adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

racyl    1323
1 godzinę temu, jaro86 napisał:

Po posadzeniu tej kopanej sadzonki jesienią odrazu ucinaliscie liście? Lepiej się przyjmowała czy co?

 

To Ty pierwszy raz sadzisz truskawkę ?

Jak chcesz żeby sadzonka dobrze się przyjęła to nie pozwól na to żeby sadzonka była przesuszona. Mam na myśli żeby nie leżała w redlinach z odsłoniętymi korzeniami albo nazwalana z wąsami na przyczepie czy wózku na podwórku.

To co się ukopie do południa w skrzynki to ma być zwiezione w połowie dnia w cień  i tak samo wieczorem reszta i zmoczona a potem przykryta folią żeby nie wysychała jak sadzenie będzie za pare dni. Następnie przed sadzeniem się moczy z aminokwasie+humusy+ topsin+ alliette.

Nie można też pozwolić żeby sadzonka wysychała na polu i trzeba podlać deszczownią jak nie ma opadów .

Liści nie ma potrzeby obcinać bo to zbędne a po za tym widać po posadzeniu w jakiej kondycji są te sadzonki czy mają wilgoć czy nie. wiadomo kiedy włączyć deszczownie a kiedy nie trzeba.

Po za tym jak ma liście to można podać aminokwas czy fosfor dolistnie po posadzeniu i wspomóc te sadzonki

Owszem obrywa się liście ale te porażone .

Chcieć mieć 100 % przyjęcia to trzeba podlewać truskawkę po posadzeniu w takich warunkach jak mamy a nie liczyć że jak obetniemy liście to nie wyschnie 😄.

Trzeba zadbać o korzęń bo jak się przesuszy to zamiast z tych korzeni co są nowe korzneie przybyszowe będą wychodzić z szyjki a to już ma trudniej przezimować taka sadzonka

 

Nakopać i narobić  badziewia to można szybko a potem wypady w rzędach i straty oprysków, nawozów i wody

Jak zaczne kopać to pokażę zdjęcie jak powinna wyglądać sadzonka

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    166
Dnia 27.09.2023 o 22:25, Tomasz0611 napisał:

No to jak zapycha filtry to znaczy że towar nie nadaje się do fertygacji ... Chyba, że chcesz mieć zapchane kapilary w taśmach to słuchaj się porady kolegi i demontuj filtr xD 

Nigdzie w instalacjach gdzie wodę biorę że studni nie mam żadnego filtra. Oczywiście studnie wiercone a nie na płuczkę. Zapychają się ale od żelaza a nie syfu.

Tam gdzie ze stawu czy rzeki to mam żwirowe i dyskowe. Bez tego się nie obędzie.

Kiedyś gość niedaleko mnie puścił nicienie w taśmy. Zapchało się wszystko na filtrach

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
racyl    1323

Filtr dyskowy to konieczność, bezpieczeństwo a nie widzimisię przy nawadnianiu taśmami .

Ja mam studnie wierconą w kamieniu kilka lat temu i cały czas te zanieczyszczenia są i będą bo te drobinki kamienia są nie do wypompowania od tak. Po za tym nawozy też niby wszystkie super rozpuszczalne a zawsze coś się znajdzie na filtrach

Nicienie to nie kamień czy jakiś trefny humus. Wcześniej puszczałem humik i żadnych problemów nie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    166

Ja nie mam i nie mam potrzeby stosować. Może studnie wiercone są różne bo w moich nie ma prawa nic pływać. Po to jest filtr z siatką studniarską. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
racyl    1323

Zależy pewnie w jakim podłożu są wiercone studnie. Jak masz w kamieniu to będą drobne rozbite kamienie to jak np po wierceniu w metalu są wiórki.

Ten w studni co masz to nie jest taka sama filtracja jak dyskowy na powierzchni przed taśmami.

Każdy jeden filtr trzeba czyścić i jakbym miał w studni na rurze to musiałbym rurę wyciągać i ją czyścić

Wiadomo filtr zbija ciśnienie ale do taśm nie ma wyjścia. Ja mam tak zamontowany że łatwo mi go się czyści i nie czekam aż drastycznie wzrośnie różnica na manometrach przed i za filtrem tylko przepłukuje wkład co tydzień lub dwa. Z resztą zapchany filtr to i spadek wydajności podlewania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    166

To na rurze w studni nie masz siatki? 

Jak masz takie drobne kamyczki to załóż sobie hydrocyklon. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5687

Ma siatkę tylko pewnie o tym nie wie ;) Tylko ta siatka ma mało wspólnego z tym co jest wymagane do taśm kroplujących, taka siatka to filtruje dobrze do deszczowni ;) 

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
racyl    1323

Nie mam siatki. rurę osłonową stalową zakłada sie do kamienia a jak wiercisz w kamieniu to robi ona za prowadnicę. Co innego na piaszczysztych terenach tam sobie możesz dać rurę pcv z siatką

Nie ma siatki i pompy chodzą po kilkanaście lat. Jak popatrzysz na osad na pompie po paru latach to nie trudno sobie wyobrazić że ten osad zapchałby siatkę.

Największy zanieczyszczenia to są jak sie uruchomi pompę na wiosnę po przerwie zimowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    166

Rurę osłonową zakłada się podczas wiercenia. Po wywierceniu wsadza się plastikowa z siatką ( filtr) a stalowa osłonową wyciąga. Rura plastikowa jest zaczopowania od dołu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    166

Normalnie. Osłonowa nie ma zatkanego dołu bo by nie dało się wiercić.

Mam 4 studnie które wykonywały 3 firmy. I wszystkie są wykonane tak samo

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
racyl    1323

Mi się wydaję że technologia zależy od podłoża w jakim ta studnia jest. Po za tym jak w mojej okolicy są studnie na głębokości 40m a lustro np na 12-15to tych pokładów wody jest więcej a nie tylko ten jeden na samym dole gdzie macie te tzw filtry na osłonie. Wpakujesz rurę osłonową to będzie wybijało wodę tylko z tego jednego pokładu bo z wcześniejszych rura nie pozwoli

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    517

A to tak, podłoże ma znaczenie. Przy wiśle, gdzie teren jest jak gąbka mają pokłady już na 15m, to możliwe, że tak robią. U mnie po wywierceniu studni, wyjęte dłuto i od razu zabita plastikowa. Wiercąc z osłonową to i średnica odwiertu musi być dużo większa, to i od razu koszt wiercenia większy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    166

Bo studnia płukana to jest do wymienników pompy ciepła a nie poboru wody.

Ja filtry mam zazwyczaj w przedziale 5-14 metrów. Ze studni fi 250 filtr 5-12m latem cały czas idzie 36-40 kubików na godzinę. Praktycznie bez przerwy. U sąsiada płukana na 29 metrów osiąga połowę wydajności mojej i po zbyt krótkim przepłukaniu zalepili ponad 100 km tasmy

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5687

Wygląda jak niedobór potasu, jak będzie jeszcze te +10 to można coś dać dolistne, a jak nie to pamiętać na wiosnę jak będzie dawany nawóz i dołożyć trochę potasu.

A żeby być pewnym w zimowym czasie zawieźć glebę do badania.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Też o potasie myślałem. Ale analiza gleby prawdę mi powie. Z ciekawości może nawet i teraz wyślę próbkę z tej działki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
racyl    1323
24 minuty temu, Tomasz0611 napisał:

Wygląda jak niedobór potasu, jak będzie jeszcze te +10 to można coś dać dolistne, a jak nie to pamiętać na wiosnę jak będzie dawany nawóz i dołożyć trochę potasu.

A żeby być pewnym w zimowym czasie zawieźć glebę do badania.

Ja daję w połowie listopada siarczan a na wiosnę jest już dostępny dla roślin

Na wiosnę przy takich małych albo braku opadów to dostępność może sie mocno przesunąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
racyl    1323

kupować drogie nawozy do ferdygacji, dbać o ochronę a potem dziadować z solą, to mija się z celem

Po za tym sól szybko sie rozpuszcza a truskawka nie wiadomo kiedy zostanie uśpiona, może dopiero pod koniec stycznia jak poprzedniegop sezonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj