Skocz do zawartości

Zdjęcie

renta strukturalna a młody rolnik:)

50 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 08 marzec 2010 - 09:31

renta strukturalna a młody rolnik:) Słyszałem, że coś w czerwcu ma ruszać, głowy za to nie daję. Marco o co Ci dokładnie chodzi? Do tej pory gospodarstwo można było oddać komukolwiek, nie musiał mieć wykształcenia, no chyba, że chciał korzystać z MR, wtedy po otrzymaniu musiał zdobyć wykształcenie.
Ja obecnie też zdobywam wykształcenie rolnicze, lepiej teraz przed otrzymaniem premii MR niż później się martwić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
renta strukturalna a młody rolnik:) Dzisiaj, 19:14
  •  

#22 Share marco1

marco1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 08 marzec 2010 - 17:29

renta strukturalna a młody rolnik:) Ja tez obecnie jestem w trakcie zdobywania wyksztalcenia rolniczego, chyba jestem w podobnej sytuacji co TY, chce przejac gospodarstwo z premia MR a ojciec chce pojsc na strukture.
A teraz w przepisach renty strukturalnej czytalem ze przejmujacy chyba musi juz miec albo doswiadczenie zawodowe w gosp. albo juz miec wyksztalcenie. Mi do tego brakuje jeszcze rok i o to ogolnie mi chodzilo.

#23 Share jaro914

jaro914

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 05 maj 2010 - 15:12

renta strukturalna a młody rolnik:) Witam
Nabór na wnioski o renty strukturalne planowany jest na III kwartał tego roku...
Właśnie też bym chciał się dowiedzieć jak to jest z tym czy osoba przejmująca gosp. musi mieć wykształcenie rolnicze czy też może je sobie uzupełnić w ciągu trzech lat....???
Bo tak jest w przypadku MR a jak jest z rentami strukturalnymi to nie wiadomo jeszcze...
Jak by ktoś miał jakieś informacje na ten temat to proszę piszcie.....

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share kruchy43

kruchy43

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 11 maj 2010 - 19:23

renta strukturalna a młody rolnik:) Napiszę zwiężle i na temat.
Moja sąsiadka sprzedaje ziemię a ja chciałbym ją kupić, ale nie jestem rolnikiem a chciałbym być i czy mogę gdziekolwiek zwrócić się o pomoc chodzi mi o ARiMR lub inne instytucje, może z Unii można coś uzyskać dofinansowanie lub cokolwiek.
Proszę o wskazówki co mam zrobić.
Z góry dziękuije. Wojtek

#25 Share waldek315

waldek315

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 466 postów

Napisany 02 czerwiec 2010 - 21:16

renta strukturalna a młody rolnik:) witam mój sąsiad ma 56lat chciałby przejść na rentę strukturalną może w takim wieku bo wyczytałem w internecie że od 60lat mężczyźni 55lat kobiety. Chciał by to przepisać na córkę ma wyższe wykształcenie posiada coś ok. 12ha jakie warunki musi spełnić ?

#26 Share Peron

Peron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 478 postów

Napisany 06 czerwiec 2010 - 21:06

renta strukturalna a młody rolnik:) Witam

Są już jakies wstępne terminy odnośnie Młodego Rolnika i Rent? Ojciec kończy 55 lat w lipcu, a mi w lipcu mija 3 lata, odkąd jestem na KRUS i chciałbym się ubiegać o premię dla MR. Mam pytanie: jaka jest kolejność działania? W marcu ojciec kupił od jednego gościa całe gospodarstwo rolne z lasem i budynkami. Czy może sobie te budynki pozostawić i las? Czy może jes sprzedać? Czy po przekazaniu mi tych budynków i lasu ja moge je sprzedać, czy musze trzymac przez 5 lat?

#27 Share mimosa

mimosa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 11 czerwiec 2010 - 09:51

renta strukturalna a młody rolnik:)

No właśńie o ile to wszystko ruszy. Czy ktos zna jakies chocby spekulacyjne terminy???

A ja mam pytanie, być moze teoretyczne jeśli tych rent juz nie będzie. Mój tata ma 53 lata, chciałby przejść na strukturalna, jeśli będą. Ja studiuję na kierunku ekonomicznym, skończyłam wczesniej LO, wiec z rolnictwem nie mam nic wspólnego. Jakie wykształcenie rolnicze muszę zdobyć. tzn. co kosztowało by mnie najmniej straconego czasu i energii, bo o przyswajanie wiedzy się nie martwię, z tym dam sobie radę :)

#28 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 07 lipiec 2010 - 10:35

renta strukturalna a młody rolnik:) Najlepiej jakbys znalazla jakas szkole rolnicza policealna. ;)

Moj ojciec czeka na rente, czy moze teraz sprzedac jakies 20a pola jako działke?? Nie bedzie potem z tegou problemów??? Bo jesli juz przejdzie na rente to młody rolnik nie moze sprzedac nic przez 5 lat ...
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

#29 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1245 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 07 lipiec 2010 - 19:56

renta strukturalna a młody rolnik:) ja tak troche z innej beczkia mianowicie średnia krajowa wynośi 10,15ha ten areał oczywiśćie musi być własnościom czy może tez dzierżawą? ;)

My siejemy, a Bóg daje plony.

#30 Share sim0n

sim0n

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 21 lipiec 2010 - 13:32

renta strukturalna a młody rolnik:) Po tym artykule ARiMR wychodzi ze w tym roku jest ostatni nabór na rentę do 2013. Mój Ojciec w tym roku skończył 55 lat i generalnie spełniamy wszystkie wymogi oprócz jednego. Niecałe 5 lat temu na żniwa staruszek był zatrudniony na 1/3 etatu w SKR na prasie i miał płaconą składkę ZUS (przez 4 miesiące). Wymagane jest aby przez 5 lat był ubezpieczony w KRUSIE, wnioski przyjmują do 10 września i do tego czasu nie osiągnie wymaganego okresu ubezpieczenia. Czy fakt że wcześniej przez całe życie prowadził gospodarstwo może pozwolić aby ubiegać się o rentę i jednocześnie dla mnie o premię dla młodego rolnika? (chcemy połączyć te dwa programy)

Edit:
Właśnie doczytałem na stronce ARiMR ze Ojciec aby otrzymać rentę musi prowadzić gospodarstwo przez 10 lat i przez 5 lat płacić składkę KRUS. Czy ta składka KRUS musi być płacona nieprzerwanie przez 5 ostatnich lat?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 23 lipiec 2010 - 09:28

renta strukturalna a młody rolnik:) Czy jesli moj ojciec wzaił kredyt nawozowy to czy moze przepisac gospodarstwo wraz z nim?? Kredyt nie jest brany pod hipoteke
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

#32 Share melman

melman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 04 sierpień 2010 - 17:31

renta strukturalna a młody rolnik:) Witam,

Chciałbym wiedzieć, czy osoba przekazująca ziemię o powierzchni ponad 3ha, musi przekazać ją jednej osobie?
W moim przypadku wygląda to tak że są 2 kawałki ziemi: pierwszy o powierzchni 2,5ha i drugi o powierzchni niecałe 1ha.
Ojciec (61lat) spełniający wymogi dla uzyskania renty strukturalnej chce oddać 1 kawałek ziemi mi, a 2 kawałek siostrze.

Czy macie może jakieś doświadczenia w podobnych przypadkach?

#33 Share sim0n

sim0n

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 05 sierpień 2010 - 06:47

renta strukturalna a młody rolnik:) @melman z tego co się orientuję to idea rent jest taka aby przekazywać ziemię aby tworzone gospodarstwa były coraz większe chodzi tu o scalanie ziemi a nie jej podział jak w twoim przypadku.
W twoim przypadku nie będziesz mógł tak zrobić bo po pierwsze:
"4. sposobu przekazania gospodarstwa rolnego, gdzie przekazanie może nastąpić przez przeniesienie własności gospodarstwa rolnego w całości:

* na rzecz następcy, któremu przyznano premie dla "młodego rolnika" albo
* na powiększenie jednego gospodarstwa rolnego;"
"... przy czym powierzchnia gospodarstwa, które powstanie po przejęciu gruntów (docelowego) nie będzie mogła być mniejsza niż średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w kraju (obecnie 10,15 ha)."

Poza tym dochodzi kwestia rankingowych punktów wg których będzie przydzielana renta. Generalnie im większa powierzchnia przekazywana to większa szansa na rentę, plus punkty jeśli przekazuje się młodemu rolnikowi itp. ale o tym szczegółowo na stronie ARiMR.

#34 Share maolinka

maolinka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 19 październik 2010 - 10:08

renta strukturalna a młody rolnik:) Witam mam pytanie mój mąż załapał się na młodego rolnika teściu w niedługim czasie dostanie rentę strukturalną a mój problem polega na tym że staram się o prace interwencyjne z urzędu pracy jestem zarejestrowana jako bezrobotna tylko że jako żona przyszłego rolnika będę musiała przejść na KRUS i płacić składki czy nie ma innej możliwości np czy mogę zrzec się pola młodego rolnika mojego męża????Mam obiecane że po pracach interwencyjnych dostane tam etat i dlatego tak bardzo mi zależy proszę o odpowiedz będę bardzo wdzięczna

#35 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 19 październik 2010 - 10:22

renta strukturalna a młody rolnik:) a to tak jest, że zona automatycznie jest na KRUSie?
u mnie w domu ojciec prowadzi gospodarstwo a matka pracuje sobie na etacie gdzieś tam i jest na zusie.
Dodam ze ziemia jest współwłasnością ojca i matki

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#36 Share jaro30

jaro30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 19 październik 2010 - 10:27

renta strukturalna a młody rolnik:) Jeżeli mąż będzie miał przepisane gospodarstwo tylko na siebie z pominięciem ciebie w akcie notarialnym to ty nie musisz się ubezpieczać w KRUS .Możesz pracować i być na ZUS .

#37 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów

Napisany 19 październik 2010 - 10:30

renta strukturalna a młody rolnik:) @jaro jesteś pewien? u mnie oboje rodziców ma gospodarstwo (wg aktów notarialnych) a tylko ojciec je prowadzi i tylko on jest na krusie.
Po co zapisywać ziemię tylko na jednego małżonka?

Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

#38 Share jaro30

jaro30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 19 październik 2010 - 10:40

renta strukturalna a młody rolnik:) Yacenty- dobrze piszesz moją odpowiedzią prosze się nie sugerować .A co do odpisu najednego to decydują rodzice czy synowa czy zięć bedzie żądził majątkiem czy tylko syn lub córka. Problemu niema ztym jak ma się oddane przed ślubem. Różne są przypadki oddali na syna i synową a synowa chce teściów wygnać z domu.

#39 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów

Napisany 19 październik 2010 - 10:45

renta strukturalna a młody rolnik:) to już są zupełnie inne kwestie. czasem intercyza ma sens, czasem nie - chyba tylko w przypadku kiedy jedno z młodych ma dużo większy majątek niż drugie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share jarecki82

jarecki82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów
  • Zainteresowania:Siatkówka,boks,muzyka,film

Napisany 21 październik 2010 - 16:32

renta strukturalna a młody rolnik:) Bułem dziś w powiatowym biurze Agencji. Dziewczyna mówiła że decyzja o przydziale rent maja być około 20 grudnia.