Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy opłaca się hodować świnie?

1735 odpowiedzi na ten temat

#1361 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 12 luty 2014 - 17:38

Czy opłaca się hodować świnie? nie o to chodzi ze mam zboze za darmo
ale o to ze to chory interes, kiedys nikt nie liczył ile swinia pożre i sie opłacało
zysk z tego maja tylko wielkie fermy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy opłaca się hodować świnie? Dzisiaj, 19:47
  •  

#1362 Share rolniku360

rolniku360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 550 postów

Napisany 12 luty 2014 - 17:41

Czy opłaca się hodować świnie? lukaczmarek to ładnie ci rośnie jak aż tyle w dzień przyrastają jak skończę szkołę muszę się tym zająć żeby jakoś na tym wychodzić

#1363 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 12 luty 2014 - 17:43

Czy opłaca się hodować świnie? Akurat kolega @koma666 jest jednym z tych co znaja sie na wszystkim a wiadomo ze jak ktos sie zna na wszystkim to tak naprawde nie zna sie na niczym. W wielu watkach sie wypowiada i praktycznie nic nie wnosi do tematu wiec proponuje go ignorowac.

A na marginesie czemu porownujesz terazniejszosc i przeszlosc? Kiedys np litr mleka = litr ropy, a teraz litr ropy = 4litry mleka i tak jest na wszystkim. Zaraz po wojnie hodowla 10 tucznikow byla bardziej oplacalna niz dzis hodowla 100 a nawet wiecej. Piekne czasy dla rolnictwa ale nie o to chodzi zeby porownywac a o to zeby myslec o oplacalnosci tu i teraz

Edytowany przez vbox33, 12 luty 2014 - 17:46.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1364 Share LukaszBONQ

LukaszBONQ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, sport

Napisany 12 luty 2014 - 17:46

Czy opłaca się hodować świnie? akurat na komę trafiło, ale bardziej chodziło mi o dyskusję wcześniej. Ale jeszcze kilkanaście stron temu miałem chęć i cierpliwość pisać odnośnie liczenia i kalkulacji. Ale jak ktoś sam wie lepiej i wszyscy wokół są głupi to nie ma co uświadamiać

#1365 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 12 luty 2014 - 17:50

nie o to chodzi ze mam zboze za darmo
ale o to ze to chory interes, kiedys nikt nie liczył ile swinia pożre i sie opłacało
zysk z tego maja tylko wielkie fermy

Kiedyś było kiedyś a teraz jest teraz. Kiedyś dziadek jak sprzedał tucznika to przywiózł przyczepę węgla.
Nie ma się co oglądać na przeszłość tylko trzeba dostosować się do obecnej sytuacji i jak nie zaczniesz liczyć i tanio produkować to zysku mieć nie będziesz.

#1366 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 12 luty 2014 - 18:06

a ile tobie zjada tucznik tak od 20 kg do 110 bo mi ok 270 do 300 kg paszy może dlatego że dodaję dużo mieszanek w których głównie znajduje się owies ale to co się urodziło to tym karmie

Jeszcze 270 to jest do przyjęcia ale 300 to już troche za dużo. Ja od 30 do 120 muszę się zmieścić w 250 i zawsze coś tam się uda urwać. Jak mi się uda 10 kg to mam rocznie 15 ton paszy. Nie warto? Mi się opłaca powalczyć o każdy kilogram.

#1367 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 12 luty 2014 - 18:12

Akurat kolega @koma666 jest jednym z tych co znaja sie na wszystkim a wiadomo ze jak ktos sie zna na wszystkim to tak naprawde nie zna sie na niczym. W wielu watkach sie wypowiada i praktycznie nic nie wnosi do tematu wiec proponuje go ignorowac.

A na marginesie czemu porownujesz terazniejszosc i przeszlosc? Kiedys np litr mleka = litr ropy, a teraz litr ropy = 4litry mleka i tak jest na wszystkim. Zaraz po wojnie hodowla 10 tucznikow byla bardziej oplacalna niz dzis hodowla 100 a nawet wiecej. Piekne czasy dla rolnictwa ale nie o to chodzi zeby porownywac a o to zeby myslec o oplacalnosci tu i teraz

bo ponoc teraz jest lepiej wszedzie, w kazdej dziedzinie, a jak jest lepiej to i pieniedzy wiecej sie zarabia, tylko ja jakos tego lepiej na wsiach nie widze,
polska jest brudna ponura i wprowadza w stany depresji jak sie po niej pojezdzi i pooglada te wsie

z takim mysleniem ze nie ma co patrzec w przeszłosc to bedziecie zarabiac po 10zł na tuczniku

Edytowany przez koma666, 12 luty 2014 - 18:14.

#1368 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 12 luty 2014 - 18:31

Czy opłaca się hodować świnie? Ja nie uwazam ze teraz jest lepiej bo akurat mi czasy zaraz po wojnie az do wejscia do uni bardzo sie podobaja (o rolnictwo chodzi) tylko ze dopoki nie wymyslisz jak sie cofnac w czasie to musimy kombinowac tu i teraz

#1369 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 12 luty 2014 - 19:00

Czy opłaca się hodować świnie? Pokolenie dziadka- kupił 2 prosiaczki dochował ,zabił do tego krówka na mleko i żył z rodziną / ojciec 2-3 maciory 4-5 krów sprzedał a to cielaczka a to prosiaczka i jakoś się żyło a teraz ! 50 macior mało a wszędzie same podatki ... kupujesz chleb podatek woda z wodociągu podatek , itd..... a dług POLSKI rośnie.

#1370 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 12 luty 2014 - 19:13

Czy opłaca się hodować świnie? dokładnie kolego, dochod człowieka pracujacego na etacie jest opodatkowany 75% podatkiem
mówi sie ze najnizsza płaca w polsce to 1680zł, ale robi sie hokus pokus i człowiek zarabiajacy najnizsza krajowa czyli 1680 na reke dostaje 1240 :D a pracodawce ten sam pracownik kosztuje prawie 2 tys zł !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
czyli 700zł zabiera panstwo na dzien dobry
nastepnie pracownik ten idzie do sklepu płaci ukryte podatki, na stacji benzynowej płaci podatki, w rachunkach placi podatki, gdzie sie nie obejrzy to płaci podatki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

za to od panstwa ma kilometrowe kolejki w szpitalach, dziurawe drogi i brak emerytury w przyszłosci

obudzmy sie wkoncu ludzie!!!!

Edytowany przez koma666, 12 luty 2014 - 19:15.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1371 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 12 luty 2014 - 19:24

Chłopie, jak Tobie 3 świnie zjadają tone zboża to nawet przy 6 zł nie wiem czy zarabiasz. Zboże policz gratis, dodaj dopłaty,świnie sprzedaj po 3,5 zysk jest. Zakłady mięsne czekają na takich ekonomów.

A gdzie napisałem, że to moje świnie? Podałem wartość orientacyjną 3kg paszy na 1 kg przyrostu (od 20 do 130), a nie wyliczoną.
Wybacz, ale to nie ja jestem tak wielkim i oświeconym ekonomem, który dodaje do kosztów wyprodukowania tucznika kilkaset zł/tone zboża, których to kosztów faktycznie nie poniósł i które uważa za zysk ze sprzedaży, której nie dokonał. Ktoś tu ma pokrętną logikę. No ale jak już napisałem - niech każdy sobie liczy zyski jak chce, mnie interesuje ile mi zostaje w portfelu, a nie to co przyjmuje papier.

#1372 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 12 luty 2014 - 19:27

robicie wielki biznes na swiniach a liczycie kazdy kilogram paszy :D
smiech na sali :D
dajcie sobie z tym spokój, smrodu bedzie mniej :D

niektórzy nie liczą i parują ziemniaki paszowe po 400-500zł za tonę. Sam tak sprzedaję bo nie stać mnie na żywienie swoich świń ziemniakami :D . Chociaż przyrosty po zbilansowaniu nie są złe

#1373 Share Lukaszfendt

Lukaszfendt

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka,motoryzarcja,ogrodnictwo,rolnictwo,...

Napisany 12 luty 2014 - 19:34

Czy opłaca się hodować świnie? co ty chłopie piszesz jakie 3 zł + vat to gdzie ty mieszkasz że są one tak tanie ja sprzedawałem tydzień temu i to nie po ubojowo za 4.90 + vat

#1374 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 12 luty 2014 - 19:43

Jak dla mnie to każdy może liczyc sobie jak chce, nawet jeśli jest to "księgowość" a'la "Opowieści z Narnii". Nie wiem tylko po co miałbym wliczać w koszty złotówki których nie wydałem i oszukiwać samego siebie, jak to drogo mi ta produkcja wychodzi. W efekcie papier mówi jedno, a zasobność portfela drugie - i kto teraz sam siebie oszukuje? Mylicie podstawowe pojęcia ekonomiki, czyli zasób z produktem. To tak jakby przedsiębiorca kupując hurtowo towar po 100zł/szt liczył sobie 120 bo taka jest jego średnia cena na rynku. Dodatkowo jeszcze liczyłby sobie z niego zysk z powietrza, bo towar ten przechodzi przez cały proces produkcji i nie zarabia na siebie po drodze, ale dopiero jako składowy element produktu finalnego. Ale przedsiębiorcy mają to do siebie, że nie prowadzą rachunkowości-widmo
@saszeta - jeśli grad obniża Ci plon i zwiększa nakłady na wyprodukowanie tony zboża do 1 tys. zł, to ponosisz koszt 1 tys. zł/tone czy jak na rynku 600zł/tone? Bo dla mnie logiczne jest, że jesli wydam na pozyskanie zasobu jakim jest zboże 1000zł/tone, to wydałem 1000 a nie 600. I tak to wpisuje w koszta. Wpisywanie tego co mi się wyśni to właśnie oszukiwanie samego siebie. Liczy się to co rzeczywiście się wydało bądź uzyskało.

to masz (na moim przykładzie) prosty przykład przedsiębiorcy. Przetwarzam ziemniaki. Uprawiam swoje i koszt wychodzi ok 50 gr/ kg. Zarabiam tylko teoretycznie. Bo licząc że do tych 50 groszy muszę dodać 50-60 groszy kosztów przetworzenia to już dokładam bo zwykłe nieprzetworzone sprzedam drożej. A jak moje się skończą to muszę dokupić. Tylko skąd wezmę pieniądze skoro swoje sprzedałem taniej niż jest cena rynkowa a ceny przetworzonego podnieść nie mogę

Edytowany przez saszeta, 12 luty 2014 - 19:45.

#1375 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 12 luty 2014 - 20:38

A gdzie napisałem, że to moje świnie? Podałem wartość orientacyjną 3kg paszy na 1 kg przyrostu (od 20 do 130), a nie wyliczoną.
Wybacz, ale to nie ja jestem tak wielkim i oświeconym ekonomem, który dodaje do kosztów wyprodukowania tucznika kilkaset zł/tone zboża, których to kosztów faktycznie nie poniósł i które uważa za zysk ze sprzedaży, której nie dokonał. Ktoś tu ma pokrętną logikę. No ale jak już napisałem - niech każdy sobie liczy zyski jak chce, mnie interesuje ile mi zostaje w portfelu, a nie to co przyjmuje papier.

Temat jest o zysku ze świn. Ty piszesz o zysku z całego gospodarstwa. Nie dzieląc tego chociaż pobieżnie nie zauważysz kiedy zaczniesz dokładać do hodowli. A takie liczenie może nam pomóc wyciągnąć odpowiednie wnioski,czy możemy coś poprawić w hodowli czy taniej będzie z niej zrezygnować. I pytanie jakie już padło co zrobisz w przypadku wystąpienia jakiejś klęski na polu? Ja pilnuje kosztów i jeśli stwierdze że to się opłaca kupie zboże lub gotową pasze, jeśli nie przerwe produkcje.

#1376 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 12 luty 2014 - 21:35

Czy opłaca się hodować świnie? No tak, tyle, że jeśli jedynym produktem w gospodarstwie jest tucznik, to można powiedzieć, że jego zysk jest równoznaczny z zyskiem ze świń. Nie mówię, że nie należy kontrolować kosztów - wręcz trzeba. Dobrze prowadząc rachunkowość masz czarno na białym koszty produkcji zboża czy paszy i warchlaka. I można porównać, czy przypadkiem nie produkujemy zboża/warchlaka drożej niż wyszedłby zakup gotowego zasobu w postaci paszy czy warchlaków. A żeby podjąć dobrą decyzję trzeba podawać realne koszty. Co do klęski na polu to opisałem już wcześniej swoje spostrzeżenia. Jak dobrze kojarzę, to Ty Paweł kupujesz warchlaki na tucz, więc masz większe pole manewru jesli chodzi o przerwanie czy wznowienie produkcji. U mnie w przypadku macior nie jest to taki proste, bo wznowienie jest długotrwałe, a w przypadku klęski na polu, gdy mam na chlewni 50-kg tuczniki i kilka gniazd wyrośniętych warchlaków dylemat kupić zboże czy nie ma tylko jedną wersję odpowiedzi - trzeba, bo czym te świniaki karmić. Oczywiście można próbować odpowiednio dostosować terminy wyproszeń, żeby unikać sytuacji podbramkowych, ale to też wymaga trochę czasu, u siebie dopiero od niedługiego czasu pozbywam się wszelakiego dziadostwa i złych praktyk z chlewni

#1377 Share speeeder

speeeder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 12 luty 2014 - 22:06

Czy opłaca się hodować świnie? lukasz222 zaczynam zauważać u Ciebie pierwsze symptomy racjonalnego myślenia. Jeszcze trochę i sam dojdziesz do wniosku że po prostu trzeba robić biznesplany z najbardziej pesymistycznym wydaniu w razie gdy coś pójdzie nie tak. M.in dlatego przyjmuje się koszty po cenie rynkowej a nie po cenie wyprodukowania. Żeby któregoś pięknego dnia nie obudzić się dosłownie i w przenośni reką w gnoju bo tyle pozostanie.
Ja też kiedyś miałem maciory, i produkcję zamkniętą ale w pamiętnym roku 2006-2007 kiedy tucznik zszedł do poziomu 3zł trochę popłynąłem bo wiadomo że ktoś kto ma tzw układ zamknięty to nie jest elastyczny w stosunku do rynku. Przeszedłem na tucz otwarty w 2010 r pamiętna powódź zalała mi 70% upraw no ale myślałem sobie że trochę zboża ukoszę, trochę dokupię i na tucznikach sobie odbiję i tutaj 2 zonk bo popłynąłem również na świnkach.
Od tej pory bogatszy niestety tylko o dośw. rozgraniczyłem prod. roślin. i zwierzęcą i to dopiero przyniosło efekty.
zboże, kukurydzę sprzedaję - 1 dochód
tuczniki chowane na pełnoporcjowej też sprzedaję - 2 dochód - nawet przy takiej cenie jak teraz to ja mam zysk.

Edytowany przez speeeder, 12 luty 2014 - 22:08.

#1378 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 12 luty 2014 - 22:08

Czy opłaca się hodować świnie? No więc w sumie mamy podobne zdanie lukasz222 na ten temat. Tylko mówiąc koszty w produkcji czy to warchlaka czy tucznika lepiej liczyć zboże po cenie jego sprzedaży choć orientacyjnej niezbyt wysokiej niż po kosztach produkcji. Wiadomo w cyklu zamknietym jesli nawet jakiś czas mamy strate nie podejmiemy odrazu decyzji o likwidacji stada, ale brnąć ślepo przerzucając zyski z pola na tucznika to też nie najlepsze wyjście.
Ja sam robie pasze sam bo porównując do kolegi na gotowej mam troche lepsze wyniki, choć pewności nie mam że to zasługa akurat paszy.

Edytowany przez PawelWlkp, 12 luty 2014 - 22:12.

#1379 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 12 luty 2014 - 22:11

Czy opłaca się hodować świnie? @speeeder No to od poczatku mówimy o dwóch innych rzeczach - ja o liczeniu zysku na bieżąco np. z całego roku, a Ty o spodziewanej opłacalności (wnioskuję ze zdania o biznesplanie).

@Paweł dla mnie bardziej racjonalne jest policzyć koszty, które faktycznie ponoszę, bo to bezpośrednio rzutuje na mój zysk. Dalej mogę ew. sprawdzić po ilości zebranego zboża czy nie wyszedłbym lepiej na jego sprzedaży. Ale przerzucać się od razu też nie ma co, bo wiadomo jak w rolnictwie - w jednym roku zyskuje się na świniach, kolejnych na zbozu, mleku czy opasach.

Edytowany przez lukasz222, 12 luty 2014 - 22:15.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1380 Share rafix255

rafix255

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 12 luty 2014 - 22:14

Czy opłaca się hodować świnie? bajki totalne w wiekszosci. ja jako zywieniowiec widze wsród swoich hodowców to ze malo kto co liczy a jeden liczy co do grama. zapraszam na roznego rodzaju spotkania z dr. porowskim który ma obliczone wszystko nawet to ile jestesmy w plecy i ile przynosi nam strat locha która nie łacha sie do 5dnia wlączie po odsadzeniu prosia. kazdy jej dzien ponad te 5 dni to 5zł razy iliść dni razy 2,3-2,7miotu w roku razy ilisc macior w stadzie to policzcie sobie to na swoich stadach jakie sumy z tego sie robią a tucznik do 150kg mc zje tyle paszy co 2tuczniki do 100kg tak wztasra zuzycia na kg przyrostu

więc warto to rozwazyc

bajki totalne w wiekszosci. ja jako zywieniowiec widze wsród swoich hodowców to ze malo kto co liczy a jeden liczy co do grama. zapraszam na roznego rodzaju spotkania z dr. porowskim który ma obliczone wszystko nawet to ile jestesmy w plecy i ile przynosi nam strat locha która nie łacha sie do 5dnia wlączie po odsadzeniu prosia. kazdy jej dzien ponad te 5 dni to 5zł razy iliść dni razy 2,3-2,7miotu w roku razy ilisc macior w stadzie to policzcie sobie to na swoich stadach jakie sumy z tego sie robią a tucznik do 150kg mc zje tyle paszy co 2tuczniki do 100kg tak wztasra zuzycia na kg przyrostu

więc warto to rozwazyc