kamil1985

Młody rolnik 2017/2018

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jakuq1626    0
Napisano (edytowany)

Cześć koledzy. Mam jedno pytanie odnośnie premii dla młodego rolnika.Sytuacja wygląda tak, że mój ojciec ma w tej chwili 54 lata czy w takim wieku możne przepisać na mnie gospodarstwo a ja będę się mógł starać się o premie ? Dodam jeszcze, że jestem po szkole rolniczej i od roku jestem na KRUZIE jako domownik rolnika powierzchnia gospodarstwa wynosi 18ha własności i 6ha dzierżawy .

Edytowano przez jakuq1626

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

@matava czemu tylko 3/32 ? Aż 32 spadkobierców jest ?

 

 

Dziwne trochę, bo prawidłowo żona powinna dostać połowę czyli w tym wypadku 16/32, więc jak podzieli się resztę na liczbę dzieci to powinieneś mieć albo 2/32 albo 4/32, ale 3/32 jest mało możliwe

 

Była współwłasność małżonków, czyli tylko połowa do podziału. Gdy zmarły pozostawił żonę i czwórkę dzieci – żona dziedziczy ¼, a dzieci pozostałe ¾ udziału.

1/2 x 3/4 x 1/4 = 3/32 i tak jest w dokumentach. Niepokoi mnie tylko jedno 3/32 x 11 ha = 1,03 ha fizycznego, 0,6 przeliczeniowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Wydaje mi się że w MR nie możesz mieć współwłasności na gruncie z inną osobą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3

Witam a ja mam takie pytanie mój tata zmarł w 2008 roku wtedy miałem 16 lat teraz mam 25 i do tego czasu jeszcze biorę rentę po tacie gosp jest o pow 15 ha tylko do tego jeszcze nalezą dwie siostry które się nie chcą spisać ze swojej cześci a mama ma obecnie 53 lata i dostała teraz rentę chorobową na dwa lata czy moze przepisać teraz gosp na mnie czy jeszcze nie jak to wygląda od strony prawnej może miał ktos taką sytuację ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    470

tak sobie teraz przeliczylem punkty to zdobycie tych wymaganych 15pkt w wiekszosci przypadkow jest nierealne.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948

Potrzebne jest chyba 12 pkt i to w zasadzie nie jest dużo,

 

5 za wykształcenie,

5 za przekazanie gospodarstwa w całości + różnica w wieku

+ jakieś pkt za wielkość gospodarstwa i w zasadzie punkty mamy uzbierane

jeśli brakuje to bierzesz jakieś maszyny i tutaj można w łatwy sposób dostać kolejne 5pkt

 

 

Jeśli ktoś "z ulicy" bez wykształcenia i pomysłu na działalność rolniczą, mając 1ha ziemi i to jeszcze w dzierżawie byle tylko spełnić minimum chce dostać kasę to rzeczywiście będzie miał ciężko

 

Osobiście zlikwidowałbym te wszystkie zapiski o wymaganej powierzchni gospodarstwa bo to nie jest żaden wyznacznik wielkości.

Jest SO i to powinno zamykać temat, a tak to mamy tylko milion kombinacji fikcyjnych dzierżaw, przepisywań, dzielenia gospodarstw itd.byle tylko zaspokoić wymagania urzędników.

Jeden rolnik z hektara wyciągnie więcej pieniędzy niż drugi z 30ha, więc dlaczego temu pierwszemu zamykać drogę do inwestycji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    470

niestety nie we wszystkich przypadkach jest tak kolorowo.
w moim wypadku raczej z wyksztalceniem sie nie wyrobie wiec punkty odpadaja. srednia w moim woj to 15.3 ha a liczyc moge na okolo 20 ha wiec nie duzo ponad minimum. ok wiek pomiedzy ojcem a mna jest powyzej 25 lat ale nie przekaze gosp w calosci. ratuje mnie jedynie to ze chce kupic opryskiwacz z komputerem a to zalicza sie do ochrony srodowiska chociaz za to moge liczyc na najwyzej 2 pkt...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

To nie możesz rok poczekać na kolejny nabór i uzupełnić wykształcenie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

12 punktow.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    470

@freetaxi a Ty bylbys w stanie przeliczyc punkty wg kryteriow ze starego naboru ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli różyczkuje kalafior w gospodarstwie i tak naszykowany sprzedaje na skup to czy dostane 2 punkty za "przetwarzanie produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek0987    13

niestety nie we wszystkich przypadkach jest tak kolorowo.

w moim wypadku raczej z wyksztalceniem sie nie wyrobie wiec punkty odpadaja. srednia w moim woj to 15.3 ha a liczyc moge na okolo 20 ha wiec nie duzo ponad minimum. ok wiek pomiedzy ojcem a mna jest powyzej 25 lat ale nie przekaze gosp w calosci. ratuje mnie jedynie to ze chce kupic opryskiwacz z komputerem a to zalicza sie do ochrony srodowiska chociaz za to moge liczyc na najwyzej 2 pkt...

 

Przecież w ustawie jest chyba tylko tylko co do powierzchni gospodarstwa, że trzeba mieć średnią krajową czyli około 11ha (10.58 chyba, ale nie pamiętam dokładnie), a tam gdzie średnia wojewódzka jest mniejsza od krajowej to wymagana jest średnia wojewódzka. Więc jakie 15.3ha? Chyba, że się mylę to mnie uświadomcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Kuba24051 tak. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948

kuba24051

Liczy się średnia krajowa, a tam gdzie średnia wojewódzka jest niższa niż krajowa to liczy się wojewódzka.

 

Druga sprawa to inwestycje chroniące środowisko, tutaj możesz zgarnąć 5pkt samymi maszynami. Jeśli bierzesz opryskiwacz i nie wyrabiasz tych 5 pkt, to dobierasz jeszcze pług, rozsiewacz czy co tam ci się jeszcze może przydać i zgarniasz 5pkt.

 

Dam Ci dobrą radę, znajdź w swoim regionie jakiegoś gościa od wniosków, idź do niego i wszystkiego się dowiesz. Gość Ci przeliczy na szybko ile masz punktów a jak będzie brakować to podpowie co zrobić, żeby było więcej

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206

No niestety wykształcenie odgrywa dużą role w punktach ja bez większych komplikacji uzbierałem ponad 19 punktów, za wykształcenie maks, za przekazanie gosp w całości, różnice wieku, uprawe wysokobiałkowych, inwestycje w ochrone środowiska. I niech sie co niektórzy tutaj doinformują bo sieją nieprawdziwe info np. o średniej powierzchni, jest tak jak pisze @oregano, ja tez to pisałem, którąś strone do tyłu ale nikomu nie chce sie czytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przem001    0

Planuję budowe tuczarni na głębakiej ściółce, czyli jak pisał wcześniej freetaxi, pozwolenie na budowe dopiero przy skladaniu wniosku o płatność, a przy naborze kosztorys? Zaplanuję budowe na dzierżawie a po rozpatrzeniu wniosku przejmę grunty na własnosc, będzie ok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jackass    0

Też właśnie słyszałem że wykształcenie odgrywa naprawdę bardzo dużą rolę w tym aspekcie . Także pisanie że nie ma to większego wpływu Jest po prostu błędne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daanny    33

niech ktoś nie myśli że kupi opryskiwacz i zaraz zgarnie 5 pkt, tam jest specyficzny wzór z tego co pamiętam to cena tego opryskiwacza musiałaby być o wiele większa niż wysokość premii, jak dla mnie to lepiej iść w wykształcenie, szkolenia, plany nawozowe, doradztwo itp 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Z wykształceniem czy bez przy odpowiedniej specyfice gospodarstwa da się wyrobić minimalne punkty.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Diwad890    10

Witam,w czerwcu kończę szkole rolnicza,mój tata ma 2ha swojego pola i 2 ha w dzierżawe,mam jakieś szanse na dotacje z unii,jeśli tak to na jakie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Diwad890    10

Przy takim areale to  na żadne. 

a te 60,000 na rozwiniecie małych gospodarstw?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez ludwik1977
      Chciałbym się dowiedzieć ile kosztuje traktor  Lamborghini w przedziale mocy 110 do 130km i jakie są różnice w cenie między wielkościami i ile kosztuje przedni TUZ i WOM do takiego traktora proszę o możliwie szybką odpowiedź. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj