Przemek15

Regulacje pługa

Polecane posty

jahooo    9243

<p>Jak zagonowy, to inna bajka. Kłania się regulacja pierwszej skiby oraz poziomowanie wzdłużne pługa łącznikiem centralnym. W jednym i w drugim przypadku pierwsza skiba będzie "za mała". Miarka w dłoń i jak pierwsza skiba ma prawidłową szerokość, to znaczy że górne cięgno jest za bardzo rozkręcone. Łańcuch ma mieć luz na tyle, aby tył pługa mógł się przemieszczać po około 10cm od osi symetrii na lewo i na prawo, wówczas pług nie jest tak podatny na ruchy kierownicy i nie stara się "kierować ciągnikiem", o ile jest prawidłowo ustawiony</p>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Coś tu jest "nie teges". Powiedz kolego, jak wygląda to pole? Czy jest pochylone na którąś stronę lub jest pod górę?


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw    6

pole jest równe prawie jak stół,  jednakowa gleba. tak jak mowilem, przy zmianie ciagnika z 7711 na 360 orka idzie ok. regulowałem szerokosc pierwszej skiby metodą prob i bledow (bez miarki) i ta regulacja za wiele nie dała. co do lacznika gornego to moze plug nie byl wyregulowany idelanie (pierwsza skiba ciut glebiej niz tylna) ale przy 360 pamietam ze jak tata orał to zawsze tak było. dlatego wydaje mi sie dziwne ze nie grzebiac w plugu a zmieniajac ciagnik jest taka roznica w jakosci orki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Jaka jest różnica (wyrażona w centymetrach) w rozstawie kół między 7711 na 360?


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

<p>może być nawet żadna, zależy jak masz założone obręcze w jednym i drugim</p>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw    6

kurcze nie pamietam dokladnie, a mierzylem to dwa dni temu, jesli sie nie myle to ok 5 cm roznicy mierzac od wewnatrz kół. felgi w 7711 jak na zdjeciu : [galleryimg=545606] a w 360 tak standardowo. jutro dokladnie zmierze rozstawy i napisze jak jest

 

 

edit : 

zmierzylem i 104 cm dla 360 i 99 cm dla 7711 mierzac od wewnatrz

Edytowano przez wieslaw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Super. Teraz powiedz mi czy i o ile oraz jak zmieniasz szerokość pierwszej skiby w jednym i w drugim ciągniku?

 

Nie pisz: jak powinno przeprowadzać się tę operację, tylko jak Ty to robisz? Chcę wiedzieć, czy robisz to prawidłowo lub gdzie faktycznie popełniasz błąd (jeśli go popełniasz). Bez tego nie da się pomóc tylko będziemy się bawić "w kotka i myszkę".

Druga rzecz. Chcę wiedzieć czy przekładając pług z jednego ciągnika do drugiego zmieniasz szerokość pierwszej skiby? (choć różnica jest naprawdę niewielka)

Edytowano przez AlaCapone

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw    6

szczerze powiedziawszu od ustawienia pluga zawsze byl moj tata. ja dopiero sie tu ucze. wiem ze jak byl 7711 to krecił korbą przy pługu od ustawiania szerokosci pierwszej skiby tak, żeby ja zmniejszyc wzgledem tego jak plug byl przy 360. bazuje na instrukcji znajdujacej sie tutaj http://instrukcja.pl/i/plugi_zawieszane_unia_grudziadz_u0210230pz230orzel_u0220230pz230pdzieciol_u0230330_pz330_sep_u0240335_pz350_sokol_katalog_czesci_i_instrukcja_obslugi - strona 28

 

wychodzilo by z tego że przy 360 pierwsza skiba jest szersza niż przy 7711. no ale tak na logikę idac, gdyby tam bylo cos zle (z pierwsza skiba) to w obu przejazdach byloby to widoczne, tymczasem jeden przejazd jest dobry, w drugim widać bruzdy. dziekuje wam że pomagacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Dziękuję za szczerość. Jednakże ze względu na fakt, że sam nie dokonujesz ustawień trudno będzie lub nawet staje się to niemożliwe, aby uchwycić problem, gdyż samemu trudno Ci opisać wszystkie zmienne odpowiedzialne za prawidłową orkę.

 

Musisz sam przygotować ciągnik do orki i dokonywać ustawień, aby móc to wyjaśnić. Tak naprawdę nie wiesz: w jakim stanie są elementy robocze pługa, jak ustawione jest koło podporowe, czy dokonywana jest korekta głębokości zagłębienia pługa podczas orki, jaka regulacja głębokości orki jest stosowana, jakie są luzy na każdym z połączeń ramion podnośnika i łańcuchach bocznych, w jaki sposób dokonywane jest ustawienie poprzeczne i podłużne, czym jest linia ciągu i jak ją ustawić. Tych pytań jest naprawdę wiele.

 

Opisywany przez Ciebie problem przy pługu zagonowym nie powinien pojawiać się dla tego samego ciągnika i pługa - kierunek orki nie ma znaczenia. Chyba, że jest trzecia zmienna, jak pochylenie terenu, nienaturalnie ułożona struktura gleby, niesamowicie silne pole magnetyczne, ingerencja operatora lub istot pozaziemskich :D Naprawdę trudny orzech do zgryzienia. Bez Twojej pomocy poznanie istoty problemu jest niemożliwe.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2360

Pierwsza skiba moze mu nie dorzucac bo w zetce ma szersze kapcie i poprostu troche ziemi ubije


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw    6

To znaczy ojciec ustawia plug ale ja przy tym jestem i patrzę, takze elementy robocze sa w stanie dobrym, rok temu wymione lemiesze, odkladnia na pierwszej skibie, trzy scinacze. Do wymiany będą pozostale dwie odkladnie i to na tyle. Od remontu plug zaoral okolo 15 ha takze elementy nowe nie zdazyly sie jeszcze zużyć. Kolo podporowe przy pompie, regulacja głębokości robiona jest głównie dzieki niemu, ale na ile cm orka jest robiona nie mam pojecia, tak na oko, żeby nie bylo za głęboko i za plytki, no i żeby martwicy nie wyorywac. Jesli pierwsza skiba idzie za głęboko to rozkrecany jest lacznik górny. Ramiona podnośnika miały luz ale został zniwelowany u tokarza. To nie tak ze jestem calkowicie zielony jesli chodzi o ustawienie pluga, ale po prostu wszystkiego nie wiem. No i korekty podczas pracy tez sa, w zależności co trzeba zrobic. Kolego robi, kapcie sa szersze ale obydwa, czyli powinien ugniatać oba przejazdy tak samo. Koledzy ja się coraz bardziej utwierdzam w przekonaniu ze problem jest przy traktorze, no bo lata mój tata oraz 360 z tym plugiem i bylo ok i nagle zmiana traktora iproblem.... Najgorsze jest to ze nie mam gdzie podpatrzeć tuza w 7711, np gdzies u sąsiada, wówczas bym dostrzegł jakies roznice...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

W porządku. Nie miałem na celu ocenianie Cię tylko pomoc w uchwyceniu istoty problemu. Druga rzecz to ta, że jeśli nawet ktoś będzie zalecał zrobić "to" lub "tamto" jak choćby wyrównanie łańcuchów, skręcenie śrubą regulacyjną pierwszej skiby - to skutek może być taki, że ojciec powie: "daj spokój, ja sam wiem lepiej co trzeba zrobić".


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw    6

Nie kolego chyba tak nie będzie bo mój tata sam nie wie co juz zrobic, dlatego radze sie tutaj. Tylko ze zmierzylem te łańcuchy boczne miara i sa prawie takie same, tzn różnica w dlugosci 2-3 cm co można chyba zniwelować na srubie rzymskiej. Chyba ze te 60 cm łańcucha to zbyt Malo do tego ciągnika, ale chyba tak powinno być?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Jednak to prawda, że człowiek uczy się całe życie. - jeszcze nie spotkałem się z takim problemem. Chciałbym zobaczyć na własne oczy, jak wygląda ta orka? Skąd jesteś?


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw    6

ja wysle WAM koledzy zdjecia ale nie wiem czy jutro czy pojutrze. jeszcze przy okazji dam zdjecia tych lancuhow bocznych przy 7711 to moze ktos z Was cos dojrz :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Plug_Gregoire-Besson_GB-Line_1.jpgKupiłem taki pług jak przyjechał to był identycznie ustawiony jak na zdjęciu czyli na 35. Chcę go przestawić na 40cm i nie wiem czy te 2 śruby z przodu też ruszać co jest 6 otworów. Może ktoś wie jak sie ustawia taki pług. Instrukcję mam ale tam nic nie jest opisane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Dla różnych szerokości rama pługa musi być pod innym kątem. Tutaj nie widać cięgła bocznego i wygląda że przestawiasz też na tych śrubach.

Jedyna rzecz jaka mnie dziwi to zdążyłeś założyć temat zanim zadzwoniłeś do sprzedawcy czy producenta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

Ja bym z przodu nic nie ruszał, ale pewnie potrzebna będzie korekta na tej dalszej śrubie z trzema otworami. Masz możliwe 3 szerokości orki, 30-35-40 ? Tak bym wnioskował z ilości otworów na słupicach i na korpusie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Jesteście dość blisko, tylko jest pewne ale...

W instrukcji obsługi jest wszystko opisane a pług to Grégoire-Besson GB Line i od tego trzeba zacząć. Wieczorem postaram się opisać co i jak trzeba przestawić oraz dlaczego.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Nie ma nic opisane mogę ci przesłac na emeila. Byłbym wdzięczny gdybyś cokolwiek napisał na temat tego pługa.

Akamały dzwoniłem to przyjechał mechanik zamontować listwy ścinające i próbował ustawić przestawialiśmy na tych śrubach i wraz w jedna stronę idą dobrze a z powrotem tak jakby pierwsza szła głębiej lub szerzej brała. Ale późno się zrobiło musiałem jechać do roboty i zostało to nie wyregulowane 

Edytowano przez karolr2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Jak zwykle Polacy nie potrafią przetłumaczyć 32 stron małej książeczki. Śmiech na sali. Tak, jak obiecałem napiszę późnym wieczorem, teraz nie mam czasu.

 

A tak z innej beczki omijajcie szerokim kołem takich sprzedawców, którzy nie potrafią wyjaśnić i wytłumaczyć wszystkiego o produktach, które sprzedają. Powinni wytłumaczyć Ci co i jak trzeba ustawić.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Słuchaj jest po polsku tylko że tyle. REGULACJA GŁĘBOKOŚCI ROBOCZEJ PŁUGA   
1. Regulacja głębokości roboczej pługa odbywa się w następujący sposób: - przód pługa – za pomocą wysokości ramion ciągnika - tył pługa – na kole podporowym. Należy pamiętać, że ustalenie właściwej głębokości pracy pługa z przodu i z tyłu to nic innego jak wypoziomowanie pługa wzdłużne. Wszystkie korpusy muszą pracować na takiej samej głębokości.  
2. Sworzeń łącznika górnego (trzeci górny punkt) należy umieścić w podłużnym otworze . Po ustaleniu głębokości pracy należy wyregulować cięgno tak, aby sworzeń znajdował się pośrodku podłużnego otworu.  
REGULACJA KĄTA POCHYLENIA PŁUGA  
1. Regulację kąta pochylenia pługa (wypoziomowanie poprzeczne), dokonuje się po drugim przejeździe pługa – kiedy przednie koło ciągnika jedzie w bruździe. Regulację ta odbywa się za pomocą śrub regulacyjnych z przodu pługa. Należy je wyregulować tak, aby głębokość orki była jednakowa bez względu czy pług orze na prawo lub lewo.

jahooo zgadza się są 3 szerokości 30cm 35cm i 40cm jak go przywieźli to było tak jak na zdjęciu co wstawiłem czyli na 35cm a ja przestawiłem na 40cm.

Ten mechanik coś mruczał że może być rozstaw kuł wciągniku za wąski bo mam 102cm z tyłu a przód 140cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

do szerokości 40cm musisz przestawić kąt ramy na tych środkowych otworach. tak jak jest na tym zdjęciu, to w otwór po prawej stronie

przestawienie na tych śrubach z przodu wówczas, gdy nie mozna osiągnąć właściwej szerokości pierwszej skiby

 

Tu jest pełna instrukcja http://www.gregoire-besson.co.uk/pdfs/manuals/plough/mounted/prima-manual.pdf

Rozstaw kół od 94 cm między oponami, zależny od ustawienie kołków z przodu (jest tabelka z zalecanymi szerokościami do konkretnego ustawienia pozycji pługa i szerokości orki.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Tak jak jest na zdjęciu czyli patrząc od tyłu pługa i licząc od prawej to w 1 otwór tak jak w instrukcji ze strony 17 a przodu nie ruszać. 

Ja mam rozstaw w ciągniku 102 z tyłu i 140 z przodu da się ustawić szerokość pierwszej skiby

Edytowano przez karolr2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

Jeśli chcesz orać na 40cm/skiba, to musisz mieć 115, 127 lub 138 wewnątrz między kołami. 104cm jest odpowiednie dla 35cm/skiba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj