Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto hybrydowe

3151 odpowiedzi na ten temat

#1541 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 24 październik 2013 - 10:41

żyto hybrydowe Nie daje pewności że przegrałeś. Może dilufenikan, pendimetalina czy boxer by ja zwalczyły, pewności nie daje.
A granstar lepiej w zalecanej dawce, a czy warto teraz czy wiosna to zależy od pogody, jak dalej będzie tak ciepło to lepiej już teraz, a jak przyjdzie ochłodzenie to lepiej wiosną, bo jak będzie chłodno to środki nalistne słabo działają.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto hybrydowe Dzisiaj, 22:10
  •  

#1542 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 28 październik 2013 - 10:39

żyto hybrydowe Witam

Żyto Hybrydowe uprawiam dopiero drugi rok i stąd moje pytanie.
Jak wpłynie na plon tak długa i ciepła jesień.
KWS pisze o 55 dniach wegetacji, o u mnie już dostało, a pogoda na najbliższe 16 dni nie zapowiada zimy.
Zyto opryskane, pięknie wy krzewione, czy nie przerośnie????
Nie przemarznie, a może wręcz odwrotnie im dłużej tym lepiej

Proszę o wasze opinie i doświadczenia

#1543 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 28 październik 2013 - 18:31

żyto hybrydowe Nie powinno być źle, bardziej się rozkrzewi, a zimę powinno wytrzymać. 2 lata temu kiedy w grudniu była lekko zimowa aura żyto u mnie przeszło jarowizacje, bo w połowie stycznie jak przyszłą prawdziwa zima to cześć roślin zaczęła wchodzić w fazę strzelania w źdźbło i super przezimowało, tyle że to była odmiana populacyjna.
Wiosną musisz sprawdzić obsadę i w razie zbyt dużej obsady umiejętnie nawozić azotem w 1 dawce aby żyto odrzuciło najsłabsze pędy.
Zapraszam na swój profil

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1544 Share RAPSCASE

RAPSCASE

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 01 listopad 2013 - 21:46

żyto hybrydowe Mam sprawę dość pilną. Dziś popołudniu miałem czas spokojnie obejrzeć pola. Wszystko ok, no może poza tym ze rzepak jest spory i nie wiem czy jeszcze urośnie jak ma być tak ciepło.
Ale temat dotyczy żyta hybrydowego i z nim mam problem. Miejscami przyżółkło, szczególnie w okolicach miedz, daleko od miedzy wygląda wszystko ok. Przedplonem był rzepak, pH ok, uregulowane. Ok 3 tyg temu zastosowany boxer+legato+glean ale to raczej wykluczam bo te przebarwienia chyba by się wcześniej pojawiły. Czy to jakieś robale? A może skutek zeszłorocznego odchwaszczania rzepaku colzorem trio i fusilade?

#1545 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 01 listopad 2013 - 23:00

żyto hybrydowe Colzor odpada mimo że zawiera napropamid i chlomazon to nie powinien mieć negatywnego wpływu na zboże wysiewane ponad rok od zastosowania. Fusilade faktycznie zboża zwalcza ale to typowy środek nalistny nie doglebowy. Poza tym gdyby to była wina któryś z tych środków to by występowało na całym polu. A te objawy które przedstawiłeś to typowy objaw występowania ploniarki tym bardziej że problem nasila się przy miedzach gdzie pewnie znalazła swój "dom" a obok ma pokarm w postaci żyta. Daj karate zeon lub inny tani insektycyd to się ploniarki pozbędziesz. Koszt niewielki ok 20zł/ha.
Zapraszam na swój profil

#1546 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 02 listopad 2013 - 08:32

żyto hybrydowe Koledzy a u mnie mam podobne objawy tylko że na środku pola, żyto przyżółkło, od miedzy ładne zielona a środku plamy żółte.
Nie będzie to wina herbicydu bo dopiero co pryskałem i zobaczyłem to z traktora podczas oprysku, na poprzeczniakach w porządku a na środku pola plamy. Pole po pszenżycie jarym.

#1547 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 02 listopad 2013 - 13:28

żyto hybrydowe

Colzor odpada mimo że zawiera napropamid i chlomazon to nie powinien mieć negatywnego wpływu na zboże wysiewane ponad rok od zastosowania. Fusilade faktycznie zboża zwalcza ale to typowy środek nalistny nie doglebowy. Poza tym gdyby to była wina któryś z tych środków to by występowało na całym polu. A te objawy które przedstawiłeś to typowy objaw występowania ploniarki tym bardziej że problem nasila się przy miedzach gdzie pewnie znalazła swój "dom" a obok ma pokarm w postaci żyta. Daj karate zeon lub inny tani insektycyd to się ploniarki pozbędziesz. Koszt niewielki ok 20zł/ha.

Jak to jest ploniarka, to niestety reakcja w tej chwili będzie miała bardzo małą skuteczność. Dlaczego? To co zostało teraz zaobserwowane to już efekt po robocie wykonanej po jej ataku. Larwy są w środku źdźbła i zajadają się wnętrzonościami rosliny uszkadzając wezeł krzewienia, co będzie objawiało się silniejszym nieefektywnym krzewieniem roślin oraz braku kwiatostanu (kłosa) na zaatakowanym źdźble. Aktualnie temperatury sie obniżają co ogranicza aktywność tego szkodznika.
Wniosek: Isektycyd stosujemy prewencyjnie w tym przypadku lub zamawiamy materiał zaprawiony odpowiednią zaprawą -> teraz chyba ustawa już zabrania takich rozwiązań, więc pozostaje stosowanie prewencyjne odpowiednich preparatów tzn. przed nalotem bo "po" zabieg jest bardzo mało skuteczny.

#1548 Share marcin39

marcin39

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 02 listopad 2013 - 19:40

żyto hybrydowe Ja także zaobserwowałem coś podobnego jak kolega rapscase, z tym że na populacji. Żyto ma jaśniejszy kolor na poprzeczniakach i uważam, że jest to wina zbyt zagęszczonej, a nawet zbitej gleby. Dalej wygląda ok

#1549 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 12:38

żyto hybrydowe

Jak to jest ploniarka, to niestety reakcja w tej chwili będzie miała bardzo małą skuteczność. Dlaczego? To co zostało teraz zaobserwowane to już efekt po robocie wykonanej po jej ataku. Larwy są w środku źdźbła i zajadają się wnętrzonościami rosliny uszkadzając wezeł krzewienia, co będzie objawiało się silniejszym nieefektywnym krzewieniem roślin oraz braku kwiatostanu (kłosa) na zaatakowanym źdźble. Aktualnie temperatury sie obniżają co ogranicza aktywność tego szkodznika.
Wniosek: Isektycyd stosujemy prewencyjnie w tym przypadku lub zamawiamy materiał zaprawiony odpowiednią zaprawą -> teraz chyba ustawa już zabrania takich rozwiązań, więc pozostaje stosowanie prewencyjne odpowiednich preparatów tzn. przed nalotem bo "po" zabieg jest bardzo mało skuteczny.

No tu się zgadzam że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć to co już zrobione zostało. Ale mimo wszystko wg mnie warto dać, może zwalczyć się da przynajmniej częściowo. Mimo że nie da się wrócić do stanu poprzedniego.
Zapraszam na swój profil

#1550 Share mefjurolnik

mefjurolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 19:45

żyto hybrydowe

czyli z tomką wonną przegrałem a co do chabra to lepiej na wiosnę czy teraz na jesień, w tamtym roku pryskałem powschodowo to sobie Legato Plus 600SC poradziło z chabrem a jeżeli granstar jesienią to w normalnej dawce czy w zmniejszonej ?

z tomką powinien dać sobię radę tolurex 500sc lub lentipur flo

Edytowany przez mefjurolnik, 03 listopad 2013 - 19:48.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1551 Share Lukaro

Lukaro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 16 listopad 2013 - 22:15

żyto hybrydowe Mam pytanie odnosnie zmianowania w zycie. Od kilku lat sieje juz tylko hybrydy i w wiekrzosci przypadkow sa to te same pola, ziemia 5-6klasy. Czy wbijanie pomiedzy nimi tzw. klinow czyli sianiu w moim przypadku straczkowych da jakies korzysci czy tez nie. Pytam bo spatkalem sie z opiniami wlasnie ze nie co nie jest dla mnie do konca zrozumiale.

#1552 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 listopad 2013 - 22:55

żyto hybrydowe .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 19:07.

#1553 Share Lukaro

Lukaro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 17 listopad 2013 - 19:03

żyto hybrydowe W tym roku zytko troche mnie zawiodlo bo wygladalo jak by mialo leciec z 7-8ton z ha a bylo tylko 5(chyba przez te deszcze na kwiciu). Odnosnie straczkowych to w koszt nasion nie wnikam bo sam hobbistycznie je sieje.

Tez mi sie wydaje ze jednym z ogranicznikow siania tego poplonu moze byc wysuszenie gleby przed sianiem na tej klasie ziemi, ale z drugiej strony gdyby siac caly czas zyto po zycie to bilans i tak wyszedl by korzystniejszy w mojej opcji, tak czy nie?

Czy sa moze jeszcze jakies inne przeciwskazania oprocz wysuszania gleby do uprawy straczkowych po zbiorach?

#1554 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 listopad 2013 - 21:17

żyto hybrydowe .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 19:07.

#1555 Share Pawel2678

Pawel2678

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 17 listopad 2013 - 22:05

żyto hybrydowe Nawet dwie porazki 1.plon 2. cena

#1556 Share Lukaro

Lukaro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 18 listopad 2013 - 19:21

żyto hybrydowe Tez mialem popychac zyto ale zrezygnowalem i sprzedalem w to miejsce przenzyto, wole przerobic je na pasze tym bardziej ze jest to Visello. Miejmy nadzieje ze kolejny rok bedzie korzystniejszy.

#1557 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 23 grudzień 2013 - 10:25

żyto hybrydowe Haloo

Jak tam koledzy, żyto wymarzło, czy tak głęboko pod śniegiem leży że cisza na naszym forum.........

Planujecie już nawozy na wiosnę, ja osobiście sie przymierzam do 2 dawek RSM po 150 kg. Co y na to???

#1558 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 23 grudzień 2013 - 20:00

żyto hybrydowe 90kg N? pomnóż to x2 to będzie ok...

#1559 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów

Napisany 23 grudzień 2013 - 21:42

żyto hybrydowe kolego a gdzie tym masz snieg? Na polu zieleniutko. Jeśli byłby to rsm 32 to masz 96 kg/n w sumie co przy zapotrzebowaniu 22-25kg/n na tonę ziarna daje 4-4,5 tony przewidywanego plonu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1560 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 24 grudzień 2013 - 16:06

żyto hybrydowe Na wiosne sprawdz kondycje roslin i obsade.. Na tej podstawie ustalisz ilość N,ale fakt podlącze sie pod wypowiedz kolegi wyżej.troszke malo te 96kg