mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

aro1975    324

karol nie chce mi się liczyć dawki npk w czystym składniku. ja na wiosnę dam 200kg/ha polifoski 6 i 100kg/ha mocznika przedsiewnie, dolistnie dostanie następne 100kg/ha mocznika podzielone na 3-4 dawki + mikrokomplex lub siarczan amonu.

ta odmiana napewno ustoi, w tym roku bingo dostał 200kg mocznika i ustał bez skracania, a rok był mokry.

 

przelicz sobie na czysty składni nawozy+przedplon+obornik jeżeli owies na wytworzenie ok 6,5t/ha ziarna+słoma pobiera - 132kg N, 74kg P, 161kg K, 24kg Mg, 27,5kg SO3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Miałem pisać do ciebie na pw bo wiem że dużo owsa siejesz ale napisałem w tym temacie.

Właśnie nie wiem jak się przelicza ten obornik na składniki . W gazecie wyczytałem -Aby owies wytworzył 100kg ziarna(wraz ze słomą)potrzebuje 2.4N 1.3P, 0.7kgCa0,3.6K,i0,4MgO i że właśnie nawożenie P i K w uprawie owsa jest ważne. Z tego wzoru wynika że trzeba dać na 5ton prawie 300kg soli potasowej i prawie 150kg polidapu. Bo tym obornikiem to nie wiem ile wniosłem składników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

http://wrp.pl/słoma-i-gnojowica-na-gleby-lekkie#

 

tu masz link do składu obornika i ilości wprowdzanych składników

jak masz excel to wyślę Ci w wolnej chwili tabelkę do obliczania zapotrzebowania nawozowego

 

Karol tak z grubsza policzyłem i tak jak pisałem wystarczy 200kg polifoski 6 i 150-200kg mocznika na ha przy takiej ilości obornika licząc, że będzie uwalniał składniki przez ok 3 lata. pozatym w polifosce 6 i moczniku po przeliczeniu na czysty składnik cena wychodziła najkorzystniej do tej pory i jedziesz tylko 2 razy z rozsiewaczem do nawozów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

To wychodzi na to że na 5ton już dałem w postaci obornika. Więc posieje tak jak ty 200polifoski6 a zamiast mocznika dam saletrzak przedsiewnie a mocznik pogłównie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

zgadza się, tylko nie wiem jak obornik szybko się rozkłada i uwalnia składniki pokarmowe - kiedyś uczli że całkowity rozkład następuje po 3 latach, nie wiem jak teraz uczą ponieważ nie stosuję obornika i nie interesowałem sie tym.

pamiętaj o opryskach dolistnych zwłaszcz o magnezie (np siarczan magnezu)+mocznik - owies go lubi, a siarka poprawia wykorzystanie azotu w roślinie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Obornik bydlęcy rozkłada się wolno, na ciężkich glebach nawet 10 lat, na lekkich 5 lat powinien trzymać, oczywiście zależy to od wielu składników. W 30t obornika bydlęcego może być nawet 190kg N, 108 kg P i 162 kg K. Ale w I roku roślina wykorzysta tylko 55kg N, 16 kg P i 65 kg K.

Co do nawożenia to nie wypowiem się bo jak dla mnie barierą nie do pokonania są 4t, ale nie nawożę rekordowo. Wg wielu publikacji dawanie wyższych dawek niż 90-100kg N mija się z celem, po przyrost plonu jest mniejszy niż koszt nawozu. A jak pobić rekord plonu owsa? Wg mnie dobre stanowisko (mile widziane po motylkowatych), dobra gleba i dużo antywylegacza.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Skoro owies tak lubi magnez i siarkę to można dodać 100kg kizerytu żeby się nie bawić z opryskiwaczem. A obornik dajemy co rok w podobnej dawce wiec składniki są z poprzednich lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Karol chodzi o to aby dać dolistnie - najlepszy efekt.

 

Milan na wiosnę posieję 5ha owsa po rzepaku na IV klasie - zobaczymy co z tego wyjdzie, odmiana Bingo, a odmiana Sławko po życie hybrydowym 3ha - Ojciec się uparł. sławko jest bardziej podatny na choroby i wyleganie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Sławko to odmiana stara, wysoka i bardziej ekstensywna, do bicia rekordu się nie nadaje. Z resztą po co bić rekordy w plonie owsa. 6 t owsa czyli ok 3 tys zł i zysk sporo poniżej 1 tysiąca. Komedia i na ch... to siać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dla niektórych nie musi chodzić o opłacalność a o wydajność na pasze czy tez niektórzy traktują owies jak opał. Bo gdyby każdy liczył na opłacalność to by siał pszenice i rzepak.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Dodaj do tego dopłaty i wychodzi jednak te 1900 z ha i to już nie jest tak źle :)

Poza tym jest fitosanitarny i nadaje się jako przedplon dla innych zbóż (dobry przedplon)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

oj chłopaki chłopaki. Niby tacy mądrzy a głupoty gadają

milanreal1 myślałem, że jesteś nieco bardziej rozgarnięty. Jeśli nie będę miał dochodu z uprawy, to po co mam uprawiać, wolę kupić gotowe ziarno czy węgiel,a na polu pograć w piłkę,a jeszcze bardziej posiać np. kuku i z ha 5 kl kupić 13 ton owsa lub 8 ton węgla i nie dziadować. Mylisz się też co do tego,że pszenica i rzepak są najbardziej opłacalne. Najbardziej opłacalna jest roślina pozwalająca osiągnąć najwyższą nadwyżkę dla zadanych warunków środowiska i prawidłowo umieszczona w płodozmianie. Na moich piaskach są to inne rośliny niż u Ciebie na Kujawach.

 

Owies jako przedplon dla zbóż można sklasyfikować najwyżej jako średni i pomijając sytuacje wyjątkowe ma uzasadnienie jedynie na glebach słabych. Sam używam go głównie do "rekultywacji" terenów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

W tym roku może nie koniecznie ale przypomnij sobie co było rok temu kiedy rzepak kosztował nawet 2200 za t, niektórzy nawet trzykrotnie zarabiali na rzepaku. O takiej opłacalności owsa można pomarzyć, przynajmniej dziś, w przyszłości może się to zmieni.

I zdziwiłbyś się jaki mam gleby. Mam już bliżej do Mazowsza niż do Kujaw.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

oj chłopaki chłopaki. Niby tacy mądrzy a głupoty gadają

milanreal1 myślałem, że jesteś nieco bardziej rozgarnięty. Jeśli nie będę miał dochodu z uprawy, to po co mam uprawiać, wolę kupić gotowe ziarno czy węgiel,a na polu pograć w piłkę,a jeszcze bardziej posiać np. kuku i z ha 5 kl kupić 13 ton owsa lub 8 ton węgla i nie dziadować. Mylisz się też co do tego,że pszenica i rzepak są najbardziej opłacalne. Najbardziej opłacalna jest roślina pozwalająca osiągnąć najwyższą nadwyżkę dla zadanych warunków środowiska i prawidłowo umieszczona w płodozmianie. Na moich piaskach są to inne rośliny niż u Ciebie na Kujawach.

 

Owies jako przedplon dla zbóż można sklasyfikować najwyżej jako średni i pomijając sytuacje wyjątkowe ma uzasadnienie jedynie na glebach słabych. Sam używam go głównie do "rekultywacji" terenów

kolego możesz mi napisać kalkuację kosztów kukuryszy na 1ha?zielony jestem w temacie kukurydzy? coś mi nie pasuje w stosunku do rzepaku

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

siew 120

nasiona 530

sól potasowa 450

polidap 350

saletrzak 60

lubofoska 130

mocznik 500

herbicyd 100

zbior 340

siarczan magnezu 40

mikro 30

wapnowanie 100

transport 100

i to co najtrudniej wyliczyć

opryskiwacz 3x 90

rozsiewacz 3x 90

upr przdsiewna 100

talerzówka 150

orka 250

ziemie lekkie

daje 3530zł ha

plon 14,5 t 33% po 449,4 brutto czyli 6516 zł/ha

wszystkie ceny brutto

Edytowano przez matava

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Owies jest mniej nakładowy ojciec przy nawożeniu tylko obornik i saletrzak potrafił wyciągnąć przyzwoity plon. Przy urodzajnym roku bywało ponad 5ton. Do tego jak ktoś ma zwierzęta to potrzebna jest słoma która ostatnio robi się dość drogim i mało dostępnym towarem( zależy w której okolicy)

Na plus kuku jest to że lepiej sobie poradzi w mokrym roku, na tym kawałku co miałem kuku owsa bym nie miał wcale

Co do nawożenia to rozmawiałem z dużym rolnikiem i powiedział że na naszych glebach jak nie będzie roku dobrego to żadne nawożenie nic nie da że ma to sprawdzone, oparte na doświadczeniach.

na ten czas myślę że 150kg sól 200kg superfosfat+ azotowe się zastanawiam jakie i z dopłat zostanie na kombajn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Jak to po co? chociażby po to by mozna bylo ja dobrze przyorac bez żadnego talerzowania. Nie kazdy ma pługi Lemkena czy Keverland i talerzówke. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz chociazby w zbożu czy jak sie pryska antywylegaczem zboze wytwarza ona mniej masy a wiec i skałdników mniej potrzebuje do wyprodukowania źdźbła i nurtuje mnie pytanie czy potem te składniki które nie zostana pobrane na wytworzenie masy czy roślina ich nie pobierze i nie wytworzy wiekszego plonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

siew 120

nasiona 530

sól potasowa 450

polidap 350

saletrzak 60

lubofoska 130

mocznik 500

herbicyd 100

zbior 340

siarczan magnezu 40

mikro 30

wapnowanie 100

transport 100

i to co najtrudniej wyliczyć

opryskiwacz 3x 90

rozsiewacz 3x 90

upr przdsiewna 100

talerzówka 150

orka 250

ziemie lekkie

daje 3530zł ha

plon 14,5 t 33% po 449,4 brutto czyli 6516 zł/ha

wszystkie ceny brutto

faktycznie wychodzi podobnie jak rzepak (w tym roku zostało mi 3500zł/ha przy plonie 4,6t/ha), ale czy co rok osięgasz taki plony - przecież rok rokowi nie równy.

co do owsa przy plonie 5t/ha i cenie 500zł/t zostanie ok 1000zł/ha, ale w tym roku przesadziłem z azotem (200kg/ha) i dlatego koszty wyszły ok 1500zł/ha normalnie powinno być ok 1200zł/ha

 

powiedz co myślisz o posianiu kukurydzy po rzepaku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

200 kig azotu :blink: to nie jedna pszenica przy tym nie wystoi :wacko: chyba kolege na forum fantazja poniosła :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj