Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
cieplym3    72

Co tu hejtowac skoro wiadono, ze najlepszym rozmieszczeniem ziarna jest siew rzutowy , tylko jak tego dokonac? Zamykanie co 2 5 czy 7 redlicy ma sens tylko w przypadku ograniczenie norm wysiewu inaczej w rzedzie robi sie kociol. Sciezki technologiczne- tu fajnie widac jak rosliny reaguja na dane im miejsce, niestety chwasty tez. Wg mnie skupmy sie na przedplonie nawozeniu starannej uprawiei siewie, rozstaw roslin zostawmy kiedy wszystko inne bedzie perfekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2272

Agil odmiana pojedynczego klosa wiec sredio z krzewieniem wiekszy mroz i po pszenicy niestety a tak ogolnie to bardzo fajna pszenica

Tu nie chodzi o zdolność krzewienia tylko o typ kłosa. Co do samej odmiany to bomba, jedna z lepszych jakie miałem ale problem z zahartowaniem przed zimą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Mam zamiar siać hondie w ilości 350 sztuk na metr. Ponoć bardzo sie krzewi. Chcę też zamknąć co 3 redlice, rozstaw redlic to 10,8. 

W takim wypadku o ile zmiejszyć bądź zwiększyć ilość wysiewu w sztukach, aby nie było zbyt gęsto w rzędzie - o 1/3 wystarczy zmiejszyć ilość ziaren?

 

Hondia wcale się tak dobrze nie krzewi. Miałem w tym roku i już więcej nie posieję. Podszedłeś w ogóle od d*py strony. Wyszedłeś z założenia, że zamykasz co 3 redlicę a potem pytasz czy zwiększyć czy zmniejszyć normę wysiewu. Zasiej normalnie 350ziaren co każdą i będzie dobrze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Liczenie odległości między roślinami w rządzie nie ma sensu, bo nikt z Nas nie sieje słownikiem punktowym.
Mi siew z co 3 zamkniętą redlicą się sprawdza, mam zdjęcia zasianego tak Juliusa. Brakt wtórnego zachwaszczenia.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9264

Aby zboże się prawidłowo rozkrzewiło, nalezy je równomiernie wysiać, co w przypadku poznaniaka takie proste nie jest. Teoretycznie siew na 10,8cm z mniejsza gestością liniową w rzedzie powinien być lepszy, niż na 13cm z większym zagęszczeniem w rządku, ale to dotyczy siewników z dokładniejszym stystemem wysiewającym niż poznaniak. Dodatkowo też ważne jest zachowanie stałej głębokości wysiewy pomiędzy rzędami, czyli kłania się stan siewnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5585

A jak z wykorzystaniem NPK z wolnych przestrzeni? Nawozy siane na całości a rośliny nierównomiernie. Moim zdaniem nie kombinować tylko porządnie nawożić , zasiać i chronić a będą efekty. Jakby to było korzystne to dawno ktoś by na to wpadł


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Robiono kiedyś badania, najwyższy plon przy siewie rzutowym wraz ze wzrostem rozstawu rzędów spadek plonu, ale znaczny dopiero po przekroczeniu pewnej gęstości między roślinami.  Wysiewając mało można pozwolić sobie na większy rozstaw, ale już przy gęstym siewie spadek plonu możne być znaczny gdy siejemy w rozstawie powyżej 15cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Hondia wcale się tak dobrze nie krzewi. Miałem w tym roku i już więcej nie posieję. Podszedłeś w ogóle od d*py strony. Wyszedłeś z założenia, że zamykasz co 3 redlicę a potem pytasz czy zwiększyć czy zmniejszyć normę wysiewu. Zasiej normalnie 350ziaren co każdą i będzie dobrze. 

 

Co Ci sięw Hondii nie podoba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

średni plon linusa 9 ton, na tym samym polu zasiany hektar hondii. Wynik jedynie 7,5t/ha. Agrotechnika dokładnie ta sama. Hondia wyglądała super, ale co z tego jak słabo leciało do zbiornika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A wszyscy twierdzą że Hondia wygląda słabo a sypie super B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

A jak z wykorzystaniem NPK z wolnych przestrzeni? Nawozy siane na całości a rośliny nierównomiernie. Moim zdaniem nie kombinować tylko porządnie nawożić , zasiać i chronić a będą efekty. Jakby to było korzystne to dawno ktoś by na to wpadł

Nie daje w tym roku nic pod korzeń więc się o to nie martwię, a po drugie pszenica ma wiazkowy system korzeniowy więc jestem przekonany, że "zapełni" puste miejsca. Stosuje ochronę z praktycznie najwyższej półki, nawożenie również wysokie więc szukam oszczędności. Jeżeli mogę zaoszczędzisz 30-50zł/ha przy takim samym plonie to czemu mam tego nie robić?

Nikogo nie namawiam żeby tak siał chociaż oczywistym dla mnie jest to, że oceniają/krytykują Ci którzy tego nie praktykowali. Wiadomo, że na efekty wpływ ma bardzo wiele czynników, ale jednym z nich jest właśnie siew, a po pierwszym próbnym roku ja widzę pozytywy.

W tym sezonie zastosuje ten sposób siewu na ponad 30ha więc w przyszłym roku będę mógł nieco więcej na ten temat powiedzieć.

 

Edit. Siew rzutowy jest najlepszy bo pozwala na w miarę równomierny rozkład nasion na m2, ja staram się zapewnić rośliną chociaż miejsce po "bokach" tak jak robi się to w rzepaku siejąc co drugą redlice bądź w technologi ST.

 

Pozdrawiam.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5585

Jakoś nie jestem przekonany bo niejeden juz nad tym myslał ale powodzenia


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Tak jak napisałem powyżej, absolutnie nie mam zamiaru nikogo namawiać ani przekonywać do swoich racji, bo faktycznie w przyszłym roku może wyjść inny wynik.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Tylko rzepaku sieje się 30/m^2, a pszenicy  300/m^2

Przy siewie 300/m^2 czy to będzie rzutowo czy co 10,8cm czy 15cm różnicy w plonie nie da się zauważyć Co innego jak ktoś sieje 300kg/ha

Im większa gęstość siewu, tym mniejszy powinien być rozstaw rzędów.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

I tu jest cały mój zamysł, czyli zamykając część redlić zmniejszam gęstość siewu.

 


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem w tym roku jedną jednostke pilgrima (za mało jej wysiałem) gdybym chciał teraz tym ziarnem siać to na ile ustawić,na 100 kg?bedzie też Ktoś siał swoim ziarnem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Sprawdź siłę kiełkowania i wtedy weryfikuj.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    157

A wszyscy twierdzą że Hondia wygląda słabo a sypie super B)

 

Hondia przereklamowana.Ładnie na polu wyglada ale szału nie ma.

Julius i Kilimanjaro dały plon super.

Julius niby taki marny się widział a po przejechaniu kombajnu oczy mi wyszły z orbit :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Hondia jest późną odmianą kosiłem na końcu bo była zielona Tam gdzie wystąpiła susza na pewno odbiło się to na plonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

Ja również w tym roku po raz drugi stosuję zamkniętą co 3 redlicę... O ile w roku ubiegłym zrobiłem próbę na części pszenicy, tak w tym roku jadę całość ozimin...

Mam siewnik z 35 redlicami na 3m więc zamykanie co 3 wyjdzie wszystkim na zdrowie:)

oczywiście norma wysiewu w granicach dolnego zakresu.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Hondia jest późną odmianą kosiłem na końcu bo była zielona Tam gdzie wystąpiła susza na pewno odbiło się to na plonie.

Też zrezygnowałem z niej ze względu na późne dojrzewanie. O ile w tym roku wilgoci pod dostatkiem, to rok temu przy braku opadów biedaaa nie ziarno.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

I tu jest cały mój zamysł, czyli zamykając część redlić zmniejszam gęstość siewu.

 

 

Ile siejesz Juliusa nasion/m2?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Zależy kiedy uda się wjechać w pole, ale pewnie 250szt/m2.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1300

A próbował ktoś zasiać 250 roślin na m/kw lub mniej bez zamykania redlic? Przecież efekt powinien być ten sam. Tu pszenica ma dużo miejsca z boku ale mało w rzędzie a tu ma więcej miejsca dookoła bo w rzędzie wyjdzie co 3-4 cm, w zależności od rozstawu redlic, czy ja mam spróbować? Tym sposobem też można zaoszczędzić 50zl. Tylko zużywają się wszystkie rwdlice


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Masz siewnik punktowy, że wychodzi w rzędzie 3-4 cm?
I tu jest właśnie pies pogrzebany.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj