Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3166 odpowiedzi na ten temat

#1941 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 02 luty 2016 - 19:00

Wapmag o ile się nie myle to najgorszej jakości wapno granulowane. Więcej masz tam kamieni niż samego wapna. Już jak chcesz wapno pogłównie to postaw na jakąś krede granulowaną np. wapniak koszelowski lub polcalc. Nie można porównywać wapna z kizerytem bo to inne pierwiastki. Kizeryt to magnez i siarka wapno to wapno. Jeśli masz niski magnez i nie uwzględniłeś nawożenia siarką w innych nawozach to kizeryt byłby wskazany.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 16:43
  •  

#1942 Share demon17

demon17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 180 postów

Napisany 02 luty 2016 - 19:08

Plan był taki żeby dać po 100kg kizerytu. Koszt kizerytu 1290zł/t skład 21% Mg 30%S. Natomiast Wap-mag to Ca 28% Mg 16% S 10% cena około 450zł/t. W takim przypadku dając dwa razy więcej wap magu niż kizerytu nie dość że wychodzi nam 400zł taniej to mamy więcej magnezu i dodatkowo wapna. Ogólnie chcę dać: 100kg Kizerytu / 200kg wap mag, 120 kg Mocznika, 120kg Saletry żak, 100kg Saletrasonu 30. 

#1943 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 02 luty 2016 - 19:16

wap mag nadaje się do utwardzania podwórka - to jest dość popularna opinia na temat tego nawozu.

kizeryt jak najwcześniej wiosną, albo zamiast niego siarczan magnezu granulowany, ale chyba 70kg kizerytu = 100kg siarczanu, więc warto to sobie policzyć

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1944 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1676 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 02 luty 2016 - 19:21

Szkoda kasy na WapMag. Dolokorn też jest dobrym nawozem wapniowo magnezowym, bardzo dobrze rozpuszczalnym w wodzie ale nie ma w sobie siarki niestety. Stosuje go już od dwoch lat na jesien i nie narzekam. Jednemu koledze zabrakło dolokornu i nie dosiał. Zauwazył różnice w pszenicy na jesieni. Mowi że w tym miejscu gdzie dał to jest zielona, rozkrzaczona a tam gdzie mu zabrakło to jest słabsza. Nie ma tam jakiejs tragedii ale roznice zauważył.

#1945 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 02 luty 2016 - 20:12

Plusem dolokornu jest że ma magnez. Od sprzedawczyni słyszałem opinie że sprzedawali ludziom dolokorn i polcalc i podobno po polcalcu były lepsze efekty sam nie stosowałem to nie wiem. W tym roku wziołem na próbe coś na kształt polcalcu to zobaczymy co to jest warte. Wapmag myslalem że chodzi dla kolegi z sama zawartościa wapna bo takie kiedys sprzedawali. Ciekawe ile jest tego magnezu rozpuszczalnego w wodzie czyli dostepnego dla roślin.

#1946 Share adrian

adrian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 02 luty 2016 - 21:56

Panowie mam pytanie, troche z zamieszania i nie dogadania zamiast saletry przywiezli mi mocznik pod pszenice, bez szczegółów opcji zamiany nie ma wiec trzeba wysiać, tylko pytanie kiedy?? Zaraz po ruszeniu wegetacji powiedzmy poczatek marca ( zalezy jaka bedzie pogoda) czy czekać jakis tydzień dwa po ruszeniu wegetacji?? Dawka 100kg moczniku na ha

#1947 Share massei8

massei8

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 02 luty 2016 - 22:04

Nawożenie pszenicy ozimej Jak najwcześniej jak tylko pójdzie wjechać przed ruszenię wegetacji, mocznik wolno się rozkłada, pamiętaj azot musi czekać na roślinę a nie roślina na azot.

#1948 Share adrian

adrian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 02 luty 2016 - 22:20

też tak myślałem dzięki:)

#1949 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1676 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 02 luty 2016 - 22:26

Panowie mam pytanie, troche z zamieszania i nie dogadania zamiast saletry przywiezli mi mocznik pod pszenice, bez szczegółów opcji zamiany nie ma wiec trzeba wysiać, tylko pytanie kiedy?? Zaraz po ruszeniu wegetacji powiedzmy poczatek marca ( zalezy jaka bedzie pogoda) czy czekać jakis tydzień dwa po ruszeniu wegetacji?? Dawka 100kg moczniku na ha

albo pomylili mocznik z saletra puławską i zamiast saletry wsadzili mocznik.

#1950 Share wojtek554

wojtek554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 05 luty 2016 - 04:51

Nawożenie pszenicy ozimej a co sądzicie o nawozach grinlist?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1951 Share tomektroszynski

tomektroszynski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 05 luty 2016 - 07:39

Mocznik dajesz wcześniej, aniżeli saletrę, gdyż ma on azot w formie amidowej, która potrzebuje w zależności od temperatury kilku dni, aby przejść w formę amonową / azotanową, dostępną dla roślin.

#1952 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 05 luty 2016 - 08:32

Wydaje mi się że chemicznym produktem hydrolizy mocznika z udziałem ureazy jest węglan amonowy. A tez z kolei jest źródłem kationu amonowego w glebie. Co więcej ulega on wszystkim specyficznym przemianom dla tej formy azotu, przypadku nitryfikacji ulega przemianie w amoniak. Tak więc w dodatku że nawóz jest wolniej działającym niesie ze sobą duże straty azotu w postaci nitrifikacji. Pewnie stąd też ten wynalazek NLock Dow Agro. 

#1953 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 05 luty 2016 - 10:26

Mam do przesiania pszenicę ozimą i planuje w to miejsce wsiać pszenice jarą i tu pytanie czy jeśli pod pszenice ozimą na jesień dałem 300 kg polifoski 6 na hektar to czy teraz na wiosnę dać też 300 kg polifoski 6 pod tą pszenicę jarą czy wystarczy to co dałem na jesieni ?

#1954 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 05 luty 2016 - 10:39

Wystarczy to co dałeś zależy  jeszcze po jakim przedplonie i zasobnośći gleby

#1955 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 05 luty 2016 - 10:45

Przedplon jęczmień jary 6t/ha. Zawartość składników w glebie średnia i pH uregulowane. 

#1956 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 05 luty 2016 - 13:31

Plan był taki żeby dać po 100kg kizerytu. Koszt kizerytu 1290zł/t skład 21% Mg 30%S. Natomiast Wap-mag to Ca 28% Mg 16% S 10% cena około 450zł/t. W takim przypadku dając dwa razy więcej wap magu niż kizerytu nie dość że wychodzi nam 400zł taniej to mamy więcej magnezu i dodatkowo wapna. Ogólnie chcę dać: 100kg Kizerytu / 200kg wap mag, 120 kg Mocznika, 120kg Saletry żak, 100kg Saletrasonu 30. 

To jest całe nawozenie czy pierwsza dawka?

Mocznik dajesz wcześniej, aniżeli saletrę, gdyż ma on azot w formie amidowej, która potrzebuje w zależności od temperatury kilku dni, aby przejść w formę amonową / azotanową, dostępną dla roślin.

przy temperaturze 5 C hydroliza mocznika do formy amonowej trwa ok. 21 dni

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1957 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 05 luty 2016 - 17:56

kizeryt ma 25% MgO całkowicie rozpuszczalne w wodzie w postaci tlenku magnezu i 50 % SO3

wap mag ma 16% MgO z czego większość magnezu nie jest w postaci siarczanu ale w postaci węglanowej , jak znam życie to może z tych 16 około 6% będzie rozpuszczalne w wodzie

tak więc porównanie składników bez porównania ich postaci nie do końca jest dobrym pomysłem

21 MgO i 30 S to ma siarczan magnezu z siarkopolu i kosztuje w granicach 700 zł/t

Edytowany przez piotr30piotr, 05 luty 2016 - 18:02.

#1958 Share tomektroszynski

tomektroszynski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 05 luty 2016 - 18:35

Porównywanie Kizerytu i Wap-magu to delikatnie mówiąc kpina i nieporozumienie :)

#1959 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 05 luty 2016 - 18:41

siarczan magnezu ma 21mgo z czego 16 rozpuszczalne w wodzie, a siarki ma 30 ale w postaci so3, czyli jakies 10-12 czystej S

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1960 Share adrian

adrian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 05 luty 2016 - 18:43

przy temperaturze 5 C hydroliza mocznika do formy amonowej trwa ok. 21 dni

Dla tego planuje wysiać mocznik pod koniec lutego jak da wejść w pole

Edytowany przez adrian, 05 luty 2016 - 18:44.