Skocz do zawartości

Zdjęcie

2013 pierwsza dawka nawozu

1460 odpowiedzi na ten temat

#281 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 21:19

2013 pierwsza dawka nawozu a ja się tylko pytam o co wam chodzi z tym parowaniem azotu. A niby gdzie on ma wyparować? Skoro wsiąkł w glebę to tam jest i tyle. Teraz zaszkodzą mu tylko i wyłącznie silne opady deszczu, wymywanie azotu w głąb profilu glebowego. Wyparować to może azot z mocznika jak go w kwietniu na suchą glebę wysiejesz i deszczu nie dostanie. Azot, który rozpuścił się do gleby, na pewno nie wyparuje. W każdym razie powrót zimy nie jest teraz wskazany ani tam gdzie był azot ani tam gdzie go nie było.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
2013 pierwsza dawka nawozu Dzisiaj, 05:51
  •  

#282 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 08 marzec 2013 - 21:20

2013 pierwsza dawka nawozu @Cihu podałeś dobry link bo w pełni się z tym zgadzam. Ci co się śmieją z tych co posieli powinni się zapoznać z podstawowymi zasadami chemii rolnej bo to co mawiał dziadek i ojciec nie zawsze jest zgodne z prawdą. Wg mnie Ci co posieli wygrali. Ja nie posiałem, nie miałem warunków, dziś cały dzień silny porywisty mroźny wiatr. Pędy boczne już kończą swój żywot.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#283 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 21:29

2013 pierwsza dawka nawozu u mnie też d*pa z rozsiewania nawozu najpierw silny wiatr, teraz śnieg i -3 - nic nie poradzimy trzeba czekać

#284 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 21:32

2013 pierwsza dawka nawozu @milan każdego dnia rano w tym tygodniu można było siać nawóz 3 razy byś zdążył.:)

#285 Share brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 21:54

2013 pierwsza dawka nawozu wyparują??? :wacko:
Czasem zastanówcie się co piszecie.Mi nie musicie przyznac racji ale zainteresujcie się fachowymi artykułami .Azot to "ucieknie" w powietrze jak jest sucho i słonecznie-maj,czerwiec jak lezy na suchej ziemi.
Tez go nie wymyje.Musiała by być ulewa z rwiącą wodą na polu do paru godzin po wysiewie.Ja preferuje wczesne sianie N co roku i nie robie z tego wielkiego halo ,że to lepiej .Mi tak pasuje. C330 na wąskich laczkach a na tyłku 700 kg.Jak nie wysieje na zmarzline to albo się utopię albo naprawdę musze pozniej dlugo czekać.Drugie to pózniej to mam czas na pyry,buraki-mniejsze spiętrzenie pracy.
I mam takie spostrzezenie-gospodarzy dzielę na tych co się spieszą i dają dużo nawozu i tych jadą jak wegetacja dawno ruszyła. I pierwsi zazwyczaj mają lepsze plony.
do zf9641
Ale jaka w tamtym roku była pogoda-idealna duzo deszczu.Gdyby była susza miałby wielkie "G".Kiedys sąsiad-naprawde dobry gospodarz-smiał się ze mnie ze sieję N na rzepak na śnieg.On z różnych względów posiał 5 tyg po mnie.Przyszła susza-granule saletrzaku lezały na glebie do czerwca.Mój rzepak 4 tony-sąsiada 1,5tony. Wnioski? Sąsiad teraz sieje prędzej ode mnie :)

#286 Share 1012

1012

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 22:15

2013 pierwsza dawka nawozu My jednego roku wysiewaliśmy też nawozy wcześnie, był to dokładnie 9 marca bo jest zdjęcie na AF z tej akcji, potem przyszło załamanie pogody, efekt wysiewu był marny zboże słabo się z wiosny zbierało i trzeba było ratować konkretniejszą drugą dawka:) dlatego teraz ruszamy z nawozami jak już faktycznie "czuć" wiosnę, może łączy się to z troszkę większymi koleinami ale co poradzić:)

#287 Share Nowy81

Nowy81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 22:23

W moich stronach rolnicy dzielą się na tych co sieją na zmarzniętą ziemię i na tych co sieją jak można wjechać po wyschnięciu pul.Ostatnio pojawił się nowy gracz sieje azot dużą pierwszą dawkę około 25 kwietnia i drugą na kłos.Według tego co czytam w niektórych waszych wypowiedziach to powinien zbierać tylko słomę a on ma najlepsze plony na wsi .4 klasa a on kosi po 8 ton z ha.Sam się dziwię jak to możliwe i chyba zacznę go kopiować.

Ciekawe - jesli prawdziwe :)

#288 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 22:44

2013 pierwsza dawka nawozu A co on uprawia,chyba jabłka :P .co do spodziewanych mrozow.Oczywiscie nie jest to zbyt sprzyjajace dla zbóż,jednak nie panikowałbym tak bardzo.zboża które dostały teraz azot będą wygladały zupełnie inaczej w przypadku unormowania temperatury niż te ktore na niego czekają.Bardziej martwil bym się o rzepaki,jeżeli rozetka napije się wody pobudzona azotem,nastąpi mróz,może wystapić przerwanie między korzonkeim a resztą rośliny i to będzie problem.

#289 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 23:25

.4 klasa a on kosi po 8 ton z ha.

Ze słomą chyba...

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#290 Share ZF9641

ZF9641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 06:59

2013 pierwsza dawka nawozu Każdy robi jak uważa i co najgorsze jak ktoś robi inaczej to od razu robi źle.Forum jest od dzielenia się doświadczeniami i spostrzeżeniami .Część osób uważa się za wszystkowiedzących i nieomylnych,wolno wam mi to nie przeszkadza , ale trudno wam zrozumieć że jak ktoś robi inaczej i ma dobre plony to zaraz musi ściemniać .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#291 Share riki

riki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 249 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 07:30

2013 pierwsza dawka nawozu Czytam temat od kilku dni i poprostu chce mi sie śmiać bo temat powinien się nazywać "sprzeczka na temat rozsiewania nawozu" według mnie każdy ma swój rozum i doświadczenie .Sam powinien ocenić co będzie lepsze dla jego roślinek .Pole polu też nie jest równe jedno musi obsychać nawet do płowy kwietnia i trzeba wykorzystać przygruntowe przymrozki żeby wjechać z nawozem a na drugie można wjechać 2 dni po zejściu śniegu .Druga sprawa np.saletra kędzierzyńska potrzebuje trochę więcej czasu na widoczny efekt działania N, także kto posiał to napewno nie stracił i z pola nie zrobił poligonu,a teraz po tych śniegach i deszczach trudno będzie wiechać .Ja osobiście rozsypałem nawozy jak co roku "tuż przed ruszeniem wegetacji" i jeszcze nigdy na tym nie straciłem . Pozdrawiam niech każdy robi co jest lepsze dla jego pola z roślinami.

#292 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 09 marzec 2013 - 07:37

2013 pierwsza dawka nawozu No po tej zadymce i zawiejach jaka teraz daje ze śniegiem to po połowie kwietnia jak w pole wlezie się to już będzie cud. Woda gruntowa wysoka, a jak ten śnieg się stopi to 2 sztychy szpadlem (40 cm) i woda będzie gruntowa. I jak gospodarzyć?

#293 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 07:41

2013 pierwsza dawka nawozu u nas jest bardzo sucho wszystkie dołki na polu suche. Wody w studniach jest coraz mniej.

#294 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 09 marzec 2013 - 07:41

2013 pierwsza dawka nawozu U mnie w rowach dosyć sporo wody jest ale narazie silnych przymrozków nie ma i oby tak zostało .. a co do 'parowania nawozu ' on nie paruje tylko ulatnia sie niewielka ilosc do atmoswery ale są to małe ilosci dletego naprzykład kazą mocznik wymieszać z ziemią .. praktycznie to parowanie jest znikome nie ma co sie tym przejmować
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#295 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 09 marzec 2013 - 08:36

2013 pierwsza dawka nawozu Woj. opolskie lekkie kropieniu deszczu, temp 2-3 stopnie na plusie, nie ma tego śniegu ;) Z nawozami można wjechać ?

#296 Share patron26

patron26

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 09:36

2013 pierwsza dawka nawozu teraz to juz nie predko wjedziesz ...

#297 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 09:45

Każdy robi jak uważa i co najgorsze jak ktoś robi inaczej to od razu robi źle.Forum jest od dzielenia się doświadczeniami i spostrzeżeniami .Część osób uważa się za wszystkowiedzących i nieomylnych,wolno wam mi to nie przeszkadza , ale trudno wam zrozumieć że jak ktoś robi inaczej i ma dobre plony to zaraz musi ściemniać .

Kolego tu nie chodzi o Twoją osobe że ściemniasz tylko o fakt który podałeś[25 kwietnia pierwsza dawka i druga na kłos].Aby uzyskać plon rzędu 8 ton ziarna +8 ton słomy musimy mieć odpowiednią obsadę na jednostce i własnie pierwsza dawka o tym decyduje.Nie pierwszy wjazd na pole np.25 kwietnia,tylko pod względem faz rozwojowych,czyli przed ruszeniem wegetacji lub najpóżniej w trakcie.Nie powiesz chyba iż w roku ubiegłym wegetacja ruszyła u was około 20 kwietnia?Znając życie pewnie wystapiła sytuacja tkzw rolniczego dowartościowania sąsiedzkiego i pewnie sąsiad chciał Tobie pokazac jakiż on postępowy,oczywiscie czarując.Najlepiej zrób eksperyment,część pola zasil azotem jak większość rolników w odpowiedniej fazie,a część za poradą sąsiedzką[tylko w tym przypadku proponuje tą mniejszą część] Pozdrawiam

#298 Share ZF9641

ZF9641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 09:53

2013 pierwsza dawka nawozu W ubiegłym roku u nas wszystko było przesiane pszenicami jarymi.Sytuacja jest z ostatnich 4-5 lat.Odnośnie obsady ja wysiewam 150 -180 kg pszenicy na hektar i wczesną wiosną azot , on sieje 300 kg pszenicy i późną wiosną azot.Odnośnie plonów przez granicę naprawdę dobrze widać ile ktoś przyczep namłócił.Piszę to nie jako poradnik ale jako ciekawostkę.

#299 Share anto

anto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 09:56

jakos duzi gospodarze , spółdzielnie wszelakie sieja nawozy na kilkaset hektarów i sie nie martwia jak co niektórzy tutaj

z prostego powodu - organizacji pracy. Oni nie zasilą wszystkich pól w jeden dzień, podczas porannego przymrozku. jak to jest u wielu na tym forum.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#300 Share patron26

patron26

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 10:16

2013 pierwsza dawka nawozu sieja kilka dnii podczas porannych przymrozków

Edytowany przez milanreal1, 09 marzec 2013 - 21:03.
cytowanie poprzedniego posta