Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tytanowyJanusz    3674
13 godzin temu, BartekSzulc napisał:

sieje ktoś jeszcze borowika czy lepiej iść w atletusa ? głównie 5 klasa ziemi

Są już lepsze odmiany. Polecam Liboriusa

7 godzin temu, Lukasz21_Lubelskie napisał:

Kupował ktoś z Was Liboriusa w Lubelskim? Mam małe działki i chcę kupić dla siebie na rozmnożenie i potrzebuję jakieś 150kg. Znacie sprawdzonego sprzedawcę?

C2 ? Radzyń Podlaski, zapraszam

Edytowano przez tytanowyJanusz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belaruss820    1563
14 minut temu, tytanowyJanusz napisał:

Są już lepsze odmiany. Polecam Liboriusa

Radzyń Podlaski, zapraszam

Mam do Cb sprawę,jutro zadzwonię,tylko nie wiem o której będziesz miał czas?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janeczko    67
11 godzin temu, Strongman napisał:

Niewiem ja to się nawet patrzył kiedyś ze za te 300 to sam kamień jako jakiś wypełniacz w dziury w polnych drogach nie był by zły a i pole by się obczysciło czy w jakieś fundamenty by było co grubsze ale beton tani.¹

Kamień to fajny budulec ale najlepiej kruszony bo z takich dużych to nic oprócz skalniaka nie zrobisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
Dnia 8.09.2023 o 09:32, daron64 napisał:

Ehh i co tu robić? Na wtorek szykować się na siew?

Jak masz parę kawałków to siej , zawsze to do przodu czyli z głowy , jak posiejesz jeden czy 3 kawałki z 6 , no chyba że Masz w 2 czy w jednym to wypadało by po całości siać , 

Najgorzej dla mnie jak sieje czy koszę i nie skończę kawałka który jest dalej niż za stodołą , bo na taki blisko to moge i 3 razy wyjechać .

 

Zawsze to porównanie będzie jak rośnie przed deszczem i po , w tamtym roku tak sucho było orka ledwo szła , w suche to może nie bo jakas wilgoć była po orce siane i ładnie kiełkowało 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4273

@sebe1033

Wczoraj pooralem, ale nie zdążyłem już uprawić, bo mi parę rzeczy powyskakiwalo. Narazie cały czas pokazują prognozy jakiś deszcz na środę, to może uda się we wtorek. 

Ja mam generalnie całe orne w dwóch kawałkach - 5ha koło domu i 10ha na drugim końcu wsi - może z 700-900m od domu. 

 

IMG_20230909_184252759_HDR_copy_2448x1377.jpg

IMG_20230909_161459058_HDR_copy_1148x2040.jpg

IMG_20230909_145907457_HDR_copy_1377x2448.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belaruss820    1563

W tamtym roku 10.09 zaczynałem orki pod pszenżyto, w tym roku zacznę pojutrze bo jutro do pracy. Muszę zmienić lemiesze jeszcze i nie wyjadę z rosą,oj będzie kurz. Na czwartek prognozy deszczowe to w domu będę to moze wtedy coś drapne no chyba że w piątek popołudniu jak wrócę z pracy.

Edytowano przez Belaruss820

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szron88    29

Przynajmniej macie jakieś warunki do orki. U nas od 2miesiecy praktycznie nie padało bo opady typu 3-5l/m² to całe nic. Plug 4obrotowa waga1.5t nie chce wchodzić w ziemie taka skała a jak już wejdzie to nie odkłada ziemi tylko pchnie piasek. Jest dramat a deszczu na choryzoncie nie widać.

20230909_152140.jpg

20230909_152342.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skowron16    19

Ja w tym roku zrobiłem takie małe doświadczenie na 3 hektarowej działce połowę zrobiłem talerzówka na jakieś 3-5cm a resztę gruberem na około 10cm na to 2 tyg temu spadło 35mm deszczu. W tym tygodniu orałem tę działkę tam gdzie robione talerzówką twardo sucho i rwały się skały a po gruberze całkiem inna orka ziemia wilgotna lekko się orało. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strongman    3257
1 godzinę temu, Szron88 napisał:

Przynajmniej macie jakieś warunki do orki. U nas od 2miesiecy praktycznie nie padało bo opady typu 3-5l/m² to całe nic. Plug 4obrotowa waga1.5t nie chce wchodzić w ziemie taka skała a jak już wejdzie to nie odkłada ziemi tylko pchnie piasek. Jest dramat a deszczu na choryzoncie nie widać.

20230909_152140.jpg

20230909_152342.jpg

Wszędzie to samo,tyle tego deszczu że tylko psuł zniwa a nic konkretnego opadu,ja tam nie orzę szkoda elementów roboczych w oczach uciekają.

Zresztą poco to orać żeby w piasek siać.

Edytowano przez Strongman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
1 godzinę temu, Szron88 napisał:

Przynajmniej macie jakieś warunki do orki. U nas od 2miesiecy praktycznie nie padało bo opady typu 3-5l/m² to całe nic. Plug 4obrotowa waga1.5t nie chce wchodzić w ziemie taka skała a jak już wejdzie to nie odkłada ziemi tylko pchnie piasek. Jest dramat a deszczu na choryzoncie nie widać.

20230909_152140.jpg

20230909_152342.jpg

No to przewalone Masz , w tamtym roku w moich stronach tak było . Na jednym kawałku szła orka na nowych lemieszach i dłutach . Na drugim tak skrobało ... To potem gruberem na głęboko była poprawka . 

W tym roku susza ale koniec sierpnia popadało to orka normalnie szła 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strongman    3257

Całe życie pod górkę na wiosnę zimno I mokro że się wjechać niedało i czekaj czy na opryski i teraz tak samo ,tak by zrobił i zapomniał a tak czekaj.

Edytowano przez Strongman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
1 godzinę temu, daron64 napisał:

@sebe1033

Wczoraj pooralem, ale nie zdążyłem już uprawić, bo mi parę rzeczy powyskakiwalo. Narazie cały czas pokazują prognozy jakiś deszcz na środę, to może uda się we wtorek. 

Ja mam generalnie całe orne w dwóch kawałkach - 5ha koło domu i 10ha na drugim końcu wsi - może z 700-900m od domu. 

 

IMG_20230909_184252759_HDR_copy_2448x1377.jpg

IMG_20230909_161459058_HDR_copy_1148x2040.jpg

IMG_20230909_145907457_HDR_copy_1377x2448.jpg

Na drugim zdjęciu ziemia lekką do orki a kupa dymu ;) . A niżej glina to nie kopci . 

Ja już pogody nie patrzę co będzie to będzie . We wtorek miałem siać ale w piątek nie skończyłem obornika wywalać i przez to pola zgruberować pod siew . Urwała się listwa 4 pogięte , łańcuch wyciągnięty itp ... Dwa dni na naprawę zejdzie ... 😡 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szron88    29

Musiałem przyorać rozwieziony obornik okolo 2ha reszta czeka na opady. Szkoda pługa i ciagnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4273
35 minut temu, sebe1033 napisał:

Na drugim zdjęciu ziemia lekką do orki a kupa dymu ;) . A niżej glina to nie kopci . 

Ja już pogody nie patrzę co będzie to będzie . We wtorek miałem siać ale w piątek nie skończyłem obornika wywalać i przez to pola zgruberować pod siew . Urwała się listwa 4 pogięte , łańcuch wyciągnięty itp ... Dwa dni na naprawę zejdzie ... 😡 

Dymek, bo jak brałem telefon, to noga gaz popuscilem, a potem dodałem i tak walnął bąka. Generalnie to na lekkiej ziemi bdb się oralo, aż musiałem prędkość zmniejszać, bo mi przerzucalo pierwsza skibe za ostatnia poprzedniego przejazdu. Ale na glinie różnie - mam takie, że idzie normalnie, ale ma ciężko (jak na tym zdjęciu), a mam takie, że jest skala - w kilku przejazdach w jednym miejscu pług normalnie mi wyplycalo na kilka cm. 

W ogóle tutaj zdjęcia z jednej prostej 400m. I tak całe pole mam posiekane takimi górkami z glina.

 

IMG_20230909_150759496_HDR_copy_918x1632.jpg

IMG_20230909_145907457_HDR_copy_918x1632.jpg

IMG_20230909_151920712_HDR_copy_1148x2040.jpg

IMG_20230909_152016492_HDR_copy_1148x2040.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

A to też mam górki z gliną albo piachem naprzemiennie . Ale nie taka straszna glina jeszcze . Z pół hektara mam takiej że nie ujedziesz kiedyś tam jak jeszcze zwykłym polskiem pługiem orałem w suszę to lemiesze pękały jak na kamieniach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    489
17 minut temu, Lukasz21_Lubelskie napisał:

Panowie porównywaliście działanie nawozów donasiennych? Co będzie lepsze dr green Prime czy Primseed Multi (zmodyfikowany Primus z Intermagu)?

Żadnych znaczących różnic nie widziałem czy było z nawozem czy bez . W tym roku sama zaprawa nic więcej . Tylko że pszenica . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3674
18 minut temu, Lukasz21_Lubelskie napisał:

Panowie porównywaliście działanie nawozów donasiennych? Co będzie lepsze dr green Prime czy Primseed Multi (zmodyfikowany Primus z Intermagu)?

W pierwszej kolejności porównaj gdzie więcej dostarczasz składników przy zalecanej dawce, zwróć uwagę na fosfor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raven18    163

Razem lejecie do wody zaprawę i nawóz? w instrukcji jest by rozmieszać oddzielnie i dopiero później razem do jednego pojemnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3674
14 minut temu, Lukasz21_Lubelskie napisał:

@tytanowyJanuszDlaczego pisałeś abym zwrócił uwagę na fosfor? Rozwiniesz myśl?

Fosfor stymuluje wzrost korzeni, a do 3 listka roślina ciągnie energię z ziarniaka także dobrze by było żeby fosfor tam był.

12 minut temu, raven18 napisał:

Razem lejecie do wody zaprawę i nawóz? w instrukcji jest by rozmieszać oddzielnie i dopiero później razem do jednego pojemnika

Wszystko do jednego

zaprawa + nawóz + woda = 1L/100kg ziarna

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, tytanowyJanusz napisał:

Fosfor stymuluje wzrost korzeni, a do 3 listka roślina ciągnie energię z ziarniaka także dobrze by było żeby fosfor tam był.

Ok, Dzięki za kolejną dawkę wiedzy ;) A co wybrałbyś jako nawóz? Osobiście uważam, że lepiej w tym rozrachunku wypada Intermagowski Primseed. Czy jednak kwestia dwukrotnie wyższej zawartości fosforu jest ważniejsza? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj