wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

arszenik    1

a poziom magnezu wysoki ? jak nie wysoki to mozna dac jakis dolomit z magnezem a dolomit wolno sie rozklada i dac gdzies po 2 3 tony napewno nie zaszkodzi

poziom magnezu wysoki i bardzo wysoki

Edytowano przez arszenik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2263

Obornik spowalnia osiadanie gleby co napewno nie wyjdzie na plus dla wschodów rapsu. Lepiej dać pod przedplon.

Sypał ktoś kredę na piachy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

Z tym obornikiem to nie prawda. Rzepak na oborniku lepiej rośnie niż na polifosce. Przynajmniej u mnie. Dawałem krede z mielnika na piachy i róznica była widoczna dość szybko, tylko fakt jest taki że trzeba tego dać z 5t/ha żeby zobaczyć różnicę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
navaho13    1

5 ton kredy?chyba miałeś ph w okolicy 3. takie ilości są bez sensu, a nawet moga byc szkodliwe ze względu na wysoką reaktywnośc kredy. w zależności od ph stosuje się od 300kg do półtorej tony. zależy też jak często się sypie, kredę powinno się sypać co roku lub co dwa w mniejszej dawce. ja stosuję co dwa lata pod jęczmień jary, około 500-800 kg/ha na lekkie ziemie i efekt bardzo dobry. podniosłem ph z 4,5 do 5,5-6 i utrzymuje się na tym poziomie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Czy miał ktos z Was do czynienia z wapnem z Siewierza?

Co sądzicie o wapnie defekacyjnym z cukrowni?

Które wapno w końcu szybciej sie rozkłada - magnezowe czy węglanowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

5 ton kredy?chyba miałeś ph w okolicy 3. takie ilości są bez sensu, a nawet moga byc szkodliwe ze względu na wysoką reaktywnośc kredy. w zależności od ph stosuje się od 300kg do półtorej tony. zależy też jak często się sypie, kredę powinno się sypać co roku lub co dwa w mniejszej dawce. ja stosuję co dwa lata pod jęczmień jary, około 500-800 kg/ha na lekkie ziemie i efekt bardzo dobry. podniosłem ph z 4,5 do 5,5-6 i utrzymuje się na tym poziomie.

Ph miałem 5,5, dawałem 5t na potrzeby uprawy rzepaku i jęczmienia ozimego. Dlaczego ma być szkodliwe? Rzepak ładnie rośnie. Kreda to nie wapno tlenkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Pewnie mu chodziło o kredę granulowaną ale tak to jest jak się czyta bez zrozumienia i tak ci napisał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
navaho13    1

poczytaj troche gościu o biologi gleby i właściwościach nawozów wapniowych i wtedy sie wypowiadaj czy ktoś czyta ze zrozumieniem czy bez, ale patrząc na twoje zainteresowania to pewnie nie wysilisz się za bardzo.

kreda nawozowa granulowana czy sypka, jeśli ma ten sam skład ilościowy i jakościowy różni się tylko formą i sposobem rozsiewu.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ty będziesz czytał i nie zrozumiesz a moimi zainteresowaniami się nie martw. A gościem nazywaj tego co patelnie z nim ciągasz po podwórku.

A wracając do tematu to wyraźnie napisał że kredy z Mielnika a jak nie wiesz jakie są tam złoża to już twój problem, ale lepiej by było gdybyś sam przeczytał temat od początku nie siał propagandy i nie mieszał ludziom w głowach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

@Sajgon piach -piachowi nie równy ; dla jednego 4.a to piach a dla drugiego 6 lotna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid35123    1

Mam watpliwosc dotyczacy wapna i obornika. Mam zamiar wsadzic troche malin i nie wiem czy to bedzie prawidlowe. Poziom skladnikow minerlanych na tym polu wysoka.

 

1. Na stanowisku aktualnie rosnie zboze, po zbiorach chwast podrosnie i glifosat.

2. Rozsianie kredy z morawicy w dawce 0.5-1t ha, Ph okolo 4.7 a optymalne dla malin to 5.5-6.5.

3. Podorywka.

4. Zasianie gorczycy jako poplon, odczekanie az urosnie.

5.Obornik pod gleboka orke.

6. Uprawa kultywatorem i sadzenie malin.

 

Co o tym myslicie? Odstep miedzy zastosowaniem wapna a obornika bedzie na pewno wiekszy niz miesiac.

Edytowano przez dawid35123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

@Sajgon piach -piachowi nie równy ; dla jednego 4.a to piach a dla drugiego 6 lotna.

A jakie to ma znaczenie? Mam pola gdzie jest od IVa do VI. Wszędzie wapnuje tak samo. Nie ma żadnych wypaleń tam gdzie jest IVa, ani tam gdzie jest VI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Te bajki z opakowania kredy granulowanej powinny byc karane !!! Gdzie 300kg czy nawet 1500kg moze odkwasic ziemie jesli zawiera ona w sobie 40-50% CaO? a na odkwaszenie powiedzmy z poziomu 4-4,5 trzeba 3-5t CaO. Ja takze stosowałem krede z mielnika( surówka tego co póznij susza i granuluja przy dawce 4-5t jest widac ofekt w 1-2 roku i to konkretny. Zastosowanie nawet takiej dawki 4-5t nie podniosło znaczaco pH ale po 3 latach intenzywnego nawozenie azotem pozostało na podobnym poziomie. A na działkach gdzie była tragedia ze nawet hwasty nie rosły teraz rosnie jak powinno przynajmnij zyto. Dawki które podaja na opakowaniach kredy granulowanej sa tak jak napisał ktos wczesnij dawkami do stosowania corocznego wiec wystrczy policzyc koszty ! Daje surówki 4-5 t za 400zł na 3-4 lata i niech nawet 500kg/ha granulowanej przez 4 lata co roku to mamy 800-1000zł zaleznie od ceny kredy granulowanej


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Obornik spowalnia osiadanie gleby co napewno nie wyjdzie na plus dla wschodów rapsu. Lepiej dać pod przedplon.

Sypał ktoś kredę na piachy?

W jakim kontekście zadajesz pytanie?

Bo jeżeli chodzi o ,,wypalenia'' to już padła poprawna odpowiedź napisana przez kolegę @sajgon

Natomiast na lekkiej piaszczystej glebie kreda zdecydowanie szybciej się przeniknie do głębszych warstw niż dolomit czy inne węglanowe mielone.

 

5 ton kredy?chyba miałeś ph w okolicy 3. takie ilości są bez sensu, a nawet moga byc szkodliwe ze względu na wysoką reaktywnośc kredy. w zależności od ph stosuje się od 300kg do półtorej tony.

Ale czad, mamy na forum navako13, który na odległość i za free określa potrzeby nawozowe pól. A ja głupi cały czas uważałem że ilość wapnia potrzebnego do wprowadzenia w glebę określa badanie pH przeprowadzone przez stację chemiczno rolniczą. Zawsze podejrzewałem ich że są naciągaczami. Ostatnio kazali mi sypać 2 t CaO na glebę lekką i wyliczyłem że jest to 4 t kredy którą miałem w ofercie. Następnym razem zgłoszę się do Ciebie kolego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Panowie mam 2 pytania. Po pierwsze w tamtym roku zleciłem na wziętym w dzierżawę polu analizę gleby i pH wyszło 4.2 niski fosfor i potas, natomiast magnez wysoki i moje pytanie dotyczy właśnie magnezu a konkretnie z czego wynika jego wysoki poziom skoro z reszta słabiutko. I drugie pytanie czy jest jakiś wzór aby obliczyć potrzebna ilość wapna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

to u was sami robia te proby bo u nas to trzeba samemu zrobic i im dac te probki ziemi i dopiwro zrobia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

Panowie mam 2 pytania. Po pierwsze w tamtym roku zleciłem na wziętym w dzierżawę polu analizę gleby i pH wyszło 4.2 niski fosfor i potas, natomiast magnez wysoki i moje pytanie dotyczy właśnie magnezu a konkretnie z czego wynika jego wysoki poziom skoro z reszta słabiutko. I drugie pytanie czy jest jakiś wzór aby obliczyć potrzebna ilość wapna?

na stronie Nordkalku jest kalkulator wapnowania. Wstawiasz Ph, rodzaj gleby, rodzaj wapna jakie chcesz zastosować i wyskakuje ilość potrzebnego nawozu w tonach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buczek    9

panowie stosował ktoś z was wapno DLG?? jakie są efekty?? jaką reaktywność może mieć Kujavit odmiana 04?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie mam 2 pytania. Po pierwsze w tamtym roku zleciłem na wziętym w dzierżawę polu analizę gleby i pH wyszło 4.2 niski fosfor i potas, natomiast magnez wysoki i moje pytanie dotyczy właśnie magnezu a konkretnie z czego wynika jego wysoki poziom skoro z reszta słabiutko. I drugie pytanie czy jest jakiś wzór aby obliczyć potrzebna ilość wapna?

 

Z tym magnezem to ciekawa sprawa. U mnie po badaniach na wszystkich polach wyszła taka sama sytuacja: niskie pH, P i K nisko a Mg wysoko i bardzo wysoko. Gleby to ciężkie gliny. Jedynym sensownym wytłumaczeniem jest dla mnie to, że występuje jakiś minerał będący źródłem tego magnezu.

 

 

Czy ma ktoś jakieś doświadczenie z wapnem z Józefowa? Bo mają dobrą cenę na węglan 04

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Kolego, jak masz niskie ph to magnez jest uwsteczniony.Podnieś ph i wszystko powinno być w normie.Jak masz ciężkie gleby to najlepszym rozwiązaniem jest wapno tlenkowe, tym bardziej jesienią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Czy wapnowanie późną jesienią praktycznie pod orkę zimową jest dużym błędem czy taki sposób jest dopuszczalny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Kolego, jak masz niskie ph to magnez jest uwsteczniony.Podnieś ph i wszystko powinno być w normie.Jak masz ciężkie gleby to najlepszym rozwiązaniem jest wapno tlenkowe, tym bardziej jesienią.

czyli jak ph jest niskie to proby wykaza niski magnez a tak naprawde w glebie jest magnez ? tylko po podniesieniu ph w probach wyjdzie go duzo ? ? ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli się nie mylę to wartości podawane przez stacje chemiczno-rolnicze dotyczą składników dostępnych dla roślin, więc nie wiem czy jest uwsteczniony skoro próby pokazały jego wysoką zawartość. Bynajmniej żadnych niedoborów magnezu nie widać na roślinach a nawożenia tym składnikiem nie stosuję. Badania robiłem dwa lata temu i w tym roku chcę je powtórzyć. Ogólnie na przestrzeni trzech ostatnich lat stosowałem dwa razy węglan 04 i raz kredę. Nigdy nie myślałem o tlenku i raczej nie będę stosował, bo węglan jest bezpieczniejszy w stosowaniu i lepiej go rozsiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a wapno 05 odmiany dobre jest i to jest weglan hyba co nie bo 04 to juz lepsze co ma mniejszy numer ale 05 hyba takie zle nie jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj