mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Taurus83    889
Napisano (edytowany)

Zna ktoś odmianę Max? Jest propozycja ze strony firmy nasiennej aby im wyprodukować towar 

Edytowano przez Taurus83

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    466

Jakie normy wysiewu są owsa ? Ile sztuk siejecie ? I pytanie czy coś na ochronę stosujecie czy tylko skracanie i coś na skrzypionki ewentualnie i wsio ? I ile N przedsiewnie i w fazie krzewienia dajecie ? Pytam bo chce zasiać a nigdy tak owsem nie interesowałem się . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5030
Dnia 15.01.2024 o 17:00, Strongman napisał:

Ja to akurat na łonki ekologiczne dałem,ph ok i niski teren wilgoć była I trawa identyko jak tam gdzie i nie stosowałem.

Też nie mogę jakoś uwierzyć w działanie tych bakterii. Jak regularnie gleba dostaje obornik, oraz pH jest regulowane, to bakterie i tak powinny w glebie być. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200
Dnia 10.01.2024 o 15:25, Agrest napisał:

I termin siewu co pośrednio z wodą związane.

Praktykuje ktoś 100% azotu pod korzeń?

Mocznik najtańszy ale pewno saletrzak lepszy

Stosuje od x lat nie mam problemów z "odbojami" przy omlocie, i tylko mocznik idzie 

  • Thanks 1

Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregory81    157
Dnia 19.01.2024 o 12:39, krzysiek277 napisał:

Panowie  uprawiał ktoś pszenżyto jare zamiast owsa ? Jak to wychodzi, I czy do zbioru jest normalnie z innymi zbożami czy później dojrzewa 

Ja siałem. Mamuta końcem lutego po kukurydzy. Klasa ziemi 3 4 co do nawożenia nie pamiętam musiał bym zerknąć w rozpiski. Zbiór z tydzień później od zimowego w moim przypadku był 14 sierpnia. W tym roku zasiałem kawałek w połowie listopada zobaczymy co z tego wyjdzie. Jak będzietycznie można tylko wiechac w pole to w tym roku też sieję. Co do plonu to powiem tak. Nie ważone ale plon wizualnie praktycznie nie różnił się od zimowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
usieq96    10
Dnia 19.01.2024 o 18:53, Chłoporobotnik napisał:

Siałem tą odmianę razem z jarym jęczmieniem Ella. 3 klasa ziemi, czerwona glina. Po pszenicy poplon, obornik i orka zimowa. Wiosną wszystko przedsiewnie. Czyli 150kg/ha Polifoski 8, 150kg/ha saletrzaku i soli potasowej dałem coś koło 100kg/ha. Posiane 22 czy 23 marca. Oprysk Chwastox Turbo, później siarczan magnezu i Moddus. Plon dla mnie cacy bo około 4,5t/ha ale słoma w nim nie potrafiła dojść. Koszone to było 12 sierpnia, jęczmień już dawno gotowy, ziarno w owsie też a słoma "żywa". Ale ziarno jako takie super. W 2021 też miałem taką mieszankę ale jęczmień Soldo a owies odmiana nieznana, kupiony "od chłopa". Wtedy problemu z tą zielenością nie było. Plon wówczas był podobny. Teraz czekam na eksperymenty z owsem ozimym bo posiali we wsi. Jak im wypali to posieję mieszankę z ozimym jęczmieniem.

Ja chcę sam owies bezłuskowy. Ile tak mniej więcej kwalifikatu muszę kupić na hektar?

Jęczmień Elle bardzo dobrze znam, siałem pewnie z 8 lat dobra, stabilna odmiana ale 7t to max co z niej wycisnąłem. W tym roku odpuszczam jary jęczmień.

Może ktoś robił porównanie różnych odmian owsa bezłuskowego i może coś powiedzieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chłoporobotnik    4890
55 minut temu, usieq96 napisał:

Ja chcę sam owies bezłuskowy. Ile tak mniej więcej kwalifikatu muszę kupić na hektar?

Jęczmień Elle bardzo dobrze znam, siałem pewnie z 8 lat dobra, stabilna odmiana ale 7t to max co z niej wycisnąłem. W tym roku odpuszczam jary jęczmień.

Może ktoś robił porównanie różnych odmian owsa bezłuskowego i może coś powiedzieć?

To zależy od kawałka... Nigdy w niczym nie liczę sztuk na metr ani innych. Myślę, że samego owsa na lepszej ziemi to tak ze 130-140kg. Na cięższej więcej, tak do 180kg. Mieszankę miałem na dwóch kawałkach - jeden ziemia cieplejsza, lżejsza a drugi typowa mokra glina, w dolinie. Na obu posiałem po 170kg/ha. Na tym lepszym było dobrze. Na tym gorszym trzeba było posiać z 200-220kg. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793
3 godziny temu, Chłoporobotnik napisał:

Nigdy w niczym nie liczę sztuk na metr ani innych. 

To polecam zacząć liczyć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chłoporobotnik    4890
1 minutę temu, KlimekPL napisał:

To polecam zacząć liczyć 

Dziękuję, sieję tak mało, że 50kg w jedną czy drugą różnicy mi nie robi a plony osiągam w pełni mnie satysfakcjonujące, niewielkim nakładem kosztów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

No to chyba że tak, ale pamiętaj że wyniki zawsze można poprawić, a liczenie obsady jest beznakładowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chłoporobotnik    4890

Wyniki mam już na tyle dobre, że w tym sezonie zboża posiałem 1/4 tego co zawsze bo mam nadstan... Dlatego będą pszczoły buszować w facelii... Będzie ładna to się skosi. Będzie brzydka to się przybronuje i zaorze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

gdy gospodarstwo nie jest jedynym zrodlem utrzymania, taki komfort jest zrozumiały. male gospodarstwa na tym bazuja, rentownosc duzych bedzie bardziej narazona na wahania rynku. niestety, male gospodarstwo nie da duzych zyskow. wszystko ma swoje plusy i minusy🤕

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chłoporobotnik    4890

Że tak powiem - moja "rentowność" nie bazuje na żadnych skupach - ani ziarna ani żywca. Tyle co do domu a reszta to typowy "półprodukt" czyli jednym słowem drobne przygotowania już w kuchni klienta i można wrzucić do przysłowiowego gara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

mozna powiedziec, ze tak jak chca to unijni komisarze, od pola do stolu, w zasiegu gminy badz powiatu 😃 francuzi maja takie podejscie do lokalnego rolnictwa. jednak oni nie wymyslaja przepisów z dupy wyjetych, niemozliwych do spelnienia. polacy zawsze byli bardziej restrykcyjni, niz inne panstwa. jak by zalezalo naszym wladza, na zniszczeniu wszystkiego co lokalne, odwrotnie niz np. we francji. moze to celowe dzialanie, by zrobic miejsce dla sprzedazy w marketach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2361
albert1991 napisał:

Siał ktoś owies odmiany Lion ? jakieś opinie ?

bingo lepszy a rambo plon o 50%wiekszy , jakos nie podpasowal mi ten lion a jemu moje ziemie


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7226

A idzie dostać tego Rambo? Na 5-6kl to urośnie? Bo nawigator jakoś daje radę 

Na internetach niedostępny już. Choć z 200kg by wziął na próbę. 2880/t to nietęgo


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    321

Dobrze ze w zeszłym roku kupiłem owies z centrali i mam na ten rok bo jak miałbym kupić w tych cenach to zapomnij o opłacalności, na ciężkich ziemiach i 30letnim poznaniakiem to muszę wysiac 200kg to same nasiona ponad 500zl kombajn 450zl, dalej nie chce mi się liczyć... a widzę po ruchu na forum że nowa moda na owies jak ze słonecznikiem 2 lata temu

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strongman    3214

Ja mam sporo tego owsa może by zaczął workować i sprzedawać jak taki drogi do siewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7226

Ja mam świeży z tamtego roku, ale by może egzotyki trochu popróbował 🤭 bo u nas tylko bingo i nawigator 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strongman    3214

Niewiem po ile chodzi ale po 130 to bym przpuscił przez wialnie i sprzedal, ja mam zmieszany bo to na pasze miało isć nawigator z rambo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj