Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5862 odpowiedzi na ten temat

#4501 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1064 postów

Napisany 01 grudzień 2015 - 19:11

Wapnowanie pola

U mnie rozwozili wapno granuliwane w workach po 25 kg i miało na worku napisane 99 % Ca

U nas handel obwożny woził wapno w opakowaniach z napisem 99% CaO no ale jak możno taki kit wciśnąc to dlaczego nie

o

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 14:40
  •  

#4502 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 01 grudzień 2015 - 20:22

Wapnowanie pola

Wapno granulowane 52% CaO, MgO 8% + mikroelementy:
bor, żelazo, miedź, molibden 6%. Czy takie wapno w postaci 1tony na 0.5 ha podniesie w jakiś procent ph ? O co pytać w chwili zamówienia?

Podany przez Ciebie skład wapna może wskazywać, że masz do czynienia z oszustem.

#4503 Share Terry24

Terry24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 14:49

Wapnowanie pola

Mam pytanie jakie wapno zastosowac ( po żniwach)najlepiej magnezowe (szybko działające,bo te dolomity długo sie rozkładają)  ph od 5,5 do 7,2 w zależności od pola a zawartosc magnezu bardzo niska.W tym roku zastosowałem kujawit (po żniwach) w dawce 5t ha i ph podskoczyło o 1 punkt takze jestem zadowolony tylko ten magnez!!!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4504 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 16:16

Wapnowanie pola

Bierzesz węglanowo magnezowe z np morawicy i wszystko jak chcesz uzupełnić magnez. 

Ogólnie to:

Gleba lekka średnia weglanowe 

Gleba średnia cięzka kreda

Gleba ciężka tlenkowe

Takie podstawowe rzeczy. 

#4505 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 16:48

Wapnowanie pola

Mam pytanie jakie wapno zastosowac ( po żniwach)najlepiej magnezowe (szybko działające,bo te dolomity długo sie rozkładają)  ph od 5,5 do 7,2 w zależności od pola a zawartosc magnezu bardzo niska.W tym roku zastosowałem kujawit (po żniwach) w dawce 5t ha i ph podskoczyło o 1 punkt takze jestem zadowolony tylko ten magnez!!!

Wapno magnezowe = dolomit.

Magnez możesz też uzupełnić kizerytem.To chyba najszybciej przyswajalna forma magnezu.

#4506 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 17:04

Wapnowanie pola

Bierzesz węglanowo magnezowe z np morawicy i wszystko jak chcesz uzupełnić magnez. 

Ogólnie to:

Gleba lekka średnia weglanowe 

Gleba średnia cięzka kreda

Gleba ciężka tlenkowe

Takie podstawowe rzeczy. 

Tomek tylko kreda to też wapno węglanowe i bez przeszkód można ją stosować na gleby lekkie. Tu nie chodzi o stopień rozdrobnienia reaktywność czy co innego, tylko o formę chemiczną. Tlenek wapnia czy węglan wapnia to jest ważne. Tlenek wchodzi z wodą w reakcję tworząc wodorotlenek wapnia. Natomiast węglan wapnia jest trudno rozpuszczalny w wodzie dlatego bardzo ważny jest stopień rozdrobnienia. Bo w jednym gramie możemy mieć 10 granulek słabo rozdrobnionego materiału np. jakiś dolomit, albo tysiące granulek np. kredy. I te granulki których jest więcej lepiej spenetrują profil glebowy i szybciej będą się rozpuszczać w wodzie tylko dlatego że będzie ich po prostu więcej. Kolejna kwestia to twardość skały. Kreda jest młodą skałą i szybciej będzie się rozpuszczać w wodzie, dolomit jest starszy przy czym twardszy.

#4507 Share Terry24

Terry24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 17:17

Wapnowanie pola

Chciałbym jakiś dolomit ale bardzo drobno mielony lub jakaś mączka dolomitowa (w rozsądnej cenie) może znacie jakieś namiary?. Kizeryt moim zdaniem jest pomocom tymczasową (drogo wychodzi)

#4508 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 17:52

Wapnowanie pola

Poprzednio trochę źle się wyraziłem i dla laików może być nie zrozmiałe.

Słowo granulki proszę czytać jako cząsteczki.

terry24 podaj lokalizację.

#4509 Share Terry24

Terry24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 18:15

Wapnowanie pola

Kuj-pom

#4510 Share tobiasz212

tobiasz212

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 23:11

Wapnowanie pola

dwa lata temu wysiałem wapno magnezowe granulowane 1t na hektar i żadnych zmian ph 4,7 jak było tak jest nadal, a wiec na podniesienie ph odradzam magnezowe

teraz wysiałem 1,5 t wapniaka koszelewskiego na 1 ha

za rok :) napisze jaki będzie rezultat 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4511 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 23:16

Wapnowanie pola

Kuj-pom

no to w tym woj nie pomogę. Może ktoś inny z forum się wypowie.

tobiasz, wcale mnie nie dziwi że nie podniosło. Nie wiem co to za wapno konkretnie wysiałeś, ale obstawiam że musiał byś sypnąć z 5t/ha aby coś pH drgnęło.

Po 1,5 t kredy jakieś efekty już możesz zobaczyć ale cudów się nie spodziewaj. Na taką całkowitą bidę ja jadę kreda 3t/ha + za rok 3t/ha + jakiś poplon lub przed plon z łubinu i pszenżytko z 7t/ha nie schodzi przy 100 kg N.

#4512 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 05 grudzień 2015 - 10:43

Wapnowanie pola

Tak jak kolega wyżej napisał 1t magnezowe ( pewnie jakis zwykły dolomit zworkowany) To nawet po tym sladu nie bedzie  jakbyś dał z 10t w dwóch dawkach przed orka i po orce to mysle ze po 2 latach ph podskoczyłoby o 1-2 i magnez byłby wysoko. Ja podobnie jak Damian na zapuszczone swieże działki daje 4-5t kredy czasem dziele czasem na raz pózniej magnez w postaci radkowitu premium ( pył)  i ziemia wraca do odpowedniego stanu. Ludzie czasem mówia ze tam nawet żyto juz nie chiało rosnac i sie głowia jak to sie stało ze tam tyle nakosiłem :) JAk to mówia ziemi nie oszukasz!

#4513 Share dwojakowski

dwojakowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 11:52

Wapnowanie pola

Witam chce kupić kredę z Działoszyna koło Pajęczna czy ktoś z was  ją siał i czy warto

#4514 Share Jurek321

Jurek321

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 17:32

Wapnowanie pola

Dobrą kredę ma tylko Minerał Trębaczew, reszta w okolicy to,,producenci'' wapna granulowanego.

#4515 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 17:45

Wapnowanie pola

Tak jak kolega wyżej napisał 1t magnezowe ( pewnie jakis zwykły dolomit zworkowany) To nawet po tym sladu nie bedzie  jakbyś dał z 10t w dwóch dawkach przed orka i po orce to mysle ze po 2 latach ph podskoczyłoby o 1-2 i magnez byłby wysoko. Ja podobnie jak Damian na zapuszczone swieże działki daje 4-5t kredy czasem dziele czasem na raz pózniej magnez w postaci radkowitu premium ( pył)  i ziemia wraca do odpowedniego stanu. Ludzie czasem mówia ze tam nawet żyto juz nie chiało rosnac i sie głowia jak to sie stało ze tam tyle nakosiłem :) JAk to mówia ziemi nie oszukasz!

A w jakim ilosciach stosujesz radkowit premium? Ile placiles za patelnie tego nawozu?

#4516 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 18:24

Wapnowanie pola

stosuje około 3t w sumie to pierwszy rok wczesnij stosowąłem  krede z milnika i standardowe weglany z morawicy i bukowej, ale braki w magnezie wiec teraz chce przynajmnij raz wszytkie działki przewapnowac tym radkowitem premium. Kosztował mnie 83zł/t netto 

#4517 Share Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 18:37

Wapnowanie pola Terry24 W lubieniu kuj kupisz krede Dobra ja stosuje i ładnie odkwasza

#4518 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 19:40

Wapnowanie pola

W której kopalni jest radkowit premium? Bo na wiosnę porobię próby i spróbuje tego z magnezem. Zobaczymy ile i jak szybko skacze Mg. Z tych prób co robiłem to o dziwo potas i fosfor wychodziło na prawdę różnie od mało przez średnio do dużo i byłem raczej miło zaskoczony. W sumie na tych działkach co się rodzi to i dużo było. Ale magnezu to na każdej mało lub średnio dlatego na oziminy poleciałem w tamtym sezonie kizerytem, ale może jakiś tańszy sposób by znalazł wprowadzania Mg.

#4519 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 21:32

Wapnowanie pola

To jest z Radkowic tak jak nazwa mówi :) 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4520 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 22:03

Wapnowanie pola

stosuje około 3t w sumie to pierwszy rok wczesnij stosowąłem  krede z milnika i standardowe weglany z morawicy i bukowej, ale braki w magnezie wiec teraz chce przynajmnij raz wszytkie działki przewapnowac tym radkowitem premium. Kosztował mnie 83zł/t netto 

Jak oceniasz wapno z morawicy? Głównie chodzi mi o to czy bardzo odstaje od kredy i jakie są efekty w poprawie ph?

Tylko spokój może nas uratować....