Pawel330

Seradela

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
milanreal1    319

Witam,dzwoniłem właśnie do ODR-u w Rypinie,z pytaniem,a tam pracuje dobry znajomy , jaka siła kiełkowania będzie po desykacji reglone lub missjon200sl, i otrzymałem odpowiedż że te środki są produkowane na bazie glifosatu po którym siła kiełkowania bedzie bardzo słaba lub też żadna i odradzili mi dosuszanie opryskami i teraz mam właśnie problem co dalej robić aby zebrać na ziarno :rolleyes: Pozdrawiam.

Nie znam ludzi z ODR Rypin ale w tym wypadku zrobili straszny babol. Reglone ma zupełni inny mechanizm działania niż glifosat. Glifosat rozprzestrzenia się po całej roślinie, trafia do korzenia przez co powoduje zamieranie całej rośliny. Reglone powoduje "spalenie" części nadziemnej, głównie górnej części, do nasion nie trafia. Oczywiście jeżeli byś dał regolne za szybko to nasiona nie będą miały dobrej zdolności kiełkowania.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91

Koledzy, mam pytanko - kosił z Was ktoś seradelę kosiarką listwową - osą i pózniej omłot z pokosów bez podbieracza?

1. Czy osa da rade? Czy się zapycha czy sie coś ciągnie itp?

2. Czy zbiór z pokosów bez podbieracza pokosów jest możliwy? (mam tylko te bagnety do podnoszenia powalonego zboza - może da rade..

3. Po jakim czasie od pokoszenia zwykle młócicie z pokosów (zakladając dobrą pogodę)??

U mnie seradela jak ta lala, ale nie bardzo chce kończyc rosnąć a siana wcześnie (w marcu)

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Saradela jak ta-lala powiadasz ! czyli [ moim zdaniem ] ,,osa'' odpada - będzie się zapychać ,ciągnąć wal rotacyjną -tylko po deszczu lub o rosie, ale wątpię by miała nasienie [ jak taka wybujała [ wstaw fotkę ]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91

Mam kawałek do pola, takze może wstawie fotki w przyszłym tygodniu - a nasienie - troche jest bo oglądałem łodygi to na pojedyńczej jest po pare gwiadek strąków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Jaką wartość prezentuje słoma ze seradeli? Bydło chętnie zjada? Warto to sprzątać?? po kombajnie zostaną pewnie same łodygi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91

Koledzy, ile seradela średnio musi leżeć na pokosach, zeby mozna było młócić kombajnem z pokosów??

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam,jeśli kosiłeś zieloną i rotacyjną, to przy słonecznej pogodzie na pokosach jeśli pokosy są średniej wielkości to ok.4-5 dni, ja w ubiegłym roku tak młóciłem z pokosów kombajnem i wówczas ziarno było suche, pomimo że gdzie był pokos dość gruby czy przygnieciony kołem trafiało się od spodu troszkę zielonego, ale to w niczym nie przeszkadzało omłot szedł bardzo dobrze :) Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bubki    0

Jaką wartość prezentuje słoma ze seradeli? Bydło chętnie zjada? Warto to sprzątać?? po kombajnie zostaną pewnie same łodygi.

 

Jaką wartość prezentuje słoma ze seradeli? Bydło chętnie zjada? Warto to sprzątać?? po kombajnie zostaną pewnie same łodygi.

Może trochę późno bo seladera sprzątanięta, ale po nasionach to najlepsze są plewy tj. liście. A słomy po kombajnie to pewnie niewiele. W starych książkach rolniczych opisywano że 1 kg plew seladery miał większą wartość odżywczą od 1kg ziemniaków parowanych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

U mnie wszystkie plewy seradelowe zjadają byki [ z wielką chęcią :) ] słomę przebiorą -co drobniejsza a resztę pod siebie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Panowie  jak tam  seradela  u was  się  udała ?  Dużo  macie na sprzedaż  -cenę jaką  przewidujecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
valadin1    38

w tym roku nie najlepiej chyba dokładnie nie wiem bo zbieramy starodawnie :P tzn koszenie -> kupki-> do stodoły-> omłot a jeszcze właśnie nie była młócona...

w tamtym roku 1t/ha czystej :) a cena pewnie jak zwykle 100-150 za ćwiartkę ;)

Edytowano przez valadin1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam,podejrzewam że wiosną może osiągnąć nawet cenę 100% wyższą do roku ubiegłego,ze względu nowych wymogów i dyrektyw upraw, oraz wysokość dopłat do motylkowych,motylkowatych i to wszystko będzie miało decydujący  wpływ na wysokość ceny nasion, chociaż jeszcze będzie uzależnione ilością podaży na rynku i w centralach nasiennych ,w tamtym roku sprzedałem trochę nasion po 5-6zł za kilogram ,ale kilka lat temu sam płaciłem po 10-12zł/kg i jeszcze trudności były z zakupem ale wiosna pokaże jakie ceny będą się wahać :rolleyes: Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Bez przesady. Na strączki rzucają się obecnie tzw. dopłatowcy, a większość z nich nie jest nazbyt rozgarnięta i tylko łubin znają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Ja tak bym nie oceniał i nie nazywał braci rolniczej i nie sądze aby tak było,  wystarczy że minister Sawicki nas upokorzył i nazwał ''frajerami'' :huh: Pozdrawiam.

Edytowano przez wieslaw16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bondvip007    0

Panowie, kolega pytał trochę wyżej czy stosował ktoś z was w seradeli herbicydy typu Command, Linurex czy Afalon zalecane do innych strączków? Ciekawi mnie to, bo sam chciałem w tym roku spróbować tym potraktować chwasty w seradeli. Goltix słabiutko się spisał.

 

Podbijam.

Edytowano przez bondvip007

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Masz  na  myśli  sianokiszonkę   czy  siano ?  Na  sianokiszonkę  podobno  sama nie  ukiśnie  za  dużo  białka -  tak  słyszałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seba8080    1

idzie dostać Metron 700 SC do zwalczania zielska w seradeli albo czy jest inny środek  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bondvip007    0

Metrona nie ma szans dostać już chyba, bo sam próbowałem. Popytałem i ludzie walą afalon tak jak pod łubin - tyle że nie ma rejestracji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JACK36    2

Saladera nie zakisza sie nie dla tego ze ma dużo białka ,ale dla tego ze nie ma cukru,ale na siano jest swietna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seba8080    1

to jak posieje seradele to muszę ja od razu pryskać afalonem czy mogę na drugi dzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bondvip007    0

Do trzech dni max po siewie należy prysnąć, im szybciej tym lepiej, tzn. mniejsze zagrożenie że uszkodzi roślinę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seba8080    1

dzięki za pomoc a jeszcze jedno mam pytanie  zalecany rozstaw miedzy rzadkawi wyczytałem za ma być od 12 do 15 a ja mogę zasiać co 10 lub 20 jak lepiej zasiać

i bez nawożenia azotem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Seradeli azotem się  nie  nawozi -  ja bym  zasiał  co 10 cm.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
multi7    1

jakimi środkami pryskacie na chwasty jedno i dwuliścienne w seradeli ?  bo zarejestrowane kiedyś były na chwasty dwuliścienne Metron 700sc i Goltix 70wg a na dzień dzisiejszy nie ma nic wszystko wycofane  ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj