Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5900 odpowiedzi na ten temat

#2601 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 12 styczeń 2014 - 23:48

Wapnowanie pola @M4t3usz
Dziecko a po co miałbym mu sie podlizywać. Poprostu trzeba szanować inteligentnych ludzi a walczyć z dziecmi które psują reputację portalu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 17:33
  •  

#2602 Share Arturos21

Arturos21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 09:22

Wapnowanie pola koledzy zrobiłem w pazdzierniku badanie gleby i mam na polu które pierwszy rok dzierżawie pH 4,4 i chce wysiać wapniak rolniczy z trebaczewa czy można go teraz zastosować na pszenice ozimą?? i czy to bedzie dobry wybór i jaka iloś tego wysiać sól i fosforan juz wysiany w pazdzierniku

#2603 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 09:33

Wapnowanie pola

Ja mam, ale co do teorii Agronom_kujawy, szczególnie do reaktywności i badana wapna w szklance z wodą. Podam swój przykład doświadczenia, jakie wykonałem, wykorzystałem w nim dwie szklanki z wodą, dwie kanapki o tradycyjnym składzie. Doświadczenie przeprowadziłem, jak ogarnął mnie głód, jedną kanapkę zjadłem i popiłem szklanką wody, drugą zaś umieściłem w szklance z wodą. Po pewnym czasie zaobserwowałem zmiany, w przykładnie pierwszym głód zniknął, w drugim zaś chleb zwiększył swą objętość, szynka pozostała bez zmian!. Wedle teorii wyżej wymiennego użytkownika, głód nie powinien ustąpić, przecież kanapka w wodzie się nie rozpuściła. :huh:

Mimo wszystko ciekawią mnie badania nad działaniem dolomitu, jakie prowadzi Agronom_kujawy, może wyniki obserwacji ujrzą światło dzienne i czymś nowym nas zainspirują. Pozdrawiam.

Teraz pozostał Ci już tylko jeden test - test na inteligencję. Znajdź jakiś i go rozwiąż. Później te same pytania zadaj odbiciu lustrzanemu. Wynikami podziel się na forum.
Ta szynka nie była czasem z jadem kiełbasianym?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2604 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 styczeń 2014 - 11:02

Wapnowanie pola .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 18:56.

#2605 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 13 styczeń 2014 - 12:50

Wapnowanie pola Panowie, agresja jest tu zbędna :)
Po pierwsze badania mogę przesłać ci kolego farmer (czytaj ekowap )na maila jak go podeślesz , wtedy sam będziesz mógł je opublikować na forum :)
Co do mojej wypowiedzi to jest wyrwana z kontekstu -dla tego w tym kontekście zupełnie inaczej się to rozumie.
Test ze szklanką wody jest najlepszym z możliwych testów - który każdy może przeprowadzić samemu i ocenić jakość produktu który mu próbuje się wcisnąć.
Co do reszty problemów to uważam że nic nie wnoszą do tematu więc nie mam zamiaru ich kontynuować.

koledzy zrobiłem w pazdzierniku badanie gleby i mam na polu które pierwszy rok dzierżawie pH 4,4 i chce wysiać wapniak rolniczy z trebaczewa czy można go teraz zastosować na pszenice ozimą?? i czy to bedzie dobry wybór i jaka iloś tego wysiać sól i fosforan juz wysiany w pazdzierniku

Ten wapniak jest mocno pylisty więc raczej nie jest do stosowania pogłównie .
Ale jak się uprzesz to wysiejesz i nic złego raczej się nie stanie- jeszcze kwestia dawki jaką zastosujesz .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2606 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 styczeń 2014 - 18:12

Wapnowanie pola Panowie, zaczynacie się prowokować do kłótni nawzajem, o obrażaniu już nie wspomnę, dłużej nie mam zamiaru tego tolerować!!!!!

#2607 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 20:21

Wapnowanie pola Czy jest sens nawozić zakwaszoną glebę NPK? Albo spytam inaczej - w jakim stopniu rośliny wykorzystują wtedy nawozy NPK?

#2608 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 20:30

Wapnowanie pola szkoda nawozu ,za ta kase lepiej wapno kupić :)

Kupiłeś dobre wapno, ale ono nie jest granulowane.To niedokuruszone i odsiane wapno po wypaleniu w piecu.Jak wysiejesz od razu wymieszaj z glebą bo racji że ono nie jest granulowane jak nie wymieszasz na kamyczkach zajdzie proces karbonizacji i będzie się trochę dłużej rozkładać niż powinno.Ale też szybko.

Dziś przyjechało wapno i rzeczywiście tak jak pisałeś nie jest granulowane ,tylko jak by siane. :)

Edytowany przez MatiRol92, 13 styczeń 2014 - 20:30.

#2609 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 20:39

Wapnowanie pola Kolega Agronom przesłał mi wyniki z Puław. I ma rację Jeżeli pozwoli to nie ma problemu ich tutaj wstawić

#2610 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 13 styczeń 2014 - 21:59

Wapnowanie pola To nie są moje prywatne badania ale Instytutu Państwowego czyli za naszą wspólną kasę robione więc jak najbardziej możesz je wstawiać jeśli potrafisz je jakoś tutaj opublikować. :) ( Ja próbowałem ale nie umiałem tabelek wstawić ) .
Jedynym mankamentem tych badań jest to że dawki nie są przeliczone wg dawkowania rzeczywistego - tak jak się to robi w praktyce w rolnictwie.
Wg. tych badań rolnicy odkwaszają glebę wapniakiem koszelowskim w ilości 4ton na hektar i tak samo jak na przykład wapnem tlenkowym w ilości 4ton na hektar co jest nie prawdą.
Brakuje tu przełożenia na rzeczywiste dawki - czyli wapno granulowane 500 kg na hektar , tlenkowe 500kg na hektar , defekacyjne 5 ton na hektar itp..
Wtedy dawki na wazon zróżnicowane pod względem jakości pokazały by bezsens wapnowania wapnem kopalnianym i dolomitowym itp..

Czy jest sens nawozić zakwaszoną glebę NPK? Albo spytam inaczej - w jakim stopniu rośliny wykorzystują wtedy nawozy NPK?

Pewnie pamiętasz taki schemat gdzie plonowanie porównuje się do beczki .
Każda klepka beczki odpowiada składnikowi pokarmowemu .
Jak któregoś brakuje to klepka jest krótsza i to tamtędy ucieka plon .
Innymi słowy aby osiągać najlepsze wyniki trzeba dążyć aby wszystkie klepki były równe - wtedy uprawa jest najbardziej ekonomiczna .
Jest to mniej więcej zgodne z prawdą - ale nie zawsze zastosowanie nawozu wapniowego pomoże .
jak zastosujesz kiepskiej jakości wapno które słabo działa to beczka dalej będzie przeciekać w miejscu gdzie brakuje wapna .
Co do innych nawozów też można mieć wątpliwości - nie wszystkie będą działały efektownie np; magnez z dolomitu czy siarka z gipsu .
Dla tego czasami może nam się wydawać że przecież dałem tyle wapna siarki i magnezu a plon jest nadal kiepski i nic się nie zmieniło.
Na niektóre nawozy szkoda kasy - lepiej jest iść do knajpy i przepić te pieniądze niż kupować podejrzane produkty.
Dla tego ciężko odpowiedzieć czy jest sens zakwaszoną glebę nawozić NPK - teoretycznie można by powiedzieć że nie ma sensu ale praktycznie jak nie dasz NPK a dasz nieodpowiednie wapno to zrobisz jeszcze gorzej.
pozdrawiam

Edytowany przez Agronom_kujawy, 13 styczeń 2014 - 22:04.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2611 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 23:14

Wapnowanie pola

siarka z gipsu .

Kolego, siarka z gipsu czy PH będzie dobre czy złe uwalnia się bardzo, bardzo powoli.
Gipsem można sobie tylko zakwasić pole.Jeżeli chcesz dostarczyć siarkę i przy okazji nie zakwasić gleby lepiej dać kizeryt.Tutaj już bardziej zaawansowana chemia wchodzi w grę, ale wiem co napisałem.

#2612 Share Arturos21

Arturos21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 09:46

Wapnowanie pola panowie skoro to wapno nie za bardzo się nadaje do siewu pogłównie to jakie zastosować żeby zaczęło zaraz działć jest to ziemia 4 klasa jest tam pszenica nie chce rosnąć . NPk rozsiałem bo wtedy nie miałem wyników gleby teraz bym się wstrzymał

#2613 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 18:03

Wapnowanie pola Ogólnie wapno z minerału jest bardzo dobre w działaniu . Ale niestety jest też bardzo pyliste co może spowodować oblepienie się wapna do pszenicy .
Najlepiej było by sprawdzić na jakimś małym kawałku jak to będzie wyglądać po wysiewie. Jeżeli rośliny nie oblepią się za bardzo to możesz wysiać to wapno. A jak przylgnie do nich to lepiej nie .
Ogólnie roślinom nic nie zrobi takie wapno węglanowe- na pewno ich nie sparzy , ale jak by nadmiernie je zabrudziło to mogło by to jakoś negatywnie wpłynąć na wegetacje .
Przynajmniej tyle w teorii.
Ja w praktyce polecam ci zrobić mały test na polu i ocenić samemu .
pozdro

#2614 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 14 styczeń 2014 - 19:08

Wapnowanie pola

Test ze szklanką wody jest najlepszym z możliwych testów - który każdy może przeprowadzić samemu i ocenić jakość produktu który mu próbuje się wcisnąć.
Co do reszty problemów to uważam że nic nie wnoszą do tematu więc nie mam zamiaru ich kontynuować.

Każdy również może zrobić test ze zwykłym octem i też może dobrze ocenić ;)
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2615 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 20:16

Wapnowanie pola jak z octem ? a jak sprawdzic wapniak ? czy dobry ?

Edytowany przez jankes123, 14 styczeń 2014 - 20:31.

#2616 Share pablos23

pablos23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 20:42

Wapnowanie pola Witam. Uprawiam malinę ekologiczną odmianę Polana. Zrobiłem badania gleby i wyszło że mam bardzo zakwaszoną ziemię. Jednocześnie na kilku działkach brak jest magnezu. Jakie i w jakiej ilości musiałbym zastosować wapno (najlepiej magnezowe). Dodam że mieszkam w Zachodniopomorskim i klasyczne wapno jest u mnie ciężko dostępne. W miarę możliwości chciałbym zastosować wapno granulowane. Maliny są wysadzone w rzędach w rozstawie ok. 4m. Maliny są aktualnie ścięte na zimę i wobec tego wapno wysiałabym wprost na rzędy malin a następnie bronami posiewnymi zmieszałbym wapno z glebą. W załączeniu wyniki badań W związku z tym proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Zalecenie

Załącznik nr 1 do Sprawozdania z badań nr GS /94/2013

Oznaczenie próbki przez klienta
Nr kolejny próbki w zleceniu
odczyn
zawartość
K : Mg
pH
P
K
Mg
wycena
wycena
wycena
wycena
stosunek
wycena
Działka 56 (O)
1
bardzo kwaśny

średnia

średnia

niska

5,00

wysoki

Działka 387 (Ś)
2
bardzo kwaśny

wysoka

wysoka

niska

3,77

wysoki

Działka 18/30 i 18/29 (BRM)
3
kwaśny

wysoka

średnia

niska

2,52

poprawny

Działka 22/2 (BRD)
4
kwaśny

wysoka

średnia

niska

6,25

bardzo wysoki

Zalecenie:

Działka 56 (O)

Maliny wymagają gleb o pH 5,0-5,7.

Zastosować wapnowanie gleby w dawce 1500 kg/ha wapnem magnezowym.

Z uwagi na wysoki stosunek K:Mg uzupełnić zawartość magnezu stosując 12g/m2 stosować indywidualnie wokół krzewów i w pasach wzdłuż rzędów, jednocześnie zaniechać nawożenie potasem.

Działka 387 (Ś)

Zastosować wapnowanie gleby w dawce 1500 kg/ha wapnem magnezowym.

Z uwagi na wysoki stosunek K:Mg uzupełnić zawartość magnezu stosując 12g/m2 stosować indywidualnie wokół krzewów i w pasach wzdłuż rzędów, jednocześnie zaniechać nawożenie potasem.

Działka 18/30 i 18/29 (BRM)

Zastosować wapnowanie gleby w dawce 750 kg/ha wapnem magnezowym.

Działka 22/2 (BRD)

#2617 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 21:34

Wapnowanie pola Trochę ci się kolego tekst rozłazi :)
Ja polecał bym ci zastosować wapno kredowe w rzędy a magnez uzupełnić kizerytem .

#2618 Share pablos23

pablos23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 21:39

Wapnowanie pola Dzięki za szybką odpowiedź. Z tym tekstem to racja... Ale czy zastosowanie wapna granulowanego np. Grade dałoby efekt (mam blisko do kupienia).

#2619 Share Arturos21

Arturos21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 21:47

Wapnowanie pola Może polecacie jakieś inne wapno które beż problemowo mogę siać na pszenice teraz lub wiosną pogłównie ???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2620 Share marcinus

marcinus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 14 styczeń 2014 - 22:19

Wapnowanie pola Witam czy te produkty typu Wapnowit dolistne daja jakisc efekt ? mam posianą pszenice na jednym kawałku ph 4.8 i czy da się jeszcze cosc zastosować pogłównie ?