Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3899 odpowiedzi na ten temat

#3881 Share oooooooooollllllllokgggggo

oooooooooollllllllokgggggo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 20 sierpień 2017 - 20:58

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam. Mam krowę rasy RW. Po 3 wycieleniu zachorowała na zapalenie wymienia. Po pierwszym dniu po wycieleniu wszystko było ok. Na drugi przy dojeniu figała tak jak by ją nogi bolały. Gdy zagoniłem ją na pastwisko zaczęła się chwiać tak jak by miała upaść ale niby późnie szła normalnie. Bojałem się że upadnie na łące. I nic z niej nie będzie bo naprawdę duża krowa mleka sporo dawała. Na trzeci dzień została w oborze i zadzwoniłem po wet i stwierdził że zaraz upadnie ale to nie ketoza tylko zapalenie wymienia oraz biegunka. No i zgodnie z zapowiedziami weterynarza krowa po 3 godz. upadła. na czwarty dzień cały czas leżała i nie chciała wstać. Przed wycieleniem stojała około 2 tyg na oborze wtedy dostawała dwa razy dziennie śrut z owsa jęczmienia pszenicy żyta i pszenżyta oraz pasze treściwą z firmy dosche. Jeden raz dziennie sianokiszonke a najlepiej jadła właśnie sianokiszonke.Na piąty dzień wstała ale jeszcze była ospała. no i na szósty dzień poszła i było no dobrze ''powiedzmy,, ale właśnie była tak jak by ospała nie miała kontaktu z innymi krowami ona ostatnia chodziła w stadzie. No i do dzisiaj tak jest . Na aktualny stan mleka to 15litrów dziennie 8l rano 7l wieczór. Aktualnie dostaje 2razy dziennie śrut no i na łące skubie trawe. Poród był bardzo łatwy. Zacielona była buhajem TORSTEN P rasy LM i miała czerwonego byka cielak jak narazie zdrowy 3l mleka 2 razy dzienie dostaje. Krowa wycieliła się 18.07.2017r. Poprzednia data wycielenia to 16.01.2016r. Zacielona była 27.09.2016r. a więc długo nie miała rui. Co myślicie o tym jakiś lek czy zmiany w żywieniu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 19:03
  •  

#3882 Share pedro2

pedro2

KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka.

• Members
  • PipPipPip
  • 2208 postów

Napisany 21 sierpień 2017 - 06:50

Problem z bydlem (krowy mleczne) Do zapalenia weta wzywać? I co nie dostała antybiotyku? Bo nic nie wspominasz... nie ma żartów jak dobrze złapie to chodzić nie może, trzeba od razu leczyć. Daj mleko do badania dla weta i będzie wiadomo jaki antybiotyk
KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka. WYCINAK KISZONKI PIŁOWY 1.4-1.7m

#3883 Share Krowiarka

Krowiarka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów
  • Zainteresowania:Kwiaty, medycyna naturalna, czasami koty jak się o nie nie potykam

Napisany 21 sierpień 2017 - 17:18

Obawiam się, że Coli przeszła. Ciekawe co z somatyką.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3884 Share przemek0909

przemek0909

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 02 wrzesień 2017 - 21:28

Problem z bydlem (krowy mleczne) Macie jakąś radę,żeby krowy jadly lubin slodki,bo dziś pierwszy raz i nie chcą go,szukają czegoś innego?

#3885 Share Robben

Robben

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 03 wrzesień 2017 - 19:20

Witam Koledzy!Mam problem z przedwczesnymi porodami u Krów oraz Jałówek.Otóż ostatnimi czasy bardzo często większość Krów i Jałówek cieli się 2 tygodnie,3 bądż nawet w najbardziej drastycznych przypadkach miesiąc przed terminem.Co ciekawe nie są to poronienia ponieważ cielaki rodzą się żywe i dobrze rozwinięte.Wiadomo są mniejsze przy tak wczesnych porodach.Moje pytanie jest następujące:Co może być przyczyną tak wczesnych porodów?Czy Krowom i Jałówką w ich żywieniu może brakować jakiegoś składnika pokarmowego-witaminy która wpływa na długość trwania ciąży?Jeżeli tak to czego brakuje i co trzeba uzupełnić aby wycielenia nie były tak bardzo przedwczesne?Bardzo proszę o porady w tej sprawie.To dla mnie bardzo ważne bo jest to w tej chwili problem.Bardzo dziękuję za potencjalne odpowiedzi.Pozdrawiam!

#3886 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2232 postów

Napisany 03 wrzesień 2017 - 23:08

Problem z bydlem (krowy mleczne) Stoją w tym samym budynku? Mam na myśli czy w tym okresie nie przeprowadzasz ich, co skutkowało by niepotrzebnym stresem

#3887 Share Robben

Robben

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 04 wrzesień 2017 - 19:46

W okresie zasuszenia tak jak przez całą laktację Krowy stoją na swoich stanowiskach i nie są przeprowadzane do innego budynku.Posiadam oborę uwięziową

#3888 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 795 postów

Napisany 06 wrzesień 2017 - 19:52

Problem z bydlem (krowy mleczne) A może np kryjesz dwa razy bo wykazują ryje niby a została za 1 razem ?

#3889 Share lukasz_podl

lukasz_podl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 15 wrzesień 2017 - 21:35

Witam. Od około tygodnia czasu mam problem z krową. Otóż mało je, straciła apetyt i prawie w ogóle nie produkuje mleka. Jest ona miesiąc po ocieleniu . Wzywałem do niej 2 razy weterynarza który dał jej kilka zastrzyków, zrobił test na ketozę i wlał bezpośrednio do przełyku jakiś sypkie lekarstwo rozrobione z wodą, jednak krówce się nie polepszyło . Nie chce jeść trawy, siano je raczej tylko gdy je posolę, zjada gotowane ziemniaki z ospą oraz len . Jest także bardzo apatyczna i osłabiona oraz nie zauważyłem aby przeżuwała pokarm. Najbardziej jednak obawiam się tego czy ona nie zjadła jakiegoś metalowego śmiecia który jej zaszkodził. Dziś użyłem wykrywacza metali aby odnaleźć ewentualny metal w jej ciele i niestety wykrywacz daje sygnał co znaczy że krowa ma w sobie jakiś metal, według wykrywacza rozpoczynający się jeszcze w przełyku ( mniej więcej pomiędzy głową a barkami) a kończy w brzuchu. Czy wiecie może co w takiej sytuacji? Czy ten metal można wyjąć operacyjnie, ewentualnie czy weterynarz może sięgnąć do jej przełyku celem wyjęcia tego metalu ( może drutu) Bardzo proszę jeżeli ktoś z Was miał podobny przykład o pomoc gdyż bardzo mi zależy aby tą krówkę uratować, nawet w przypadku wysokich kosztów leczenia. Pozdrawiam.

#3890 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4061 postów

Napisany 16 wrzesień 2017 - 06:54

Problem z bydlem (krowy mleczne) Wrzuca się do żołądka magnes do którego przyczepia się metal. Z żywieniem to zastanów się czy żywisz krowę czy świnię. Odstaw te kartofle. Zacznij wlewać do pyska preparaty poprawiajające trawienie jak rumen-activez ruchamax. Do tego drożdże czy propionian sodu, np Propiosan. Dp tej mieszanki szklanka glikolu dziennie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3891 Share kromlek

kromlek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 16 wrzesień 2017 - 20:07

Witam Koledzy!Mam problem z przedwczesnymi porodami u Krów oraz Jałówek.Otóż ostatnimi czasy bardzo często większość Krów i Jałówek cieli się 2 tygodnie,3 bądż nawet w najbardziej drastycznych przypadkach miesiąc przed terminem.Co ciekawe nie są to poronienia ponieważ cielaki rodzą się żywe i dobrze rozwinięte.Wiadomo są mniejsze przy tak wczesnych porodach.Moje pytanie jest następujące:Co może być przyczyną tak wczesnych porodów?Czy Krowom i Jałówką w ich żywieniu może brakować jakiegoś składnika pokarmowego-witaminy która wpływa na długość trwania ciąży?Jeżeli tak to czego brakuje i co trzeba uzupełnić aby wycielenia nie były tak bardzo przedwczesne?Bardzo proszę o porady w tej sprawie.To dla mnie bardzo ważne bo jest to w tej chwili problem.Bardzo dziękuję za potencjalne odpowiedzi.Pozdrawiam!

zadzwoń do weta i niech wyśle próbkę mleka od danej krowy bądź ze zbiornika i niech w laboratorium zrobią badanie PCR na gorączke Q

#3892 Share Karol2121

Karol2121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 22 wrzesień 2017 - 16:55

Witam, po 2 tygodniach od zacielenia krowie wyszedł taki wodnisty/lejący śluz myślę że tak gdzieś z 50ml to bardziej oznaka przemawiająca za cielnością czy wręcz przeciwnie ?

#3893 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4061 postów

Napisany 22 wrzesień 2017 - 21:19

Problem z bydlem (krowy mleczne) Raczej to drugie. Między jednym zacieleniem a ewentualną kolejną rują nie powinna śluzować. Śluz pojawia się 12-24 h przed rują, ale nie tydzień.

#3894 Share pedro2

pedro2

• Members
  • PipPipPip
  • 2208 postów

Napisany Dzisiaj, 09:36

Problem z bydlem (krowy mleczne) Mam problem jalowka ocielila się miesiąc przed terminem dostawala tyle co nic 5kg qq, tresciwej zero. Była troszkę zatuczona wcześniej, mleka coś tam ma, ale wymienia nie zebrała... co z nią teraz robić sprzedawać póki ładnie wygląda (zmieści się jeszcze jako jalowka 23 mies) czy coś z niej będzie?

cielak 20kg ale wszystko ok biega sam ssał nie wiem czy pomylona czy była jakaś przyczyna

Edytowany przez pedro2, Dzisiaj, 09:59.

#3895 Share pawlak2507

pawlak2507

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany Dzisiaj, 10:02

Doić doić doić rozdoi się u mnie 3 msc przed sie wycieliła a raczej zrzuciła i dawała dość sporo mleka po tym jak nadszedł określony czas porodu

#3896 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 626 postów

Napisany Dzisiaj, 10:10

Spróbuj rozdoić może ci się uda, sprzedać możesz w każdej chwili.

#3897 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4061 postów

Napisany Dzisiaj, 10:18

Problem z bydlem (krowy mleczne) Powinna się rozdoić. W tum roku dwie mi wyrzuciły przed terminem. Jedna kilka dni temu i jak podejrzewam inna krowa ją pier....ła rogami. Inna w marcu, ale przyczyny nie pamiętam. Przy porzutkach jest problem z odklejemiem łożyska.

#3898 Share pedro2

pedro2

• Members
  • PipPipPip
  • 2208 postów

Napisany Dzisiaj, 12:20

Problem z bydlem (krowy mleczne) Ok, ale co jej teraz dac jakieś witaminy w zastrzyku, surowice, gliceryne wlewać? Łożysko w ostatniej chwili wyciągnąłem jej z pyska, stała już na głębokiej ściółce i miała luz

#3899 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4061 postów

Napisany Dzisiaj, 12:32

Problem z bydlem (krowy mleczne) Ja nic poza paszami nie dawałem. Trzeba czekać. U moich trzeba było odklejać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3900 Share pedro2

pedro2

• Members
  • PipPipPip
  • 2208 postów

Napisany Dzisiaj, 14:04

Problem z bydlem (krowy mleczne) Nie mam pojęcia co mogło być, ale termin na pewno dobrze policzony i zapisany bo świadectwo jest, tyle ze to była powtórka i tak myślę czy mogła załapać za pierwszym a potem cielna pokazać ruje... miałem tak z krową szalała w 6mies ciąży