lusssak

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
masa24    2348
1 godzinę temu, pawelol111 napisał:

Ale znowu w necie jest przyklad ze w ciagu 24 mc od dnia zalozenia działalności mozna skorzystac z ulgowych składek nawet gdy jest sie poczatkowo na podwójnym krusie.

Pokaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

Ale brednie niektórzy tu piszą. Nie rozumiem postawy " Nie znam się ale się wypowiem " Potem ktoś to czyta i myśli ze jest ok bo tak na mądrym forum ktoś napisał. 

Wyjaśniam:

ZUS preferencyjny liczony jest od założenia DG chyba że ktoś korzysta z ulgi to po łudzę wchodzi pełne 2 lata preferencyjnego ZUSu. Natomiast jak ktoś korzysta przez 2 lata z podwojnego KRUS to nie skorzysta z 2 lat preferencyjnego ZUS, jesli rok na KRUS to zostaje rok w mniejszym zusie itd

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Można ale napisałem ci w jakim przypadku

troche to dziwne ze ZUS bycia na podwójnym krus nie wlicza do okresu prowadzenia działalności w programie mały ZUS plus , ale już wlicza jako prowadzenie działalności do składki preferencyjnej zus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7222

Trzeba też powiedzieć, że ciagle zapominamy o odliczeniu składek KRUS (od tych wyliczanych przez nas kosztów krusu i zusu z tytułu prowadzonej działalności), które musielibyśmy opłacać nie mając działalności.


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Optymalnie to zalozyc firme 1 stycznia, 22 mc w krus, 2 mc zus preferencyjny a potem 36 mc na zus od dochodu. Tylko niestety graniczny termin wyplaty 2 raty to 30 czerwca 2023.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

O to to. Tak jest optymalnie. Tylko tez jeszcze trzeba brać pod uwagę to jaki dochód osiągniemy . Bo dochód będziemy dzielić na liczbę dni w ZUS , czyli w tym wypadku 60. Im mniej dni tym większa podstawa wyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Wiadomo ale nie oszukujmy sie - sporo firm to firmy krzak - i będą jechały na stracie pierwsze 2 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
2 godziny temu, pawelol111 napisał:

Optymalnie to zalozyc firme 1 stycznia, 22 mc w krus, 2 mc zus preferencyjny a potem 36 mc na zus od dochodu. Tylko niestety graniczny termin wyplaty 2 raty to 30 czerwca 2023.

Nie da się tak. ZUS preferencyjny jest tylko dla osób które w ciągu ostatnich 5 lat nie miały firmy. Jeśli masz firmę na KRUSie to nie dostaniesz już ZUSu preferencyjnego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

rt. 18a usus uzależnia bowiem zadeklarowanie ulgowej podstawy wymiaru składek od upływu pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, nie zaś od momentu zgłoszenia się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, związanego z utratą prawa do opłacania składek w KRUS. Artykuł z neta. W ciagu 2 lat mozna byc i na krus i na zus preferencyjny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piatek44    0

Jak mam rozumieć limity dla pomocy de minimis jeśli wnioskodawca prowadzi tylko gospodarstwo rolne w uprawach polowych i wnioskowana działalność nie będzie dotyczyła transportu drogowego towarów. Sądzę, że mam wpisać 200 000 euro? Jak wygląda kwestia pomocy suszowej ona jest zaliczana do pomocy de minimis prawda? jak rolnik ją brał to muszę wybrać 15 000 euro?

Edytowano przez piatek44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piatek44    0
6 godzin temu, masa24 napisał:

Limit 200000 do tabeli wpisujesz otrzymana pomoc z zaswiadczen

Ok, serdecznie dziękuję ale mam teraz inne pytanie, z tego co znalazłem, to żadna z pomocy nie należy do żadnego z rozporządzeń wymienionych w instrukcji/excelu, pomijam wtedy tą pomoc?

Dokładnie to wygląda tak (program pomocowy - rozporządzenie KE):

SA.39937(2014/X) - 96/2003

SA.55378 (2019/XA) - 702/2014

SA.51829 (2018/XA) - 702/2014

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

masz na zaswiadczenaich napisane ze jest to pomoc de minimis?  pamietaj zeby  w formularzu o pomocy de minimis  dokladnie zaznaczyc ze bedziesz prowadzil ksiege przychodow i rozchodow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piatek44    0

Problemem jest, że osoba której piszę wniosek nie posiada zaświadczeń, sprawdziłem tylko uzyskaną pomoc na portalu:

https://srpp.minrol.gov.pl/,

który podany jest w instrukcji. Wszystko można tam sprawdzić, tylko ropozrządzenia są nie te. Jutro zadzwonię na infolinię i dam znać, może komuś się przyda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

tylko ze nie kazda pomoc ktora tam jest bedzie pomoca de minimis.  na pewno taka pomoca bedzie to gdzie przy zl  jest podana kwota w euro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piatek44    0

Żadna nie ma, wszystkie wartości są złotowe. Ogólnie to było składane na suszowe (poza pierwszą) w różnych latach i jak przeglądałem to to się zalicza do de minimis ale widocznie pod inne rozporządzenia. Wynika z tego, że raczej puste pola tam wstawię. Jutro dam znać jak się wywiem u źródła. Dzięki wielkie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

ja mysle ze skoro nie ma zaswiadczen i nie ma tam kwoty euro wpisanej to nie byblo de minimis. suszowa byla chyba wyplacana w 2 wariantach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Przepuścili komuś przyczepę ? jak tak to na jakie pkd? myślałem nad wynajmem maszyn budowlanych ale przyczepa niby się nie zalicza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, Bartek72511 napisał:

Przepuścili komuś przyczepę ? jak tak to na jakie pkd? myślałem nad wynajmem maszyn budowlanych ale przyczepa niby się nie zalicza?

A myślisz o biznesie czy potrzebujesz przyczepę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kratka16
      Witam jestem nowy na forum.Mam pytanie odnosnie mojego taty gospodarstwa z tego wzgledu ze juz sami nie wiemy co robic.Do tej pory mamy okolo 4ha ziemi chdujemy krowy 3szt swin 20 tucznikow rocznie.Myslelismy nad uprawa warzyw ale nasza gleba to IV,V i VI.Mam pomysl odnosnie obory ma ona wymiary szer 9m a dlugosc 7m mam zamiar tam wstawic dwa rzedy po 7 krow czyli razem 14.Byly by to krowy rasy simental.Mam zamiar od tych krow odchowywac byki okolo 20-30 bylyby w stodole i troche wybiegu okolo 0,5 ha.Czy zabrac sie za chodowle trzody chlewnej okolo 30 macior i 100 tucznikow na rzut odchowac a prosieta sprzedac.Sprzet jaki dysponuje to ursus 360 plug 3,siewnik,sadzarka,przyczepa 4,5t,kosiarka rotacyja,przewracarka,brony,kultywator,cyklop.Mam do was prozbe poniewaz nie wiem za co sie zabrac tata jest za krowami a ja jestem za trzoda.Z gory dzieki za odp.
    • Przez ranczerka
      Witam serdecznie , ostatnio zrobiło się głośno w związku w ryczałtem w gospodarstwach a vatem na działalność pozarolniczą .
      Opiszę może sytuację :
      gospodarstwo jest na ryczałcie , ja prowadzę działalnośc pozarolniczą i rozliczam się z vat , mąż rózniez prowadzi działalność i rozlicza się z vat . obydwoje mamy inne numer Nip .
      Chcemy przejść z gospodarstwem na Vat .
      W związku z tym iż maż planuje rozszerzyć swoja działalnośc ( nie związaną z rolnictwem ) planowaliśmy gospodarstwo dopisać do mojej działalności . czy jest to możliwe??? urząd skarbowy mówi że ... nie ponieważ decyzje o dopłatach dostaje mój mąż ( ja jestem pełnomocnikiem )
      ewentualnie czy istnieje mozliwośc przepisania w agencji numeru gospodarstwa na mnie?
    • Przez murarzxd
      Witam jestem w trakcie przejmowania gospodarstwa od wujka gospodarstwo około 10 h + zabudowa i dom ale mniejsza o to dokładniej chodzi mi o to czy dostane jakiś kredyt na modernizacje a dokładnie zakup lepszego sprzętu ponieważ mam okazję zgarnąć około 20 h w dzierżawę na dość dogodnych warunkach tylko problem leży w tym że na stanie mam jeden ciągnik (ursus C-30). No a więc pytanko był ktoś z was w takiej sytuacji już czy jest jakaś szansa na wyciągnięcie kasy z uni bądź jakiś kredyt na dogodnych warunkach ? Z góry dzięki i pozdrawiam
    • Przez Misiek55
      Witam.!
      Chciałbym się spytać czy ktoś z użytkowników otrzymał dofinansowanie "różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" w roku 2012 i kupuje sprzęt rolniczy z tego właśnie dofinansowania. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda wystawianie faktur VAT, założenie firmy oraz wypłata pieniędzy przez ARMiR
    • Przez bartlomiejstanek
      Witam od dzieciaka interesuję się rolnictwem zawsze chciałem mieć kawałek pola i coś na nim uprawiać mięć ciągnik i kilka maszyn i coś u hodowanego dla siebie np świnkę, króliki, kurki,kaczki i naszła teraz dla mnie nadzieja sąsiad ma do sprzedania gospodarstwo ponad 2 ha+ las z domem stodołą sporym ogródkiem chciałbym to kupić ale jest jeden spory problem pole jest na strasznym ugorze nieuprawianym wieki kiedyś tam były porzeczki jest jeszcze ok 40 arów pola takiego bardziej równego tam były ziemniaki i zboże całe pole jest na stronę północną myślałem aby na górze uprawiać kawałem zboża i ziemniaków a co z tym hektarem przeszło ugoru hodowla osłów / danieli /koni doradzicie co z tym zrobić czy opłaca się wydać na to ze 150 tysięcy na pewno czy lepiej szukać gospodarstwa w tej samej cenie na prostym gdzieś dodam że klasa ziemi jest tu 6 sam kamień z jakimś iłem i glinom dołaczam zdjęcia tego ugoru. z góry dzięki za pomoc




×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj