Skocz do zawartości

Zdjęcie

Stawianie płotów przy drodze gminnej

37 odpowiedzi na ten temat

#1 Share johnyrs

johnyrs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 06:44

Jakie są przepisy stawiania płotu przy drodze gminnej. Problem polega na tym że pewien pan postawił ogrodzenie na samej granicy między swoją łąką a drogą gminną po dwóch stronach drogi. Z przyczepą czy składaną maszyną dasię przejechać, natomiast z agregatem uprawowosiewnym 3m haczę po płocie na zakręcie, a o kombajnie nie ma mowy. Może ktoś z was miał podobny problem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Stawianie płotów przy drodze gminnej Dzisiaj, 03:43
  •  

#2 Share jasko1993

jasko1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 06:56

w teorii ogrodzenie posesji można postawić na granicy, kwestia tego ile ta droga ma szerokości według mapki i czy dobrze wytyczył sobie granice podczas staiwania tego ogrodzenia. Droga gminna raczej powinna mieć więcej niż 3m szerokości

#3 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2232 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 07:00

Stawianie płotów przy drodze gminnej U nas geodeta gadał o drodze 6m. ale czy to nie jest gminne prawo to nie wiem

#4 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 07:08

Takie drogi mają przeważnie 5-6 metrów, bardzo rzadko 4. Najlepiej podejść do gminy  poprosić o mapke na której jest ta droga i zmierzyć linijką ile ma metrów, potem dalej walczyć.

#5 Share johnyrs

johnyrs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 07:13

Teraz droga ma ok. 3,2m do 4m w niektórych miejscach. Dokładne mapki są w gminie ale muszę zebrać jakieś wiadomości prawne by muc się bronić u burmistrza

Ale czy można stawiać na samej granicy?

#6 Share zyzio405

zyzio405

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 07:35

Stawianie płotów przy drodze gminnej droga gminna jest szerokosc chyba 4 ALE JEST 2 metry po kazdej stronie korony drogi nie kluc sie z sasiadem zglos sprawe u wujta gminy ona powinna sasiada uchodzic

#7 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 07:42

Nie patrza ile ma droga w terenie bo to całkiem coś innego. Najprościej wejdź na Geoportal 2  znajdż działkę, wpisz swoją miejscowość znajdź  drogę i zmierz ją, prawym przyciskiem  w myszce znajdziesz ustawienie,  to już ci dużo powie jak jest na prawdę.

#8 Share johnyrs

johnyrs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 08:04

Geoportal jast taki dokładny? Wątpię. Mogę spróbować ale ten pomiar nie ma podstawy prawnej. I co oznacza korona drogi 2m?

#9 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 15 wrzesień 2015 - 08:21

Korona drogi to jezdnia z poboczami. Teraz po czerwcowych zmianach prawa budowlanego nie trzeba już zgłaszać budowy ogrodzenia od dróg publicznych, grodzić można sobie działkę po samej granicy. Kiedyś jak były komasacje to drogi miały przeważnie 4-6 metrów.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#10 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 08:22

Mapki są do wglądu w Starostwie. Jesli to nie jest droga dojazdowa do jednej posesji, to na 99,99% ma minimum 6 m szerokości pasa drogowego. Geoportal nie jest żadnym wyznacznikiem, tam jest babol na babolu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 08:22

Stawianie płotów przy drodze gminnej trzeba zobaczyc plan zagos. w gminie bo albo trzeba sie odsunąć albo i nie wszystko jest w planach ma ona prawo postawic w swojej gtanicy z droga ogrodzenie . chyba ze np jest przewidziame powiekszenie drogi albo cos to musi sie odsunąć wszystko bedziesz mial na planieidz do gminy i ci powiedza

#12 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 15 wrzesień 2015 - 08:38

Mało która gmina ma plany zagospodarowania. Może grodzić po granicy i kropka. Pytanie czy jakiś przodek tego gościa, albo on sam nie przekopywał słupków. I tacy ludzie się trafiają.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#13 Share jakobek

jakobek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 08:57

Mam pytanie trochę odbiegające od tematu, czy można stawiać budynki w granicy z drogą gminną ? 

#14 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 09:37

Nie można stawiać budynków w żadnej granicy. Chyba, że masz wąską działkę lub w granicy stoi coś innego. Wtedy można ale z murem ogniowym. W granicy może stać najwyżej wiata. Jest budowlą, a nie budynkiem.

#15 Share zyzio405

zyzio405

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 13:38

Stawianie płotów przy drodze gminnej powiem tak zorientuj sie w gminie jaka to jest droga i do jakiego ruchu jest przeznaczona szerokosc i
i do takiej drogi jest przystsowane pobocze jako czesc skladowa drogi!!!
tu masz rodzaje drog i szerokosci http://www.drogi.com.../du43_430.shtml

#16 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 13:40

Korona drogi to jezdnia z poboczami. Teraz po czerwcowych zmianach prawa budowlanego nie trzeba już zgłaszać budowy ogrodzenia od dróg publicznych, grodzić można sobie działkę po samej granicy. Kiedyś jak były komasacje to drogi miały przeważnie 4-6 metrów.

A ja stawiałem płot w czerwcu i zgłoszenie robiłem w maju. To trzeba było robić zgłoszenie i jak sie chciało robić po granicy to trzeba było mieć zgodę od burmistrza. U mnie jedna droga ma z jednej strony 8,2m na środku 5,8m a na końcu 7,8m, w zeszłym roku mi to geodeta mierzył, na geoportalu sprawdza sie w 99,9%.

#17 Share zyzio405

zyzio405

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 13:40

Stawianie płotów przy drodze gminnej a szerokosc drogi gminnej w zaleznosci od przeznaczenia od 3 m nawet do 5 m ale samej drogi plus tez w zaleznosci od rodzaju drogi od 1 -2 metrow po kazdej stronie mysle ze jest to wyczerpanie tematu

#18 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 13:51

A ja stawiałem płot w czerwcu i zgłoszenie robiłem w maju. To trzeba było robić zgłoszenie i jak sie chciało robić po granicy to trzeba było mieć zgodę od burmistrza. U mnie jedna droga ma z jednej strony 8,2m na środku 5,8m a na końcu 7,8m, w zeszłym roku mi to geodeta mierzył, na geoportalu sprawdza sie w 99,9%.

Teraz już tego nie ma. Weszło gdzieś po 20 czerwca.

#19 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 557 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 14:01

a szerokosc drogi gminnej w zaleznosci od przeznaczenia od 3 m nawet do 5 m ale samej drogi plus tez w zaleznosci od rodzaju drogi od 1 -2 metrow po kazdej stronie mysle ze jest to wyczerpanie tematu

droga gminna ma tyle ile jest w planie i żadne tam plus 1- 2 m 

jeśli jest to 3 m to tyle i ani centymetra więcej ...a jeśli 4 m to tak samo  - jest to powierzchni drogi razem z poboczem i rowem jeśli takowy jest

granica jest granicą a nie wymysłem i obowiązuje wszystkie strony  

tak jak tu kolega pisał grodzić można po granicy tak samo jak sadzić drzewa 

możesz zostawić te 1-2 m ale to tylko sprawa dobrej woli i tyle 

Edytowany przez marko-kolo, 15 wrzesień 2015 - 14:08.

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share zyzio405

zyzio405

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 15 wrzesień 2015 - 14:32

Stawianie płotów przy drodze gminnej zalezy od rodzaju drogi poczytaj w internecie 1 metr na jedno przeznaczenia dwa na inne zalezy od przeznaczenia drogi
czytaj chlopie ze zrozumieniem
tam wyzej masz link z ustawa wiec sobie popatrz