Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#2061 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 03 marzec 2016 - 20:31

Skywalker89 ja też mam taki sam dylemat jak Ty wypadła mi 50% plantacji rzepaku pryskałem Sultanem ale tam piszą tak:

2. NASTĘPSTWO ROŚLIN
Środek rozkłada się w okresie wegetacji rzepaku ozimego do poziomu nie stwarzającego
zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. Po zbiorze nasion rzepaku ozimego można
uprawiać wszystkie rośliny uprawne.
W przypadku konieczności wcześniejszego zaorania plantacji rzepaku traktowanej środkiem
Sultan Top 500 SC (w wyniku uszkodzenia roślin przez przymrozki, choroby lub szkodniki)
jesienią tego samego sezonu wegetacyjnego po wykonaniu głębokiej orki można uprawiać
tylko rzepak ozimy, natomiast na wiosnę można uprawiać zboża jare (
słomy zbóż nie przeznaczać na paszę) oraz wszystkie rośliny uprawne.

Tak więc z tego co rozumiem soja to roślina uprawna więc wiosną można zasiać, ja osobiście nie chciałbym orać tylko glifosat, kultywator, brona aktywna i siew.

Edytowany przez jaco25, 03 marzec 2016 - 20:37.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 03:47
  •  

#2062 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 20:43

no to wychodzi na to co powiedział mi doradca. a uprawiałeś już soję? jesli tak to jak Ci wychodziła? o innych uprawach nie myślisz zamiast soi ?

no to wychodzi na to co powiedział mi doradca. a uprawiałeś już soję? jesli tak to jak Ci wychodziła? o innych uprawach nie myślisz zamiast soi ?

#2063 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1758 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 20:51

Skywalker, skąd tak bliżej jesteś ? Bo w moich okolicach skupują soję bez problemu, cena około 1300zł/tona. Jesli możesz na swoich górkach zebrać zboże, to da się też soję. Jeśli nie masz doświadczenia w uprawie tej rośliny, to plon między 1,5 a 2t/ha byłby niezłym wynikiem.  Dużo zależy od pogody, odmiany jaką wybierzesz. Poczytaj trochę ten watek na forum z 2015 roku, tu praktycznie jest wszystko, jak na szkoleniu.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2064 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 03 marzec 2016 - 21:13

Skywalker89 ja też mam taki sam dylemat jak Ty wypadła mi 50% plantacji rzepaku pryskałem Sultanem ale tam piszą tak:

2. NASTĘPSTWO ROŚLIN
Środek rozkłada się w okresie wegetacji rzepaku ozimego do poziomu nie stwarzającego
zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. Po zbiorze nasion rzepaku ozimego można
uprawiać wszystkie rośliny uprawne.
W przypadku konieczności wcześniejszego zaorania plantacji rzepaku traktowanej środkiem
Sultan Top 500 SC (w wyniku uszkodzenia roślin przez przymrozki, choroby lub szkodniki)
jesienią tego samego sezonu wegetacyjnego po wykonaniu głębokiej orki można uprawiać
tylko rzepak ozimy, natomiast na wiosnę można uprawiać zboża jare (
słomy zbóż nie przeznaczać na paszę) oraz wszystkie rośliny uprawne.

Tak więc z tego co rozumiem soja to roślina uprawna więc wiosną można zasiać, ja osobiście nie chciałbym orać tylko glifosat, kultywator, brona aktywna i siew.

Wydaje mi się że orka byłaby wskazana.A co jeśli w wierzchniej warstwie pozostały jakieś śladowe ilości środka?

#2065 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 21:14

ja tak okolice łaszczowa. no coś tam się zbiera na tych górkach, wiadomo, że nie to co na innych równych kawałkach. a na tych górkach od lat nie było innych roślin jak zboża-buraki, miał teraz rzepak to zmienić ale niestety część wypadnie, a ze względu rś pasowałoby coś innego niż burak i zboże, a jakby na jakimś strączku zostało mi 1-2tys zł/ha + dopłaty i + przede wszystkim super przerobiona ziemia i stanowisko akurat w tym przypadku pod buraki to może zaryzykowałbym, bo ze strączków to tylko fasole uprawiam :)

#2066 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 22:23

Tak jak tu koledzy napisali na tym forum znajdziesz sporo o soi odmiany środki uprawa itp. Na pewno ważną sprawą będzie odmiana, jaka wybierzesz najlepiej żeby nie przekraczała 120 dni wegetacji według mojego doświadczenia te warunki spełniają dwie odmiany Merlin i Anushka możesz posiać obydwie będziesz od razu wiedział, która lepiej się u ciebie sprawdzi

Ja w tym roku mam zamiar sprawdzić cztery nowe odmiany o ile dostane materiał siewny, ponieważ niektóre nie są dostępne w tym roku w Polsce będą to Anser, Abelina, Aligator i Amorok trzy najprawdopodobniej będą dostępne, na 99% czyli Aligator, Abelina i Amorok a Anser musi być sprowadzony, ponieważ w Polsce w tym roku jeszcze nie mają materiału siewnego Ansre podobno jest wczesna odmianą i średnio krzewiącą się i podobno wysoko zawiązuje pierwsze strąki, ale to piszą przy każdej odmianie i niekoniecznie jest to prawdą oczywiście posieję też Merlina, bo się sprawdził no i dam jeszcze ponowną szansę Amandine

Niestety niewiele tak naprawdę wiemy o uprawie soi a firmy sprzedające nasiona często i gęsto zbytnio zachwalają swoje odmiany, co przeważnie niema pokrycia w praktyce

Dlatego musisz sam sprawdzić jak u ciebie soja będzie się sprawdzać i która z dostępnych odmian da ci satysfakcjonujący plon

Niema sensu pisać tu ponownie o tym, o czym już tu pisaliśmy, dlatego poczytaj forum a na pewno cos dla siebie interesującego znajdziesz

#2067 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 03 marzec 2016 - 22:26

@pstaszek nie siejesz w tym roku Merlina?

#2068 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 22:47

skywalker89 jeżeli chodzi o sprzedaż w okolicy to Werbkowice i chyba Zimne. Czy się udaje w naszym regionie hmm 2 lata temu mieliśmy z tatą plon ok 2t/ha a w tym roku poniżej tony. Ale wiadomo jaki był rok na strączki, jaś też miał "rekordowe" plony :P Mieliśmy problem z chwastami, ale jak robiłem kontrolę w gminie Skierbieszów (też górki i glina) to widziałem czystą i ładną soję ale niestety nie było rolnika w pobliżu by zapytać czym pryskał. Nasze spostrzeżenia z tego roku to termin siewu ( nie pamiętam czy o tym już pisałem). 8 ha zasiane było z końcem kwietnia a 4  na dzierżawie w maju i mimo, że różnica w siewie wynosiła ok tydzień to soja wyglądała podobnie. W tym roku raczej nie będziemy się mocno śpieszyć z sianiem. 

Edytowany przez melon10641, 03 marzec 2016 - 22:49.

#2069 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 23:50

czy ktoś w polsce uprawial już soję Melon gdzie u nas w Skierbieszowie Tą kontrolę robiłeś?

Edytowany przez RolnikMati, 03 marzec 2016 - 23:51.

#2070 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 07:29

KRISS75

Sieje jest napisane w poprzednim poście widocznie nie doczytałeś Merlina będzie najwięcej a tych pozostałych tylko po 2ha każdej żeby je przetestować

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2071 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 10:37

Melon gdzie u nas w Skierbieszowie Tą kontrolę robiłeś?

Ja tam tylko 2 dni pomagałem na dywersyfikacji, wsie gdzie robiłem zdjęcia to Hajowniki, Osiczyna i Wysokie Drugie. To własnie na wysokim widziałem fajną czystą soję w kilku miejscach. W północno-wschodniej części wsi oraz gdzieś przy budynkach, pamiętam że gość miał kombajn MF czy Dronningnorg

#2072 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 10:38

Wydaje mi się że orka byłaby wskazana.A co jeśli w wierzchniej warstwie pozostały jakieś śladowe ilości środka?

Tylko pytanie czy te śladowe ilości środka są stanie w ogóle zaszkodzić soi, gdyż ani metazachlor, ani chinomerak nigdzie nie znalazłem by działały szkodliwie na motylkowe.

#2073 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 14:04

Na motylkowe raczej metazachlor w normalnych dawkach nie działa negatywnie.

https://www.google.p...qDA9tGQ&cad=rja

#2074 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 19:42

No właśnie tym bardziej że od oprysku rzepaku do siewu soi jakieś 6 miesięcy, do tego bez śniegu mróz kilkanaście stopni poniżej zera to też na pewno powiela rozkład środka. Nie chce orać bo tam gdzie wypadł rzepak mam ciężkie ziemie i nie chce ich przesuszyć

#2075 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1064 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 20:06

dzis rozmawiałem z doradca bo chciałem po wymarznietym rzepaku posiac kukurydze i mówił ze musze zaorac, bo były przypadki ze kukurydza wyleciała, a soja jest chyba delikatniejsza wiec lepiej zaorac niz mieć bube z soi

Rolnik z powołania :-)

#2076 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 21:38

Pajej a czym pryskałeś rzepak na dwuliścienne był też grammicyd?

#2077 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1064 postów

Napisany 05 marzec 2016 - 07:54

pryskałem butisan + navigator. grammicyd był, ale nawet o nim nie wspominałem o tym doradcy

Rolnik z powołania :-)

#2078 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 15:40

1l Proman 500 SC kosztuje 105zł netto taką cenę podano mi w firmie procam.pl ta firma rozprowadza ten środek można sobie wyguglować ich stronę i ewentualnie zamówić, choć nie wiem czy ktoś będzie chciał wydać tyle kasy

Rozmawiałem też z przedstawicielem firmy na temat dawki tego środka i on twierdzi, że dawka w soi 2l Proman 500 SC + Command 0,15l wystarczy i jest skuteczna

Prawdopodobnie sprawdzę ten środek żeby wiedzieć czy jest wart swojej ceny zastosuję go na jednym kawałku około 6,5ha, jeśli będzie czysto aż do zbioru to na pewno warto będzie go stosować, jeśli nie to stosowanie go będzie nie opłacalne

Przedstawiciel zachwalał środek twierdząc, że jest mniej wrażliwy na niedostatek wody w glebie podczas stosowania i nie ma to wpływu na jego działanie dodał też że jest to substancja czynna z grupy tej samej, co Afalon, czyli Linuron tylko jak dodał dużo lepsza, ale wiadomo powiedzieć można wszystko

Jest też do kupienia Corum 5024 SL, ale jeszcze nie znam ceny jak będę coś wiedział to podam cenę i gdzie można go kupić, ale jak można się spodziewać na pewno nie będzie tani

#2079 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 22:18

Z jednej strony tanio nie jest ale nowe substancje mają to do siebie że odpowiednio kosztują. Z drugiej strony ilość nowych substancji na rynku jest znikoma więc warto spróbować tym bardziej że linuron maja wycofać. Z trzeciej strony zachwaszczenie to najwieksza zmora w soi i nawet za tą cene byłoby warto jesli naprawdę dobrze działa. Z czwartej strony - warto na Belchim zwrócić uwagę bo jak na małą firmę maja zaskakująco dużo nowych substancji  opatentowanych i ciagle coś nowego zapodają. Miałem od nich Harrier na soje i Property na pszenice i jestem z tych preparatów zadowolony.Przedstawiciele mówią że jest to jedna z najszybciej rozwijajacych się firm na rynku i mają 7 czy 8 własnych substancji pod patentem i to podobno wiecej jak Syngenta w tej chwili. Jedynie asortyment na razie niepełny ale jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził. Pewnie pare ha Promana popełnię u siebie bo jak do tej pory Belchim mnie nie zawiódł. @pstaszek w jakich opakowaniach ten Proman dostępny?

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2080 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 09 marzec 2016 - 10:06

1l Proman 500 SC kosztuje 105zł netto taką cenę podano mi w firmie procam.pl ta firma rozprowadza ten środek można sobie wyguglować ich stronę i ewentualnie zamówić, choć nie wiem czy ktoś będzie chciał wydać tyle kasy

Rozmawiałem też z przedstawicielem firmy na temat dawki tego środka i on twierdzi, że dawka w soi 2l Proman 500 SC + Command 0,15l wystarczy i jest skuteczna

Prawdopodobnie sprawdzę ten środek żeby wiedzieć czy jest wart swojej ceny zastosuję go na jednym kawałku około 6,5ha, jeśli będzie czysto aż do zbioru to na pewno warto będzie go stosować, jeśli nie to stosowanie go będzie nie opłacalne

Przedstawiciel zachwalał środek twierdząc, że jest mniej wrażliwy na niedostatek wody w glebie podczas stosowania i nie ma to wpływu na jego działanie dodał też że jest to substancja czynna z grupy tej samej, co Afalon, czyli Linuron tylko jak dodał dużo lepsza, ale wiadomo powiedzieć można wszystko

Jest też do kupienia Corum 5024 SL, ale jeszcze nie znam ceny jak będę coś wiedział to podam cenę i gdzie można go kupić, ale jak można się spodziewać na pewno nie będzie tani

Tanio nie jest ale spectrum zwalczania chwastów naprawdę duże bo o np. o Basagranie tego powiedzieć nie można, co prawda jest to środek do powschodowego zwalczania chwastów tyle że komosa nie jest nawet w chwastach wrażliwych a nie wiem czy w dawce dzielonej nie przypaliłby soi, także ja za basagran dziękuje zresztą w tym roku zapowiada się mokry rok także z dogelbówkami nie powinno być problemu.