Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9024 odpowiedzi na ten temat

#2461 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 728 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 13 marzec 2011 - 20:02

VAT w rolnictwie Do Toro.Ewidencje nabycia towarów i usług i wszelkie inne (np. faktury, WZ.)możesz kupić w sklepach z artykułami biurowymi, w US możesz jedynie dostać druki deklaracji VAT -7 (można również je ściągnąć z internetu).Inwestycyjne=środki trwałe.Możesz zostać przy ewidencji "dla wszystkich"masz w niej podział ze względu na stawki, w ewidencji "dla rolników" tego podziału nie ma , jest podział na inwest. i pozostałe .Ewidencja jest istotna , ale najważniejsze jest prawidłowe wypełnienie deklaracji i tu nie możesz przenieść ze swojej ewidencji wprost sumy nabyć towarów i usług , musi ona być wpisana w rozbiciu na "nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych ", oraz "nabycie towarów i usług pozostałych".Co do ewidencji środków trwałych , jeśli się nie mylę to rolnicy nie mają obowiązku jej prowadzić, ale taka kartka z rozpiską o której piszesz nikomu nie zaszkodzi .(zakładam ,że zakup środka trwałego wcześniej jest wpisany do ewidencji zakupów).Pozdrawiam! :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 11:06
  •  

#2462 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 13 marzec 2011 - 20:27

VAT w rolnictwie Ile Vatu dostaje Vatowiec do mleka?

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#2463 Share Toro

Toro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 20:28

VAT w rolnictwie do fezoi jeszcze raz:) Dzięki za rozjaśnienie, rozumiem już na czym polega różnica, i chyba faktycznie, zostane przy ewidencji dla wszystkich. Tak, to prawda- rolnicy nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji środków trwałych. Aczkolwiek wiem, że urzędnicy US potrafią robić problemy, w przypadku brania "w koszty" tj. odliczania VAT-u np. od kupionych części do maszyn, które nie zostały ujęte nigdzie w ewidencji. O ile w przypadku kupna środków trwałych po fakcie przejścia na ogolne rozliczanie się VAT problemu jako tako nie ma (zostały ujęte w ewidencji kupna) o tyle w przypadku środków trwałych, które znajdowały się w gospodarstwie przed przejściem na VAT, ten problem może się pojawić. Ale nie musi. Jak się domyślam wszystko zależy od "kontrolera" i jego samopoczucia:)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2464 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 20:52

VAT w rolnictwie ja w związku z vatem
Sprzedaż mleka ok 10 tys. zł miesięcznie czy 30 tys. z 3 m-ce rozliczenie 3 miesięczne. W tym samym czasie sprzedałem byków ok 6tys.
Na mleku mam ok 1500 zł. vatu co do byków nawet nie piszę. Ale w czym rzecz chodzi mi o to czy by nie zwracam podatku do US musze mieć inwerstycje na poziomie 1500 zł. wogóle na jakim poziomie.
Czy jak kupilem ropę ok 200 liter, nawóz ok. tony i kilka innych rzeczy czy to wystarczy bym nie musiał dopłacać do interesu chciałbym by ktoś mi to wytłumaczył.
Z góry przepraszam za haos

#2465 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 728 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 13 marzec 2011 - 21:29

VAT w rolnictwie Do aster453 .Dla zrównoważenia podatku VAT należnego w kwocie 1500zł musisz w tym okresie dokonać zakupów towarów ze stawką VAT 23% na kwotę ok.8000zł brutto(ok.6500zł netto).

#2466 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 22:12

VAT w rolnictwie

ja w związku z vatem
Sprzedaż mleka ok 10 tys. zł miesięcznie czy 30 tys. z 3 m-ce rozliczenie 3 miesięczne. W tym samym czasie sprzedałem byków ok 6tys.
Na mleku mam ok 1500 zł. vatu co do byków nawet nie piszę. Ale w czym rzecz chodzi mi o to czy by nie zwracam podatku do US musze mieć inwerstycje na poziomie 1500 zł. wogóle na jakim poziomie.
Czy jak kupilem ropę ok 200 liter, nawóz ok. tony i kilka innych rzeczy czy to wystarczy bym nie musiał dopłacać do interesu chciałbym by ktoś mi to wytłumaczył.
Z góry przepraszam za haos

Człowieku, weź napisz to po polsku bo czytałem to już 3 razy i jeszcze do końca nie wiem o co ci chodzi :blink:

#2467 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 22:19

VAT w rolnictwie dzięki fezoi że mnie zrozumiałes pomimo mojej nie skłądnej i nie ładnej psiowni.
Przynajmniej zrozumiałem o co chodzi
do @danielhaker z góry przeprsiłem za haos ale fezoi zrozumiał i mi wytłumaczył a właśnie o to mi chodziło

#2468 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 22:27

VAT w rolnictwie Właśnie nie wiem czy zrozumiał bo do mleka chyba dostaniesz 5% Vatu a nie że całe 7% ci zabiorą. Mógłby ktoś napisać jak to w końcu jest?
Bo jeśli jest tak jak mówię to Vatu masz mniej miesięcznie o jakieś 250-300zł, czyli co miesiąc trzeba zakupić coś w czym Vatu jest te 300zł. I 300złx 3 miesiące to musisz 900zł Vatu czyli kupić coś za ok. 4000 brutto (3100 netto + 900 Vat) Ja to tak rozumiem. To niech ktoś życzliwy napisze ile tego Vatu jest doliczanego do mleka i czy jeśli te 5% (tak słyszałem) to dobrze policzyłem? Z góry dzięki za odp.

#2469 Share Michu7

Michu7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 23:16

VAT w rolnictwie W mleku jest 5% vat-u. Czyli jeśli vatowiec sprzeda do mleczarni mleka za 10 000 netto to mleczarnia przeleje mu na konto 10 500 złotych (kwota brutto dla vatowca) z czego do US będzie musiał zapłacić 500 zł. Czyli żeby zrównoważyć vat należny vat-em naliczonym musi dokonać zakupu np. paliwa (stawka 23%) za kwotę ok. 2673,91 zł brutto (2173,91 netto).

#2470 Share bububear

bububear

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 23:19

VAT w rolnictwie Na mleko jest 7% na ryczałcie, 5% na zasadach ogólnych. Ja to widzę tak:
jak przejdę na vat to tracę 7% ryczałtu ponieważ za mleko będę dostawał netto+5%, ale vat muszę zwrócić, realnie zostaje mi tylko netto
żeby opłacało mi się przejść na vat, "zwrot" jaki osiągnę powinien być większy niż 7% mojej sprzedaży netto

Edit:
Pisząc "zwrot", mam na myśli te przykładowe 23% z zakupów
matematycznie wygląda to tak
7% z sprzedaży netto < 23% z zakupów netto
wtedy przejście na vat opłaca mi się, w przeciwnym wypadku pozostaję na ryczałcie

Edytowany przez bububear, 13 marzec 2011 - 23:30.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2471 Share Michu7

Michu7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 23:43

VAT w rolnictwie Właśnie tak jest jak piszesz. pod uwagę trzeba brać najlepiej obroty w całym roku. Oczywiście ta nadwyżka jaka ewentualnie zostanie będzie jeszcze pomniejszona o koszty prowadzenia rachunkowości przez księgowego, chyba, że poprowadzi się to samemu.

Moim zdaniem jeśli nie będzie przeprowadzało się sporych inwestycji w budynki, czy maszyny to wyjdzie się na zero porównując ryczałt do zasad ogólnych. Ale to oczywiście zależy już od indywidualnej sytuacji gospodarstwa.

#2472 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 14 marzec 2011 - 20:15

VAT w rolnictwie Ja prosze o pomoc bo mianowicie mam do sprzednia drzewo tartaczne za ok 8 tys zlotych i teraz nie wiem czy ta sprzedaz liczyla by mi sie do przychodow z mojego gospodarstwa a w najblizszym czasie planuje z ryczaltu przejsc na zasady ogolne. Jezeli ktos moze niech pomoze:)

#2473 Share raffi

raffi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 15 marzec 2011 - 10:22

VAT w rolnictwie Dla wszystkich zainteresowanych na 99% od 1.04.2011r. nie obowiązuje kwota sprzedaży z poprzedniego roku 20 000zł oraz ewidencja z 3 m-cy przed przejściem na VAT.

#2474 Share Brydzia

Brydzia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 15 marzec 2011 - 10:30

VAT w rolnictwie A jam mam następujący problem. Otórz przeglądałam rejestry VAT i faktury z ubiegłego roku i zauważyłam, że odliczyłąm VAT od zakupu paszy dla brojlerów i kur, które przeznaczam na użytek własny. Nie wiem, czy mam zrobić korektę deklaracji? Jeżeli ktoś wie, co z tym zrobić bardzo proszę o odpowiedź.

#2475 Share catur

catur

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 15 marzec 2011 - 21:13

VAT w rolnictwie Jeżeli odliczyłaś niesłusznie, to według prawa musisz zrobić korektę. Tylko licz się z pełnymi tego konsekwencjami: wyjaśnienia, zwrot niesłusznie odliczonych kwot wraz z odsetkami itp. Jeżeli kwota jest niewielka to daj sobie spokój, jak jakaś kontrola się dopatrzy (a prawdopodobnie się nie dopatrzy) to wtedy wyprostujesz.

Edytowany przez milanreal1, 15 marzec 2011 - 21:23.
cytowanie poprzedniego posta

#2476 Share Brydzia

Brydzia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 15 marzec 2011 - 22:08

VAT w rolnictwie Dzięki za odpowiedź, kwoty nie są faktycznie duże. Mam jeszcze jedno pytanie:czy można odliczać vat od narzędzi typu łopata, widły, czy ubrań (gumofilce, obuwie robocze)?

#2477 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 16 marzec 2011 - 09:11

VAT w rolnictwie sprawa nie warta babrania się z US.
Wykryją - przyznasz im że nie dopatrzyłaś się, byłaś zmęczona itp i popełniłaś błąd i zaraz piszesz korektę i zapłacisz ustawowe odsetki czy co tam naliczą (tylko licz się że w takiej sytuacji przejrzą pewnie wszystkie faktury z 5 lat wstecz).

Co do ubrań - było!!!
Sporo osób posiłkuje się tym:
----------------------------
"Co do zakupu i konserwacji odzieży ochronnej używanej przez podatnika nie ma przeszkód, aby zaliczyć poniesione na to wydatki do kosztów uzyskania przychodu. Charakter wykonywanej działalności wymaga używania ochronnej odzieży, i dlatego ma ona związek z przychodem. Poza tym obowiązek stosowania odzieży ochronnej przez przedsiębiorcę należy traktować tak jak obowiązek dotyczący pracowników, co potwierdził NSA w wyroku z 13 lutego 1998 r., sygn. akt I SA/Gd 1228/96: „[zakupy] odzieży jako środka służącego do wykonywania działalności gospodarczej, z punktu widzenia zdania pierwszego art. 22 ust. 1 [ustawy], należy ocenić na tych samych zasadach zarówno w przypadku zakupu odzieży dla pracowników podmiotu gospodarczego, jak i dla osoby prowadzącej działalność (właściciela podmiotu). Punktem wyjścia dla wszystkich rozważań muszą być tu przepisy prawa pracy, z których wynika zasada wykonywania pracy przez pracownika we własnej odzieży”.

Sławomir Liżewski

PODSTAWA PRAWNA
art. 21 ust. 1 pkt 11 i 11a, art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.); art. 2377 § 1, 2 i 4, art. 2379 § 1–3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). "
----------------------------

Na upartego - antybakteryjne skrapetki z GRENE z niciami srebra przejdą ;)
Serio - przecież pracując przy zwierzętach w zapoconych gumakach nie możesz nabawić się choroby a skarpetki zdejmujesz jak kończysz robotę w gospodarstwie ;)
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#2478 Share Brydzia

Brydzia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 16 marzec 2011 - 09:28

VAT w rolnictwie No to mam pełną jasność, bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź

#2479 Share Servio

Servio

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 16 marzec 2011 - 16:18

VAT w rolnictwie Witam, jak kolega napisał prawdopodobnie w kwietniu zostanie podpisana ustawa dzięki której zostanie zlikwidowany obowiązek udokumentowania przez rolnika obrotu w poprzednim roku podatkowym 20tys zł, naczelnik zaznaczyła, że jeśli dajmy na to nie zniosą tej durnej ustawy to na odchodne na pocieszenie rzekła, że może wszystko i nic i kazała czekać do kwietnia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2480 Share Barry666

Barry666

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 18 marzec 2011 - 00:28

VAT w rolnictwie Witam, jak tylko coś więcej będziecie wiedzieli na temat tej ustawy czy tam nowelizacji przepisów o warunkach przejścia na VAT to proszę o wzmiankę na forum. Z tego co czytałem w różnych US różnie na to patrzą, w jednym US chcą faktury na 20K za ostatnie 3 miesiące, w drugim akceptują obrót rodziców z poprzedniego roku, w trzecim bez udokumentowanego obrotu na 20K w ogóle nie podchodź do "okienka", jeszcze gdzie indziej nie zwracają na to uwagi wystarczy im tylko podpisane oświadczenie. Czytałem sporo wypowiedzi na ten temat, ale nigdzie się nie spotkałem z tym, że podczas kontroli sprawdzano by rachunki na te 20tyś. O ile mnie pamięć nie myli to tylko w 1 przypadku spytano o takie dokumenty, ale na pytaniu się skonczylo. Moim skromnym zdaniem dla wiekszości US jest to "martwy przepis", tak tez jest w moim US papierki mi przyjęli do rejestracji nawet nikt o nic nie zapytał, zrobili xero REGONU i zaświadczenia o rachunku w banku i wszystko, od 1kwietnia przechodzę na VAT. Jako MR z gospodarstwem przepisanym na poczatku stycznia tego roku mam maly problem z wiadomej przyczyny, ale myślę ze jakoś to przejdzie :D. Natomiast jak by weszła ta ustawa to bym mógł już spać spokojnie. Jesli ktoś coś ciekawego na ten temat znajdzie to proszę o linki
Pozdrawiam