Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11306 odpowiedzi na ten temat

#861 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 02 luty 2012 - 21:16

Rzepak i nawożenie [połączone] Oj jak domieszałem do 250kg saletry 50kg siarczanu to bardzo nie poszalałem. Ale to tak musiało być. Szkod było mi jeździć po polu siejąc 50kg na ha a do tego starym rozsiewaczem nawet bym nie ustawił takiej dawki. Wogóle porażka była

Edytowany przez milanreal1, 03 luty 2012 - 12:45.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 09:10
  •  

#862 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1892 postów

Napisany 05 luty 2012 - 21:35

Rzepak i nawożenie [połączone] Wiam.
My byśmy chcieli dać na wiosnę azot z siarką i do tego potas trochę, jaki nawóz rozwiąże mój problem z wprowadzeniem tych trzech składników? A czy np można wprowadzić siarkę do rzepaku razem z opryskiem na np chowacza? Czy to już za późno może być dla siarki?

#863 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 06 luty 2012 - 12:55

Rzepak i nawożenie [połączone] U mnie siarczan amonu+nawóz azotowo potasowy

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#864 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1892 postów

Napisany 06 luty 2012 - 18:51

Rzepak i nawożenie [połączone] a w jakiej dawce dajesz? czy na mieszańca inaczej się dawkuje jak na liniowy?

#865 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 06 luty 2012 - 19:15

Rzepak i nawożenie [połączone] Ja tam daje tak samo i na to i na to. ok 2,5dt siarczanu amonu + 2,5dt NK 21:21 praktycznie razem z ruszeniem wegetacji. Zależy też jak to będzie wyglądać po zimie.

#866 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 08 luty 2012 - 17:31

Rzepak i nawożenie [połączone] Byli dzisiaj u mnie przedstawiciele Azotów Tarnów i zapytałem, jak to wygląda z zawartością mączki dolomitowej w saletrosanie. Rzeczywiście nie ma jej za dużo, ilość Ca wynosi około 1% plus trochę magnezu. Czyli faktycznie trochę mniej zakwasza ziemię, niż siarczan amonu i saletra stosowane osobno, chyba, że mówimy o saletrze z magnezem, wtedy wyniki będą podobne.

#867 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 08 luty 2012 - 18:36

Rzepak i nawożenie [połączone] My życie utrudnili sobie tak: NK 21:21- 250 kg, 200 kg Kizerytu, reszta azotu w saletrze. Ale czy to nie będzie nawożenie pod coś jarego, to się okaże...
DEZERTER

#868 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 08 luty 2012 - 19:07

Rzepak i nawożenie [połączone] Z wiosny pierwszy NKS 16-5-40so3 /Prosan/  250kg po 1 -2tyg. 220kg saletry potem 250saletry a między czasie dolistnie mocznik i npk., nutribor.

Edytowany przez Siwy7406, 08 luty 2012 - 19:07.

Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

#869 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 08 luty 2012 - 19:32

Rzepak i nawożenie [połączone] ja na wiosnę ja nie daje żadnego pk tylko NS w postaci saletrosanu w dawce 400 - 500 kg/ha później dokarmianie dolistne w postacie yara vita rzepak.

#870 Share rolnik58

rolnik58

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 09 luty 2012 - 16:35

Rzepak i nawożenie [połączone] jak oceniasz odzywke yara vita

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#871 Share Zenon5072

Zenon5072

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 10 luty 2012 - 11:53

Rzepak i nawożenie [połączone] Witam!
chciałbym 'dokarmic' rzepak wiosennym nawozeniem szczegolnie potasem i siarka, mysle nad zastosowaniem LUBOFOSKA 3,5-10-20 na zmarznieta glebe przed pierwsza dawka azotu. Jak myslicie dobre bedzie to rozwiazanie? tak w ilosci 200kg/ha .
Co do nawozów azotowych mogłby mi ktos przyblizyc jak dzialaja poszczegolne formy (amidowa azotanowa etc). Oraz jaką forme polecacie na 1 dawka a jaka na 2 oraz ta druga w jakiej fazie? Z góry dzieki:)

#872 Share lukas21

lukas21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 10 luty 2012 - 12:27

Rzepak i nawożenie [połączone] Jak potrzebujesz potasu i siarki to najtaniej i najefektywniej będzie jak na zamarzniętą glebę dasz sól potasową a po tym saletrosan który zawiera siarkę, lubofoska odpada
Trend is your friend

#873 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 10 luty 2012 - 12:37

Rzepak i nawożenie [połączone] Lubofoska odpada ze względu na to, że bardzo wolno się rozkłada i rośliny nie za bardzo z niej skorzystają. Zwłaszcza z fosforu, który jest mało mobilny.
Jak chcesz dać potas i siarkę to tak jak kolega napisał wyżej albo możesz zastosować korn-kali i uzupełnić sam azot lub możesz dać kizeryt granulowany+ sól potasowa i uzupełnić później azotem.

Na pierwszą dawkę azotu polecam coś z NO3 (azotanową), może być saletra amonowa, RSM, i inne...
Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#874 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 10 luty 2012 - 12:38

Rzepak i nawożenie [połączone] Zenon5072 forma azotanowa szybciej przyswajalna, amonowa wolniej chyba dobrze ;) zgadzam sie z kolegą lukas21 tylko taniej wyjdzie zastosować siarczan amonu :rolleyes:

Edytowany przez rafto, 10 luty 2012 - 12:39.

#875 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 luty 2012 - 14:51

Rzepak i nawożenie [połączone] a te nawozy yara np. yara mila npk 16.16.16 to jest to samo to co yara pk 15-30 tylko ze azotu nie ma?

#876 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 10 luty 2012 - 17:36

Rzepak i nawożenie [połączone] Nie do końca to samo. Yara mila npk dzieli się na nawozy wiosenne stosowane pogłównie na rosnące rośliny (to np 14-14-21 lub 21-6-12) i na nawozy niskoazotowe stosowane przedsiewnie. Różnica to bilans składników.
Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#877 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 10 luty 2012 - 18:21

Rzepak i nawożenie [połączone] Różnica to forma fosforu również z tego co syszałem ostatnio. Nie wiem czy to napewno prawda ale ponoć w nich fosfor jest bardziej mobilny.

Moja propozycja NK 21:21 + Siarczan amonu. Najprostrze chyba i najtańsze.

#878 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 10 luty 2012 - 23:20

Co do nawozów azotowych mogłby mi ktos przyblizyc jak dzialaja poszczegolne formy (amidowa azotanowa etc). Oraz jaką forme polecacie na 1 dawka a jaka na 2 oraz ta druga w jakiej fazie? Z góry dzieki:)

Forma amonowa NH4+ roślina pobiera te formę, sorbowana przez kompleks sorpcyjny czyli nie ulega wymywaniu, co nie znaczy ze potrafi trwale zalegać w glebie, w procesie nitryfikacji ulega przemianie do formy azotanowej NO3-. Wada to wystepowanie w miejscu zastosowania.
Forma azotanowa NO3- roslina pobiera ta forme, łatwo przemieszcza sie w glebie, ulega wymywaniu. Ale zaleta to że jest dostępna dla korzeni w głębszych warstwach gleby.
Forma azotanowa NO2- niedostępna dla roslin, forma przejściowa w prosecie nitryfikacji, w dużych stężeniach toksyczna dla roślin, występuje najczęściej gdy są warunki beztlenowe, np gdy zalega woda.
Forma amidowa NH2 niedostepna dla roslin. Ale bakterie portafia przekształcic ta forme w NH4+ ale trwa to ok 2-3 tyg w temp powyżej 8 stopni. Forma amidowa jest bardzo podatna na wymywanie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#879 Share Zenon5072

Zenon5072

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 11 luty 2012 - 14:27

Zenon5072 forma azotanowa szybciej przyswajalna, amonowa wolniej chyba dobrze ;) zgadzam sie z kolegą lukas21 tylko taniej wyjdzie zastosować siarczan amonu :rolleyes:

Może i tak ale z tego co mi sie wydaje oraz z tego co przyblizyli mi koledzy z forum to siarczan amonu wolniej działa.. a jesli chodzi o rzepak to mam zamiar (zaleznie od przezimowania etc) wysiac ok 100kg N w pierwszej dawce tzw "uderzeniowej" tak mi poradzono, zgadzacie sie z tym?

@lukas21
Myślalem nad sola potasowa ale tez chciałbym dostarczyc troche mikroelem, moze macie i racje ze sie beda slaba rozpuszczac przemieszczac itd.
A znacie jakies nawozy własnie do stosowania pogłownego na wiosne w rzepaku? tak aby dostarczyc potas siarke oraz mikroelementy?

A jak wygłada druga dawka nawożenia? kiedy zastosowac najlepiej oraz azot w jakiej formie?
P.S. Sory że tak truje ale dobre jest takie forum dla takich laików jak ja:P Nie bardzo jeszcze to wszystko ogarniam a przygode z rolnictwiem dopiero zaczynam tak wiec wybaczcie:P Pozdrawiam:)

Edytowany przez Zenon5072, 11 luty 2012 - 14:34.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#880 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 11 luty 2012 - 14:34

Rzepak i nawożenie [połączone] Jeśli nie będzie piękny to wg mnie dobra dawka. Ale to też w szybko działającym nie będzie wcale coś takiego dobrego. Dlatego u mnie tak jak napisałem. NK działa dośc szybko a siarcan wolniej