krecikT25

Stosowanie ŚOR po ich terminie ważności

Polecane posty

AlaCapone    5015

Dużo zależy od długości przekroczenia terminu ważności, postaci środka, oryginalności opakowania oraz jego nienaruszenia, miejsca przechowywania, itd...

 

Termin ważności jest podawany z dużym "zapasem", inaczej mielibyśmy bombę z opóźnionym zapłonem. Niemniej wiadomo, że niektóre substancje chemiczne tracą swą naturalną aktywność poprzez rozkład. Szczególne ważne przy kilku substancjach aktywnych.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Cztery lata to jednak dość długi okres przeterminowania. Pomimo, iż środek składa się tylko z jednej substancji aktywnej: "chlorek chloromekwatu" byłbym bardzo ostrożny z oceną poprawności działania tej czwartorzędowej soli amoniowej. Jednakże zakładając, że opakowanie jest nienaruszone i środek był przechowywany w odpowiednich warunkach, czyli w zacienionym miejscu i temp. powyżej 00C można zaryzykować jego zastosowanie.

Nie zalecam zwiększania dawki (ze względu na "wywietrzenie" substancji aktywnej) - co najwyżej działanie będzie ograniczone.

 

UWAGA!

Po pierwsze: Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz. U. z 2015 r., poz. 547) zabrania sprzedaży śor po terminie ważności, czyli teoretycznie takiego środka nie powinniśmy posiadać. W domyśle nie powinno używać się śor po terminie skoro jest nakaz używania wg etykiety produktu (a na etykiecie będziemy mieli datę ważności) jednakże ustawa nie mówi o tym wprost.

Druga sprawa: Ustawa zezwala na przechowywanie przez sprzedawcę śor po wycofaniu nie dłużej niż 6 miesięcy, zaś odbiorca może stosować i przechowywać przez okres 12 miesięcy, czyli maksymalnie 18 miesięcy.

Żeby było jasne: Nie zachęcam do stosowania ŚOR po terminie i osobiście tego nie stosuję! Jest to jedynie odpowiedź na konkretne pytanie. Za przechowywanie takiego środka są kary.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukjohn97    9

jeśli jest nie przemarzniety to stosuj. chociaż byłem w chemirolu i widziałem jak przechowują śor to nie dziwię się ze one nie działają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cuabab    1

Panowie, mam takie pytanko zostało mi 3 litry środka GALERA 334SL termin ważności mija w tym roku. Czy mogę użyć go za 2 lata?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

jeśli będziesz przechowywał w dobrych warunkach to tak, ale nikt tego nie zagwarantuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Moja opinia na temat stosowania ŚOR po terminie jest jasna i niezmienna a zawiera się w poście #5.

Jednakże odpowiadając na pytanie mogę powiedzieć, że możesz zastosować bez większych obaw jeśli chodzi o skuteczność substancji czynnej, gdyż obydwie zarówno chlopyralid jak i pikloram  (substancje z grupy pochodnych kwasów karboksylowych) są dość stabilne.

Pod warunkiem, że będziesz przechowywał w oryginalnym, szczelnym pojemniku, w temperaturze od 00 C do + 300 C w ciemnym miejscu i odpowiednio zabezpieczonym przed dostępem przez osoby niepowołane (szczególnie dzieci).

 

Uwaga!

Zarówno przechowujesz, jak również będziesz stosował ten środek na własną odpowiedzialność jeśli chodzi o obecne przepisy unijne!


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

A to w Polsce panują inne warunki przechowywania, niż w innych, cywilizowanych krajach...? Skoro tam mogą mieć bezterminowy okres przydatności, to dlaczego u nas te same ŚOR cudem "tracą" swoje właściwości ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Czy byłeś kiedykolwiek na kursie "chemizacyjnym"?

Czy interesowałeś się przepisami odnośnie przechowywania i stosowania SOR w konkretnych krajach UE?


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eizo    0

pryskalem kilkukrotnie po terminie waznosci, zawsze dzialalo prawidlowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikon71    6

A co jeśli rozwarstwił sie środek olejny chyba decis na skrzypionka ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Po terminie jak to po terminie wszystko zależy jak było przechowywane w całym okresie od zapakowania do użycia. Przepisy, ustawy i obostrzenia to jedno, a ludzie to drugie jak by nie było reklamowanie środków chemicznych jest trudne z racji udowodnienia swojej racji. Przed terminem zawsze znajdzie się jakieś ale ktore powie że źle użyłeś bądź zła pogoda była, po terminie wiadomo tłumaczyć nie trzeba. Tak więc wracając do głównego wątka teamtu z tym zastosowaniem po terminie jest różnie ja generalnie nie dopuszczam do tego aby takie środki były po terminie z racji tego że nie jest to tani biznes i to my dostajemy po kieszeni nikt inny.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Ja kiedyś jak zaczynałem rolnikować to kupiłem dwie flaszki falconu, wlałem, opryskałem i zadowolony, dopiero po fakcie zauważyłem że kupiłem przeterminowane środki. Nawet do głowy by mi nie przyszlo zeby sprawdzac to u sprzedawcy. Ale suma sumarum fungicyd zadziałał tak jak miał


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Najważniejsze, grunt że kasa w błoto nie poszła.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Po terminie jak to po terminie wszystko zależy jak było przechowywane w całym okresie od zapakowani do użycia.

I tu jest czuły punkt całego tematu, bo już kupując nie mamy pewności co dostajemy.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

No dokładnie bo tego nie wiemy, a w razie czego i tak za przeproszeniem to my dostajemy po d..pie/kieszeni jak nie zadziała. I nic z tym nie możemy zrobić. Tylko co robimy? Nie zadziała, jak chcemy coś mieć to kupujemy kolejny albo inny ale kupujemy i wszyscy od producenta po krańcowego sprzedawcę się cieszą tylko nie my. 


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raptowny56
      Witam panowie  i panie chciałem zapytać czy środek Nikosar OD 60 nadaje się na chwasty w wiklinie jest on przeznaczony do zwalczania chwastów w kukurydzy pytanie czy nie spali on wikliny wiklina dopiero co zaczyna puszczać .Z góry dziękuję za pomoc ?
    • Przez Lino
      Czy mogę wymieszać środek Aspik 250 EC z Azoksar Super 250 SC?
    • Przez losktos
      Tak jak w temacie, wiosna coraz bliżej więc piszcie jakie macie strategie skracania zbóż. Prosiłbym o uwzględnienie również odmiany zboża (jak wiadomo inaczej podchodzimy do odmian krótko- a inaczej do długosłomych), fazy stosowania i mniej więcej poziomu nawożenia.
       
      Na początek moja strategia w pszenicy:
      Faza BBCH 30/31 - 1l CCC + 0,1-0,15 Moddus, odmiany Bamberka i Rywalka. Wysokość roślin wg COBORU: Bamberka 89 cm, Rywalka 103 cm tak więc odmiany dość niskie. Poziom nawożenia N ok 150-160 kg/ha
    • Przez Makis2111111
      Witam co mogę zastosować w pszenicy? z herbicydem będę pryskał mustangiem prawdopodobnie i do tego na miotle i owsik ATLANTIS 12 0D 0,5L + BIOPOWER 0,5L bo chciałbym dać jakieś aminokwasy lub mikroelementy czy jakieś siarczany magnezu np czy coś inneg co wy stosujecie np ??
       
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie jaki oprysk na łubin przedwschodowo i w jakiej dawce  ? Myślę nad Boxer lub Fantasia 800 EC . Fantasia niby tańsza . Może macie jakieś lepsze sprawdzone opryski ? Bo ja jakoś do łubinu do tej pory nie miałem szczęścia tylko same chwasty 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj