Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
javorskyp    8

Ja podpisałem w maju po 1460netto, przy takiej kwocie i plonie 3,5t/ha zostaje mi 3100zł zysku z hektara bez dopła. Jestem zadowolony a jak plony będą wyższe (co roku mam koło 4) to dochód z hektara większy. Z pszenicy jak wyciągne 2tyś/ha na czysto to będzie świetnie. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    834

Pogratulować, nie Wiem jak to liczysz że przy takim plonie i cenie tyle zostaje ale to Twoja sprawa. Jak dla mnie cena za rzepak poniżej 1600-1700 netto, tymbardziej podpisując tak wcześnie kontrakt to istna głupota i strata wielu zlociszy.. Do żniw kupa czasu, pogoda swoje już zrobiła, zobaczymy co będzie dalej, ale w żniwa jeżeli będzie tańszy to dosyć szybko po nich cena piwinna mieć tendencje wzrostowa..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

ceny są trudne do przewidzenia ,każdy chce jak najwięcej ,ale mamy rekordowe zasiewy rzepaku w Polsce,plantacje są w dobrej kondycji ,tak więc cena w żniwa może mocno rozczarować ,szczególnie tych co liczą na 1600-1700zł /tonę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piters182    29

Czyli ciężki orzech do zgryzienia, najlepiej było podpisać kontrakt w zimę bo była dobra cena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
javorskyp    8
Napisano (edytowany)

Pogratulować, nie Wiem jak to liczysz że przy takim plonie i cenie tyle zostaje ale to Twoja sprawa. Jak dla mnie cena za rzepak poniżej 1600-1700 netto, tymbardziej podpisując tak wcześnie kontrakt to istna głupota i strata wielu zlociszy.. Do żniw kupa czasu, pogoda swoje już zrobiła, zobaczymy co będzie dalej, ale w żniwa jeżeli będzie tańszy to dosyć szybko po nich cena piwinna mieć tendencje wzrostowa..

 

Chętnie się podzielę, opiszę swoje 6 hektarów. 

 

Jesień:

Paliwo orka/uprawa/siew 500zł

Polifoska 6 2300zł

Nasiona 950zł

Chwasty 800zł

Bor + tebu 350zł

Suma = 4900zł

 

Wiosna :

Azot 1 dawka = 1400zł

T1 toprex bor, mocznik = 1250zł

Azot 2 dawka = 1000zł

dursban owady + mocznik = 200zł

t2 proteus pictor/tebu mocznik 1050zł

Paliwo na pryskanie/posiewanie wiosenne 200zł 

Kombajn wynajmuję 2200zł (kosi mi nie tylko rzepak) 

Razem Wiosna = 7300 + Jesień (4900zł) = 12200zł . Jeśli będe miał wydajność 3,5t/ha x 6ha = 21t x 1556,2zł/tona z kontraktu = 32680zł

Dochód netto = 32680-12200 = 20480zł / 6ha = 3400zł :o

 

Pisałem 3100zł netto a tu nawet wychodzi lepiej, nie liczę amortyzacji sprzętu ale plony z reguły  średnia mam 3.8-4,4t/ha od pięcu lat, zależy jaki rokwięc dlatego te 3100/ha na bank wyciągam. Dopłat wgl nie liczę. Może coś przeoczyłem ale rozpisałem wszystko szczerze jak jest, wszystkie wydatki zawsze notuję. Popełniłem błąd, że nie kontraktowałem w zimie. Od kolejnego roku jak przebije 1700zł w zimie to kontraktuje, a teraz nwm co musiałby się się stać, żeby poszedł w górę, hmm może jak pójdzie grad po Polsce czego nikomu nie życzę :(

Nie magazynuję rzepaku bo nie mam warunków i czasu,dlatego zawsze musze sprzedawać w żniwa, zajmuję się tym polem dorywczo ale nic innego nie wymyśliłem co przy tak małym nakładzie czasu zostawia trochę pieniędzy. 

 

Wykres rzepaku z matif od stycznia i krzywa spadku

Pozdrawiam

 

post-8573-0-33415100-1495793007_thumb.png

Edytowano przez javorskyp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1308

Osobiście tego nie robiłem,ale obiło mi się o uszy że ktoś tak robił.Powiem tak jeśli wilgotność będzie 7% i poniżej to spokojnie możesz go trzymać nawet w bagach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

Szczerze zaczynam sr** w gacie i nie wiem co robić... Dzisiejsze propozycje na nowe zbiory 1450netto... i cały czas spada... Nie wiem czy czegoś nie podpisać bo kasa na żniwa będzie potrzebna...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

spekulacja rzepaku nie będzie dziś mialem szacowanie po przymrosku z 10 maja  i już 11 % straty mi wyliczyli pytanie co będzie dalej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    834

dobrze kolega mówi, właśnie dzięki takim co muszą firmy w żniwa zbijają kokosy, bo kto tam ma małe marże to ma, ale w większości myślę, że wczesniej popisali kontrakty po 1700-1800 netto i teraz trzeba to jakoś zrobić żeby przynajmniej na początku żniw była cena 1400-1500.. ja chyba podpiszę umowę na przechowanie z glencorem, coś się sprzeda pszenicy, i jakoś to będzie, trzeba podjąc to ryzyko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

Masz pewność że wzrośnie? Nie masz... Jak zaczną wozić rzepaki na skup to dopiero będzie zjazd cenowy.... Wiem że spekulacje ale na to wpływu nie mamy. Dzisiaj patrzyłem jeszcze starego SMS a tam propozycje 1640netto, trochę boli...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

Będą mieli zbiory... chyba trzeba będzie wrzucać zdjęcia tych ciulowych rzepaków po zimie , po wymięknięciach , i tych co się teraz dzieje przez susze niech sobie wybiją z głowy wysokie plony , ten kto chwali się super rzepakiem to i ma taki co g*wno nasypie w zbiornik , w moich okolicach mało który rzepak jest okazały , a wszyscy pie***ą że będą duże ilości rzepaku na skupach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Niedaleko od siebie mieszkamy ale naprzyklad u mnie rzepaki sa ladne nawet bardzo ladne.
Przezimowaly perfekto.
Obsada jest idealna i co najgorsze jest go bardzo duzo.
Wiec roznie moze byc z cena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patfilmax    7

javorskyp kilka postów wyżej bardzo dobrze napisał, każdy chyba wie jakie koszty ponosi  i wie jakich plonów może się spodziewać. Ja też prawie zawsze 1/2 do 3/4(zależy od ceny) zakładanego plonu kontraktuje i to przeważnie przed zimą, ostatecznie do marca. W ostatnich 10 latach chyba raz się zdarzyło że cena w żniwa była wyższa niż w kontrakcie. W tym roku zanosi się na dość dużą przebitkę. Mam kontrakt 1700netto, na 2/3 plonu, a jak kontraktowałem to byli tacy że czekali na 2000zł. a teraz sprzedadzą w żniwa po 1400 i będą klnąć jak w tych skupach ich kroją. Ktoś pisał że handlarze się dorabiają. Handlarz zarabia na marży a nie na tym że sprzeda rzepak kupiony po 1400 za 1700. On ten rzepak który zakontraktowaliśmy po 1700 już wcześniej zakontraktował ze swoją marżą np po 1800. a na takie spekulacje cenowe zostawia może z 10%, inaczej dawno poszedł by z torbami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pep14    29

javorskyp kilka postów wyżej bardzo dobrze napisał, każdy chyba wie jakie koszty ponosi  i wie jakich plonów może się spodziewać. Ja też prawie zawsze 1/2 do 3/4(zależy od ceny) zakładanego plonu kontraktuje i to przeważnie przed zimą, ostatecznie do marca. W ostatnich 10 latach chyba raz się zdarzyło że cena w żniwa była wyższa niż w kontrakcie. W tym roku zanosi się na dość dużą przebitkę. Mam kontrakt 1700netto, na 2/3 plonu, a jak kontraktowałem to byli tacy że czekali na 2000zł. a teraz sprzedadzą w żniwa po 1400 i będą klnąć jak w tych skupach ich kroją. Ktoś pisał że handlarze się dorabiają. Handlarz zarabia na marży a nie na tym że sprzeda rzepak kupiony po 1400 za 1700. On ten rzepak który zakontraktowaliśmy po 1700 już wcześniej zakontraktował ze swoją marżą np po 1800. a na takie spekulacje cenowe zostawia może z 10%, inaczej dawno poszedł by z torbami.

 

Jeżeli można wiedzieć to gdzie kontraktujesz w opolskim ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Panowie mam możliwość suszenia rzepaku bezpośrednio w żniwa. Koszt ok 100 zł tona czy opłaca się taka tranzakcja czy lepiej sprzedac na pniu. Nie desykuje rzepaku dzieki czemu cos tam zaoszczedze na ta suszarnie. Zakładam że rzepak nie naschnie mi az tak aby nie trzeba bylo suszyc i mógł spokojnie leżec. Najbardziej mnie martwia sciezki pod traktorem gdzie wykonywało się oprysk na płatek. Rzepak jest tam pół metra nizszy i mysle ze bedzie zielony podczas zniw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

jak masz zamiar przechowywać to tylko i wyłącznie suszarnia dla swiętego spokoju. 100 za tone wydaje się ok bo jak przetrzymasz to zarobisz zimą lub wiosną sprzedając. ciekawe jak będzie z pogodą? ja mam trochę rzepaku na piachach i tam spokojnie dojdzie gorzej z resztą a chce magazynować w tym roku miejscami jeszcze kwitnie głownie na 2 klasie tam chyba roundoup pójdzie tylko musi się jeszcze trochę pochylić aby szkody jak najmniejsze były

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Tak tylko czy napewno mi się opłaci te magazynowanie. za suszarnie 100 zł trzeba zabulić wilgotności ubędzie a ona tez cos tam waży. A jeszcze nie mam gwarancji że rzepak będzie drozszy wiosną. Jakoś mocno w dół pojechała ta cena od zimy żeby nie było znowu akcji że wiosną będzie tańszy jak teraz. Przyznam się  że rzepak siejemy kilka lat i za bardzo sie nigdy nie interesowalismy jego cena wiosną i nie wiem jak to wygląda w praktyce zawsze wiosną jest droższy?

Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

do grudnia co roku cena zwykle rosła o 200pln na tonie i lepiej a zeszły rok dla rzepaku był zły -wymarznięcia kiepskie wschody za to cena lepsza a i tak wszystko na olej poszło i do Niemca i zapasów nie ma teraz ponoc z Australii aż statkami przypłynął bo w Europie go nie ma podobnie w kanadzie też lipa była a mamy z kanadą te umowę podpisaną nie pamiętam nazwy a i tak z Australii płynie wnioski nasuwają się same. ukraina się nie liczy bo rzepak w pryzmach pod chmurką jest do d*py i nawet u nas go nie chcą a że zbiory zapowiadają się obiecująco to spekulanci robią zamęt bo  jak ktoś wyżej pisał popodpisywane kontrakty jesienią po 1700-1800pln to muszą sobie odbic te straty na początku skupu icena będzie spadała na łeb to wiem na pewno ale potem zacznie rosnąć od września bo zapasy trzeba uzupełnić a rzepak to wszechstronne zastosowanie dodatek do paliw ,spożywka ,pasze  popyt będzie to i cena będzie rosła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wg mnie tez rzepak w tym roku to bedzie to samo co pszenica w zeszlym na poczatku za grosze a po miesiacu dwoch moze dobic pod 2tys, u nas rzepaki niby ladne ale zimno swoje zrobilo jeszcze do tego woele osob zimowy przeoralo, zapasow tez nie ma bo skad jak w zeszlym nie bylo to wszystko przelozy sie na cene

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj