tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

turtojs    436

50% żyta hybrydowego, 35% jęczmień, 15% koncentrat pod koniec tuczu 60% żyta, 15% koncentrat, 25% jęczmień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

nie wogole, jedynie jeszcze dodatkowe enzymy 0,5 kg na tone paszy idą, żeby lepiej żyto trawiły. na moich polach żyto plonuje lepiej średnio 1,5 tony więcej z ha, także ten teges...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sami997    0

Cześć korzystał ktoś może z platformy NutriOpt od Trouw i jest w stanie powiedzieć mi jak to wygląda i ile kosztuje oraz czy warto w to inwestować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy stosuje ktoś premiksy 0,5% i jest w stanie coś polecić. Mam możliwość zakupu wszystkich dodatków paszowych po bardzo dobrych cenach i szukam premiksu 0,5% do uzupełnienia receptury

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

@Gąsiorek777Widzę nie bardzo orientujesz sie w obowiązujących przepisach, mieszając na terenie gospodarstwa z premiksów musisz mieć ekstra zezwolenie z PIW, inaczej w razie kontroli załapiesz sie  co najmniej na mandat, zażadają faktur z zakupu i poplynie przy okazji Tobie sprzedający ,bo mu nie wolno sprzedać bez tego zezwolenia[tak to w skrócie wygląda u nas]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwdx1906    28
Dnia 8.07.2023 o 19:55, ws71 napisał:

@Gąsiorek777Widzę nie bardzo orientujesz sie w obowiązujących przepisach, mieszając na terenie gospodarstwa z premiksów musisz mieć ekstra zezwolenie z PIW, inaczej w razie kontroli załapiesz sie  co najmniej na mandat, zażadają faktur z zakupu i poplynie przy okazji Tobie sprzedający ,bo mu nie wolno sprzedać bez tego zezwolenia[tak to w skrócie wygląda u nas]

ale to chodzi o jakieś premiksy ponizej 1% czy jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

@dwdx1906Chodzi o wszystko co ma nazwę premix i służy do przemysłowego sporządzania pasz, dlatego producenci zmienili nazwę na mpu[mieszanka paszowa uzupełniająca] cześciowo obchodząc ten przepis,do tego dochodzi osobne zezwolenie na stosowanie mączek rybnych z zawartością białka pow 60%[producenci znowu obeszli ten przepis i w obiegu jest mączka rybna o zawartości 58% białka] , do tego w przypadku stosowania faktycznych premixów czepiaja sie mieszalników[standardowe ponoć prawidłowo nie wymieszają składników]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwdx1906    28
Dnia 12.07.2023 o 15:06, ws71 napisał:

@dwdx1906Chodzi o wszystko co ma nazwę premix i służy do przemysłowego sporządzania pasz, dlatego producenci zmienili nazwę na mpu[mieszanka paszowa uzupełniająca] cześciowo obchodząc ten przepis,do tego dochodzi osobne zezwolenie na stosowanie mączek rybnych z zawartością białka pow 60%[producenci znowu obeszli ten przepis i w obiegu jest mączka rybna o zawartości 58% białka] , do tego w przypadku stosowania faktycznych premixów czepiaja sie mieszalników[standardowe ponoć prawidłowo nie wymieszają składników]

a to do premiksów zwanych mpu weterynaria nigdy u mnie zastrzeżeń nie miała na kontroli paszowych, a o rybie to wiem, choć z 58 się nie spotkałem xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

@dwdx1906Do MPU nie mają prawa sie przyczepić, Cargill robi mączkę rybną pod nazwą handlową Lonofish[w sumie to też jest mpu]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyRolnik18    71

Panowie pilnie potrzebna rada. Chodzi o to że świnie prawie cały czas chodzą po kojcu i czegoś szukają w słomie, dlaczego?? Pasze dostają dobra koncentrat 40% białka w ilości 15% w mieszance pełnoporcjowej. Zboża to jęczmień, pszenżyto kukurydza i owies. I dodam że niektóre mają skłonność do gryzienia się bo zaczepiaja ale całkiem nie gryzą. Nigdy czegoś takiego nie miałem dlatego proszę o poradę co może byc nie tak. Dodam że świnie są łączone. Nie z jednego miotu. Ale dawniej tak robiłem i wszystko leżało i rosło a teraz szukają nie wiadomo czego... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
albert1991    33

Zbadaj pasze na białko.dodaj soli 2kg na tone .być może zaslaba pasza jest może trzeba dać trochę więcej koncentratu ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
2 godziny temu, MalyRolnik18 napisał:

Panowie pilnie potrzebna rada. Chodzi o to że świnie prawie cały czas chodzą po kojcu i czegoś szukają w słomie, dlaczego?? Pasze dostają dobra koncentrat 40% białka w ilości 15% w mieszance pełnoporcjowej. Zboża to jęczmień, pszenżyto kukurydza i owies. I dodam że niektóre mają skłonność do gryzienia się bo zaczepiaja ale całkiem nie gryzą. Nigdy czegoś takiego nie miałem dlatego proszę o poradę co może byc nie tak. Dodam że świnie są łączone. Nie z jednego miotu. Ale dawniej tak robiłem i wszystko leżało i rosło a teraz szukają nie wiadomo czego... 

Ten koncentrat jest oparty na sr sojowej ,czy na innych wynalazkach typu rzepakowa,słonecznikowa i tym podobne, pamietaj przy suchej  kuku musi być zwiekszony poziom białka w paszy, tak na szybko do dodać chociaż z 2 % maczki rybnej i powinny sie uspokoić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

@MalyRolnik18 Tak na szybko i pobieżnie to jeszcze mi umknęło waga tych świń i czy przypadkiem nie wyszła Ci jakaś miesna krzyżówka jezeli maja one do 40 kg to raczej tego koncentratu 17,5% , stosuje podobne zboza kuku,pszenżyto 40% jeczmień 10%,pszenica 30% i 15,5% koncentratu[tylko ze koncentrat robie sam] , maczke rybną można kupić w punktach sprzedaży pasz[przynajmniej u nas nie ma z tym problemu np Lonofish z LNB], nawet do paszy dorzucić śr sojowej 2-3 kg na 100 kg paszy, raczej główną przyczyną bedzie niedobór białka, ewentualnie kombinacja producenta z jakością użytych witamin w koncentracie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyRolnik18    71

Świnie mięsne. Waga dokładnie 35-45kg. Jaki robisz koncentrat? Ile tej mączki dać na 100kg mieszanki? Można spokojnie dodać 2kg śruty sojowej na 100kg? Nic się nie stanie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

Śruty sojowej smiało nawet 3 kg,maczki rybnej do 2 kg . Moj przepis na koncentrat [30-60  waga tuczników]  sruta sojowa 12 kg, sruta z łubinu 3 kg  + 3kg MPU  lnb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyRolnik18    71

Zrobię taką mieszankę jak zawsze z 15% koncentratu i dodam do tego te 3kg śruty sojowej. Bo faktycznie pewnie jest mało białka. Zobaczymy. Dzięki za dorade. Pozdro. PS. Dodatki wszystkie stosujesz z lnb? 

Edytowano przez MalyRolnik18

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

jest mniej białka, bo i zboża mają mało białka w tym roku, sprawdzałem po swoich ok 2 proc mniej jak zeszłego roku mają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
22 godziny temu, MalyRolnik18 napisał:

Zrobię taką mieszankę jak zawsze z 15% koncentratu i dodam do tego te 3kg śruty sojowej. Bo faktycznie pewnie jest mało białka. Zobaczymy. Dzięki za dorade. Pozdro. PS. Dodatki wszystkie stosujesz z lnb? 

Wszystko lnb od 10 lat  co nie uchroniło mnie od dwóch wtop jedna to własnie gryzienie sie w wadze ok 40 kg[firma dodała zamienniki witamin zamiast oryginalnych i już byl poteżny ubaw] , drugi raz obrzekówka bo zmienili receptura koncentratu  , kilkadziesiat prosiaków poszło do piachu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyRolnik18    71

Dlatego właśnie też pytam o te śrute sojową czy można dodać bo o obrzęk nie trudno. Ale wiem że zboża mam słabe jeżeli chodzi o białko i dlatego spróbuję dodać te 2-3kg nie powinno zaszkodzić a i 15% koncentratu to też nie jest znowu bogato, wiem że dają po 18% i świnie normalnie się zachowują i rosną lepiej... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj