Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3172 odpowiedzi na ten temat

#561 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 630 postów

Napisany 20 sierpień 2013 - 17:41

Nawożenie pszenicy ozimej Z racji tego ze gospodarstwo prowadze dopiero 2 rok i sie wszystkiego ucze, wiec mam pare pytań. Czy jezeli przedplonem był burak cukrowy pszenicy ozimej, liscie buraka sciete na sieczke to moge nawóz pod korzen pominąć czy nie? Czy jezeli słome scinam na sieczke, pryskam mocznikiem potem sieje polon to mozna to uwzglednic w wiosennym nawozeniu jezeli tak to w jakim stopnu?

Edytowany przez mds212, 20 sierpień 2013 - 17:44.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 02:50
  •  

#562 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 20 sierpień 2013 - 22:35

Nawożenie pszenicy ozimej To zależy jak nawoziłeś buraka, czy dawałeś obornik i jaka masz zasobność w P i K. Stanowisko po buraku jest świetne, jeżeli burak dostał wszystko co potrzeba to jak nie dasz nic pod pszenice to nic sie nie stanie. Możesz uwzględnić, musisz sobie przeliczyć ile składników wnosisz ze słomą i ile N dałeś w postaci mocznika, to wszystko będzie w glebie.

Czy pod pszenice lepiej dać polifoskę 6 przed orką siewną czy pod agregat po orce w ilości 250kg/ha klasa ziemi IV

Możesz dać pod agregat, po orkę w sumie tez nie ma żadnych przeciwwskazań. Przy niskiej zasobności w P i K lepiej dać pod agregat.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#563 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 20 sierpień 2013 - 22:37

Nawożenie pszenicy ozimej To z tym buraczyskiem to zależy jaką masz zasobność gleby, zbadaj PKMg ph i bedziesz wiedział czy możesz ospuścić nawożenie PK. Azot dany na słomę uwzględnia się w nawożeniu rośliny która ma tam rosnąć, przecież N został posiany i rośliny skorzystają z niego

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#564 Share stepek

stepek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 22 wrzesień 2013 - 15:17

Nawożenie pszenicy ozimej Witam,

Nie jestem znawcą tematu i chciałbym zasięgnąć porady doświadczonych specjalistów odnośnie nawożenia pszenicy.

Otórz planuję w tym roku zasiać ok. 3 ha pszenicy ozimej. I tutaj moje pytanie - jaki najlepiej nawóz zastosować przed sianiem, albo po zasianiu?

W zeszłym roku zastosowałem mocznik, który rozsiałem po przygotowaniu pola pod siew bezpośrednio przed samym siewem.

Czy sam mocznik wystarczy aż do wiosennego nawożenia? Czy raczej trzeba zastosować zamiast mocznika inny nawóz?

Jeżeli to możliwe to proszę o odpowiedź.

#565 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 22 wrzesień 2013 - 23:19

Nawożenie pszenicy ozimej Polifoska 6 najlepiej 200-300kg/ha. Chociaż dawka może się wiele wahać w zależności jaka masz zasobność gleby w składniki.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#566 Share Hubert21

Hubert21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 23 wrzesień 2013 - 07:57

Nawożenie pszenicy ozimej witam a czy warto posiać saletrzak pod pszenice na jesień

#567 Share michal009

michal009

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:Sadownictwo, Fotografia

Napisany 23 wrzesień 2013 - 08:09

Witam,

Nie jestem znawcą tematu i chciałbym zasięgnąć porady doświadczonych specjalistów odnośnie nawożenia pszenicy.

Otórz planuję w tym roku zasiać ok. 3 ha pszenicy ozimej. I tutaj moje pytanie - jaki najlepiej nawóz zastosować przed sianiem, albo po zasianiu?

W zeszłym roku zastosowałem mocznik, który rozsiałem po przygotowaniu pola pod siew bezpośrednio przed samym siewem.

Czy sam mocznik wystarczy aż do wiosennego nawożenia? Czy raczej trzeba zastosować zamiast mocznika inny nawóz?

Jeżeli to możliwe to proszę o odpowiedź.

Też nie jestem znawcą tematu. Ja stosuję 150 kg soli potasowej i 150kg Polidapu, a na wiosnę 200kg saletry. Wszystko zależy od tego jak zasobne w składniki masz ziemie. Jak dasz mocznik, który długo działa to możesz się narazić na zimowe wymarzniecie. Lepiej go na jesieni nie dawać.

Edytowany przez michal009, 23 wrzesień 2013 - 08:10.

#568 Share stepek

stepek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 23 wrzesień 2013 - 08:37

Nawożenie pszenicy ozimej OK dziękuję za udzielone odpowiedzi. Podczas jesiennego nawożenia postaram się wziąć Wasze celne rady po uwadzę, oczywiście tak jak mówiliście mając na uwadze zasobność ziemi w składniki mineralne.

Pozdrawiam.

#569 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 23 wrzesień 2013 - 08:42

Nawożenie pszenicy ozimej Zrób sobie badanie gleby i wszystko bedziesz wiedział, i nie dawaj więcej mocznika pod korzeń bo to nic nie daje, polifoska np 6 lub inne nawozy NPK w ilości 200-300kg i będzie ok, co miałeś wcześniej na tym polu?

:) :)

#570 Share rafalus8

rafalus8

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 23 wrzesień 2013 - 19:01

Nawożenie pszenicy ozimej panowie mam pół ha łąki chce tam zasiać pszenicę ozimą
jakie nawożenie polecacie
łąkę potraktowałem rofosatem teraz czeka orka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#571 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 06:38

Nawożenie pszenicy ozimej po łąkach to się pszenicy raczej nie sieje

#572 Share rafalus8

rafalus8

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 13:59

Nawożenie pszenicy ozimej a co najlepiej z tym zrobić? co uprawiać i jak

#573 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 20:47

Nawożenie pszenicy ozimej ja pod pszenicę dałem 300kg polifoski 6 + 100kg soli potasowej + 100kg kizerytu i zasiałem 190kg/ ha Bogatki klasa IVa i b i częściowo V stanowisko po pszenżycie i jak myślicie nawożenie dobre ?

#574 Share margoo78

margoo78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 29 wrzesień 2013 - 21:16

Nawożenie pszenicy ozimej Ale po co ci ten kizeryt, to dobre do rzepaku a tu tylko zakwaszasz pole, jeśli chciałeś podac magnez to chyba lepiej było w wapnie magnezowym na ściernisko. Poza tym przedplon bardziej pod żyto lub owies.

#575 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 29 wrzesień 2013 - 21:26

Nawożenie pszenicy ozimej Moim zdaniem nawożenie dobre, jeżeli ziemia lekka to sól potasową można dać na wiosnę
Jak ma mało magnezu to kizeryt jak najbardziej wskazany, zboża też potrzebują siarki. Magnez najtańszy jest w dolomicie ale jego rozpuszczalność i przyswajalność jest niezbyt szybka. Przedplon...no cóż i tak bywa, bogatka powinna sobie poradzić

#576 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 01 październik 2013 - 06:59

Nawożenie pszenicy ozimej Kizeryt dałem aby właśnie wprowadzić magnez, a ziemia średnia, miejscami lekka a co do przedplonu to niestety u mnie na większości gruntów ornych jest zboże po zbożu od X czasów lecz po woli to zmieniam i będę chciał co 3 -4 lata siać bobik lub łubin a jak najlepiej ułożyć płodozmian z udziałem zbóż, łubinu i co 3 lata obornik co po czym ?

#577 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 21 październik 2013 - 07:50

Nawożenie pszenicy ozimej Tak kolego trochę nie rozumiem będziesz siał pszenicę i bobik(łubin) 50/50? Czy jak to planujesz? z tego co pamiętam to ideałem jest na stanowisku siać motylkowe-strączkowe-wiechlinowate. Nie pamiętam dokładnie, bo u mnie takie zmianowanie jest nierealne.

panowie mam pół ha łąki chce tam zasiać pszenicę ozimą
a co najlepiej z tym zrobić? co uprawiać i jak

zrób co chcesz abyś nie siał wiechlinowatych, czy też "pochodnych" traw przynajmniej ze 2 lata. W łące masz całą wylęgarnie robactwa, które żeruje na jednoliściennych. Pszenicą op łące to się raczej nie nacieszysz. Poza tym siejesz tę samą rodzinę, to się plonu nie spodziewaj.

#578 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 21 październik 2013 - 17:44

Kizeryt dałem aby właśnie wprowadzić magnez, a ziemia średnia, miejscami lekka a co do przedplonu to niestety u mnie na większości gruntów ornych jest zboże po zbożu od X czasów lecz po woli to zmieniam i będę chciał co 3 -4 lata siać bobik lub łubin a jak najlepiej ułożyć płodozmian z udziałem zbóż, łubinu i co 3 lata obornik co po czym ?

Pilnuj żeby strączkowych nie siać wcześniej jak 3lata po oborniku. Jakie zboża uprawiasz?
W tej chwili sieję w ten sposób łubin wąskolistny-> pszenica ozima-> poplon z gorczycy-> jęczmień jary. To tak z grubsza bo różnie to wychodzi, w tym roku nie siałem poplonów i tak wyszło że trochę pszenicy zasiałem w jęczmiennisku ale ważne tez żeby strączkowych nie siać za często po sobie. Gdybym miał obornik to dawałbym go pod pszenicę, wtedy też jęczmień skorzysta a dla łubinu azotu już nie zostanie

oj to wychodzi łubin 2lata po oborniku

Edytowany przez gwozd, 21 październik 2013 - 17:46.

#579 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 22 październik 2013 - 10:15

Nawożenie pszenicy ozimej sieje pszenicę ozimą, pszenżyto ozime, jęczmień jary, owies i żyto a chciałbym zmienić to zmianowanie na lepsze i zastanawiam się czy będzie dobrze obornik pod pszenicę--> pszenżyto ozime--> jęczmień jary--> łubin lub bobik ? A co do strączkowych na oborniku to w zeszłym roku wywiozłem obornik pod żyto hybrydowe i po żniwach zasiałem łubin na poplon, w tej chwili ma ok 80cm wysokości i ładnie kwitnie i łapie już strączki. A co najlepiej zasiać na 20 letniej łące na IV klasie, opryskana glifosatem i na zimę orka myślałem na owsem bo jęczmień nie będzie zbyt dobry na takie stanowisko ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#580 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 22 październik 2013 - 11:50