adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

Tomasz0611    5636
Dnia 26.08.2023 o 07:26, Romek12 napisał:

Nutrigreen można mieszać normalnie z  fungicydami?, a kiedy robisz zabieg cynkoborem?, i pryskasz dodając do czegoś czy oddzielny zabieg?

Nutrigreen + Cynkobor + Fungicyd można spokojnie w jednym zabiegu.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746
Dnia 26.08.2023 o 07:26, Romek12 napisał:

 

Ktoś sypał kiedyś polifoske 6 po zbiorach?, nigdy wcześniej nie siałem a słyszałem że niektórzy sieją. Ziemia IV kl, piachy.

Ja siałem polifoske 6. Nie widać aby coś się działo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5636

Coś na pewno, tak jak też i Barrier czy Potasil, ale ochrony bym na tym nie opierał, raczej może jako dodatkowa ochrona ;) 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil0qwe    15
Dnia 31.08.2023 o 12:09, cinek1808 napisał:

Ja siałem polifoske 6. Nie widać aby coś się działo. 

W jakiej dawce? Gdzieś jakiś ekspert mówił że 100kg soli potasowej podanej na jesieni tak aby chlorki się wypłukały przez zimę to bezpieczna dawka, więc teoretycznie dawka 200-300kg polifoski6 powinna być bezpieczna? W lutym analiza, w marcu uzupełnić ewentualne niedobory bezchlorkowymi i powinno być dobrze, ja tak planuję zrobić. Po zbiorach dawałem zrównoważony npk i saletre wapniową w kropli, a po cięciu posypowo tylko wapno i narazie dobrze to wygląda, masa liściowa odrosła prawie taka jak przed cięciem, niedoborów narazie nie widać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
racyl    1319

Włożyć tyle kasy i pracy a potem zmarnować nawozem chlorkowym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romek12    0
1 godzinę temu, racyl napisał:

Włożyć tyle kasy i pracy a potem zmarnować nawozem chlorkowym

A jak to wygląda na ziemiach piaszczystych, przepuszczalnych? Faktycznie ta polifoska dana na jesieni tak bardzo zaszkodzi truskawką na następny sezon?

 

Ile kg można dać mocznika na 100l w żeby opryskać truskawkę dolistne?. Na jednej działce chyba przesadziłem z herbicydem w Sibilli i słabo wygląda już od dłuższego czasu. Czy taki mocznik + aminokwasy albo mocznik + siarczan magnezu siedmiowodnego pomoże coś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
racyl    1319
3 godziny temu, Romek12 napisał:

A jak to wygląda na ziemiach piaszczystych, przepuszczalnych? Faktycznie ta polifoska dana na jesieni tak bardzo zaszkodzi truskawką na następny sezon?

 

Ile kg można dać mocznika na 100l w żeby opryskać truskawkę dolistne?. Na jednej działce chyba przesadziłem z herbicydem w Sibilli i słabo wygląda już od dłuższego czasu. Czy taki mocznik + aminokwasy albo mocznik + siarczan magnezu siedmiowodnego pomoże coś?

co to znaczy na jesieni ten nawóz już powinien być dany i rozpuszczony bo zaczyna sie kluczowy okres w truskawce a  do jesieni jeszcze trochę

Na jesienni to już na przyszły sezon ale trzeba pamiętać że ta truskawka cały czas będzie nie uśpiona to i korzenie odcierpią. W poprzedniej jesieni a raczej już zimy to truskawka była zielona jeszcze prawie do końca stycznia

Nie mięszałbym w jednym oprysku mocznika i aminikwasów bo praktycznie w każdym jest azot i można przesadzić. Nie tylko liście ale korzenie też cierpią od herbicydów

W truskawkach mniej sie daje siarczanu magnezu i azotu niż w zbożach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil0qwe    15
5 godzin temu, Tomasz0611 napisał:

A potem pisać że ktoś zmyśla 50t z ha ...

Mogę tylko pozazdrościć 50t z ha w deserze i po 8zł kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5636
3 godziny temu, jaro86 napisał:

robił ktoś jakiś wyorywacz do flancy? Bo szukam jakiegoś pomysłu

Ja mam dwa kroje talerzowe od pługa i potem z starego lemiesza zrobioną listwę, aby lekko podnosiła ziemię.

1 godzinę temu, kamil0qwe napisał:

Mogę tylko pozazdrościć 50t z ha w deserze i po 8zł kg

Mówię o plonie całkowitym, deseru było w zależności od odmiany 33-38t/ha.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5636

Aktualnie nie złożona, bo przykręcam to do kultywatora jak jest potrzebne ;) U mnie idą najpierw dwa kroje a potem mam zespawane w dolnej części dwa takie noże https://www.agroalex.pl/4430201020-noz-katowy-pielnika-lewy-180-nkpl-pielnik-4430202000-74622.html. I to jest cała maszyna, a używam tego coraz mniej bo coraz więcej z frigo sadzę. To po tym jak wyjdą dwie osoby to w ciągu dnia spokojnie na 20ar sadzonek naszykują. (6000szt)

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

ten nóż tym dłuższym elementem idzie w ziemii? Tylko tak się zastanawiam czy te kroje idą zaraz obok koła ciągnika czy w następnym rzędzie ? nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem o co mi chodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5636

Ja akurat okraczam ten rząd co wycinam, bo jeżeli już biorę sadzonkę to tylko z tego wąskiego międzyrzędzia, tam gdzie przejeżdżam ciągnikiem mam wycinane na bieżąco glebogryzarką, i tak spokojnie starcza mi sadzonek, bo z 2 redlin można nakopać sadzonki na 8 redlin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

to masz łatwiej wycinać. ja chce odebrać z miedzyrzedzia obok traktora. I chyba kultywator 2,7m może być za wąski. Rzędy co 1,2m. Jutro muszę wjechać w truskawkę i dokładnie sprawdzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
racyl    1319

obok traktora przy takim rozstawie 1,2m to trzeba sporej przeciwwagi i mocniejszego materiału niż kultywator 🤣

Ja mam 1-0,7-1 i pobieram pod ciągnikiem i jedno międzyrzędzie co koło traktora przejdzie to sporo ciężarków jest naukładane żeby w ziemię weszło a to obok traktora mało realne bo duża odległość  od osi ciągnika

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
racyl    1319
2 godziny temu, jaro86 napisał:

ten nóż tym dłuższym elementem idzie w ziemii? Tylko tak się zastanawiam czy te kroje idą zaraz obok koła ciągnika czy w następnym rzędzie ? nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem o co mi chodzi

Musi być normalny poprzeczny nóż pod kątem a nie takie gęsiostópki od opielacza. Możesz go zrobić ze zwykłego płaskownika.

Międzyrzędzie masz szerokie to i długi będzie ten nóż.

Między dwoma rzędami na szerokości 0,7 wycina się 0,33

otrząsacz też na gliniastej ziemi odpada bo nic nie wytrzepie a zwłaszcza po deszczu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243

@jaro86 o coś takiego Ci chodzi ??

pracowałem czymś podobnym, idzie nawet w miarę ale trzeba dociążyć jak na filmie 

Edytowano przez Shaun

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
racyl    1319

Na tym filmie masz posadzone wszystkie rzędy co 0,7m i wycina max 0,35m to jest prosta sprawa a jak on ma co 1,2 to żeby można było swobodnie potem zbierać to musi wycinać nożemmiędzyrzędzie co najmniej 0,7m. To już tak prosto nie dociążysz noża obok ciągnika, zwłaszcza na gliniastej ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243

pracowałem tym na lekkiej, piaszczystej ziemi, plantacja typowo przemysłowa więc obstawiam rozstaw około 1,2 m a jaka szerokość wycinania była to już nie pamiętam

kolega @jaro86  zobaczy z czym to się je i niech sam decyduje

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil0qwe    15
6 godzin temu, jaro86 napisał:

to masz łatwiej wycinać. ja chce odebrać z miedzyrzedzia obok traktora. I chyba kultywator 2,7m może być za wąski. Rzędy co 1,2m. Jutro muszę wjechać w truskawkę i dokładnie sprawdzić

Nie lepiej kopać za kołem dwa na raz, liście się trochę zgniotą ale tej sadzące nic się nie stanie

20 godzin temu, Romek12 napisał:

A jak to wygląda na ziemiach piaszczystych, przepuszczalnych? Faktycznie ta polifoska dana na jesieni tak bardzo zaszkodzi truskawką na następny sezon?

 

Ile kg można dać mocznika na 100l w żeby opryskać truskawkę dolistne?. Na jednej działce chyba przesadziłem z herbicydem w Sibilli i słabo wygląda już od dłuższego czasu. Czy taki mocznik + aminokwasy albo mocznik + siarczan magnezu siedmiowodnego pomoże coś?

Zalecane i bezpieczne stężenie mocznika to 0,5%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

parę lat temu tak odbierałem. dwa kroje kilka zębów od kultywatora i za kołem kopało. Teraz myślałem, że może uda się wykopać i nie gnieść tej sadzonki kopiąc ja z kolejnego rzędu obok. ciągnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746
Dnia 2.09.2023 o 13:23, kamil0qwe napisał:

W jakiej dawce? Gdzieś jakiś ekspert mówił że 100kg soli potasowej podanej na jesieni tak aby chlorki się wypłukały przez zimę to bezpieczna dawka, więc teoretycznie dawka 200-300kg polifoski6 powinna być bezpieczna? W lutym analiza, w marcu uzupełnić ewentualne niedobory bezchlorkowymi i powinno być dobrze, ja tak planuję zrobić. Po zbiorach dawałem zrównoważony npk i saletre wapniową w kropli, a po cięciu posypowo tylko wapno i narazie dobrze to wygląda, masa liściowa odrosła prawie taka jak przed cięciem, niedoborów narazie nie widać

Podczas szkolenia Berry tech sam dr Jarosz mówił że po zbiorach można dać nawozy z chlorem . Chlor nie jest tak szkodliwy jak sód . Chlor nawet pomaga truskawkom w uzyskaniu odpowiedniego drewnienia tkanki przed zimą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj