Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5874 odpowiedzi na ten temat

#4061 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 03 lipiec 2015 - 07:45

Wapnowanie pola

Ja teraz kupiłem tlenkowe  z  Opola po 160  na podwórku zapłaciłem. Koło mnie w  Wojcieszowie po 220 bez transportu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 13:09
  •  

#4062 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 lipiec 2015 - 07:53

Wapnowanie pola

stosowałeś kujawit 04? to jest kujawit premium? podobno sprzedają to tylko w bigbagach

ta cena to 250km od kopalni, chyba do siebie też trochę przywiozę, bo mam sporo bliżej

Stosowałem kujawit 05. Kujawit premium jest znacznie lepiej zmielony 98% frakcji jest poniżej 125mm. Znacznie lepiej działa, ale też gorzej się wysiewa.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#4063 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 03 lipiec 2015 - 11:26

Wapnowanie pola

Ile dać nawozu POLCALC jeśli gleba wymaga 1.7t wapna?

Zakładając że ma 50% CaO to musisz posiać 3,4 tony na 1 ha.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4064 Share hodowca16

hodowca16

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo :D

Napisany 03 lipiec 2015 - 14:08

Wapnowanie pola

Witam gdzie najlepiej zamowic wapno w Wielkopolsce ? Okolice Konina ma ktos jakies namiary ? Dzieki :D

Edytowany przez hodowca16, 03 lipiec 2015 - 14:08.

#4065 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 03 lipiec 2015 - 23:47

Wapnowanie pola Doradcie mi jakie wapno mam kupic bo juz sam nie wiem. Gleba zakwaszona ph4.3-4.6 klasa IV-V. Czy kupic jakiś tani dolomit czy jakis pozadne węglanowe wapno, juz sam nie wiem. Wiem ze efekty nie będą od razu, i ale teraz chociaż w niewielkim stopniu podnieść ph. Jestem z woj. Łódzkiego. Gdzie dostane najbliżej jakies wapno?

#4066 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 04 lipiec 2015 - 13:01

Wapnowanie pola

Weź pod uwagę, że dolomit zawiera magnez, magnez ma większą zdolność odkwaszania niż wapń.  To raz, po drugie wnosisz do gleby magnez jako makroelement, który też jest bardzo ważny i potrzebny roślinom, np. kukurydzy. Nie jest pobierany luksusowo, więc spokojnie możesz rozsiać go dużo raz "na zapas". A w jakim innym nawozie dostarczysz roślinom magnez tak tanio? Najbliżej mi przysyłają ulotkę zawsze z jakiś kopalni kieleckich.

Pozdrawiam

Edytowany przez k0b, 04 lipiec 2015 - 13:02.

#4067 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 04 lipiec 2015 - 14:58

Wapnowanie pola

brał już ktoś krede przesiewaną z koszelówki? jak z jej jakością i jakie jest minimalne zamówienie z transportem? potrzebowałbym max 15 ton, ale trudno powiedzieć jak wytrzyma budżet

#4068 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 05 lipiec 2015 - 07:47

Wapnowanie pola

ja biorę kredę przesiewaną ale z Kornicy. co do jakości kreda jak kreda, przesiewana kopalina, brak kamieni, dobrze się rozsiewa RCW. reszta to kwestia dogadania - foto kredy masz w mojej galerii.

#4069 Share Adanos

Adanos

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 05 lipiec 2015 - 11:07

Wapnowanie pola

Mi przysłali ostatnio z agroenergetyk ulotkę, kreda nawozowa odm. 07a po 97 zł brutto luz, i dolomit odm. 05 119 zł brutto luz, dobre ceny?. Co lepiej się sprawdzi na odkwaszenie IV-VI klasy, woj. podlaskie w jakiej dawce. Wapno ostatnio rozsiewane 10 lat temu. 

#4070 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 05 lipiec 2015 - 15:07

Wapnowanie pola Gdzie masz to wapno na podlasiu bo sam szukam czegoś,narazie zrobiłem badania i czekam na wyniki ale wapno na bank będzie tylko ile się okaze

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4071 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1406 postów

Napisany 05 lipiec 2015 - 15:37

Wapnowanie pola

u nas kupilismy wapno z kielc dolomitowe 37 wapnia i 9 magnezu tez takie jak zwir jest ale damy po 3 t/ha a gleby w miare odkwaszone to powinno byc ok ?

#4072 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 05 lipiec 2015 - 17:48

Wapnowanie pola

jak to jest z tym magnezem w wapnie? jedni mówią, że wzbogaca glebę, a inni, że nie jest dostępny dla gleby i jest tylko chwytem marketingowym

#4073 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 05 lipiec 2015 - 19:54

Wapnowanie pola

Jak może być chwytem marketingowym? Dolomit to naturalna skała zawierająca magnez. On tak występuję w naturze.

#4074 Share Simon7

Simon7

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 06 lipiec 2015 - 10:18

Wapnowanie pola

Kolego "The1mati1" a skąd jestes dokładnie z łodzkiego ? Też jestem z łodzkiego i tez mam podobny problem z pH robiłem sam pomiar i też mi wychodziło na jednym kawałku poniżej 5,0 , te ziemie w łodzkim niektóre to juz ze 20 lat nie widziały wapna.  po żniwach chce oddać próbki do analizy ale już można mysleć co i gdzie kupić.

#4075 Share warzywkopl

warzywkopl

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 07 lipiec 2015 - 16:37

Wapnowanie pola

tak czytam i czytam i wychodzę z założenia, iż ciesze się że jestem zacofany :) bo nie muszę się obawiać że 99% wapna będzie miało frakcje poniżej 125mm wtf toż to 12,5cm :blink:  przecież coś takiego może zabić raz się rozrzuca. tylko kupuje taniutkie trudno rozpuszczalne wapno z cukrowni które daje 10-15t na ha raz na 5-7 lat ph jest takie jak powinno, a w pakiecie dostaje jeszcze wg badań jakie sobie przez przypadek zrobiłem w stacji chemicznej 5,5kg magnezu, 7 kg fosforu, 0,6 kg potasu, 1,8 kg żelaza, 6,5 kg siarki i do tego mandan, cynk, miedź :) oraz co ciekawe nawet 5 kg azotu, wapno mi się rozkłada cały czas  :)  także mam go z bani na lata, no i co najważniejsze kuracja taka kosztuje mnie 25zł tona i rozwalenie rozrzutnikiem po polu czyli jakieś 450 zł na 10 lat  :) także chyba dalej pozostanę zacofany  :)  bo mi się to opłaca ;) 

#4076 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 07 lipiec 2015 - 21:02

Wapnowanie pola

macie jakieś opinie o wapnie z wierzbicy? jest u nas na składzie po jakieś 80zł, jakieś 5 ton bym rzucił w dwóch podejściach na pola gdzie nie widziały grama wapna 

#4077 Share rolnikursusc3603p

rolnikursusc3603p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 08 lipiec 2015 - 13:54

Wapnowanie pola

Co sądzicie o wapnie nordkalk np.standard,fast i solid?Jak wychodzą cenowo?przedstawiciel polecił mi na lekką glebę nordkalk solid cal,dobry wybór?Może ktoś mi podać numer do dystrybutora nordkalku w woj.łódzkim?Bo dziś cały dzień dzwonie to tylko mi każą dzwonić pod inny numer. ;[

#4078 Share piotr19973

piotr19973

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 08 lipiec 2015 - 14:13

Wapnowanie pola Witam mam pytanie czy jak rozsieje wapno po wykopkach we wrześniu i wymieszam to talerzówką to po jakim czasie mogę położyć obronik?

#4079 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 08 lipiec 2015 - 15:15

Wapnowanie pola

Min. 6 tygodni.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4080 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 08 lipiec 2015 - 15:18

Wapnowanie pola

tak czytam i czytam i wychodzę z założenia, iż ciesze się że jestem zacofany :) bo nie muszę się obawiać że 99% wapna będzie miało frakcje poniżej 125mm wtf toż to 12,5cm :blink:  przecież coś takiego może zabić raz się rozrzuca. tylko kupuje taniutkie trudno rozpuszczalne wapno z cukrowni które daje 10-15t na ha raz na 5-7 lat ph jest takie jak powinno, a w pakiecie dostaje jeszcze wg badań jakie sobie przez przypadek zrobiłem w stacji chemicznej 5,5kg magnezu, 7 kg fosforu, 0,6 kg potasu, 1,8 kg żelaza, 6,5 kg siarki i do tego mandan, cynk, miedź :) oraz co ciekawe nawet 5 kg azotu, wapno mi się rozkłada cały czas  :)  także mam go z bani na lata, no i co najważniejsze kuracja taka kosztuje mnie 25zł tona i rozwalenie rozrzutnikiem po polu czyli jakieś 450 zł na 10 lat  :) także chyba dalej pozostanę zacofany  :)  bo mi się to opłaca ;)

Uwzględnij tylko prosze, że ktoś może mieć pH 4-5 i wtedy takim wapne z cukrowni nie zrobi nic :) Przy uregulowanym pH na poziomie 6-6,5 sam bardzo chętnie będe rozwoził to z cukrowni :) Pozdrawiam gorąco i radze nie oceniać sytuacji innych przez pryzmat własnego podwórka.