Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6343 odpowiedzi na ten temat

#2441 Share marcinek192

marcinek192

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego

Napisany 13 czerwiec 2013 - 07:17

Żywienie bydła mlecznego kolego książkowy przykład ketozy..-twoim krowom brakuje Poprostu energii... Sama kiszonka z qq nie poradzi sobie . Chyba że ma wybitna wartość w co wątpię . .

kurcze ale muszę sprawdzić w tabulogram czy mam te 40 l :P bo jak nie to jednak nie dodawaj im nic energii bo mogę czasami nie mieć kompetencji do udzielania tego typu informacji mając mniej XD

Edytowany przez marcinek192, 13 czerwiec 2013 - 07:18.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 21:58
  •  

#2442 Share jacekkombajnista

jacekkombajnista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 392 postów

Napisany 13 czerwiec 2013 - 07:33

Żywienie bydła mlecznego

witam mam problem z K! w oborze krowki ladnie doją ale chudną po ocieleniu .... w 100 dniu 1.2-1.3 a po ocieleniu 1.39 -2 w 30 dniu po ocieleniu 1.5 -1.6 tł/bia co podać .... lak jest koło 5.00 wydajnosc 15-20 na udój a sa 2 doje obecnie jest kiszonka z kuku sianokiszonka sruta jeczmienna soja witamny sloma ...... jakby dolozyć ziarna kukurdzy ?? co podajecie ? pytanie jest do tych którzy maj >40 l od najlepszych krow na udój w szczycie laktacji

Musisz dodać energii tak jak kolega napisał wyżej. Wysłodki melasowane, tłuszcz chroniony palmowy i glikol. Ja kazdej przed wycieleniem zaczynam wprowadzac te dodatki i daje je przez minimum 100dni i krowy które dają nawet po 55l na dzien nie maja problemu z niedoborem energii i jak narazie w moim stadzie nie mam problemów z ketozą (K!) Wysłodki kup u swojego dostawcy pasz, tłuszcz chroniony może byc ten co był wymieniony na poprzeniej stronie - HIDROPALM a dobry glikol z dodatkiem niacyny możesz kupić w firmie Over

Edytowany przez jacekkombajnista, 13 czerwiec 2013 - 07:34.

#2443 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 13 czerwiec 2013 - 11:41

Żywienie bydła mlecznego jacekkombajnista
Widze kolego masz konkretne ilosci mleka od sztuki na dzien, u mnie najlepsze max 16-18l na udoj czyli czyli do 38 l/dzien. Ilosc wystarczyłąby, lecz u mnie problem jest z ucinaniem mleka,, są to Hf i maja napewno potencjal na utrzymanie produkcji, lecz cos jest nie tak,
Czy 30-35 kg qq na dzien + 6-6,5 kg tresciwej 22,5% BO + 0,6-0,8 kg soji + wit jest wystarczajaca dawka na utrzymanie produkcji rzedu 35l/dzien

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2444 Share marcinek192

marcinek192

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 13 czerwiec 2013 - 12:02

Żywienie bydła mlecznego włókna nie miałbyś w tej w dawce i wprowadzisz krowy w kwasice dając tyle paszy ... Żeby ładnie się rozdojiły to oczywiścię pasza. . Ale żeby mogły dostawca pasze treściwa musi być podstawą na paszach objętośćowych...

Edytowany przez marcinek192, 13 czerwiec 2013 - 12:03.

#2445 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 13 czerwiec 2013 - 12:34

Żywienie bydła mlecznego Zapomnailem ze w poludnie dostaja slome, i po wieczornym doju tez, praktycznie do woli, dostawaly suche siano, lecz się skonczylo a nowego na razie nie ma,dlatego nie jedzą duzo tej slomy bo to juz nie to... od tego roku bedzie wprowadzona sianokiszonka z trawy z koniczyna, takze powinno byc lepiej ze strukturą,

#2446 Share marcinek192

marcinek192

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 13 czerwiec 2013 - 14:02

Żywienie bydła mlecznego do dopóki nie wejdzie sianokiszonka to trochę się wstrzymaj z tym dawkowaniem paszy chyba że masz nadmiar pieniędzy i wejdziesz z węglanem drożdżami oraz innymi metabolitami:) co zalecam przy co najmniej 30 l na dzień/średnio

#2447 Share jacekkombajnista

jacekkombajnista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 392 postów

Napisany 13 czerwiec 2013 - 20:00

Żywienie bydła mlecznego Jestem podobnego zdania jak marcinek192. Musisz mieć sianokiszonkę. Bo co z tego że dajesz im włókno ze słomy która nie ma wartości. po słomie mleka nie bedzie, a treściwymi nie da sie w 100% zastapić białka z sianokiszonki. Ja jak przebadalem ostatnie kiszonki wyszło mi prawie 19% białka wiec sam przelicz ile treściwej by trzeba dać. I od razu masz wtedy kwasicę w stadzie. zadbaj o pasze objetościowe i ze spokojem po dodaniu treściwej i paru innych dodatków będą Ci doić po 40 nie przez 2 miesiące a przez pół roku i startować będą w laktację z wyższego poziomu. Jak nie masz dobrych objetościowych to żadne cuda nie pomogą.

#2448 Share marcinek192

marcinek192

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 13 czerwiec 2013 - 20:32

Żywienie bydła mlecznego 19% ale podejzewam ze sporo lucerny badz konczyny miales.. o dosc dobrej sienokiszonce mozna mowic juz przy 14%..wiec karror dowiedz sie jaka masz sianokiszonke za pare tygodni i pozniej mysl o jakiejs dawce... narazie niestety musisz czekac...nie przesadz z pasza bo to wcale nie jest zloty srodeko..a z naprawde dobrej jakosci paszy objetosciowej bez grama paszy krowa powinna dawac w granicach 20l/dzien

#2449 Share Pawel1222

Pawel1222

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 13 czerwiec 2013 - 21:10

Żywienie bydła mlecznego Na pewno gliceryna jest im potrzebna ziarno z kukurydzy do śruty też jest konieczne i masa różnych innych dodatków które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na kondycję krów i ich wydajność ja ci tego dokładnie nie napiszę bo sam nie znam się na tym najlepiej może jakiś żywieniowiec nie z firmy co produkuje koncentraty tylko taki nie zależny by ci się przydał nie jest to ąż takie strasznie drogie a można dużo zyskać.

#2450 Share marcinek192

marcinek192

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 13 czerwiec 2013 - 21:30

Żywienie bydła mlecznego narazie nie szalej... poczekaj na sianokiszonke i pozniej dopiero dobieraj komponety... bo narazie to nie masz z czego uskrzybac...z gliceryna tez bym nie wchodzil.. narazie jakies tansze sposoby...typu wspomnina sruta kukurydziana badz wyslodki suszone..ale faktycznie.jakis premiks witaminowy napewno powinienes zaczac stosowac...moze on sam wydajnosci nie podnosci ale skutki jego dzialania napewno przyczyniaja sie do poprawinia mlecznosci krow (efekt długofalowy takze nie spodziewaj sie za 2 tygodnie wiecej mleka w zbiorniku)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2451 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 14 czerwiec 2013 - 20:02

Żywienie bydła mlecznego

Musisz dodać energii tak jak kolega napisał wyżej. Wysłodki melasowane, tłuszcz chroniony palmowy i glikol. Ja kazdej przed wycieleniem zaczynam wprowadzac te dodatki i daje je przez minimum 100dni i krowy które dają nawet po 55l na dzien nie maja problemu z niedoborem energii i jak narazie w moim stadzie nie mam problemów z ketozą (K!) Wysłodki kup u swojego dostawcy pasz, tłuszcz chroniony może byc ten co był wymieniony na poprzeniej stronie - HIDROPALM a dobry glikol z dodatkiem niacyny możesz kupić w firmie Over

hmm trzeba by to mieszalnikiem mieszac chyba ..... tłuszcz chroniony sano dextrofat kiedys probowałem krowy tego nie chciały wąchać .... my dajemy z ręki dodatki jest to dość precyzyjne dostanie ta a nie inna krowa
a jak to u ciebie wygląda jacekkombajnista oraz marcinek192 znaczy jaki skład mieszanki tresciwej?

#2452 Share marcinek192

marcinek192

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 14 czerwiec 2013 - 20:31

Żywienie bydła mlecznego podstawowa dawka paszy idzie w TMR. . -Sztuki wybrane są indywidualnie premiowane..same pobierają i w skład tej mieszanki wchodzi pasza 22%+tłuszcz chroniony+dodatkowa porcja drożdży i premiksu..dzielone jest to na 5 porcji dziennie żeby zapobiec kwasicy...plus krowy do 100dnia po wycieleniu dostają wysłodki zamoczone w glicerynie paszowej wraz z preparatem chroniącym wątrobę i trzustke

#2453 Share jacekkombajnista

jacekkombajnista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 392 postów

Napisany 15 czerwiec 2013 - 06:35

Żywienie bydła mlecznego

hmm trzeba by to mieszalnikiem mieszac chyba ..... tłuszcz chroniony sano dextrofat kiedys probowałem krowy tego nie chciały wąchać .... my dajemy z ręki dodatki jest to dość precyzyjne dostanie ta a nie inna krowa
a jak to u ciebie wygląda jacekkombajnista oraz marcinek192 znaczy jaki skład mieszanki tresciwej?

Ja w mieszalniku nic nie mieszam bo go nie mam i jest mi niepotrzebny :D
W tej chwili TMR mam ustawiony na 30 litrów a dodatki dostaja z reki. Nie dziwie sie ze Twoje krowy nie chciały tłuszczu z sano, moje tez nie jadły nawet po wymieszaniu z inna paszą. Hidropalm pobierają całkiem dobrze. Krowy muszą sie nauczyć to jeśc, pozniej nie ma problemu. Wprowadzaj go stopniowo na 2 tyg przed wycieleniem. Glikol jedzą też bardzo dobrze, nawet by sie pobiły o niego. Dodatko stosuje jeszcze omegalin i tez wylizują wszystko. Treściwą z ręki dostaja pełnoporcjówkę 20% białka 7,1MJ energii, reszta śrut idzie do paszowozu

#2454 Share Marcinos512

Marcinos512

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów
  • Zainteresowania:Żywienie - bydło mleczne

Napisany 16 czerwiec 2013 - 19:19

Żywienie bydła mlecznego Koledzy, czy ktoś zna może procentowy skład EXTRA WIZAN PLUS producent IBEKA PANTO?
Produkt składa się
śruta rzepakowa - ?%
śruta słonecznikowa -?%
drożdże - -?%
suszony wywar kukurydziany - -?%
pszenmix -?%
kiełki słodowe-?%
śruta sojowa-?%
melasa - ?
mocznik 30g/kg

#2455 Share cebulasz

cebulasz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 20 czerwiec 2013 - 22:46

Żywienie bydła mlecznego Witam

koledzy, rzućcie okiem na moją sytuację i doradźcie:
mam stado krówek mlecznych i z kilkoma sztukami jest problem kwasicy:
Krowy dziennie dostają następujące dawki: (mieszanka TMR)
kg/1szt|
wytłoki buraczane mokre 12kg
lucerna (kiszonka) 16kg
QQ 40 kg (kukurydza trochę pózno zebrana - ziarna QQ w całości zostają w kale)
słoma (mieszanka) 2kg
śruta rzepakowa 2kg
śruta zbożowa (jęczmien 50%; pszenica 25% owies 25%) 2kg
kwaśny węglan 150gram
kreda 200gram

Parametry mleka od kwasicznej krowy: (240dni po wycieleniu)
tluszcz: 2.87
białko: 3,53
mocznik 237
tluszcz/białko 0,81

kolejna sztuka: (93 dni po wycieleniu)
tłuszcz: 4,73
białko: 3,33
moczniki: 282
tluszcz/białko 1,42

kolejna sztuka: (44 dni doju)
tłuszcz: 3,44
białko: 3,22
mocznik: 190
tł/białko 1,07

Srednie parametry mleka całego stada (47sztuk dojone) są:
wydajnosc mleka: 25kg
tłuszcz: 4,64
białko: 3,81
mocznik 260
tłuszcz/białko 1,22

Wydaje mi się że niektóre krowy z początkowej ketozy wpadają w kwasicę.
W którym miejscu jest największa przyczyna takich problemów. ?
Kiszonka qq jest z mocno przesuszonej kukurydzy(twarde ziarniaki) i wiem że to był błąd.

#2456 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 21 czerwiec 2013 - 19:25

Żywienie bydła mlecznego a co sadzicie praktycy {marcinek192 jacekkombajnista statek mieczu} o tym żeby wyelminować z dawki kiszonke z kukurydzy a w jej miejsce dac ziarno kukurydzy kiszone w rekawie oraz dodac wiecej jakosciowej trawy polowej ? oczywiscie w paszowozie takie cos ..... jaką wartosc ma reszta poza ziarne kuku z kiszonki z kuku?

#2457 Share kkrzysiekk

kkrzysiekk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 21 czerwiec 2013 - 20:41

Żywienie bydła mlecznego ja bym przyznał ci racje grzegorz132 bo jeśli ma słabej jakości qq to trzeba podać im super źródło energii której są ewidentnie braki. Trawy nie polecał bym dawać bo to głównie źródło białka i jeszcze bardziej byś je wpędził w kwasice. Na początku laktacji robisz im jakieś wlewki energetyczne?

Edytowany przez kkrzysiekk, 21 czerwiec 2013 - 20:44.

#2458 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 22 czerwiec 2013 - 07:08

Żywienie bydła mlecznego ty mnie nie rozumiesz .... trawa w kwasice nie wpedzi .... ale nadmiar tresciwych ... a jesi dobrze sie wymiesza to tresciwa w paszowozie juz nie jest tresciwa ale objetosciową tak >??

#2459 Share Marecki2922

Marecki2922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 22 czerwiec 2013 - 10:17

Żywienie bydła mlecznego Witam mam takie pytanko czy można zastąpić trawę świeżą kukurydzą (taką jeszcze bez kolb)
Jaką wartość ma taka kukurydza?

Sprzedam siewnik do kukurydzy Kuhn Maxima czterorzędowy z 2013 r jestem pierwszym właścicielem , stan idealny zasiał około 400 ha 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2460 Share jacekkombajnista

jacekkombajnista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 392 postów

Napisany 23 czerwiec 2013 - 06:51

Żywienie bydła mlecznego

a co sadzicie praktycy {marcinek192 jacekkombajnista statek mieczu} o tym żeby wyelminować z dawki kiszonke z kukurydzy a w jej miejsce dac ziarno kukurydzy kiszone w rekawie oraz dodac wiecej jakosciowej trawy polowej ? oczywiscie w paszowozie takie cos ..... jaką wartosc ma reszta poza ziarne kuku z kiszonki z kuku?

Szczerze mówiąc to ja nigdy nie zastanawialem sie nad takim rozwiązaniem ale pomyśl ile bys musiał dać trawy zeby zastąpić objętościowo kukurydzę