Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6330 odpowiedzi na ten temat

#5681 Share PolskiRolnikt

PolskiRolnikt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 15 kwiecień 2016 - 21:53

Żywienie bydła mlecznego

Słoma ok 20kg ok1000kg sianokioszonki  w zależności od wilgotności i 500kg kukurydzy oddzielnie im dam to to i to zjedzą a z wozu nie 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 17:31
  •  

#5682 Share GrzesiekAgro

GrzesiekAgro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 15 kwiecień 2016 - 22:04

Żywienie bydła mlecznego

Wq. mnie słoma nie potrzebna chociaż to mało zmieni. Pewnie suche te sianokiszonki. Dolej wody ze 200l  i wsyp soli ze 3-4 kilo na wóz moze to cos poprawi. Do tego melasa 0,5 na krowe mogla ,by byc . Ogólnie to proporcje qq do sianokiszonki powinny byc odwrotne, bo to duzo wlokna , po prostu tego nie strawia, ale pewnie dajesz co masz wiec sie nie czepiam :)

Edytowany przez GrzesiekAgro, 15 kwiecień 2016 - 22:08.

#5683 Share przemek0909

przemek0909

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 18 kwiecień 2016 - 21:14

Żywienie bydła mlecznego

podpowiecie mi krowy chodzą na młodym życie a mam mało zboża czy wysłodki będą dobre zamiast zboża?żeby nie dostały biegunki?Znacie jakieś sposoby?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5684 Share ptasie_mleczko

ptasie_mleczko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 12:30

Żywienie bydła mlecznego

będą dobre ,ale dawaj jeszcze słomę jak nie masz sianokiszonki lub siana.

#5685 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 19 kwiecień 2016 - 12:34

Żywienie bydła mlecznego Czym uzupełniasz zapotrzebowanie na energię? Masz kiszonkę z kukurydzy? Młoda zielonka z żyta ma niezłe białko, ale słabsze cukry niż trawa. Zboże jest dużo tańsze niż wysłodki i calkowicie bym go niezastąpywała.

#5686 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 15:24

Żywienie bydła mlecznego

Witam

Proszę o rady. Posiadam stado ok 20 krów plus minus 2wie. Kombinowałem w zimie z śrutą rzepakową, dodatkami białkowymi, kukurydząmieloną, kredą,witaminami. Ilość nieduża 3-4 kg w dwóch odpasach bo nie opłacało się więcej dorzucać. Z objętościówek maiłem średnią sianokiszonkę, jeszcze gorsze siano z łąk i słomę. Dlatego wydajność bardzo słaba poniżej 20 litrów na krowę średnio w laktacji. Oraz parametry tłuszczu ok 4,5 białka 3-3.1 mocznik 80-150.

Zaraz zacznie się sezon wypaśny więc planuje zmienić treściwą. Podejrzewam że krowy będą miały wystarczające białko z młodej świeżej trawy i będzie trzeba im uzupełnić energię. Co dać do swojej śruty(mieszanka owsa, jęczmienia, przenżyta i pszenicy 20%-30%-20%-30%). Na pewno zostawię mielone ziarno kukurydzy i co jeszcze w trybie ekonomicznym przy tej cenie mleka to pytanie do Was. Tak w ogóle to dobrze kombinuje z tym żywieniem?Jestem laikiem więc proszę o wszelkie rady i komentarze nawet krytyczne na pewno się nie obrażę.

#5687 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 19 kwiecień 2016 - 15:57

Żywienie bydła mlecznego Generalnie planujesz w dobrym kierunku. Tylko całkowicie nie zabieraj też rzepakowej. I słoma musowo. Nawet na pastwisku w pasniku

Edytowany przez rolstudent, 19 kwiecień 2016 - 15:59.

#5688 Share przemek0909

przemek0909

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 17:51

Żywienie bydła mlecznego Nie mam kiszonki z kukurydzy a slome dostaja
To jakie zboze do kupic?

#5689 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 19 kwiecień 2016 - 18:53

Żywienie bydła mlecznego

"Generalnie planujesz w dobrym kierunku. Tylko całkowicie nie zabieraj też rzepakowej. I słoma musowo. Nawet na pastwisku w pasniku"

Boję się że jak zostawię rzepak to będę potrzebował jeszcze więcej energii by to zrekompensować. Nie jest moim celem zrobienie se swoich krów czempionek wydajności. Mam średnie trawy i zaczynam dopiero odnawiać użytki zielone. Motylkowych brak. W tym roku 3 ha a mam 18 ha. Z wiadomych względów nie da się wszystkiego zrobić od razu. Trzeba lat a i tak cały czas będzie coś czekać na odnowę. Czy taka trawa bez koniczyny lucerny zawiera tyle białka że zrekompensuje to swoimi śrutami plus dodatek ok 1kg śruty kukurydzianej(razem 4-5 kg)

Tak w ogóle to zastanawiam się czy 18 ha użytków zielonych (już odnowionych przy średnim plonowaniu) wystarczy mi na 20 krów i drugie tyle młodzieży(ok 30 DPJ). Mam jeszcze 7 ha ornego ale w tym roku jeszcze bez kukurydzy. Kosze też ok 5 ha łąk torfowych bez nawożenia dość mocno zachwaszczonych nie swoich.

PS. krowy jedzą słomę jak mają dostęp do świeżej trawy(brak TMR< wszystko z ręki)?

#5690 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 19 kwiecień 2016 - 19:52

Żywienie bydła mlecznego Szkoda że już w tym roku nie wchodzisz w qq. Nawet 2-3 ha sporo by zmieniły.
Dawka 5kg śrut zbożowej bez białka to dużo. Całkiem możliwe ze będą się kwasic. Ale napewno pomoże to bilansowac trawę.

Młoda trawa jak sam zauważyłeś ma sporo białka ale i energi. Za to brak jej struktury. Dlatego słoma.
Musisz to często kosic i mimo mniejszego plonu zobaczysz ze więcej wyprodukujesz mleka. Nawet Stare łąki w ten sposób się deko odmładza. Choć nie zastąpi to odnowy.
Poroboj je też racjonalnie nawozic npk.

Holendrzy pryskaja łąki wypisane 10%roztworem mocznika. To daje efekt w 5dni.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5691 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 20 kwiecień 2016 - 10:52

Żywienie bydła mlecznego Pomyśl o qq, bo to ogromna oszczędność. Z braku białka dadzą mniej mleka, ale brak energii, to problemy zdrowotne i brakowania. Ja pół roku weta nie wołałam do leczenia dzięki dobrej qq.

Mogę wam szczerze polecić dodawanie sieczki do qq. Praktycznie bez bel, trochę gps i siana, śruty 23% białka i mam średnią 30 l/dzień. Scieliśmy belę słomy sieczkarnią jednorzędową do qq. Od maja paszowóz, ale narazie jakoś sobie radzimy :P Żywieniowiec z federacji koniaczek ode mnie dostanie, bo genialny jest. Białko w mleku wzrosło mimo nowych wycieleń.

#5692 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 20 kwiecień 2016 - 13:10

Żywienie bydła mlecznego

Dzięki za porady. Planuje w następnym roku zasiać 2-2,5 ha kukurydzy na ornych. Tak w ogóle planuje skasować orne i uprawiać tylko zielonki:

-mieszanki traw z motylkowymi(ale muszę najpierw wyregulować ph bo po badaniach okazało się że mam na wielu działkach poniżej 5;

-kukurydzę(czy można ją uprawiać od orując TUZ, czy boi się ona kwaśnej gleby, i ile można ją uprawiać w monokulturze, i czy po kukurydzy można znowu siać     mieszanki traw na wiosnę, chodzi mi o opryski stosowane w kukurydzy?

- lucernę(tu wiem że musi być gleba obojętna)

Będę musiał kupować słomę więc tak się zastanawiam jak na tym wyjdę. Wiecie kolejne obniżki niepewne widoki dla sektora mleczarskiego, ale ja tak czy siak muszę bujać się jeszcze z krowami przez 5 lat bo wszedłem w młodego rolnika.

W tym roku od orałbym kawałem łąki, ale dużo nie mogę bo zawsze mam mało sianokiszonki i później głodzi się krówki, albo zapycha jakimś byle jakim zapychaczem z łąk torfowych. Dlatego pytam o następstwo kukurydzy po trawach i do tego to co nadaje się na kukurydzę ze względu na lokalizacje(uregulowane stosunki wodne, dziki) to kwaśna gleba.

Pozdrawiam i będę wdzięczny za każdą poradę

#5693 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mlecznego

Napisany 21 kwiecień 2016 - 07:29

Żywienie bydła mlecznego trener jak zaczniesz siać qq to skończą się problemy z sianokiszonką .Jak możesz to ściej jeszcze w tym roku . dobrego nigdy za wiele..

#5694 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:bydło mleczne

Napisany 21 kwiecień 2016 - 08:02

Żywienie bydła mlecznego

"Tak w ogóle to zastanawiam się czy 18 ha użytków zielonych (już odnowionych przy średnim plonowaniu) wystarczy mi na 20 krów i drugie tyle młodzieży(ok 30 DPJ). Mam jeszcze 7 ha ornego ale w tym roku jeszcze bez kukurydzy. Kosze też ok 5 ha łąk torfowych bez nawożenia dość mocno zachwaszczonych nie swoich...."

Powinno wystarczyć my mamy tyle samo krów młodych pod wycielenie w tym roku 4 sztuki i ponad rocznych 5 i od 4miesięcy w górę 5 sztuk i z ok13ha łąk starcza.

przezuwaczka

Szacunek za pracę :).Może nie długo i u nas coś się zmieni w tym kierunku po tym doju( 3 dój już federacyjny).
Takie pytanie jeszcze ocieliła nam się teraz ostatnio sztuka i z 6kg treściwej daje ok 36l rozmawiałem z tatą żeby dorzucił jeszcze dwa kilo na czwarty odpas bo nie chcę tego rozkładać na 3 razy bo będzie nierówne dawania jeżeli będziemy chcieli dać 8kg na dobę,wtedy było by trzeba dawać 9kg a boję się tyle bo to max dawka na odpas po pierwsze a po drugie II i III odpas są w znacznie mniejszych odstępach od siebie niż I z II. Dlatego wolał bym IV odpasy po 2kg=8kg

#5695 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mlecznego

Napisany 25 kwiecień 2016 - 14:55

Żywienie bydła mlecznego poziomka ty chcesz przeprowadzić ojca z domu do obory ? A może sam się przeprowadź . jest inne rozwiązanie trzeba podawać takim krowie wysokowydajnym bardziej zkoncentrowane pasze dół iż białkochronione plus energię glicetyne lub tłuszcz chroniony .

#5696 Share PaszeNasze_pl

PaszeNasze_pl

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 25 kwiecień 2016 - 15:21

Żywienie bydła mlecznego <p>Dokładnie tak,poza tym w kwestii pasz możemy pom&oacute;c ponieważ zajmujemy się nimi na co dzień i doradzimy w tym konkretnym przypadku tą najbardziej odpowiednią:)</p>

#5697 Share GrzesiekAgro

GrzesiekAgro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 25 kwiecień 2016 - 19:37

Żywienie bydła mlecznego

Tez uwazam ze nie ma co przesadzac taka ilosc tresciwej idzie u mnie na 2 odpasy

#5698 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 25 kwiecień 2016 - 20:15

Żywienie bydła mlecznego

U mnie dziennie na sztukę idzie 3,5 kg śruty jęczmiennej i 3,5 kg młóta suszonego i rozdaje to w 2 odpasach... 

#5699 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 26 kwiecień 2016 - 20:18

Żywienie bydła mlecznego U mnie najlepsze dostają max 12 kg w 4 odpasach z wysłodkami włącznie. Przy czym połowę mieszam z qq i sieczką. Podaję przed i po dojeniu i wystarczy. Nie ma co się zarzynać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5700 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:bydło mleczne

Napisany 27 kwiecień 2016 - 19:01

Żywienie bydła mlecznego slawek74

Dajemy treściwą rano na kuku II raz o 10:00 III raz na qq o 15 i IV po dojeniu o 18 więc wystarczy o 10:00 tylko wejść bo na reszcie i tak trzeba być.Ktoś kiedyś tu pisał,że nie można dawać więcej niż 3kg na odpas więc wolałem,żeby to rozłożyć na 4 odpasy,a jak to będzie dalej zobaczymy.Niedługo będzie żywieniowiec z federacji także może On coś ciekawego doradzi.
przezuwaczka kto u Ciebie prowadzi żywienie,jeżeli możesz to napisz ciekawe czy nie będziemy mieli tego samego żywieniowca.