AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
wiesko    15

Na Pomorze 115 + VAT cena aktualna. Stosowal ktos Kujawit z Lafarge?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dzisiaj na polu znalazłem dwa dziwne, żółte place w życie. Zbadałem kilkukrotnie pH w tym miejscu i się okazało że oscyluje w przedziale 7,07 - 7,8. Nic nie mogę się wypowiedzieć co do nawożenia bo to nie moja działka. Jedynie co wiem że przedplonem było zboże chyba pszenżyto. Co o tym sądzicie?

 

Załączam fotografie:

http://pokazywarka.pl/ccfrhu/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25094

U mnie w miejscu wysypywania wapna zboże żółknie i ginie.

Ile kosztuje taki pH -metr i na ile pomiar jest wiarygodny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Producent wycenił go na niespełna 1300 zł. Ja go kupiłem okazyjnie za 500 zł jako nowy nie używany ale 2 letni. Pomiar może mieć odchylenia +/- 0,05 pH.

 

U mnie w miejscach gdzie leżały kupki z wapnem, a jest ich conajmniej 4 nic się nie dzieje nadzwyczajnego. Ani zboże nie żółknie, ani bujnie nie rośnie, a pH jest przeważnie 7.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego agronom , mam wielką prośbę do ciebie o sprawdzenie wapna nawozowego z kopalni Czatkowice . Wapno występuje  w trzech frakcjach i jest dostępne w cenie ok.135 zł netto za tonę . Zakła d produkuje też kredę pastewną .Zastanawiam się czy frakcja od 0,1 do 0,4 mm jest wstanie poprawić ph przy ilości ok 2,5 t na ha .

O wiele korzystniej będzie zakupić frakcje  0-0,080 mm paleta, worek 25kg / paleta, big bag 1000 kg cena podejrzewam podobna a działanie o 10 razy lepsze niż kamyczka 0,1-04 

Jak będziesz wysiewał tą mąkę to na pewno mnie przeklniesz nie raz ale po żniwach zwrócisz honor :) 

Co do kredy pastewnej to sprzedają w Granulacja 0-0,080 mm, 0,1-0,4 mm, 04-0,8 mm, 0,8-1,2 czyli w zasadzie jest to to samo co wapno nawozowe i odpowiada tym frakcją co w wapnie nawozowym które oferują . 

Powinno być dobre to pyliste - 2 tony daj po wierzchu i nie mieszaj z glebą aż się przesączy samo - ewentualnie lekka włóka :) 

Dzisiaj na polu znalazłem dwa dziwne, żółte place w życie. Zbadałem kilkukrotnie pH w tym miejscu i się okazało że oscyluje w przedziale 7,07 - 7,8. Nic nie mogę się wypowiedzieć co do nawożenia bo to nie moja działka. Jedynie co wiem że przedplonem było zboże chyba pszenżyto. Co o tym sądzicie?

 

Załączam fotografie:

http://pokazywarka.pl/ccfrhu/

No ciekawe - raczej nie jest to efekt odkwaszenia - chyba że stosujesz systematycznie wapno tlenkowe .

Stawiam raczej na jakąś holere - zaraze ! 

A jak wygląda pH w innych miejscach na tym polu gdzie zboże wygląda dobrze ? 

kolego a takie pytanie z innej beczki cosądzisz o dolomicie z okolic Klodzka kopalnia Romanowa  bo ma w dobrej cenie brakuje mi troch magnezu bo ph jest optymalne więc pytanie o magnez z tego wapna?

 

Z tego co wiem to z dolomitów najlepszy jest z kopalni Żelatowa co kiedyś potwierdziłem badaniami własnymi .

Z kopali Romanowa nie znam towaru i nie robiłem na nim prób ale robiłem na innych kopalniach kłodzkich i efekty d*py nie urywały :)

Raczej kamień kłodzki jest mocno przekrystaizowany więc nawet po przemieleniu jest słabo reaktywny a z tego co wiem to w Kłodzkich  kopalniach przemiał mają na ogół słaby . 

Po co sie tak unosisz???

Przeciez napisałem że zostaje trochę kamyczków. próbowałem tez z dolomitem i to można porównac do piasku budowlanego, zmącił wodę na dnie zostało dużo...

Nie unoszę sie oczywiście :) 

Ale te troche kamyczków to jest razem z piaskiem ( frakcje od 125mikronów do 0,25mm) stanowi 95% masy tego towaru .

Tak wychodzi na analizach sitowych .

Taki produkt  jest nic nie wart . 

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Potrzebuję jeszcze jednego wypadu na pola aby to potwierdzić, ale wstępnie mogę już mówić. Wapno kredowe suche na moich polach chyba lepiej zadziałało od wapna kredowego tzw. surówki kopanej z dołka. pH już jest uregulowane na tych działkach gdzie dawałem wapno z Zakład Kredowy Minerał w ilości 3t/ha. Natomiast na działkach gdzie dawałem kredę kopaną z dołka w Mielniku (mokrą/surówka) w ilości także 3t/ha jeszcze brakuje od 1-0,5 pH aby osiągnąć 6,5pH.

 

Zauważyłem też że po wapnie suchym pomiary są bardziej równo mierne, na około 25 prób na 1ha wyniki są cały czas na podobnym poziomie, wahania to max 0,5. Natomiast po kredzie prosto z dołka wyniki skaczą nawet o 1,5 pt.

 

Myślę że kreda sucha równomiernie pokryła całe pole, dlatego działa równomiernie i skutecznie. Natomiast kreda mokra nie pokryła równomiernie pola i tam gdzie jeszcze agregat jej nie przemieścił pH jeszcze nie podskoczyło znacząco, a tam gdzie się przedostała pH już jest ok.

 

Tak jak powiedziałem potrzebuję jeszcze jednego wypadu aby to potwierdzić na 100%, bo działek z kredą suchą miałem 6 a zbadałem 4. Działek z kredą (surówka/prosto z dołka) już przebadałem większość. I jak na razie na tych gdzie była stosowana kreda sucha wszystko się potwierdza.

 

Jeśli moje przypuszczenia się potwierdzą, to teoria o niezłych właściwościach wapna granulowanego (nawet kredy) legnie w gruzach, chyba że rozsiejemy tego granulatu aż na polu będzie biało jak po opadach śniegu.

 

Załączam foto galerię jak kreda sucha równomiernie pokrywa pole podczas rozsiewania i jakie efekty specjalne powstają.

 

http://pokazywarka.pl/1xuh3j/

 

 

No ciekawe - raczej nie jest to efekt odkwaszenia - chyba że stosujesz systematycznie wapno tlenkowe .

Stawiam raczej na jakąś holere - zaraze ! 

A jak wygląda pH w innych miejscach na tym polu gdzie zboże wygląda dobrze ?

Zbadałem w innych miejscach tylko 3 razy i było 5,9 ; 6,4 ; 6,3.

Może rozrzutnik w tym miejscu czyścili albo się zatrzymali na włączonym WOM. Choć z tlenkowym drugi sąsiad coś kombinował a gleby u nas leciutkie. I się zgadali i namówił owego sąsiada na tlenkowe budowlane :wacko: . Na zdjęciu tam w oddali widać drugi taki plac żółty, może więcej się sypnęło z rozsiewacza wapna tlenkowego. Spróbuję się dowiedzieć co oni tam wykombinowali, bo to sąsiad akurat z tego pola i z podwórza we wiosce.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shrek    1

@damianzbr pytanko z jakiej to firmy te wapno suche ?? z tego co widziałem na zdjeciach to on w BB po 500 kg ?? i w jakiej cenie ?? sam poszukuję wapna sypkiego ale chciałbym w BB żeby mi nie zamokło a nie z patelni na pole gdzie trochę poleży :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

@Agronomie zopiniuj wapno Kujawit z Lafarge jesli mozesz cos na jego temat powiedziec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@damianzbr pytanko z jakiej to firmy te wapno suche ?? z tego co widziałem na zdjeciach to on w BB po 500 kg ?? i w jakiej cenie ?? sam poszukuję wapna sypkiego ale chciałbym w BB żeby mi nie zamokło a nie z patelni na pole gdzie trochę poleży :)

Wapno to wprost od producenta http://www.mineral.net.pl/

A BB to ponad 1t. Niektóre to ledwo dygałem tym paleciakiem przy ciągniku. Ładują na oko ileś tam szt worków na palecie, a później cały samochód na wagę razy cena. Już dokładnie nie pamiętam ale z workiem i paletą wychodzi chyba coś około 130-140 zł/t. Ja mam 300 km w jedną stronę, ale swój transport. A jak ktoś tam w okolicy mieszka to wapno bajka jak za tą cenę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniku360    216

witam.

Mam takie pytanie czy jeżeli już teraz rozsieje wapniak kornicki pod QQ to nie będzie za wcześnie ? 

Bo np. pod zboża to można już teraz 

I nie orientuje się ktoś jak ustawić kosa żeby wysiał ok 500 kg na ha będę siał ursus c330 i 4 biegiem  z góry dzięki za pomoc 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniku360    216

no nie wiem czy to nie będzie mało bo on ma średnicę większą niż saletrzak standard więc mi się wydaje że więcej bo saletrzaku wtedy wychodzi ok 80 kg a tu mi się wydaje tak 5 albo 6 co myślicie proszę o pomoc i jak z tym terminem wysiewu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matteo    0

Witam!!

             Mam prośbę do kolegi Agronom_kujawy  kiedyś była dyskusja o rozpuszczaniu kredy w wodzie i wylewaniu tego roztworu na zakwaszoną ziemie.  Moja pszenica  potrzebujący pilnie mojej reakcji,   na dzierżawie którą mam od tamtego roku zboże nie chce się krzewić była siana późno lecz porównując kondycję z innymi kawałkami sianymi w tym samym okresie to jest masakra. Wiem że jest kwaśno albo nawet bardzo po zbiorze pójdzie napewno wapno jednak musze ją ratować bo szkoda mojego nakładu finansowego, dlatego proszę o pomoc bo wiem że gdzieś taki był pomysł na rozpuszczeniu kredy w wodzie jako oprysk . Planuje jeszcze może wysiać z 500 kg kredy pogłównie może choć trochę blokada puści w pobieraniu składników i coś ruszy ta pszenica.

A może jakieś inne pomysły ktoś ma wypróbowane chętnie przyjmę nawet najmniejszą wskazówkę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Daj saletre, kredę, a jak już trochę ruszy i nie będzie przymrozków rusz ją lekka broną. Roślinki zaczną się lepiej krzewić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz95    5

Co mysliscie o wapnie DOLKORN 60%Ca i 30&Mg? jest ono szybko dzialajace ale czy dobrze podnosi pH gleby? Stosuje ktoś je? jakie sa wasze opinie? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    679

Ostatnio kupowałem zboże do siewu u gospodarza który uprawia wyłącznie zboża. Akurat na podwórzu stały przyczepy z kredą granulowaną bodajże polcalc no i zaczęliśmy gadać na ten temat.  Mówił, że przez wiele lat stosował wapno węglanowe luzem z okolicznych kopalń(głównie świętokrzyskie) i jakiegoś szczególnego efektu po tym nie było. Dopiero jak zaczął stosować kredę granulowaną co roku w ilości 0,5 tony na ha to efekt był zauważalny gołym okiem i odradzał mi wapno luzem. Teraz zastanawiam się czy to cudowne działanie kredy nie było spowodowane tym, że to wapno które sypał wcześniej zaczęło w pełni działać czy ta kreda rzeczywiście jest taka dobra? 0,5 tony na ha wydaje się trochę mało. Powiedzie mi czym oprócz tego, że to granulat kreda różni się od zwykłego wapna węglanowego z kopalni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

kreda  to kreda i tyle ja polecam kupić luzem nordkalk standart cal to jest kreda jakieś 2300 auto działa bdb reaktywność ok 90 %


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kupowałem zboże do siewu u gospodarza który uprawia wyłącznie zboża. Akurat na podwórzu stały przyczepy z kredą granulowaną bodajże polcalc no i zaczęliśmy gadać na ten temat.  Mówił, że przez wiele lat stosował wapno węglanowe luzem z okolicznych kopalń(głównie świętokrzyskie) i jakiegoś szczególnego efektu po tym nie było. Dopiero jak zaczął stosować kredę granulowaną co roku w ilości 0,5 tony na ha to efekt był zauważalny gołym okiem i odradzał mi wapno luzem. Teraz zastanawiam się czy to cudowne działanie kredy nie było spowodowane tym, że to wapno które sypał wcześniej zaczęło w pełni działać czy ta kreda rzeczywiście jest taka dobra? 0,5 tony na ha wydaje się trochę mało. Powiedzie mi czym oprócz tego, że to granulat kreda różni się od zwykłego wapna węglanowego z kopalni?

Granulat różni się znacznie od zwykłego wapna - poza tym niewielu producentów granulatów przykłada wagę do instrukcji stosowania nawozu - po prostu się na tym nie znają . Jeżeli chodzi o wapno polcalc to rzeczywiście jest to najlepszy obecnie produkt do odkwaszania gleby na polskim rynku - widać że ludzie którzy go stworzyli maja duże pojęcie o rolnictwie i sporo robili eksperymentów - dużo można przeczytać ciekawych rzeczy na ich stronie - chociaż nie ze wszystkim bym się zgodził . Bo przecież nie ma konieczności stosowania granulatu co roku w ilości 500kg na ha jeżeli po dwóch zabiegach podniesie się odczyn pH do obojętnego . Granulat jest bardziej nawozem dla gleby a nie dla roślin . Innymi słowy nie trzeba odżywiać roślin co roku tylko glebę - a żeby zabieg był skuteczny to trzeba wysiać równomiernie granulat po wierzchu gleby  - i to w polcalcu jest bardzo silnie akcentowane. Na ulotce przy każdym worku jest napisane żeby nie mieszać z glebą . Pozostali sprzedawcy granulatu w ogóle nie piszą co to za wapno i jak używać - nawet na workach niemieckiego wapna granulowanego brak jakichkolwiek informacji nie mówiąc już o nazwie firmy czy stronie internetowej . Na tym tle polcalc to obecnie godna zaufania firma co potwierdzają wszędzie opinie osób które go stosują. 


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    574

Ale węglan zaczyna działać po 2-3 latach i tu te może być że efekt  pomylił z  kredą.

Ja teraz stosuję mieszankę węglan  z tlenkowym 70/30% i efekt jest.

NordCalc też polecam, stosowałem, nawet robiłem próbę na jednym polu 3ha połowę NordCalciem 2,5t/ha na drugiej połowię z cukrowni 8t/ha. Efekt taki że po NordCalcu ukosiłem  ponad 1 t pszenicy więcej.

Zastanawiam się czy do Nordcalku w tym roku nie wrócić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    140

ja zamowiłem polcalc 1tone pod qq,rozsypałem to i około połowy juz sie rozpusciło,nie mieszałem z gleba,agregat pojdzie pod koniec kwietnia na około 5-6cm i pozniej siew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale węglan zaczyna działać po 2-3 latach i tu te może być że efekt  pomylił z  kredą.

Ja teraz stosuję mieszankę węglan  z tlenkowym 70/30% i efekt jest.

NordCalc też polecam, stosowałem, nawet robiłem próbę na jednym polu 3ha połowę NordCalciem 2,5t/ha na drugiej połowię z cukrowni 8t/ha. Efekt taki że po NordCalcu ukosiłem  ponad 1 t pszenicy więcej.

Zastanawiam się czy do Nordcalku w tym roku nie wrócić.

wapno kopalniane działa w pierwszych latach tylko w 5 % -15% w zależności od stopnia rozdrobnienia - udziału frakcji pylistej. Reszta to balast w postaci kamyczków i piasku który sie nie rozłoży mimo iż jest wapnem . 

Poza tym stosowanie wapna pod orkę jest bez sensu ponieważ wapno jest nawozem mineralnym i szybko ulega wypłukiwaniu . 

Stąd taka skuteczność wapna granulowanego kredowego sypanego po wierzchu .

Po pierwsze wykorzystuje się najważniejsze cechy wapna jako nawozu mineralnego - czyli jego ciężar właściwy który pod wpływem wody - grawitacyjnie kieruje się ku spodowi warstwy ornej.

Po drugie dobre wapno granulowane - takie jak polcalc - jest wykonywane na bazie mączki kredy technicznej  której reaktywność jest 100% co przekłada się na szybkość rozkładu w pierwszym roku cała masa nawozu się aktywizuje .  

Jeżeli wapno granulowane jest ze złego surowca ( np zawiera kamyczki i piasek) lub z mączki wapiennej o strukturze krystalicznej , lub jeżeli  jest wiązane za pomocą klejów takich jak wapno budowlane czy melasa to jest to produkt nie warty swojej ceny  , po którym nie będzie efektów .  

Więc wybierając produkt  do odkwaszania gleby trzeba mieć te podstawowe informacje zapisane w głowie . 

Nie kupować wapna na wygląd - zrobić test w szklance wody ! 


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Granulat różni się znacznie od zwykłego wapna - poza tym niewielu producentów granulatów przykłada wagę do instrukcji stosowania nawozu - po prostu się na tym nie znają . Jeżeli chodzi o wapno polcalc to rzeczywiście jest to najlepszy obecnie produkt do odkwaszania gleby na polskim rynku - widać że ludzie którzy go stworzyli maja duże pojęcie o rolnictwie i sporo robili eksperymentów - dużo można przeczytać ciekawych rzeczy na ich stronie - chociaż nie ze wszystkim bym się zgodził . Bo przecież nie ma konieczności stosowania granulatu co roku w ilości 500kg na ha jeżeli po dwóch zabiegach podniesie się odczyn pH do obojętnego . Granulat jest bardziej nawozem dla gleby a nie dla roślin . Innymi słowy nie trzeba odżywiać roślin co roku tylko glebę - a żeby zabieg był skuteczny to trzeba wysiać równomiernie granulat po wierzchu gleby  - i to w polcalcu jest bardzo silnie akcentowane. Na ulotce przy każdym worku jest napisane żeby nie mieszać z glebą . Pozostali sprzedawcy granulatu w ogóle nie piszą co to za wapno i jak używać - nawet na workach niemieckiego wapna granulowanego brak jakichkolwiek informacji nie mówiąc już o nazwie firmy czy stronie internetowej . Na tym tle polcalc to obecnie godna zaufania firma co potwierdzają wszędzie opinie osób które go stosują. 

cyrk na kołach normalnie  :D

pewnie że dawkę 500 kg nie ma co mieszać bo po prostu tak mała dawka przepadnie w 25 cm profilu glebowym   :D  :D  :D

tak może i odkwasi z 3 cm profilu glebowego :(   

możesz mi wyjaśnić co daje 500 ka wapna gdy zalecania po badaniu są np . 3500 ka  na ha 

co znaczy że się różni znacznie granulat ? prócz tego że to granulat  i że koszt z kosmosu ? 

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te ustalenia dawek były obliczone w latach 50 minionego stulecia - jak widać niektórzy tam zostali .

Obecnie można małym nakładem finansowym zweryfikować te ustalenia .

Wystarczy mieć pHmetr z kalibracją, wodę destylowaną i kwaśną glebę .

Bierze się kilogram kwaśnej gleby dodaje jedną granulkę nawozu miesza się roztwór i bada ponownie . 

Proste ? 

Edytowano przez kris14
Pkt. 1.1 +1p. ostrzeżeń

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

człowieku co ty tu za bajki wypisujesz to cyrk na kołach normalnie 

no to ile trzeba tego'' cudownego granulatu'' żeby z ph- 4 zrobić ph- 6.5  albo 7  ? 

oświeć nas tą taniochą  ;)


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj