Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Agrest    25710

Pierwsza dawka azotu tydzień  temu?

To masz odpowiedź.

Widać dużą redukcję i siano u podstawy. Zagłodzone i pewnie jeszcze grzybek pierwsze liście zjadł.

To powinno mieć dane minimum 250kg saletry końcem lutego

  • Like 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Desperado napisał:

Ile dostało azotu? bo coś mi się zdaje że całe nic.

Dokładnej dawki nie znam, tata gospodarzy ja tylko trochę pomagam. 

Podsiewane było w poniedziałek a teraz cały czas jest zimno więc azot jeszcze powinien zacząć działać. Tylko czy to kwestia tylko tego czy coś jeszcze może być?

1 godzinę temu, Agrest napisał:

Pierwsza dawka azotu tydzień  temu?

To masz odpowiedź.

Widać dużą redukcję i siano u podstawy. Zagłodzone i pewnie jeszcze grzybek pierwsze liście zjadł.

To powinno mieć dane minimum 250kg saletry końcem lutego

No u nas wszyscy w tym czasie podsiewają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2443

W tym roku od połowy do końca lutego powinna iść pierwsza dawka azotu, nie patrz na to co robią inni

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor73    1144

W tym roku dobitnie widać kto się z azotem spóźnił, od obszarników po małorolnych, zboża żółte i rzadkie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    734

Zgadza się. W tym roku pierwsza dawka miala szczegolne znaczenie. Kawalek przy ogródku nie dolalem RSM'u i żółte że masakra. Druga dawka saletry trochę pomogła, lecz reszty już nie dogoni. Tylko nie ma co słuchać tych co po 300 kg (100N) walą i to razy dwa. U mnie po 100 kg rsm i 100kg saletry. Jak będzie mokro to moooze dostanie jeszcze trochę azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4161
56 minut temu, wisienka1221 napisał:

No to się spóźniliśmy. Wszystko jasne 

Jasne jak to zboże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12Pafnucy    3493

O jest Szonuś...

Gdzieś Ty był?

Już miałem milicję zawiadamiać że żeś zaginął.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4161
10 minut temu, 12Pafnucy napisał:

 

Gdzieś Ty był?

Już miałem milicję zawiadamiać że żeś zaginął.

Dużo pracy panie było, do tego Zetor hamulce porządnie trzeba było zrobić w końcu, no i tak zeszło mi się. No ale teraz mucha nie siada, wszystko nowiste założyłem.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2507
12Pafnucy napisał:

W moim też by trzeba przegląd i regulacje hamulca zrobić...

Przyprowadzaj sie zrobi przegląd całości 😉 Wlasnie jedna Forterra 80 jest na kompleksowym przeglądzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7245
2 godziny temu, jacor73 napisał:

W tym roku dobitnie widać kto się z azotem spóźnił, od obszarników po małorolnych, zboża żółte i rzadkie.

Żyto 4kl, nawet 3 z azotem czeka nadal bo zimno jeszcze. 

Rozkrzewienia odrzucone, zaraz nawet główny pęd zdechnie z głodu. 

 

IMG_20240418_130346_5.jpg

2 godziny temu, jacor73 napisał:

W tym roku dobitnie widać kto się z azotem spóźnił, od obszarników po małorolnych, zboża żółte i rzadkie.

Żyto 4kl, nawet 3 z azotem czeka nadal bo zimno jeszcze. 

Rozkrzewienia odrzucone, zaraz nawet główny pęd zdechnie z głodu. 

 

  • Like 1

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grab12    76

W mojej okolicy wszystko wygląda podobnie jedynie lekko po bobowatych czernieje w tym roku ludzie można powiedzieć powiedzieli pas i dość drogim nawozów jak się ceny w stosunku do środków produkcji nie wrócą do normalności.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strongman    3240

Zgadzam się jedynie ten daje kto ma mało pola i hodowle typu świnie ze swego mu brakuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12Pafnucy    3493
11 godzin temu, JarekBazydlo napisał:

Przyprowadzaj sie zrobi przegląd całości 😉 Wlasnie jedna Forterra 80 jest na kompleksowym przeglądzie

Trochę daleko, bo bym skorzystał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2443
7 godzin temu, Grab12 napisał:

W mojej okolicy wszystko wygląda podobnie jedynie lekko po bobowatych czernieje w tym roku ludzie można powiedzieć powiedzieli pas i dość drogim nawozów jak się ceny w stosunku do środków produkcji nie wrócą do normalności.

Przecież Tusk powiedział żebyśmy ten rok przetrzymali, a potem już będzie lepiej 😂

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25710

Muał na myśli siebie i swoich przydupasów. 

Jak wybory europejskie pójdą po myśli to będzie im już tylko lepiej.

Nam też, będzie tak że lepiej... nie mówić🤣

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12Pafnucy    3493
8 minut temu, krilan06 napisał:

 a potem już będzie lepiej 😂

...komu? Nie powiedział?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4268

Pany, macie szambo o polityce - możecie się tam z ulmanami i hubertusami przepychać, a na reszcie forum dajcie ludziom żyć.

  • Like 6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAN88    1772
2 godziny temu, krilan06 napisał:

Przecież Tusk powiedział żebyśmy ten rok przetrzymali, a potem już będzie lepiej 😂

To mówiąc miał na myśli siebie swoją żone Małgorzatę córkę Katarzynę i syna Michała🤣😂

Co to może być? Dane 250kg na ha saletry na jesieni odchwaszczanie. I dużo takich placów jest. A przed orka jeszcze 3.5t/ha wapna z Morawicy. Działka na niskim terenie i zastanawiam się czy to tylko to że mokre czy coś innego bo na górze zielono na 5 klasie a tu gdzie 3 i 4 takie place Siew 20.09

IMG_20240418_130816.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7245
9 godzin temu, Grab12 napisał:

W mojej okolicy wszystko wygląda podobnie jedynie lekko po bobowatych czernieje w tym roku ludzie można powiedzieć powiedzieli pas i dość drogim nawozów jak się ceny w stosunku do środków produkcji nie wrócą do normalności.

To po co siać jak to z foto nie wiele ponad tonę odda, na sam kombajn nie zarobi.

8 minut temu, PAN88 napisał:

To mówiąc miał na myśli siebie swoją żone Małgorzatę córkę Katarzynę i syna Michała🤣😂

Co to może być? Dane 250kg na ha saletry na jesieni odchwaszczanie. I dużo takich placów jest. A przed orka jeszcze 3.5t/ha wapna z Morawicy. Działka na niskim terenie i zastanawiam się czy to tylko to że mokre czy coś innego bo na górze zielono na 5 klasie a tu gdzie 3 i 4 takie place Siew 20.09

IMG_20240418_130816.jpg

Kolega ma tak samo po moczniku. Przed świętami dał dopiero po 200kg. Wcześniej było jednakowe, a teraz takie place się porobiły aż wstyd. Tylko u niego w poprzek, po skosie, szachownica


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAN88    1772

@pedro2 pierwsza dawka 7marca poszła. Zastanawiam się czy jeszcze bo trochę zostało N nie rozsypie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4268

Ja tam mam niedużo ornego, to te parę stów na nawozy w jedną czy drugą stronę niewiele w moim życiu zmieni, to łatwo mi pisać, ale po ostatnich dwóch latach jednak wolę nawet zarobić mniej, ale nie musieć patrzeć na chujnie na polu bo przyoazczedzilem na tym czy na tamtym. 

Tak sobie czyscilem galerie w telefonie i zdjęcia z tej samej działki sprzed dwóch lat i z tego roku - 1 i 2 to samo miejsce, 3 i 4 to samo miejsce tylko robione z naprzeciwka. Stare są chyba z 28kwietnia, a nowe sprzed tygodnia. Więc różnica ~2tygodni. Inne odmiany, terminy siewu podobne. Terminy podania N do max 2tyg różnicy - czyli 1 i 3 zdjęcie - tak wyglądało 28kwietnia 2022, gdzie N1 połowa marca, N2 połowa kwietnia. Zdjęcia 2 i 4 z 15kwietnia tego roku, N1 chyba 3 marca, N2 przed 5 kwietnia. Różnica w ilości azotu ~ 60kg N. 

 

IMG_20220428_094549_copy_1223x1039.jpg

IMG_20240415_114620431_copy_1632x918.jpg

IMG_20220428_094718_copy_846x1125.jpg

IMG_20240415_141943208_copy_1093x918.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4161
Napisano (edytowany)

Przyczyna jest bardzo prosta i już w lutym było wiadomo że trzeba dać jak najwcześniej i konkretną dawkę, zima była bez mrozu i wyjątkowo mokra w stosunku do innych lat, wszelaki zapas azotu poszedł w głąb ziemi na drugą półkulę, kto dał mało i późno no to efekt nie może być inny, do tego większość siała bez NPK, bez zaprawiania, materiał zagrzybiony z zeszłego roku, o oprysku na grzyba nawet nie myślą o tak wczesnej porze, no może z dwa tygodnie przed żniwami,  no i teraz pytania co to z nim nie tak. Ale jedno dobre, nie ma złego co by na dobre nie wyszło, sypać będzie i tak 8-10 ton na forum i YTubie.

Edytowano przez Desperado

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4268
8 minut temu, Desperado napisał:

no i teraz pytania co to z nim nie tak

U mnie nawet u takich, u których realnie wartości plonów kręcą się wokół liczb dwucyfrowych,  też sa żółte place, a azot ci więksi podawali u mnie końcem lutego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj