Polecane posty

OFRK    15

Witajcie,
chciałbym zaczerpnąć pewnej porady.

W połowie października sialiśmy pszenicę ARKADIĘ. Siew opóźniony ze względu na ziemniaki, które dość późno "zeszły" z pola. Wysiew: 210 kg/ha 
Pszenica dostała jesienią 250 kg/ha Polifoski 6. Weszła jednak w zimę w fazie 1 liścia.

Z uwagi na nieco mokry teren, I dawkę azotu pszenica dostała dopiero 30 marca, gdy dało się wjechać. Poszło około 90kg N/ha.

Wczoraj poszedł oprysk na chwasty z uwagi na to, że zaniedbane było odchwaszczanie jesienne - przyszły deszcze i nie było mowy o wjechaniu z opryskiem.
Oprysk: Lancet, 1l / ha.

Widzę, że pszenicę dopada już prawdopodobnie mączniak prawdziwy, czy można w tak krótkim odstępie po herbicydzie wjeżdżać z T1 ?

I druga sprawa, mam kupione odżywki. Czy fungicyd z odżywkami ( siarczan magnezu, KRISTALON, mocznik ) w 1 oprysku nie będzie kolidować ?

Wrzucam zdjęcia pszenicy i chorych liści.


 

20180414_115652.jpg

20180418_191701.jpg

Edytowano przez OFRK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3524
Przed chwilą, majes napisał:

Czy wałowanie kiełkującej pszenicy coś jej zaszkodzi? Czy lepiej poczekać jak będzie szpilkować?

Na polu sporo kamieni, zawsze bezpieczniej kosić wałowane pole.

Nie chce się zbierać kamieni ilemasz ha ja pond 100 i zbieram

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PUSSY    34
6 godzin temu, Seba42 napisał:

 

Dzięki za pomoc 😀 Mam jeszcze pytanko czy dawać w takim połączeniu apyrosa z mustangiem forte jeszcze ten adiuwant od apyrosa  ? Nazywa się bodajże adpolan 

Tak dodaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25624

Duett Star 1+ prochloraz 0,8 + microlpmplex 5 kg+ mocznik 6 kg + siarczan Mg 10kg + mangan+ tytanit + Cyperkil + modus 0,3 + ccc 0,8-1l  -  nie za dużo na raz?

Na pszenżyto poszło Duett Star 1+ microlpmplex 5 kg+  siarczan Mg 10kg  molibden+ tytanit +  modus 0,3 + ccc 0,8l  i żyje 4 dni po zabiegu. Jest soczyście zielone.  Zastanawiam się czy ten mocznik potrzebny, tylko że ciecz z nawozami już w mauzerach rozrobiona.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7975

czytałem, ale w opisach producentów wszystko jest och i ach, a jak zawsze życie to weryfikuje, kupiłbym tego "flaszke" i opylił kawałek ale zapewne żadnej róznicy nie będzie. Siarczan magnezu z mocznikiem robotę lepszą zrobi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk7530    4
Witam, mam problem, rozsypałem nawozy (salmag) w poniedziałek bo się chmurzyło i miał być deszcz ale nie było, nadają dopiero w poniedziałek, a więc pytanie czy azot z granuli się ulotni? dodam że na drugi dzień po rozsypaniu granula już była rozmiękczona, ale nie całkowicie rozpuszczona, może azot się rozpuscił porannymi rosami a pozostał zawarty w salmagu magnez i wapń? jak wam się wydaje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25624

Działanie jonów tytanu

Jony tytanu sprawiają, że następuje wzmożona aktywność jonów żelaza. Taka zależność jest ściśle skorelowana z intensywnością fotosyntezy, syntezą chlorofilu oraz aktywnością enzymów (między innymi peroksydaza i katalaza) odpowiedzialnych za eliminację wolnych rodników. Efekty takie są szczególnie ważne w sytuacjach stresowych, kiedy roślina, w dużo mniejszym stopniu odczuwa skutki stresu wywołanego niskimi temperaturami, małą ilością światła lub też małą aktywnością systemu korzeniowego. Drugą ważną zaletą jonów tytanu jest stymulacja pobierania składników pokarmowych dostarczanych roślinom z roztworu glebowego jak również pozakorzeniowo.

Związane jest to głównie ze zwiększeniem ciśnienia osmotycznego w części nadziemnej. Roślina dążąc do wyrównania ciśnienia stymuluje system korzeniowy do pobierania większej ilości wody a wraz z nią składników pokarmowych.

 

Ogólnie niweluje stres u roślin - a taka mieszanka niewątpliwie  nią jest -  ale mniejsza o jego działania - najważniejsze czy taka mieszanka może być? Gotowy już roztwór z mocznika  siarczanu i mikrokompleksu. Mangan i tytanit oraz fungi i regulatory dodam dopiero na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie, ktoś doradzi co pierwsze i kiedy? Woj łódzkie pszenica jest w fazie kolanka ale ok 0.3 -0.5 mm . Mam dwa środki na grzyba moduss 0,3 antywylegacz 0,5 macznik 8kg/h siarczan 5kg/h mangan 2l miedz 0.5 l cynk 0,3 jak i co łączyć i kiedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13
1 godzinę temu, Agrest napisał:

Duett Star 1+ prochloraz 0,8 + microlpmplex 5 kg+ mocznik 6 kg + siarczan Mg 10kg + mangan+ tytanit + Cyperkil + modus 0,3 + ccc 0,8-1l  -  nie za dużo na raz?

Na pszenżyto poszło Duett Star 1+ microlpmplex 5 kg+  siarczan Mg 10kg  molibden+ tytanit +  modus 0,3 + ccc 0,8l  i żyje 4 dni po zabiegu. Jest soczyście zielone.  Zastanawiam się czy ten mocznik potrzebny, tylko że ciecz z nawozami już w mauzerach rozrobiona.

 

Kolego ja w tamtym roku z braku czasu i natężenia prac robiłem jeszcze gorsze mieszaniny. Pamiętam jak sąsiadł wpadł po zboże dla kur i jak zobaczył co leje to się śmiał ze mnie co ja robię, ale w żniwa do śmiechu mu nie bylo. Ogólnie ja stosuje same poszczególne składniki i sam robię bo te gotowe jakoś średnio do mnie przemawiaja. Efekt zobaczę jutro po sobotnim wypadzie na grzyba i odzywki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25624

3 lata temu robiłem mieszankę duettu medax top mikrokompleks, siarczan Mg, tytanit, ccc i mocznik. Przypaleń nie było, rozkład opadów choć niewielkich ale był idealny i plony najlepsze jakie miałem. Teraz co roku brakuje wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134
22 godziny temu, Zapracowany napisał:

Capalo na T1, testował ktoś?  Chyba jedna z droższych opcji tylko czy coś warta?

Jak nie ma problemu z mączniakiem to bym sobie tą opcję darował. W tej cenie (1,5 l) lepiej zastosować coś z Bayer'a lub np. Ventur.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
35 minut temu, rolnik31 napisał:

Kolego ja w tamtym roku z braku czasu i natężenia prac robiłem jeszcze gorsze mieszaniny. Pamiętam jak sąsiadł wpadł po zboże dla kur i jak zobaczył co leje to się śmiał ze mnie co ja robię, ale w żniwa do śmiechu mu nie bylo. Ogólnie ja stosuje same poszczególne składniki i sam robię bo te gotowe jakoś średnio do mnie przemawiaja. Efekt zobaczę jutro po sobotnim wypadzie na grzyba i odzywki.

A słuchaj mozna dac na grzyba plus moddus + antywylegacz a do tego mangan miedz cynk w ilosci 2, 0,5 ,0,3?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356
9 godzin temu, Yankess napisał:

Kolego @ravoj troche mnie nastraszyłeś bo właśnie dziś chcę jechać Duet 0,8, Atak 0,8 do tego mocznik i siarczan oraz Medax Max 0,4 + 0,8 ccc.

Wyrzuć mocznik i będzie ok

4 godziny temu, gustav4400 napisał:

Panowie pszenica idealnie w fazie kolanka i teraz pytanie czy lepiej pierwsze ja skrócić czy dac azot, jeśli pierwsze podał bym azot to skracal bym część w sobotę a część dopiero w poniedziałek (duże rozdrobnienie i odległości dlatego oprysk zajmie mi 2 dni)

Jaki azot? Jak Saletra a plantacja dość dobrze wygląda to najpierw skracanie, jeśli mocznik lub słabe rośliny to najpierw azot

1 godzinę temu, Agrest napisał:

Duett Star 1+ prochloraz 0,8 + microlpmplex 5 kg+ mocznik 6 kg + siarczan Mg 10kg + mangan+ tytanit + Cyperkil + modus 0,3 + ccc 0,8-1l  -  nie za dużo na raz?

Na pszenżyto poszło Duett Star 1+ microlpmplex 5 kg+  siarczan Mg 10kg  molibden+ tytanit +  modus 0,3 + ccc 0,8l  i żyje 4 dni po zabiegu. Jest soczyście zielone.  Zastanawiam się czy ten mocznik potrzebny, tylko że ciecz z nawozami już w mauzerach rozrobiona.

 

Opryskiwacz nie wybuchł? 


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
43 minuty temu, metrax12 napisał:

Jak nie ma problemu z mączniakiem to bym sobie tą opcję darował. W tej cenie (1,5 l) lepiej zastosować coś z Bayer'a lub np. Ventur.

Dzięki, ale już po ptokach. Poszedł na całą pszenice, kontrolę zostawiłem zobaczymy. Dodam jeszcze iż pszenica bardzo ładna, może troszkę za bardzo się pokrzewiła. Chciałem dobre T 1 bo w ubiegłych latach problemy z chorobami miałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

3 dni temu zabieg na chwasty Lentipur i Mustang dziś poszła druga dawka azotu 170 kg mocznika. jutro wjezdzam odżywka Super 5 1kg/h  siarczan magnezu 5 kg/h mangan 1l oraz cycocel z consulem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
5 godzin temu, Artis napisał:

Dolny Śląsk okolice Wrocławia ktoś już wjechał z t1+skracanie lub n2? 

N2 tydzień temu, T 1 i mikro wczoraj, modus i ccc dziś, gonie ją póki woda jeszcze jest

IMG_20180419_163732.jpg

Edytowano przez Gość
Foto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159
Dnia 7.04.2018 o 23:37, piotr4255 napisał:

Moja miała jedno rozkrzewianie na jesień siana 21 października dziś już ma drugie rozkrzewianie dostała dziś 100 kg/ha zaksanu przed tem 300 kg/ha poli 21 i idzie na potęgę

mogłeś ją przytrzymać ccc bo już potęgi z niej nie będzie zaraz zacznie strzelać w źdźbło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287
5 godzin temu, jahooo napisał:

Jeśli nie spadnie deszcz, to ani skracanie nie będzie potrzebne, ani nawożenie nic nie da

No właśnie, dlatego teraz można powiedzieć,  że mocznik dolistnie ma sens, bo inaczej chyba się nie da, to już dwa tyg. z hakiem  bez kropli deszczu. Mam pszenice pod domem, to zamiast saletre sypać w popiół, raz na  4 dni pojadę z mocznikiem, bo aż się prosi hondia i agil o azot, a o Natuli nie wspomnę. Będę tak jeździł raz na tydzień aż może w końcu coś popada i saletra pójdzie. W glebie poniżej kilku cm jest sporo wilgoci bo grzebałem łopatką, wierzch suchy, agil ma dłuższe korzenie i widzę, że lepiej sobie radzi od hondii. 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13
2 godziny temu, michal_xs napisał:

A słuchaj mozna dac na grzyba plus moddus + antywylegacz a do tego mangan miedz cynk w ilosci 2, 0,5 ,0,3?

Kolego a w jakiej fazie masz pszenicę ? Ja już z tej miedzi może bym i tej miedzi zrezygnował i z cynku tez raczej te składniki w fazie krzewienia strzelania w źdźbło sa potrzbne. Ale jako mieszaninę możesz jechać bez problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj