Polecane posty

lamboEVO100    519

Co prawda małą mam wiedzę na ten temat ale z praktyki wiem, że jak na V i VI klasie nie dam obornika co rok tylko co dwa to od razu widać różnicę, nie mówiąc już o skutkach suszy, na polu na którym obornik jest co 2 lata to od razu przysycha jak trochę przypali.Na glebach lekkich jest szybka mineralizacja i w wydaje mi się, że kukurydza wyciągnie prawie wszystko w pierwszym roku. Zasada z obornikiem co 3-4 lata to wg mnie tylko na cięższych glebach czyli <IV klasy. Ale to tylko moje spostrzeżenia, niepoparte żadną wiedzą teoretyczną. Oczywiście musimy pamiętać o pH gleby bo częste stosowanie obornika a w szczególności świeżego je obniża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Właśnie nawet na najsłabszych glebach obornik obornik słabo się rozkłada, im bardziej słomiasty tym dłużej się rozkłada, ale taka zbita masa też ciężko się rozkłada. Na najcięższych glebach to ten obornik i 10 lat może się rozkładać. Ogólnie składniki z obornika słabo rośliny przyswajają, burak ładnie czerpał, a inne rośliny to tak średnio.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Widać to zależne od regionu, u nas wiosenna orka na lekkich ziemaich nawet w roku z "normalnym rozkładem opadów" to strzał w kolano, taki mikroklimat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a jaką polecacie kukurydze na kiszonkę na IV i V klase, przedplonem był jęczmień jary na wiosennym oborniku, lecz się nie udał bo większość wygniło, pod koniec listopada wykonałem orkę zimową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

taka aby była dobra na kiszonkę, i była dobra do zbioru jak najwcześniej, ponieważ w mojej okolicy jest sporo dzików pierwszy raz będę siał kukurydze więc nie znam się jakie najlepiej FAO wybrać i czy lepiej polską czy zagraniczną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Zasiejesz najwcześniejsze FAO w okolicy, dziki zaczną od Twojej kukurydzy, siej to co sąsiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Jeżeli chodzi o dziki, to szukaj odmian o wysokim odsadzeniu kolby (np. subito - kolba na 1,6-1,9m), o wczesności podobnej jak sąsiedzi (lepsza byłaby późniejsza odmiana, ale jeżeli sąsiad wcześniej skosi od Ciebie, to wiadomo gdzie dziki się przeniosą). Miałem kiedys porównanie, LG 22.44 i subito, lg była całkowicie zniszczona przez dziki, subito pozostało nietknięte. (to samo pole - LG w środku, subito na brzegach). Zadziałały 2 czynniki: niżej osadzona kolba oraz niższe FAO w przypadku LG. Podobno dziki też wolą ziarno typu flint niż dent, ponoć bardziej im smakuje.

 

Ogólnie subito średnio nadaje się na kiszkę ze względu na słabą strawność, musisz sobie poszukac lepszej odmiany. Aha, i jeżeli roślina jest niska, to wysokie odsadzenie kolby (podawane w ułamku wysokości odmiany) nie pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@eMWu he he czyli jaki wniosek z twojego doswiadczenia??? Subito nie ma kolby :lol: :lol: :lol: ale to tak na rozluźnienie atmosfery ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

właśnie w tym jest największy problem bo najbliższa kukurydza co sieją jest ok 5km w linii prostej od tego pola co szykuję pod kukurydze i na dodatek jeden koniec pola jest pod lasem więc jest spore ryzyko, ogólnie zależało mi na jakości kiszonki aby miała dobrą wartość paszową a planuję zasiać 1,4ha dla 10 krów mlecznych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Dam przykład znajomy posiał od lasu pioniera a po drugiej stronie LG pioniera nie tkneli a lg zjedli do czysta może poprostu lg jest smaczniejsza dla dzików i zapewne dla krów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

a ja mysle ze mialo tez wplyw na to ze Lg byla w sropdku nawet jak zasiejesz jedna odmiane to z brzegu bedzie ok a w srodku nie raz jest pobojowisko a mysle ze osadzenie kolby nie bedzie mialo znaczenia bo przewalaja i i tak jedza ale to ze wlasnie bardziej lubia flinta od denta tez slyszalem wiec trudno powiedziec jak to jest napewno jesli twoja qq bedzie jedyna w poblizu 5Km bedziesz mial problem z dzikami napewno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

no też właśnie zastanawiam się nad zasianiem tej kukurydzy czy przypadkiem nie zasieje jej dla dzików, lecz niestety bez kiszonki z QQ nie można liczyć na wysoką wydajność, ale może jednak spróbuję tylko jaką odmianę polecacie i jaki macie sprawdzony sposób na dziki ? Jazda ciągnikiem z wieczora i rano bez tłumika :D czy może jakiś inny ekstremalny sposób ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam pytanie zaproponowano mi materiał siewny kukurydzy UŁAN, przeznaczenie to kiszonka. myślałem jeszcze nad Subito ale to juz wiadomo cena inna:) ma ktoś jakieś doświadczenia odnośnie tych odmian?? pozdrawiam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Rośnie bardzo wysoki, plon suchej masy i suchej masy w kolbach powyżej wzorca wg Coboru ma małe wymagania,ale udział kolb dość niski, toteż na wysokoenergetyczną kiszonkę średnio się nadaje. Będę go testował na na KZK na klasach VI-VIz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Mam pytanie jak to jest wkońcu z tymi kolbami wiekszy plon jest przy jednej czy dwóch kolbach bo słyszałem różne opinie. Ale z własnych obserwacji dochodze do wniosku że jeżeli są 2 kolby i są w pełni wykształcone to jest raczej korzystniej aniżeli by była jedna, natmiast gdy sa 2 ale nie sa w pełni wykształcone wtedy korzystniej by było gdyby byała jedna a w pełni wyszktałcona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Ja również siałem Amrosini w tym roku ale na ziarno. Odmiana wczesna, ale plon dała ładny - 14t/ha (wilg. ok.39%) na klasie IV-V. Ale gdzie piasek był to uschła i kolby praktycznie nie było. Podobno na słabsze ziemie się nadaje, ale u mnie jakoś to nie wyszło. W przyszłym roku spróbuję ją jeszcze raz zasiać na piasku i zobaczymy jak bedzie plonować.

Kiedy to kolego zbierałeś przy takiej wilgotności i po co?Żeby to dosuszyć to koszt nieziemski a sprzedać to za jaką cenę?Ja też siałem Ambrosini,zebrałem 10t/ha przy wilgotności 26% i właśnie na najgorszym piachu gdzie żyto zasychało kukurydza była ładna.

Mam pytanie jak to jest wkońcu z tymi kolbami wiekszy plon jest przy jednej czy dwóch kolbach bo słyszałem różne opinie. Ale z własnych obserwacji dochodze do wniosku że jeżeli są 2 kolby i są w pełni wykształcone to jest raczej korzystniej aniżeli by była jedna, natmiast gdy sa 2 ale nie sa w pełni wykształcone wtedy korzystniej by było gdyby byała jedna a w pełni wyszktałcona

Wydaje mi się że dobrze myślisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gospodarz92    0

Koledzy mam pytanie zaproponowano mi materiał siewny kukurydzy UŁAN, przeznaczenie to kiszonka. myślałem jeszcze nad Subito ale to juz wiadomo cena inna:) ma ktoś jakieś doświadczenia odnośnie tych odmian?? pozdrawiam:)

 

Ja siałem tą odmiane przez ostatnie 2 lata. Rośnie bardzo wysoka, przy odpowiednim nawożeniu udział energii w masie też nie jest zły, ale jej strawność jest bardzo przeciętna co wykazały analizy pobranych próbek z silosu. Na słabe gleby powiem szczerze i z doświadczenia ze są lepsze odmiany, a tą bym tak proponował do klasy IVb, no może na V ale wilgotną i w bardzo dobrej kulturze. Na pewno bardzo dobrze wygląda sprawa jeśli chodzi o wigor początkowy i dalszy. W przyszłym roku nie wiem czy zdecyduje się na tą odmiane. Subito też miałem 2 lata temu i wygląda to tylko lepiej od Ułana pod względem adaptacji do słabszych stanowisk, poza tym Ułan praktycznie we wszystkim wypada lepiej. Ja osobiście zadowolony wstępnie jestem za odmiany Archimedes firmy Euralis Semences, choć analizy kiszonki z tej odmiany jeszcze nie robiłem, ale słyszałem, że wygląda to dość dobrze i tą odmianę mogę z pewnością polecić też na słabe i suche stanowiska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gorzupiak    1

Czy Wilga(fao180) bedzie gotowa do skoszenia na kiszonke w koncu sierpnia/poczatek wrzesnia ?

Edytowano przez Gorzupiak

"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Odmiana Touran KWS kiszonoka

SM 43%

Skrobia 38,8%

Strawnośc MO 75%

NEL 6,70 MJ/KG

Popiól 3,4%

Białko 7,6%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

przy takiej suchej masie taka strawność to jest super :o Nie spodziewałem sie tego po KWS ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Plon 45-50t/ha. Tak stosowany Josilac combi. Okrycie folia podkładowa cienka przezroczysta a na to czarna megaleen i opony. Ubiła mocno moze nie zbyt ciezkim sprzetem bo kubota 8540 z turem i ciagnik fendt 310 ale była długa 70m sypało sie cienka warstwe zero strat bo sciany wyłożone folia wiec nawet od sciany jest dobra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj