Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Michal014d    142

Z ozimych na 5-6 klasie u mnie wygrywa borowik. W tym roku oddał 4,8t/ha. Mam porównanie do Fredro i sąsiada rotondo obok na takich samych ziemiach. Bije na głowę te odmiany. Moze Rotondo ładniej wyglada na ręce ale waga co innego mówi nie mówiąc że rotondo sąsiada do kostek było a moj borowik do brzucha a mam 1.80cm wzrostu. Wedlug mnie najlepiej przetrwal wiosenna susze bo pozniej deszczu było sporo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2429

Rotondo tylko na lepsze gleby, na klasach 3/4 to Borowik pod względem plonu nie miałby szans. A co do wysokości to Borowik jest chyba najwyższą odmianą a Rotondo najniższą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142
1 minutę temu, krilan06 napisał:

Rotondo tylko na lepsze gleby, na klasach 3/4 to Borowik pod względem plonu nie miałby szans. A co do wysokości to Borowik jest chyba najwyższą odmianą a Rotondo najniższą 

Myślę że do kostek oprymalnie nie rośnie te rotondo bez skracania :) na piachach uważam nie ma długosci źdzbla nie ma słomy a co za tym idzie nie ma plonu. Na piachach to sie sprawdza na lepszych ziemiach pewnie to nie ma znaczenia. Poza tym na piachach jak susza niskich odmian nie pozbierasz bo pod hederem przejdą bo zawsze niższe rosną niz w oficjalnych stastystykach danych odmian, po drugie wysokie odmiany zacieniają glebe co za tym idzie wiecej wilgoci zostaje po trzecie jest taka ideologia na piach wysokie i typu żytniego na lepsze ziemie niskie typu pszenicznego :) i umnie sie to sprawdza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2429

No dlatego napisałem że Rotondo tylko na lepsze gleby i dodatkowo fungicyd ×2 co najmniej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3609

ze wszystkim się z wami zgadzam ale u mnie jeśli chodzi o plonowanie to najlepiej sprawdza się Salto, na Borowiku można dwa razy zarobić bo raz na ziarnie, a dwa na słomie hehe; Rotondo tylko na lepsiejsze ziemie tak jak i nowe Belcanto; Avokado niby król słabych gleb właśnie w typie żytnim i jakoś nie zachwyciło ani mnie ani innych znajomych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luka24    17
1 godzinę temu, krilan06 napisał:

Salto nie miałem, w tym roku zostałem przy Belcanto i Octavio, a z przewódki - Sopot

A kiedy siejesz przewódki, bo u mnie w okolicy nikt nie sieje i nawet nie mam kogo się podpytać. Dzwoniłem do HR Strzelce i babeczka namawiała mnie na odmianę Hugo. Może ktoś miał styczność z tą odmianą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszkos    18

Avocado stanowczo przereklamowane w 2018 z centrali brałem to MTN na poziomie 33-34g myślałem, że to przez susze. W 2019/2020 siałem ze swojego materiału ziarno troche lepsze ale też chude i lekkie. Chcąc uzyskać MTN w granicach 42-44g po oczyszczeniu odchodziło grubo ponad 30%. Jedyny  plus, że wszyscy brali - bo to przecież na słabe gleby. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19711
18 minut temu, luka24 napisał:

A kiedy siejesz przewódki, bo u mnie w okolicy nikt nie sieje i nawet nie mam kogo się podpytać. Dzwoniłem do HR Strzelce i babeczka namawiała mnie na odmianę Hugo. Może ktoś miał styczność z tą odmianą?

Na przewódke zasialem mamuta początkiem grudnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3609

Zbyszkos napisał:

Avocado stanowczo przereklamowane 

dla tego postawiłem jeszcze na Carmelo, też ma niskie wymagania glebowe ale ziarno ma piękne, grube kto by nie widział to mówił że jak pszenica, MTZ na oko 47-50g

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8980

Adaś masz zasiane Caremelo na jakiej klasie siałeś ? Zobaczymy jak w tym roku wyjdą pszenżyta, porownamy z Orinoko też ładne ziarno dostałem na 4kl posiane tyle że  troche za rzadko ale może dokrzewię z wiosny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, GRZES1545 napisał:

Adaś masz zasiane Caremelo na jakiej klasie siałeś ? Zobaczymy jak w tym roku wyjdą pszenżyta, porownamy z Orinoko też ładne ziarno dostałem na 4kl posiane tyle że  troche za rzadko ale może dokrzewię z wiosny.

Apropo czym  dokrzewiasz  ? :) ja na jednej działce  rotondo 160 kg/h ale były ulewy i nie wszystko dobrze wyszło  🤨 a jestem tzw swierzakiem 😆

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dontcry    118

A ja znow nic lepszego jak avokado nie znam na moje gleby. Super plonowalo. Raz grzyb i skracane. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2429
53 minuty temu, luka24 napisał:

A kiedy siejesz przewódki, bo u mnie w okolicy nikt nie sieje i nawet nie mam kogo się podpytać. Dzwoniłem do HR Strzelce i babeczka namawiała mnie na odmianę Hugo. Może ktoś miał styczność z tą odmianą?

W tym roku jedna działka obsiana ostatniego października a druga 12 listopada. Jak są warunki to nawet teraz możesz siać. Ta odmiana Hugo to jest przewódka? Pytam, bo nie każda odmiana jara wykazuje cechy przewódki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luka24    17

Tak mi powiedzieli, ale jak chcę pobrać broszurę ze strony to wyświetla odmianę Milewo coś mają zamieszane. Po świętach jeszcze zadzwonię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belaruss820    1559

Mam posiane Rotondo w zaskakujących ilościach bo ponad 250kg/ha i na jednym polu już jest dywan a po drugiej stronie drogi rzadkie że ziemie widać,siane dzień później. A te Carmelo jakie ma wymagania ogólnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszkos    18
12 godzin temu, Dontcry napisał:

A ja znow nic lepszego jak avokado nie znam na moje gleby. Super plonowalo. Raz grzyb i skracane. 

Jeśli chodzi o choroby grzybowe to rzeczywiscie nie było widać aby je coś "jadło" (jedna ochrona bez skracania u mnie), ale ma typowo typ żytni co mnie nie przekonuje dodatkowo słomy dość dużo, której nie potrzebuje i zostaje na polu miejscamu trudno to później uprawić. Co prawda dałem mu jeszcze szanse w tym roku zobaczymy może zmienie zdanie dodatkowo na próbe wziołem Belcanto. Najlepiej u mnie wypadało  Fredro, ale jak rok był sprzyjajacy to słomy było od groma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj