie gorzej przezimował i ma bardziej pożółknięte liście, a także mniej się rozkrzewił.

Edytowano przez mlodociany17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Kolego LOSTKOS a co Ty mi radzisz ? Panowie za porady zgóry dziękuję.

 

 

Powiem szczerze jestem laikiem i zaczynam dopiero przygodę na polu . Bawie się tylko w zboże głównie na sprzedaż bo ze zwierząt to tylko kurki dla własnej potrzeby gołębie pocztowe ale żeby sobie fruwały i na dooobry rosołek i aktualnie klacz zimnokrwista z zrebakiem ale to hobby mojego ojca pozdrawiam

Ja poradze podobnie jak inni. Na start 200-250 kg saletry i w fazie krzewienia 0,5 l CCC. Jako że masz niskie pH to podaj dolistnie jakiś nawóz NPK - zniweluje to w pewnym stopniu szczególnie niedobór fosforu który przy niskim pH często występuje (zrób np. 2 takie zabiegi)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Panowie proszę o radę,

jesienią był wysiany nawóz(ABS P69 5-10-20) w dawce 200kg/ha i teraz nie wiem czy dać do tego jeszcze fosforan amonu + sól potasową w dawce po 150kg/ha czy polecieć tylko azotem w formie RSM-u 32?

 

Dodam że pola są sąsiadujące łącznie 3.5ha, na 2.84 wysiany został SALIOR a na reszte SKAGEN. Pierwszy znacznie gorzej przezimował i ma bardziej pożółknięte liście, a także mniej się rozkrzewił.

 

Jesienne nawożenie naprawdę skromne! Ostatecznie możesz zastosować zaproponowane przez ciebie nawozy jednak licz się z małym ich wykorzystaniem przez rośliny. Jeśli jeszcze nie kupiłeś RSM to zastanów się nad zastosowaniem nitrofosek, powinny przynieść lepszy efekt. Polecam nitrofoski YaraMila np. 24-6-12.

Na plantacji bardziej uszkodzonej przez mrozy określ najpierw obsadę i zdrowotność węzłów krzewienia. Być może kwalifikuje się ona do przesiania więc z nawozem bym się wstrzymał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Rzadka to znaczy ze od 200 do 250 roslin na metrze. Wlasnie tez rozwazalem zeby sypnac wiecej saletry i opryskac samym CCC, ale mam troche slabe ph i mysle ze azot podany na lisc bedzie lepszym rozwiazaniem.

Co o tym myslicie??

No to sytuacja jest zła... Na niskim pH krzewienie jest słabe. Masz 2 wyjścia, albo próbować to ratować, dać 250kg saletry i 0,5lCCC albo przesiać np owsem, który w takich warunkach sobie poradzi.

Panowie proszę o radę,

jesienią był wysiany nawóz(ABS P69 5-10-20) w dawce 200kg/ha i teraz nie wiem czy dać do tego jeszcze fosforan amonu + sól potasową w dawce po 150kg/ha czy polecieć tylko azotem w formie RSM-u 32?

 

Dodam że pola są sąsiadujące łącznie 3.5ha, na 2.84 wysiany został SALIOR a na reszte SKAGEN. Pierwszy znacznie gorzej przezimował i ma bardziej pożółknięte liście, a także mniej się rozkrzewił.

Oj skromnie. Fosforu nie ma sensu teraz dawać, potas słabo migruje szczególnie na glebach ciężkich i wiosną tez może być mało efektywny.

Na przyszłość zaplanuj sobie wszystkie zbiegi jeszcze przed siewem, już wtedy można wszystko zepsuć.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory robił to mój tata, nie ingerowałem w jego decyzję. Teraz będę się starał uratować co się da, no i w miarę normalnie wystartować z jarymi, ziemniakiem i burakami. Dziękuję za porady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

mam pszenicę Bogatkę siana pod koniec września 180kg/ha, ładnie się rozkrzewiła i jest dość gęsta, przedsiewnie dałem 300kg polifoski 6 + 150kg kizerytu i zastanawiam się ile dać saletry na start czy może lepiej mocznik ? Stanowisko po pszenżycie, klasa ziemi IV i jaką ochronę polecacie tak aby było dobrze nie koniecznie tanio najlepiej w II zabiegach

 

Znalazłem coś o stosowaniu nawozów azotowych, może komuś się przydać:

Wczesną wiosną należy stosować pod zboża ozime: saletrę amonową lub mocznik, który działa najdłużej, co wczesną wiosną jest wskazane. Niskie temperatury i powolny jeszcze wzrost zbóż, a w związku z tym powolne pobieranie azotu powodują, że azot z mocznika jest dłużej dostępny dla roślin. Jeżeli zboże bardzo słabo przezimowało, wówczas w pierwszej dawce stosować saletrę amonową, a w drugiej - mocznik. Stosowanie saletrzaków (obecnie o różnych nazwach) uzasadnione jest wtedy, gdy można wymieszać je z glebą, by ograniczyć straty azotu. Tak więc w uprawie zbóż saletrzak jest nawozem przedsiewnym.

Na glebach lżejszych lub w warunkach niedoboru wody bardzo dobre efekty uzyskuje się stosując przedsiewnie pod zboża jare mocznik w ilości nawet do 70-80% planowanej dawki azotu. Wówczas zboża jare bardzo dobrze i harmonijnie rozwijają się już od wczesnych faz rozwojowych, wykorzystując zapasy wody zimowej i lepiej znoszą późniejsze niedobory wilgoci. Saletrzana forma azotu stosowana przedsiewnie w dużej dawce powoduje słaby wzrost i rozwój korzeni.

Edytowano przez marcin2057
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nic dodać nic ując tu jest zawarte wszystko i to mi wystarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Daj 150-200 kg saletry i nie kombinuj z żadnym mocznikiem. Mocznik daj na 2 raz, jak na I dawke 150 saletry to na II 200 mocznika

Co do ochrony to tak:

T1 Wirtuoz 1,2 + Gwarant 0,5 l T2/T3 Amistar 0,6 l + Areta 0,4

T1 Duet Star 1 l + Atak 0,8 l T2/T3 Soligor 1 l

T1 Input 1 l T2 Prosaro 1 l

 

Ostatni wariant chyba najdroższy ale nie koniecznie najskuteczniejszy (aczkolwiek słyszałem dobre opinie o nim). Bardziej stawiałbym na 1 i 2 wariant zaleznie od stanu plantacji: jezeli będzie widoczne spore porażenie przed choroby to wariant drugi, jezeli rośliny będą dosyć zdrowe to może być wariant pierwszy


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2262

Daj 150-200 kg saletry i nie kombinuj z żadnym mocznikiem. Mocznik daj na 2 raz, jak na I dawke 150 saletry to na II 200 mocznika

Co do ochrony to tak:

T1 Wirtuoz 1,2 + Gwarant 0,5 l T2/T3 Amistar 0,6 l + Areta 0,4

T1 Duet Star 1 l + Atak 0,8 l T2/T3 Soligor 1 l

T1 Input 1 l T2 Prosaro 1 l

 

Ostatni wariant chyba najdroższy ale nie koniecznie najskuteczniejszy (aczkolwiek słyszałem dobre opinie o nim). Bardziej stawiałbym na 1 i 2 wariant zaleznie od stanu plantacji: jezeli będzie widoczne spore porażenie przed choroby to wariant drugi, jezeli rośliny będą dosyć zdrowe to może być wariant pierwszy

 

Zamiast Prosaro to Fandango z strobiluryna, Prosaro bliżej ochrony kłosa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Daj 150-200 kg saletry i nie kombinuj z żadnym mocznikiem. Mocznik daj na 2 raz, jak na I dawke 150 saletry to na II 200 mocznika

Co do ochrony to tak:

T1 Wirtuoz 1,2 + Gwarant 0,5 l T2/T3 Amistar 0,6 l + Areta 0,4

T1 Duet Star 1 l + Atak 0,8 l T2/T3 Soligor 1 l

T1 Input 1 l T2 Prosaro 1 l

 

Ostatni wariant chyba najdroższy ale nie koniecznie najskuteczniejszy (aczkolwiek słyszałem dobre opinie o nim). Bardziej stawiałbym na 1 i 2 wariant zaleznie od stanu plantacji: jezeli będzie widoczne spore porażenie przed choroby to wariant drugi, jezeli rośliny będą dosyć zdrowe to może być wariant pierwszy

Słuchaj a nie jest tak że pierwsza dawka powinna być większa jak druga. gdzieś czytałem że na pierwsza dawkę trzeba wnieść 60%azotu planowanego na uprawę

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Niby tak, ale saletra szybko znika, przez co zwiększenie dawki, to jakby wyrzucić pieniądze. Jeżeli jest dość ciepło, żeby dać mocznik, to można dać te 60%, bo mocznik dłużej zachowuje się w glebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

No ale teraz jest też ta saletra że ma azot w dwóch formach czyli już tak szybko nie znika. Dłużej tzn później zaczyna działać a jeśli się chce szybo dostarczyć azot to saletra.

ja będę siał 250 saletra a na drugą 100kg mocznik i niech się dzieje co chce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

kiedyś sie tak mówiło że większość dawki idzie na pierwszy strzał, ale teraz jest troche inaczej, wszystko zależy od stanu roślin.

Na plantacjach dobrze rozwiniętych nie ma sensu walenie dużej I dawki by jeszcze pobudzać rośliny do krzewienia bo nie wiadomo ile pędów roślina nie wykarmi, i warto jest wtedy dać mniejszą pierwszą dawke a zwiększyć drugą która tak jakby ograniczy naturalną redukcje pędów.

Co innego na plantacjach słabszych, gdzie pierwsza dawka musi być prawdziwym je***ęciem aby pobudzić rośliny do nadrobienia krzewienia

  • Like 1

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj