Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22586 odpowiedzi na ten temat

#19661 Share rudinho11

rudinho11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 214 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Piłka nożna

Napisany 26 maj 2016 - 11:04

Pszenica Ozima i jara Fosfor i potas stosowane dolistnie są przyswajane przez rośliny w ok 4-6% czyli praktycznie nie dają nic. Kolega masa24 ma rację. ph, makro składniki, pruchnica glebowa to jest podstawa potem można robić odżywki i mikro składniki dolistnie. ☺

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 19:14
  •  

#19662 Share piotr_79

piotr_79

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 26 maj 2016 - 11:11

Pszenica Ozima i jara

Wydaje mi się że jak pryskałem Modusem + CCC było za zimno lub źle miałem ustawiony opryskiwacz ponieważ mam pasy w Arkadii na maxa skrócone tzn. od miedzy mam już kłosy a za ciągnikiem nawet większa szerokość pszenica 15cm.

Co moge z tym zrobić fakt że ni dąłem jeszcze drugiej dawki saletry ponieważ susza na max-a.

#19663 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 26 maj 2016 - 11:41

Pszenica Ozima i jara

Jaką dawkę siarczanu potasu można zastosować dolistnie po wykłoszeniu pszenicy?  Niech wypowie się ktoś kto stosował albo nie stosował, a ma wiedzę na ten temat. Z góry wielkie dzięki. 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#19664 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 26 maj 2016 - 11:43

Pszenica Ozima i jara

Panowie, mozna cos jeszcze z tym zrobic?? Pszenica jara opryskana tydzien temu grandstarem
+puma w normalnej dawce. Ten omylak ze zdjecia wcale nie byl omylakiem,bo rowno i dokladnie opryskalem. Mozna cos jeszcze z tym zrobic czy tylko orka? :(

wygląda to na nakładanie się oprysku podczas zabiegu.

#19665 Share hardkor113

hardkor113

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 438 postów

Napisany 26 maj 2016 - 11:46

Pszenica Ozima i jara MasseyXXXX
Kolego a nie pryskales przypadkiem na mokre rosliny?

#19666 Share SawekBraczyk

SawekBraczyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 26 maj 2016 - 12:01

Pszenica Ozima i jara

Hmm nie wiem też w tym roku  stosowałem odżywki maximusy i kristalony ale nie pszesadnie dużo a efekty nawet są . Tylko tak jak piszecie bez dobrego żyznego i dobrze nawożonego pola to nie ma co oczekiwać po odżywkach . Nawozy dolistne to jako dodatek traktuje . 

#19667 Share MasseyXXXX

MasseyXXXX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 26 maj 2016 - 12:17

Pszenica Ozima i jara Niee, akurat pryskalem tak przed poludniem jak dobrze pamiętam. Rosliny byly juz suche. Musze przejechac sie i zobaczyc druga dzialke, bo ta byla o wiele mniejsza, bo tutaj na całe szczęście tylko 0.5ha po ziemniakach. Jutro przejade sie na druga dzialke ponad 5ha i zobacze jak to tam wygląda.

#19668 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 26 maj 2016 - 12:18

Pszenica Ozima i jara

Dolistnie potas, fosfor, to tak jakby natrzeć się dobrą kiełbasą i godzinami wąchać dobrą wódkę. Ani czlowiek nazarty nie będzie, ani napity :D
Ale naiwniaków nie produkuje sie w fabryce, oni się rodzą.

Stosowałeś że tak piszesz.

W tamtym roku stosowałem potas 3 razy w pszenicy, w tym roku obowiązkowo do każdego oprysku dodaję, pryskam 6-7 razy pszenicę.
Ale podstawa to PH i zasobność bleby w makro i mikro.

Tych stymulatorów  super  nie używam, szkoda kasy, nie przakłada się to na plon, owszem jest zywżka, ale kasa nie wraca się.

#19669 Share TheBociek1996

TheBociek1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 484 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 26 maj 2016 - 12:38

Pszenica Ozima i jara

moje zdanie jest takie, że makroelementów nie ma sensu stosować bo tyle co ich wniesiemy do gleby to jest nic dla rośliny i porównując efekt a cene to jest porażka od tego są nawozy typu Polifoska, Yara itp. Co Innego Mikroelementy. N, S czy Mg  też warto.
co do nawozów dolistnych to jak już stosować top z wyższej półk chelatowe - Intermag, Adob, Foliq, Yara itp, a nie Ekolisty, Insole i inne czyli wode+ barwnik. 
niestety sa tacy Janusze którzy myślą że po zastosowaniu nawozów dolistnych uzyskają efekt + 3t/ha pszenicy a potem rozczarowanie, bo z 1ha uzyskali 2,5 t/ha pszenicy, a nawożenie jakie było to 0kg wieloskładnika jesienią, wapno 20 lat wstecz (pewnie jakieś po budowie jak zostało) wiosną 100 kg saletry a dolistnych za 400zł/ha ;)

Wiem, że nic nie wiem.

#19670 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów

Napisany 26 maj 2016 - 12:49

Pszenica Ozima i jara Z dolistnego dokarmiania stosuję tylko bor w rzepaku.. Reszty składnikow, zwłaszcza makro, nie mam potrzeby stosowac poprzez lisc..
Osobiscie, to nawet jestem sceptycznie nastawiony do N dolistnie, ale byc moze w niektórych skrajnych przypadkach coś tam pomoze roslinom. Gleba jest skarbnicą, oczywiście najpierw trzeba do niej włożyć, by następnie z niej wyciągnąć.. Podstawa to odpowiednie ph, zawartosc materii organicznej, zachowana struktura gleby, brak monokultur..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#19671 Share SawekBraczyk

SawekBraczyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 26 maj 2016 - 12:53

Pszenica Ozima i jara

Dlaczego po oprysku t2 falkon + maximus + siarczan magnezu znowu mam przypaloną pszenice  nie strasznie ale końcówki liści przypalone . Sądze że winowajcą jest falkon i brak deszczu . Pytanie czy to jej minie .

#19672 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 26 maj 2016 - 12:54

Pszenica Ozima i jara

Ja dolistnych nawozow tez jakoś nie uważam jedynie z dolistnych to tylko mocznik i siarczan magnezu bo wiem wtedy napewno co stosuje. A inne jakies odzywki potasowe, fosforowe jakoś nie mam zaufania do nich

#19673 Share TheBociek1996

TheBociek1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 484 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 26 maj 2016 - 12:59

Pszenica Ozima i jara

Dlaczego po oprysku t2 falkon + maximus + siarczan magnezu znowu mam przypaloną pszenice  nie strasznie ale końcówki liści przypalone . Sądze że winowajcą jest falkon i brak deszczu . Pytanie czy to jej minie .

pewnie oprysk w czasie deszczu i/lub zimna woda w czasie upału i taki efekt

Wiem, że nic nie wiem.

#19674 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3223 postów

Napisany 26 maj 2016 - 13:20

Pszenica Ozima i jara

tomek 73  do mnie to pytanie?  tak sie sklada ze na suplementach to zjadlem zeby

poporstu mateo ,  czlowiek jest organizmem o wiele bardziej zlozonym niz roslinka. wiec jezeli przy zaniedbaniu podstaw czlowiek nie nadgoni tego odzywkami  jest  tak samo z roslinami.  przy zaniedbaniu podstaw jakim jest ph,  zasobnosc gleby  nawozenie npk przedsiewne,  nie oczekujmy cudow od dolistnych drogich odzywek roznego typu

Wiesz co mówisz, ale nie wiesz? 

Skoro wiesz że odzywki w rolnictwie są uzupełniającym nawożeniem ( czy jak to mówią dokarmianiem) tak suplementy są uzupełnieniem diety (znam ten temat troche też). 

Tak samo nie zbudujesz plonu czy sylwetki bez tego wszystkiego.

@wilhelm stosujesz tylko  bor? Gdzie mangan i molibden? Jakie plony osiągasz?? 

Miedz w zbożach 

Cynk w kukurydzy 

Fosfor dolistnie tak samo przy tak zimnych wiosnach? 

Może osiągasz 8t pszenicy i jestes zadowolony, ale drugiemu może byc to porązka? 

Makro dolistnie można odstawić, micro według mnie podstawa wysokiego plonu.

Edytowany przez Tomek90, 26 maj 2016 - 13:21.

#19675 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów

Napisany 26 maj 2016 - 13:21

Pszenica Ozima i jara W falconie mieszanina tebukonazolu z tiadimenolem wywołuje taką reakcję. Dwa szybko przemieszczające się ku wierzchołkom liści triazole, szczegolnie w wyzszych temperaturach.

#19676 Share spajki01

spajki01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 26 maj 2016 - 13:25

Pszenica Ozima i jara

Chłopaki czym można zwalczyć chwastnice jednostronna jak jest już prawie liść flagowy jedynie Puma i Axial plus do tego można dodać starane na przytulię? Nigdy więcej sekatora tyle mi chwastów przepuścił atlantis wychodzi na to że nie jest idealny. Zarówno w jęczmieniu jak i teraz w pszenicy jest chwastnica masakra dam rade to zwalczyć? Bo to chyba perz nie będzie nie mogę zdjęcia dodać to bo nie wiem jak się dodaje

#19677 Share MasseyXXXX

MasseyXXXX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 26 maj 2016 - 13:47

Pszenica Ozima i jara Pryskasz dolistnie 6-7 razy? Oplaca Ci sie? Bo raczej do chwastow nie dodajesz odzywek??

#19678 Share SawekBraczyk

SawekBraczyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 26 maj 2016 - 13:51

Pszenica Ozima i jara

W falconie mieszanina tebukonazolu z tiadimenolem wywołuje taką reakcję. Dwa szybko przemieszczające się ku wierzchołkom liści triazole, szczegolnie w wyzszych temperaturach.

Acha to już wszystko wiem . Dzięki za informacje . 

#19679 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 26 maj 2016 - 18:06

Pszenica Ozima i jara

W falconie mieszanina tebukonazolu z tiadimenolem wywołuje taką reakcję. Dwa szybko przemieszczające się ku wierzchołkom liści triazole, szczegolnie w wyzszych temperaturach.

100% racji

Thug

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#19680 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów

Napisany 26 maj 2016 - 18:14

Pszenica Ozima i jara @Tomek 90 Skoro 8t pszenicy z ha w Polsce to porażka, to dlaczego w dalszym ciągu mamy tak niską średnią krajową..?