Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5886 odpowiedzi na ten temat

#3001 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 29 maj 2014 - 15:54

Wapnowanie pola Witam czy mógłby mi doradzić jak odkwascic gleby. Wczoraj mierzyłem pH i mam w granicach 4,5 - 5,5 :wacko:W ubiegłym roku stosowałem wapno magnezowe i dolomitowe (ok 3 t/ ha) z agroloku i efekt jest mizerny. W kukurydzy widać niewielką poprawę ale w zbożach porażka, ale może jeszcze za wczesnie na efekty. Teraz chciałbym odkwasić resztę pol i nie bardzo wiem czym. Mysłaem o wap magu ale opnnie są bardzo rożne.

Proszę o wsparcie

Edytowany przez a8185, 29 maj 2014 - 15:56.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 07:44
  •  

#3002 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja, elektronika

Napisany 29 maj 2014 - 16:05

Wapnowanie pola ja polecam np wapniak kornicki jest drogi ale efekty są zauważalne gołym okiem przynajmniej u mnie. wapno węglanowe też jest dobre i przy ph 5.5 już byś mógł stosować takie z "luza" za parę groszy ale przy ph 4,5 trzeba kredą

#3003 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 29 maj 2014 - 16:13

Wapnowanie pola A gdzie taką kredę mogłbym kupić i ile mniej wiecej ona kosztuje. I jakie dawki stosować??

Czy mogła by być np taka http://olx.pl/oferta...8ca17b;promoted

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3004 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 29 maj 2014 - 16:19

Wapnowanie pola Kolego, jak dałeś 3 tony dolomitu który zawiera (strzelam bo nie wiem co kupiłeś) 30 % CaO to dałeś około 1 tonę czystego składnika CaO na hektar w słabo przyswajalnej formie.Trudno się dziwić że ph się nie podniosło.Co do wapniaków może i są ok, ale są mokre.Kupujesz 1 tonę o wilgotnosci np 10% to płacisz za wodę.CaO również mają małe 30-50%.Jak masz lekkie gleby proponuję dać węglanowe lub poszukać czegoś co jest bez wody, Jak masz gleby średnie lub ciężkie i będziesz stosował wapno po żniwach to daj tlenek.
Wapno które podałeś w linku jest cienkie jak polsilver CaCO3 78 %, 06a czyli ma wymagania CaO powyżej 30% i wilgotność poniżej 30%.Cena za wapno o takich parametrach nie powala.
Proponuję również obejrzeć wypowiedzi fachowców, na pewno będzie ci to pomocne.

http://www.tvp.pl/lu...-odc-1/12507797

http://www.tvp.pl/lu...-odc-2/12835227

http://www.tvp.pl/lu...isku-3/13196675

Edytowany przez farmer1973, 29 maj 2014 - 16:24.

#3005 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 29 maj 2014 - 18:15

Wapnowanie pola Mieszałem dolomit z wapnem magnezowym pół na pół. Ogólnie gleby mam lekkie. A gdzie te wapno kupić? Tak czy inaczej bede musiał kupic gdzies w kraju i zaplacić za transport. Dziekuje za linki

#3006 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 29 maj 2014 - 19:29

Wapnowanie pola Kolego, wapno magnezowe to to samo co dolomit. Dolomit mielony to wapno magnezowe.Ktoś ci głupot nagadał. Gdzie kupic wapno -> google , allegro

#3007 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 29 maj 2014 - 20:37

Wapnowanie pola kolega stosował wapno z dalgety i był zadowolony, płacił ok 100zł/tonę

#3008 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 29 maj 2014 - 20:55

Wapnowanie pola A ja posiałem kredę w poniedziałek 2 dni padało i kreda wsiąkła i znaku niema, a jak te wapna co na kupę zwalają i leży na deszczu , śniegu i na nim to wrażenia nie robi to jak i za ile lat zadziała?

#3009 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 30 maj 2014 - 10:47

Wapnowanie pola

A jak sie roziewa StandartCal? mocna kurzawa? bo Fast podobno jak mąka jest .A stosował ktoś z was Kujawit Premium? jak sie go rozsiewa? też jak mąke? :D

standard to zwykłe wapno węglanowe wiec nie ma problemu z rozsiewem.
A Kujawit Premium jak mąka:) świata nie widać za siewnikiem:)
Ale pH rośnie szybciej niz po tlenkowym:)
Coś za coś....

#3010 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 30 maj 2014 - 13:52

Wapnowanie pola

Witam wszystkich, mam problem i chce ostrzec wszystkich przed wapnowaniem wapnem weglanowym przedsiewnie.zolte pasy na polu w pszenicy do tej pory(wap-niak) ,dobrze ze nie duzo, ale pszenica i tak nie rosnie. po Asahi rusza w gore 2 tyg i znow stoi, moja porazka.nadal w fazie krzewienia i chcialem sie zapytac co to z tego bedzie jak jest juz koniec maja? co mozna jeszcze zrobic?

PS: jaka dawka wapna budowlanego (takie wapno co dziadek skladuje w dole w ziemii) ile jego dac na sciernisko?

Kolego,
dałes wapno węglanowe przedsiewnie i narzekasz...
Wapno to nie mocznik, nie podziała w 3 dni.
Wapno najlepiej dawac po żniwach bezpośrednio na ściernisko. Jak jest dobrze zmielone to prawdopodobnie będzie efekt na przyszły rok, jak bylo grubo zmielone to podziala za 2 -3 lata. Niektórzy oszuści sprzedają takie i jeszcze reklamują bezczelnie że "moje wapno się nie kurzy", jak sie nie kurzy to na bank jest za grubo zmielone i nie podziała.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3011 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 30 maj 2014 - 20:16

Wapnowanie pola a jak wapno magnezowe dolomitowe to jak ph jest np 5 to po jakim czasie podziala i jak poznac wapno dolomitowe magnezowe zeby bylo dobre ? a jak wapno tlenkowo magnezowe to lepsze jest ? a nie ma weglanowo magnezowego wapna zeby w miare szybko dzialalo bo jak to jets bo jak z magnezem to dolomitowe jest czy jak ?

#3012 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 30 maj 2014 - 20:37

Wapnowanie pola a co sądzicie o tym wapnie http://www.agrolok.p...dkowit-328.html na gleby lekkie i średnie od IV do VI czy lepiej coś innego, tylko co i najlepiej z magnezem

#3013 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 30 maj 2014 - 21:52

Wapnowanie pola Zaplanowałem jednak zakup kredy granulowanej na odkwaszenie pola i mam pytania czy moge w tym samym roku sciac słome ,popryskac mocznikiem ,potalerzowac a nastepnie wisac na orke siewna krede granulowana czy tez nie zaleca sie tak samo jak stosowania obornika i kredy w tym samym roku odnosnie pocietej słomy?Jaka dawke przybrac kredy na glebe lekka?1t/ha?ph około 4,6-4,7 tak wiec kwas!!

#3014 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1305 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 30 maj 2014 - 22:10

Wapnowanie pola Wiele osób z powodzeniem na mineralizacje słomy stosuje wapno zamiast mocznika, Ty możesz zrobić tak samo.

#3015 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 31 maj 2014 - 12:18

Wapnowanie pola a jest wapno weglanowo magnezowe tzn zeby nie bylo dolomitowe tylko weglanowe jesli tak to jakie i jaka to odmiana zeby wmiare szybko dzialalo

#3016 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 31 maj 2014 - 16:20

Wapnowanie pola wapno weglanowo magnezowe i dolomitowe to jedno i to samo. Dolomit to skała składające się z węglanu wapnia i węglanu magnezu. Wapno weglanowo magnezowe powstaje wlasnie przez mielenie dolomitu.

Edytowany przez milanreal1, 31 maj 2014 - 21:53.
cytowanie poprzedniego posta

#3017 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 31 maj 2014 - 22:09

Wapnowanie pola aha czyli powoli dziala a weglanowe same to jest juz szybsze w dzialaniu ?

#3018 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 31 maj 2014 - 22:45

Wapnowanie pola szybkość działania wapna zależy od trzech rzeczy : 1.rozdrobnienie , 2.pochodzenie wapna<z reguły im starsze tym wolniejsze działanie> , 3. wymieszanie z glebą.

#3019 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 31 maj 2014 - 22:54

Wapnowanie pola

aha czyli powoli dziala a weglanowe same to jest juz szybsze w dzialaniu ?

niekoniecznie
wapno węglanowe jest produkowane z innej skały - wapienia. Faktycznie wapienie na ogół są nieco młodsze geologicznie od dolomitów czyli nieco mniej twarde. Ale różnica jest niewielka. Przy tych wapnach o szybkości działania decyduje rozdrobnienie. Np zwykłe wapno weglanowe grubo mielone (z ziarenkami do 2 - 3 mm) takie jak standardcal z Nordkalku czy wapno z Morawicy, bedzie działać wolniej niz dobrze zmielony dolomit taki jak np Radkowit Premium, ktory jest zmielony w całości na pył, nie ma w nim żadnych "kamyczków".

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3020 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 01 czerwiec 2014 - 11:02

Wapnowanie pola aha czyli dobrze zmielony to bedzie jaka odmiana bo sa te odmany 03 04 itd to ktora bedzie najdrobniej zmielona czyli najlepsza ?