cyprian1219

Problem z gruberem - czy wy też tak macie?

Polecane posty

mati8991    10

a próbowales przestawiac na łaczniku otworu przy maszynie i ciagniku ??? moze masz wieszaki niewypoziomowane ?  a jakbys spróbował dac na tryb pływajacy i zobaczył czy wogóle wchodzi i jak głeboko ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KILEROS    0

witam , mam gubera Euro-masz ma oddzielna regulacje wału i tależy niezależną od ramy ,no i jest ciężki 60 nie da rady go ruszyć bo przód w górę idzie , szerokośc 2,20 pracuje z nim traktor DF agroplus 100 mam ziemie 1 klasy i w tym roku było sucho to nawet sąsiedzi  pozyczali bo pług nie wchodzi ,a gruber daje rade no i po nim bronować nie trzeba ,wiec same zalety , jedyny problem to występuje na polach gdzie miałem powaloną mieszanka składającą sie z pszenicy ozimej owsa i jęczmienia jak jest niedokładnie wykoszone i pozostała nieścięta łąta po zbozu,to w tych miejscach niestety sie pcha w tym roku właśnie dużo takiej mieszanki miałem kombajn  skosił same kłuski i musiałem bronami przed gruberowaniem i palić nadmiar bo nie szło robic może jak by gruber miał rzad talerzy tnących przed grżadzielami to by  i w takim wypadku problemów nie było.Ja w moim agregacie mam talerzeże z zebami i wydaje mi sie że to lepsze rozwiązanie ,pracuje sprzetem od 2 lat i uważam ze do podorywki i uprawy nie ma bardziej uniwersalnego sprzętu , jak nadmieniłem trzeba kombajniste przypilnować żeby dokładnie kosił i jest super git .Koleg który założył wątek chyba jednak ma problemy z regulacja albo coś nie w porządku z hybrauliką traktora innego wyjścia nie ma 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plati    105

Odświeżam 

 

Mam pewien problem. Kupiłem gruber metanga 3m, 7 rap plus talerze i wał. 

 

Wyjechałem dziś na próbę i mam pewien problem. 

Jedna strona gruber się zagłębia, A druga nie. Jakkolwiek bym nie wykrecal czy wkrecal ciegien jest podobnie. 

Talerze mają osobną regulację A wał osobną. Ustawiłem wał tak, żeby tylko dociazala go własna masa, A nie blokował możliwości opadania grubera. 

 

Ma ktoś jakiś pomysł, co jest nie tak? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XMK13    411

Dolne ramiona TUZ są na sztywno czy na pływająco (otwory fasolkowe)?

Ogólnie wszystko w poziomie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plati    105

Były na pływajaco. Zmieniłem na sztywno i wypoziomowałem. Myślę że jest w miarę ok. Teraz mam wrażenie że czasem za głęboko idzie ale wału z tylu nie da się już opuścić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XMK13    411

Łapy muszą wchodzić w ziemię na tyle, żeby "skrzydełka" łap szły pod ziemią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XMK13    411

Jak jest za płytko, to widać pasy nieruszonego rżyska po przejeździe.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek0093    5

Witam.

Miałem stary gruber, który wchodził wszędzie nawet w iły w suche lata.

Kupiłem nowy gruber z firmy Euro-Masz to nowy zapychał się co chwilę i w ogóle nie chciał wchodzić - te same objawy co u innych.

Po przerobieniu ramy (przedłużeniu o 0.5 m pomiędzy rzędami łap) gruber już się nie zapycha, ale dalej nie chce wchodzić w ziemię.

Ostatnio odkręciłem słupice od nowego i starego grubra o to efekty tego porównania:

- redlica sercowa taka sama

- lemieszyki boczne takie same 

- mocowanie lemieszyków bocznych inne, różni się kątem ustawienia ich (stary działa na zasadzie, że wchodzi w ziemię najpierw redlica, a potem skrzydełki i są ustawione bardziej agresywnie, nowy z firmy Euro-Maszu jest tak że w ziemię wchodzą od razu redlica sercowa i lemieszyki boczne, które są ustalone pod kątem nawet 90 stopni co rzeczywiście obniża zagłębianie się maszyny i szczuranie nią na powierzchni)

- grządziel, słupica na pierwsze wrażenie są identyczne, długość jest taka sama, otwory identyczne ale, kąt przy mocowaniu redlicy jest już całkiem inny. W nowej słupicy kąt jest większy co jeszcze bardziej obniża agresywność kąta natarcia redlicy. Przy starej kąt mocowania redlicy jest ostrzejszy co wpływa na to że redlica sercowa zagłębia się czubkiem, a nie szoruje po ściernisku. U nowego grubra mocowanie lemieszyków bocznych nie pasuje do starej słupicy (stara Słupica jest trochę szercza tam gdzie się zagłębia) 

Stare słupice pasuje idealnie do nowego grubra.

 

Teraz taka ciekawostka, którą usłyszeliśmy z serwisu Euro-Maszu. "Gruber to nie maszyna, która ma za zadanie niszczenia scierni, tylko uprawa pola po orce. Trzeba było kupić talerzówke, a nie nam d*pę zawracać jakimiś reklamacjami..." 

Szczerze odradzam zakupu maszyn z fabryki maszyn Euro-Masz. 

Proszę nie mylić nazwy Euromasz z Euro-Masz.

Firma Euro-Masz produkuje maszyny rolnicze, firma Euromasz to deler ciągników Massey Ferguson i maszyn rolniczych, w których nie znajduje się oferta maszyn rolniczych z Euro-Maszu. Pozdrawiam 

Edytowano przez waldek0093

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek0093    5

Zdjęcia przerobienia ramy, rozstaw 110 cm pomiędzy rzędami łap. Pierwsze zdjęcie zapożyczone z internetu dla porównania 

Screenshot_20220706-125558~2.png

IMG_20220706_123100044_HDR.jpg

Zdjęcie przedstawia różnice w słupicy. Obydwoje mają długość 75cm.

Na wierzchu słupica z starego grubra (czerwona) numer katalogowy: 5140-10788, 514010788 (najbardziej popularne, powinny być dostępne w każdym sklepie rolniczym)

Pod spodem słupica (czarna) oryginalna z agregatu podorywkowego Euro-Masz.

Są równi ustawione i widać na tym zdjęciu różnice w wygięciu.

IMG_20220706_080409014~2.jpg

Teraz najważniejsze, to co psuje cała robotę czyli uchwyt lemieszyków bocznych.

Po lewej stronie orginalny uchwyt z Euro-Maszu, po prawej z starego grubra.

Różnica polega na tym, że oryginalny uchwyt jak jest przykręcony to tak ustawia redlice sercową i lemieszyki boczne że się ślizgają i nie chcą wejść. A uchwyt z starego grubra ustawia wszystko pod ostrzejszym kątem tak że redlica sercowa bez problemu wchodzi w ziemię a potem pod większym kątem lemieszyki boczne.

Numer katalogowy dobrych uchwytów lemieszyków bocznych to 92777 (najbardziej popularne, powinny być dostępne w każdym sklepie rolniczym) tylko trzeba pamiętać żeby otwory do przykręcania do słupicy był tylko po jednym otworze podłużnym i owalnym tak jak na zdjęciu 

IMG_20220706_081139267.jpg

IMG_20220706_132406.jpg

Edytowano przez waldek0093

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek0093    5

Podsumują:

Walczyłem z agregatem podorywkowym  grubrem już 3 lata. Na nic mi zdało obciążanie agregatu obciążnikami, podkładanie podkładek pod redlice ani ustalanie większych kątów łap na zabezpieczeniu, oraz tak jak nie którzy pisali o zabezpieczeniu walka na sztywno żeby nie opadał i tak nie chciał wchodzić. Dopiero po wymianie skupić i uchwytów lemieszyków bocznych wchodzi cały w ciągu 2 m. Wczoraj przed tymi zmianami co pisałem to agregat nie chciał wchodzić po jęczmieniu ozimym. A dziś po wymianie wszystkich słupić i uchwytów lemieszyków bocznych (zostały te same redlice sercowe i lemieszyki boczne) to wchodzi od razu i nie chce nawet wyjść. Wchodzi również tak samo dobrze na glinie nawet wszystkie łapy od razu co prędzej mogłem tylko o tym pomarzyć. Moje klasy ziemi to 3 i 4 dość ciężka. Gruber nie był dziś jakoś kolewiek obciążony i sam wchodził w ziemie.

Polecam przerobienia grubra jeśli już od nowego nie chce wchodzić w ziemię i się ślizga. Najbardziej ważnym są uchwyty lemieszyków bocznych bo one najbardziej psują cała robotę. Warto zabrać uchwyty lemieszyków bocznych i słupice do sklepu żeby je porównać i nie kupować w ciemno oraz zwrócić uwagę na te różnice co opisałem. Mam nadzieję że chociaż komuś oszczedze nerwów związku z tym, że maszyna nowa a nie działa.

Edytowano przez waldek0093

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Tez mam problem z zaglebianiem grubera euro masz nawet na nowych lementach potrafi nie zawsze wejsc w sciernisko. Zeby nei wyskakiwal z gleby trzeba go ustawic min 15 cm gleboko.

image.webp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomixp    2

Nie po to kupuje się nawą maszynę żeby zaczynać od jej przerabiania.

Dziś facet próbował mi wcisnąć gruber za rewelacyjne 17500 netto.

Delikatnie strasznie to wygląda. Nie wiem jak z zabezpieczeniami i pracą w kamieniach (kamieniach powyżej 30-40 cm do metra lub więcej) bo takiej ziemi mam dobre 50ha. Ale skoro korpus pługu Kuhna rozwaliło to agregat tym bardziej.

Może ktoś ma aktualne opinie jak z ichnim sprzętem?

Resized_20240422_125813_1713783582557.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez PIOTREK86
      Witam ;D. Może ktoś mi napisać jaki sprzęt najlepiej nadawałby się do ursusa 914? Dokładnie chodzi mi o plugi, szerokość agregatu uprawowego oraz liczbe łap i szerokość agregatu ścierniskowego. dodam że mam ziemie 1-3 klasy. Z góry dziękuje ;D
    • Przez deere2140
      Czy są jakieś korzyści , i jak się orze po gruberowaniu ?
    • Przez jamakazi
      Witam
      Jako że już podrosłem i biorę gospodarkę powoli w swoje ręce chciałem zmienić sposób uprawy na bezorkowy.
      analizując ceny sprzętów uznałem że lepiej będzie jak sobie sam coś wystrugam.
      Mając do dyspozycji kultywator zakupiłem gesiostopki.
      niestety pomysł wypalił tylko w połowie ponieważ w ziemi poruszonej idzie nawet nawet ale na odpoczywającym kawałku nie zbyt się spisał.
      sprężysty ząb pod oporem odchylał się do tyłu powodując coraz mocniejsze odchylenie i stawiał coraz większy opór.
      wymyśliłem wykonanie zębów sztywnych z zabezpieczeniem zrywalnym.
      mianowicie pozostałyby gęsiostopki a na korpus chciałem zastosować płaskownik 40x30
      Zębów jest aktualnie 7 ale 9 też by się założyło
       
      Wyglądałoby to tak:

       
      ząb by miał jakieś 0,5m .
       
      Głębosz 3-zębny miałby podobną konstrukcję tylko płaskownik grubszy i masywniejsze mocowanie.
       
       
      Jutro podam wymiar profila z którego zbudowany jest kultywator
    • Przez SZWAGIER1999
      Interesują mnie opinie na temat agregatu firmy staltech orlik ,jak się sprawuje czy zamiast tego polecacie coś innego?I jeszcze jedno co waszym zdaniem jest lepiej wybrać do uprawy pożniwnej  talerzówkę(mój ciągnik dawałby radę dla 4,5 metrowej,gdyż jak pracował z 3 metrową to szalał na największym biegu terenowym prędkość 15 km/h ciągnik ma moc  105km) ,czy taki gruber jak na poniższych zdjęciach (wersja 3 metry z broną talerzową mnie najbardziej interesuje).Brona talerzowa jest co prawda szersza ale i droższa ,a gruber wydaje mi się że lepiej miesza i ta wersja posiada nawet dużą ilość talerzy z tyłu.               
    • Przez krzychu151515
      Witam tak jak w Temacie planujemy zakup Grubera do uprawy pożniwnej lecz przeglądając oferty natkneliśmy my się na różne rodzaje wałów, i mamy dylemat co było by najlepszym rozwiazaniem by pole było dobrze wyrównane, a resztki porzniwne dobrze wymieszane.
       
      Oto kilka zdjęć z różnymi rodzajami wałów prosił bym o wyrażenie opini które rozwiązanie jest warte uwagi:
       
      Zdjęcie nr 1.

       
      Zdjęcie nr 2.

       
      Zdjęcie nr 3.

       
      Zdjęcie nr 4.

       
      Zdjęcie nr 5.

       
      Mam też pytanie jaka szerokość była by optymalna pod ciągnik 90km
       
      Z Góry dziękuję za wszystkie pomocne komentarze





×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj