Zaloguj się, aby obserwować  
KASJER

Modernizacja gospodarstw rolnych

Polecane posty

kissmy...    67

macie jakieś ciekawe pomysły na wykorzystanie środków z tego działania na zdywersyfikowanie źródeł przychodów? mi już odechciało się ładować kasę stricte w rolnictwo ze względu na aktualne stopy zwrotu w konwencjonalnej produkcji rolnej; obecnie skupiam swoje rozważania na pozyskiwaniu energii elektrycznej (gdyż w najbliższym czasie ceny prądu będą rosły), w zakres operacji wskazanych w rozporządzeniu dotyczącym w/w działania mogą wchodzić inwestycje związane z wytwarzaniem i wykorzystywaniem energii ze źródeł odnawialnych na potrzeby prowadzenia produkcji rolnej, chciałbym w ten sposób wykorzystywać energię elektryczną z siłowni wiatrowej lub ogniw fotowoltaicznych, jednak ze względu na obowiązujące przepisy energię elektryczną muszę najpierw sprzedać (do sieci), aby móc z niej korzystać, proszę o wasze komentarze oraz o wskazanie innych sposobów na wykorzystanie funduszy z tego działania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

co do funduszy to nie wiem ale kolega oglądał elektrownie w Holandi czy Niemczech była ona na gaz-biogaz ,skupowali kukurydzę na pniu i ją kisili a potem robili "zupę" (tak to określił) dodawali tę kiszonkę do wody i jakoś z tego potem tworzył sie biogaz który npędzał ogromny silnik spalinowy a on prądnice (czy coś co robi prąd),Po wykorzystaniu tą "zupą" nawozili pola.Z tego co zrozumiał to z 10 lat trwa zwrot inwestycji (po 10 latach wychodzisz na zero i zaczynasz zarabiać) A z tą sprzedarzą prądu to u nich oplaca się sprzedać "swój" eko prąd (bo droższy) i kupić "zwykły" bo muszą napędzać jakieś urządzenia pomocnicze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

obecnie nawet inwestycja w biogazownie zwróci się w okresie krótszym niż 10 lat (oczywiście jeśli jest się dostawcą wsadu), za każdą kilowatogodzinę (wraz z zielonym certyfikatem) otrzymujemy około 0,37zł i ta cena będzie się zwiększała (dynamiczniej niż pozostałe ceny, czyli powyżej inflacji) także energia z OZE jest to pewna inwestycja (o ile dogadamy się z samorządem, który potrafi przegonić nawet potężne spółki, żądając np 2% wartości elektrowni wiatrowej- rocznego podatku), podstawowym problemem jest jednak kapitał (elektrownia wiatrowa o mocy 1 MW kosztuje około 1,5 mln euro) także rolnikowi bardzo ciężko zgromadzić taką sumę a pożyczyć ją jest jeszcze trudniej, stąd przydała by się jakaś dotacja najlepiej z "modernizacji" (ale będzie ciężko ją uzasadnić), więc prawdopodobnie pozostaje "różnicowanie"- lecz za 200 kzł zainstalujemy co najwyżej używaną siłownię niewielkiej mocy, stąd proszę o opinie na temat możliwości uzasadnienia inwestycji w działaniu "modernizacja gospodarstw rolnych"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj