Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
Opublikowano

Z liścieniami soi dzieje się tak  jak z ludzmi  ze słodkiego zawsze malucha robi się skurwisy...  czasami w póżniejszych fazach rozwoju  . Łakomym kąskiem dla gołębia jest soja już napęczniana , a za***istym przysmakiem ta krótko przed pojawieniem się nad ziemią , widzi gdzie się ziemia odchyla i łapie za nasiono które potem stanie się liścieniem  [o ile go nie zje ] czasem jest tak że korzonek słabo się trzyma i wyrwie z łodygą i go zostawi , bo się boi zadławienia siebie albo młodego , soja przed wschodami jest w kształcie łuku i tam jest najsłabsza i tam się urywa i zostaje korzeń , który nadal rośnie jeszcze przez jakiś czas . Kolega pisał że mu coś wygiąga i zostawia badle , co więc szuka ? jak nie szkodnika korzeni . gawron rwie kuku bo nasiono zostaje w ziemi , ale co szuka wpomniany bażant w ziemi jak soja wszystko co do zjedzenia na na wierzchu . Podejrzewam że soja ta która już powschodziła kilka dni wcześniej tego liścienia ma już niesmacznego , albo wręćz szkodliwego dla zdrowia zjadaczy soi w póżniejszym terminie [ sarny zające ] bo jeszcze nigdy nie spotkałem żeby było ugryzione na równi z liścieniem albo poniżej , żawsze jest użarte powyżej kilka cm. , być może roślina w ten sposób się broni przed  zagładą wytwarzając niezjadliwą substancję w liścieniach i wtedy nawet ugryziona ponad liścieniem jest w stanie się odbudować . Ponoć w fasolach najgrożniejsze pokolenie śmietki jest kwietniowo / majowe i nie wykluczone że wam te plantacje opierdoliła śmietka , a te które nie zdążyła teraz wyrywają ptaki i obierają korzenie z larw 

Opublikowano
W dniu 24.05.2025 o 15:59, jahooo napisał(a):

na etykiecie tego, co kupiłem, pisze, że dawka od 0,6l do 0,9l na soję , mam zamiar dać razem z tiff 0,5l/ha

Jakie proporcje dajesz żeby było bezpiecznie?  A mieszanka tiff z corum ktoś stosował?? 

Opublikowano

Ja po tegorocznych obserwacjach, w przyszłości zrezygnuję z wałowania. Na polu zrobiło się klepisko i część jest na wierzchu a część dopiero się przebija siane 28 kwietnia... i ta co się przebija jest wydziobywana przez latające szczury...

Opublikowano

Jak zaczyna dostawać liści właściwych to dają jej już spokój, liścienie jak się zaczynają robić intensywnie zielone to też już ich nie interesują. Swoją siałem 2 Maja nic nie walowane a i tak z wierzchu się delikatna skorupa zrobiła.

Opublikowano
3 godziny temu, Sawyer021 napisał(a):

Jakie proporcje dajesz żeby było bezpiecznie?  A mieszanka tiff z corum ktoś stosował?? 

nie wiem, dopiero będę eksperymentował, mam zamiar dac 0,5l plus 0,12 tiff na ha

Opublikowano
6 godzin temu, arnoldino napisał(a):

Z tego co zaobserwowałem u siebie to odstraszacz dźwiękowy skutecznie działa tak do max dwóch tygodni i po tym czasie gołębie na tyle się do niego przyzwyczają że nie robi na nich to wrażenia. Jak ustawiać to przed samymi wschodami to jeszcze  podziała na nie dość skutecznie. Co ciekawe od paru dni co jakiś czas przelatuje jastrząb nad polami, chyba go ten nagrany dźwięk zwabił i skuteczność wzrosła bardzo dużo jak oprócz tego że słyszą to też widzą zagrożenie 

Jeśli by faktycznie działał skutecznie przez 2 tygodnie to raczej potem problem sam się rozwiązuje z gołębiami 

Opublikowano

Mam dwa pytania - jaka jest minimalna obsada dla soi, żeby ją zostawić? Toczę nierówną walkę z gołębiami, trochę soję przerzedziły i się zastanawiam jaka jest minimalna obsada, a soję mam pierwszy rok. Będę wdzięczny za odpowiedź.

 

Drugie pytanie - w jakiej fazie stosujecie Tiff?

Opublikowano
4 godziny temu, mysza103 napisał(a):

Jeśli by faktycznie działał skutecznie przez 2 tygodnie to raczej potem problem sam się rozwiązuje z gołębiami 

Nie przy takiej pogodzie jaka w tym roku jest w maju, soja siana 2 maja dopiero teraz wychodzi z ziemi, co ciekawe już nie interesuje gołębi.Wychodzi ta której gołębie nie wydziobały.

Opublikowano
21 minut temu, martinoss napisał(a):

Mam dwa pytania - jaka jest minimalna obsada dla soi, żeby ją zostawić?

Wg uznania.😉

U mnie jak się spojrzy łyse pole tak objadły liścienie wschodzące.

Ale trzymam póki co.Zostały łodyżki które korzonka mają i wypuszczaja pomału liście.

Zobaczymy co będzie.

Jeszcze chwila jest do przesiewu.

Plonu nie będzie ale przynajmniej będzie test co i ile zostawiać na przyszłość.

 

Opublikowano
7 minut temu, MarcinKa napisał(a):

Zostały łodyżki które korzonka mają i wypuszczaja pomału liście.

Chyba tylko te na których urwały liścienie a czubek, stożek wzrostu został, te co urwały razem z czubkiem, łodyżki zbrązowiały na końcu i żadnych liści raczej już nie wypuszczą.

Opublikowano

Bardzo prawdopodobne że jest tak jak mówisz.

Będę obserwował.

Tak naprawdę dopiero nastaje ciepło takie w którym to wszystko pomału ruszy...

Tak jak pisałem będzie doświadczenie.

Bolesne ale co zrobić..

Opublikowano

ja w tym roku chce powschodowo bentazon+tiff, a na powtórkę imazamox 0.5 litra + znowu tiff. a na jednoliścienne labrador. damian , napiszesz na priw do mnie, jestem ciekawy substancji czynnej.

Opublikowano
31 minut temu, Siedzacybyk napisał(a):

ja w tym roku chce powschodowo bentazon+tiff, a na powtórkę imazamox 0.5 litra + znowu tiff. a na jednoliścienne labrador. damian , napiszesz na priw do mnie, jestem ciekawy substancji czynnej.

No ja też. 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez mtz_820
      Orientuje sie ktos z was jakie sa ceny sruty rzepakowej?
    • Przez agrofoto
      Szanowni Państwo,
       
      proponujemy niecodzienny sposób zdobywania wiedzy. Portal AgroFoto.pl wspólnie z firmą BASF zaprasza na pierwszą w polskim Internecie rolniczym wirtualną prezentację na żywo dostępną on-line. Ty zasiądziesz wygodnie z kawą bądź herbatą przed swoim komputerem a informacje, wiedza i praktyczne wskazówki przyjdą same wprost do Ciebie. Teraz wystarczy tylko wejść na stronę
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      i wziąć udział w prezentacji na temat prawidłowego stosowania regulatorów wzrostu w zbożach. Pytanie "czy skracać zboża?" jest z pozoru proste. Dziś wszyscy raczej odpowiadamy, TAK. Zrobić jeden zabieg, czy dwa i od czego to zależy? Tu odpowiedź już nie jest tak oczywista. Stosowanie regulatorów wzrostu jest tylko jednym z elementów całej technologii, czy można skracać lepiej? Pewnie tak, każdy ma swoje wypracowane metody, czy można je poprawić? Z całą pewnością dowiedzą się Państwo czegoś ciekawego, co pozwoli skracać lepiej. Będą pytania, my odpowiemy.
       
      21 lutego o godzinie 19 wejdź do „pokoju konferencyjnego” AgroFoto.pl i bądź z nami.
       
      https://agrofoto.cli...k_skracac_zboza
       
      Do zobaczenia i usłyszenia*!
       
      Zespół AgroFoto.pl & BASF
       
      *Pamiętaj, aby sprawdzić czy działa Ci dźwięk w komputerze
       
      Co potrzebuję, żeby przystąpić do prezentacji online?
       
      W prezentacji można uczestniczyć podłączając się z dowolnego miejsca z dostępem szerokopasmowym do Internetu.
       
      Aby w pełni uczestniczyć w szkoleniu potrzebujesz:
      - przeglądarkę internetową z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym),
      - słuchawki lub głośniki, aby słyszeć naszego prezentera,
      - dostęp do Internetu (minimalna przepustowość łącza 512Kb/s).
       
      Połączenie z prezentacją odbywa się przez przeglądarkę internetową za pomocą platformy ClickWebinar, która działa poprawnie z popularnymi przeglądarkami takimi jak MSIE, Firefox, Chrome z zainstalowanym Flash Playerem 10 (lub wyższym).
       
      Jeżeli łączysz się z urządzenia mobilnego ściągnij aplikację dla iPada, iPhone, Androida i BlackBerry.
       
      Uwaga! Podczas pierwszego podłączania możesz przetestować swoje połączenie (aplikacja sprawdza czy użytkownik ma zainstalowane wszystkie niezbędne komponenty do prawidłowego działania).
       
      Szczegółowe informacje, w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem znajdziesz - TUTAJ.
       
      Zapis prezentacji prowadzonej przez eksperta z firmy BASF- Pana Mariusza Michalskiego:
       
      http://www.youtube.com/watch?v=oYdMc5qWlvE
       
      http://www.youtube.com/watch?v=vblDFu8RTgQ
       
      http://www.youtube.com/watch?v=-Dro5xrxep4
       
      http://www.youtube.com/watch?v=zZe01iFrdQU
    • Przez Darkos
      Witam. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej pt. "Wpływ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na rolnictwo w Polsce". W związku z tym bardzo proszę o wypełnienie ankiety. Informacje z niej uzyskane bardzo mi pomogą. Ankieta jest anonimowa. Jeśli ktoś będzie ją wypełniał w czyimś imieniu, np. taty lub mamy to proszę pamiętać, aby wstawiać ich dane tj. wiek, wykształcenie itp. Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wypełnienie ankiety. Jeśli ktoś miałby możliwość to prosiłbym o przesyłanie ankiety do znajomych. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1cSBTEl2wGzj-AvKmHrnjmGD7KYtKSNR4044wSnJ6jKc/viewform
    • Przez kozik91
      Ostatnio przeczytałem o cenach zbóż, i to jak wyglądamy na tle innych krajów UE.
      Powiem, że nie wyglądamy najgorzej do porównania za tonę pszenicy mamy 180 Euro a Niemcy mają 172, Słowacja 147 Euro za tonę, natomiast Wielka Brytania ma 266euro za tone. Nie mamy największych stawek ale też nie najmniejsze. Jak Wy oceniacie ten poziom?
    • Przez 3Perkins
      Witam wszystkich Agrofotowiczów jak w tytule chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was może zawierał taka umowę z AgroYoumis na reprodukcje nasion soi, a jeśli ktoś zawierał to jak wyglądało postępowanie po zawarciu umowy firmy i czy firma wywiązała się z danej umowy??
      Zamierzam zawrzeć taką umowę z AY i zapytac o wasze opinie na temat AgroYoumis
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v