Skocz do zawartości

Zdjęcie

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY?

291 odpowiedzi na ten temat

#261 Share pig

pig

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 20 październik 2014 - 22:37

a co myślicie o wale spężynowym na końcu dobrze by dogniatał?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Dzisiaj, 19:42
  •  

#262 Share Patryk3802

Patryk3802

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 21 październik 2014 - 08:20

@akmaly i pod zboża nieraz ciężko trafić by naorać i uprawić ciężką ziemie. Nie mówie o lekkich glebach bo dla mnie nie stanowi problemu uprawa lekkich ziem. Co do cięzkich ziem + aktywnych bron to tego mi nie musisz mówić bo widze u sąsiadów ale w mojej sytacji odpada brona aktywna 47 koni nie poradzi sobie z żadną. Ciężkie brony używam, ale efekt jest na 2+ -3 zależy od roku. Dlatego pisałem o bronie wahadłowej + wał packera z tyłu. Widziałem identyczny zestaw na filmach YT lecz na "lekkich glebach".

Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

#263 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2131 postów

Napisany 21 październik 2014 - 12:47

To nie wiem czego ty oczekujesz. Brona wahadłowa się nie nadaje. Po prostu nic nie zrobi lepiej - więcej - jedynie stracisz paliwo. Piszesz mi tu że myślę o uprawie w gospodarstwie 5 ha a zaraz dopisujesz że nie masz czym robić więc nie wiem sam już co Ci doradzić. W twoim przypadku nie pozostaje nic innego jak orka - brona -agregat bierny ( kilka razy szybko po polu ) i sianie. Efekt będzie różny - zależny od warunków glebowych. Do brony wirnikowej aktywnej 2,5m potrzeba ok 80KM i to będzie miał co robić więc albo męczyć się dalej albo zmienić sprzęt:) Z doświadczenia wiem tylko tyle - że jak masz rędziny to bryły rozpadną się na wiosnę - trzeba tylko pracować nad tym aby te bryły były możliwie jak najmniejsze:)

Edytowany przez akmaly, 21 październik 2014 - 12:48.

#264 Share Patryk3802

Patryk3802

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 22 październik 2014 - 07:48

Parę postów wtecz wszystko objaśniłem jak sytuacja wygląda u mnie i zadałem  tam też pytanie szczególne. Szkoda że nie zwróciłeś  uwagi:)

#265 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2131 postów

Napisany 22 październik 2014 - 12:01

Przepraszam Cię ale coś mi się pomieszało już. Czytałem to co pisałeś ale później coś mi się o tych koleinach nadało i tak wyszło. Co do twojego pytania to mogę Ci jedynie poradzić abyś się mocno zastanowił:) Masz zamiar zmienić ciągnik na większy zapewne więc zakup na obecną chwilę agregatu nie bardzo ma sens ponieważ bierny teraz to 2,3m i więcej nie pociągniesz ( oczywiście aby dobrze uprawić ). Kupisz nawet i 2,5m to coś tam tym 3p zrobisz ale efektu na iłach i glinach to bardzo się nie spodziewaj a jak kupisz np ok 80KM to znowu szkoda paliwa bo za mały:) Just duża różnica pomiędzy agregatem a kultywatorem. Nie szukaj brony wahliwej bo słabo uprawia, zdecydowanie lepiej kupić bierny z wałem i lub włóką z przodu, 3 rzędy łapek, i najlepiej wał crosskill lub spiralny ciężki ew. podwójny strunowy na docisku. Wał rurowy służy do dogniatania ziemi i w tym przypadku można go pominąć. Są jeszcze wały gumowe ale nie widziałem na żywo jedynie YT np. firma z Lublina "Batyra".  Wał Packera na piachach się nie sprawdza ale jeśli tych piachów jest mało to też możesz się zastanawiać nad takim rozwiązaniem. Co do tego jak uprawiać to nic nowego nie wymyślisz - brona cieżka jest lepsza od większości lekkich agregatów - odpowiednia prędkość i krusz bryły, jeszcze możesz popatrzeć za jakąś używką brona + wałki ( super sprawa jeśli chodzi o uprawę wiosną ponieważ możesz uprawić płytko i w przypadku suchej wiosny masz więcej wilgoci w glebie). Kultywator do takich upraw się nie nadaje ( no jak nie masz wyjścia to musi być :)) bo ma szerokie łapy i duży kąt natarcia ( szybciej wyciągnie z ziemi bryłę niż ją rozbije ). Tak naprawdę to głównie wały robią robotę. Ale tu już musisz sobie przemyśleć co i jak. Bierny musisz min. 2 raz przejść - aktywnym jak dużo brył to też min. 2 ale po tym to chociaż jakoś przyzwoicie wygląda. Niektórzy jeszcze talerzówką te bryły męczą ale widziałem jak uprawia rędziny agregat talerzowy z packerem to szkoda kasy.

#266 Share Patryk3802

Patryk3802

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 22 październik 2014 - 18:49

No i dziękuje Ci za obszerną wypowiedź:) Tak własnie myślałem że kulując agregat do 3p przy większym ciągniku stanie się za mały...

#267 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2131 postów

Napisany 22 październik 2014 - 21:13

Zobacz tu: 

Pięknie sobie poradzili a po orce widać że ciekawe gleby mają tylko uprawiają na raz tym o czym toczy się tu zagorzała dyskusja "bierny czy aktywny":)

#268 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 23 październik 2014 - 13:32

po 1 ziemia jest wilgotna co widać po 2 jeżdzą po 2 razy żeby dobrze zagęścić, myslę że gdyby była susza i wyorały się bryłi i suche tafle to ten agregat nie dałby satysfakcjonującego efektu

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#269 Share corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów

Napisany 23 październik 2014 - 14:00

Tu po orce jest i bierny i aktywny więc reasumując najlepiej jest gdy obydwa te agregaty przejdą nam po oranym. :)

Jeśli pomogłem nacisnij zieloną strzałkę :)

#270 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2131 postów

Napisany 23 październik 2014 - 21:38

po 1 ziemia jest wilgotna co widać po 2 jeżdzą po 2 razy żeby dobrze zagęścić, myslę że gdyby była susza i wyorały się bryłi i suche tafle to ten agregat nie dałby satysfakcjonującego efektu

Nie jest mokra - patrząc na skibę to wesoło nie mają. Pewne jest to że bardzo ładnie uprawili - oczywiście zjeździli to pole na maxa pług - 2x bierny - aktywny - i na koniec bierny z siewnikiem. Niech ktoś z was pochwali się że tak bryły uprawił:P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share Kobys

Kobys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 06 grudzień 2014 - 23:04

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? sąsiad zetorem 10540 ciągnął 3 bierny z amazonka d7 i było widać ze ma ciężko na naszej ziemi.

#272 Share URSUS16

URSUS16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów

Napisany 17 grudzień 2014 - 20:28

Co powiecie o tej bronie do mf 3070 + siewnik lemken eurodrill 300 na talerzach http://olx.pl/oferta...html#4abb5fb90f

Ziemia raczej lekka 4 klasa. Dlaczego aktywna? Mam 5 ha ziemi, którą cięzko jest uprawić w mokrym roku, mimo że za pługiem jest ciagany dwurzedowy wał cameblla

#273 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2131 postów

Napisany 27 grudzień 2014 - 13:05

Do takiego zestawu potrzebujesz większy ciągnik. MF3070 to 2,5m i nic więcej. 3m z wałem packera i siewnikiem talerzowym to po pierwsze masa (JD 115KM z pełnym obciążeniem ma co robić z takim zestawem) a druga sprawa to moc bo 93KM to trochę przy cienko. 

#274 Share artek27

artek27

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 12 luty 2015 - 10:09

Witam. Zastanawiam się nad kupnem agregatu uprawowo siewnego talerzowego i mam takie pytanie czy można razem z nim siac zboze bo ojciec mowi ze to nie jest dobre polaczenie tego agregatu z siewnikiem. Co o tym myślicie.

#275 Share H3ni0

H3ni0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów
  • Zainteresowania:Zetor Team

Napisany 12 luty 2015 - 14:07

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Przecież ona ma hydropack. Sam mam talerzowy i na wiosne będe siewnik zapinał.

Edytowany przez H3ni0, 12 luty 2015 - 21:18.

KPZ "Zetor Team"

#276 Share artek27

artek27

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 12 luty 2015 - 18:55

temu chce taki kupic bo mam pole z grudami po pierwsze a po drugie mysle ze to będzie dobre żeby po trawie tym agregatem pochodzie to trochę zetne te kepy i później orke zrobić.

#277 Share mich89

mich89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 13 luty 2015 - 18:28

Koledzy który agregat bierny będzie lepszy do ciągnika ok. 90KM. Ziemie ciężkie. 2,5 metrowy z wałem Packera czy 3 metrowy na wale strunowym? Będę dokupował siewnik właśnie pod agregat ale nie wiem który wybrać. Ziemia do obsiania ok. 10ha.

#278 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 830 postów

Napisany 17 luty 2015 - 06:24

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Używa ktoś z was agregatu Tolmet polon? Oglądałem go na targach i widać że solidnie zrobiony.

Edytowany przez majes, 17 luty 2015 - 06:42.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#279 Share damianleszczak

damianleszczak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 02 marzec 2015 - 19:49

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? ja mam unia ares tl 4m z hydro pracuje na ziemiach 1 i 2 klasy pracuje z 170km new hollandem bardo dobry naprawde polecam wał packer
sory pomyłka ziemie 2i3klasa

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share mariusz4321

mariusz4321

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 10 marzec 2015 - 15:37

Agregat upr-siewny BIERNY, AKTYWY czy TALERZOWY? Witam czy ktoś używa takiego oto agregatu? http://www.agrofoto....ewny-3m-tolmet/