zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kyllee    14

Robię Śrutownikiem Bijakowym i składa sie z mieszanki (owsu pszenicy jęczmieniu) i pszenżyto i do tego Koncentrat Krasula premium (czasem kupuje jeszcze Krasula 18 pełno porcjowa) i to wszystko nie mocznikuje pasz kredy też nie daje i kuku hmmm ile dam tyle zje nie można z tym przesadzać dostaje 25 l wiadro takie pełne

 

dodaj krede pastewna ok 10 kg na tone bo moze tak byc ze ca za malo masz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
intel457    0

dodaj krede pastewna ok 10 kg na tone bo moze tak byc ze ca za malo masz

 

 

pewnie jest coś za mało ale było by widać też po innych krować ze coś jest nie tak z paszą ostatnio sie zastanawiałem czy nie zjadła jakiegoś gwoździa czy jakiegoś drutu tylko nie znam objaw zjedzenia gwoździa ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

dajesz jakies witaminy mineraly??? ja bym dodal do mieszalnika krede pastewna. ta sztuka moze miec wieksze zapotrzebowanie na nia i dlatego takie objawy a jak podejrzewasz gwozdz to powiedz niech wet wrzuci jej magnez do zoladka to niewielki koszt a on juz tam zostanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
intel457    0

trzeba pomyśleć nad tym na dniach na być wet i pobierze próbkę krwi i moczu i zbada to i już wywnioskuje co się z nią dzieje Dzieki za rady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olecka    25

Nie wiem czy dobrze trafiłam ale u nas ostatnio dzieją się naprawdę dziwne rzeczy i sam wet nie ma pojęcia czemu. W ciągu roku z niewyjaśnionych przyczyn padło nam 4 krowy i 1 byk około 800 kg. Ostatnio pierwiastka po wycieleniu (miesiąc temu). Dawała normalnie mleko, rano wydojona za 3 godziny już nie żyła. Wykluczone zaciągnięcie sie uduszenie itd. Po zrobionej sekcji na jakieś 70 % wykazano że miała zator w żyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hankarys    0

Co do ostrza ,mam podobnie ,krowa ospała,kopie bez powodu ale mleko daje dobrze .Gdyby była cielna to mogła by kopnąc jak by ją płód uciskał ale nie jest .Podejrzewałem ostrze ale teraz przyszły wyniki somatyków i ma 27000 czyli bardzo dobre .Przy takich somatykach wychodzi że krowa zdrowa ,gdyby miała ostrze powinna miec podwyższone .Dobrze myślę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6901

Nie wiem czy dobrze trafiłam ale u nas ostatnio dzieją się naprawdę dziwne rzeczy i sam wet nie ma pojęcia czemu. W ciągu roku z niewyjaśnionych przyczyn padło nam 4 krowy i 1 byk około 800 kg. Ostatnio pierwiastka po wycieleniu (miesiąc temu). Dawała normalnie mleko, rano wydojona za 3 godziny już nie żyła. Wykluczone zaciągnięcie sie uduszenie itd. Po zrobionej sekcji na jakieś 70 % wykazano że miała zator w żyle.

Apetyt miały do samego końca? Ile czasu po ocieleniu padały?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olecka    25

Apetyt do końca, zero jakichkolwiek objawów. Wykluczenie padnięcia od paszy i ukł trawiennego.

Jedna po ocieleniu 2 miesiące druga miesiąc. Byk 1,5 roku (wiek).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz6340    34

Nie wiem czy dobrze trafiłam ale u nas ostatnio dzieją się naprawdę dziwne rzeczy i sam wet nie ma pojęcia czemu. W ciągu roku z niewyjaśnionych przyczyn padło nam 4 krowy i 1 byk około 800 kg. Ostatnio pierwiastka po wycieleniu (miesiąc temu). Dawała normalnie mleko, rano wydojona za 3 godziny już nie żyła. Wykluczone zaciągnięcie sie uduszenie itd. Po zrobionej sekcji na jakieś 70 % wykazano że miała zator w żyle.

 

 

A może jakeś badania krwi by coś wykazały, pod kątem chorób bakteryjnych itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olecka    25

Próbki poszły do analizy, czekamy na wyniki. Tylko że to naprawdę dziwna sprawa. Jakos ten rok nie był szczęśliwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olecka    25

Ta która zdechła, została dokupiona 3-4 miesiące temu ale od sprawdzonego hodowcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursus11    57

Widze, że nie tylko ja mam problem. Pierwiaska nagle zaczyna kopać bóle ma straszne i to wszystko ustępuje za jakieś 1-2 godz. Podejrzewamy ciało obce między księgami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz6340    34

Ta która zdechła, została dokupiona 3-4 miesiące temu ale od sprawdzonego hodowcy.

 

 

to badania krwi coś powinny wykazać, u nas był taki przypadek 2 lata temu, że jałówka po wycieleniu normalnie jadła oczyściła się normalnie (z łożyska) a po dwóch dniach padła na parę minut przed jej padnięciem był weterynarz i się okazało że w macicy były jeszcze "resztki" łożyska które krowę zatruły". Jakiś preparat jej podał poprzez zastrzyk ale po ok. minucie jałówka padła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

u nas kiedyś krowa 2 tyg po ocieleniu wieczorem normalnie jadła i dała mleko. Rano nie chciała jeść i dostała gorączki po południu był weterynarz stwierdził zapalenie macicy i podał antybiotyk. Po 2-3 godzinach krowa padła było to uczulenie na antybiotyk. Co ciekawe stała do końca osuneła się na ziemię i po minucie zdechła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

jak nie ma żadnych oznak choroby to często jest to zawał serca każde zwierze może to spotkać. Mi kiedyś 4 miesięczny cielak padł na zawał po jedzeniu. Miał jakąś wadę serca bo było bardzo duże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

to pozostaje tylko czekać na wyniki badań krwi... (chyba tylko na to...)

 

Po pierwsze badania krwi nie są dobrym materiałem do badań zakażeń bakteryjnych (co sugerujesz). Po drugie we krwi mozesz wykryć co najwyzej przeciwciała sugerujące obecność tylko niektórych bakterii.Jest to uzasadnione ekonomicznie i diagnostycznie. To że masz przeciwciał nie oznacza że w tym momencie masz też bakterie (przeciwciała utrzymują się około 6 miesięcy). Poza tym nie można zrobic oznaczeń ilościowych tzn. czy infekcji dokona kilka czy kilka milionów bakterii przeciwciała będa na podobnym poziomie. Czynnikiem powodującym zmiany jest czas od zakażenia.

Dlatego najlepszym materiałem do diagnostyki zakażeń bakteryjnych jak (nadają się też do PCR) są wycinki narządów wewnętrznych: płuca, wątroba, śledziona, nerka, fragment jelita grubego i cienkiego.

Krew jest dobra do badań serologicznych i czami nadaje się do badań genetycznych.

@ Olecka jaki materiał został wysłany do badań?? Jakie kierunki badań wyznaczył lekarz?? Bo chyba nie bada jej na wszystko co się da bo wtedy to faktura przyjdzie Ci na kilka tyś. zł. Byłaś przy sekcji tej sztuki?? Jak wygladały pluca?? jaki kolor?? Jakies widoczne zmiany?? Zwłóknienia?? Wątroba stłuszczona?? w jakim kolorze, miała białe plamy??

Jelita i jej krezka, czerwone, przekrwione?? Krezkowe węzły chłonne powiększone??

Możesz powiedzieć gdzie robisz te badania?? W jakim laboratorium??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olecka    25

Lekarz to zaufany wet, bada ją na co się da, o fakturę nie muszę się martwić. Ja lekarzem nie jestem więc Ci nie powiem dokładanie jak poszczególne narządy wyglądały.

Zapewne przyczynę znajdzie tylko lekarz, bo leczenie przez forum wiadomo jakie jest. Napisałam tu bo być może ktoś miał już taki przypadek i po prostu łatwiej byłoby już szukać mając jakiś kierunek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

wspomniałem o fakturze bo myślałem że cos tam zostało wysłane do badania w laboratorium. Rozumiem że tak nie jest?? Z całym szacunkiem ale nawet najlepszy lekarz na podstawie samych obserwacji nie jest w stanie postawić pewnej diagnozy bez jakichkolwiek badań. To tak jakby próbować ustalić przyczynę awarii np. skrzyni bez jej rozbierania. Jeżeli usterka będzie typowa. Można w ciemno kupować części ale czasami można się bardzo pomylić... A co masz na mysli pisząc: lekarz bada na co sie da?? W jaki sposób to robi??

Edytowano przez rafik256

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olecka    25

Wysłane do laboratorium, o to się nie martw. A chodziło mi o to że bada w kazdym kierunku nie np. tylko bakterie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

Ja sie nie martwię co najwyzej staram się pomóc... poza tym tak sie składa że pracuję w laboratorium diagnostycznym w pracowni mikrobiologicznej dlatego zadaje takie pytania i takie rzeczy mnie interesują.

Nie mam zamiaru atakować Twojego lekarza... dobry lekarz to podstawa i od rozmowy z nim zawsze zaczyna sie ustalanie kierunku działania. Stąd moje zdziwienie kiedy czytam że bada się na wszystko. Dopytuję dlatego bo sam jestem ciekaw co dokładnie jest przyczyna tylu upadków dorosłych sztuk.

Edytowano przez rafik256

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olecka    25

Oj my sami jestesmy ogromnie ciekawi. I sam lekarz jest ciekaw, bo w okolicy słychać ostatnio takie przypadki. Zero objawów nagła śmierć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

a co wysłaliście do badania?? Do którego laboratorium?? lekarz sugerował jakiś kierunek działania?? z jakiego regionu Polski jesteś??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj