Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
fasola
kysiekb    27
1 godzinę temu, dysydent napisał:

po mokrym okresie żniw fasoli drobnych ceny ich są relatywnie wysokie i nieuchronnym był import tylko trochę takie nierozważne usadawiać siedzibę firmy w centrum regionu fasolowego i pokazywać się na śmieciowym portalu z takim ogłoszeniem.... no sami wrogowie będą w najbliższym sąsiedztwie

https://www.igrit.pl/ogloszenie/gielda-warzyw-fasola/fasola-drobna-200220-szt-100-gr-kraj-1221061

Chyba tu napisałem że łaszczowiecka firma może na fasolowym rynku sporo namieszać i nie trzeba było długo.....

Pisałem tez o tym pare postów wczesniej.. jak jeszcze 2-3 lata temu była firma w Zamościu... ale to było nieuniknione, bo drobnej niby było posiane w tym roku a jest jej za mało żeby zapchać rynek.. jeszcze przy obecnej cenie musiał się ktoś znaleźć kto ściągnął szmelc. 

Edytowano przez kysiekb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3197

drobnej było nasiane co nieco ale bardzo dużo sczarniało w deszcze no i np odm Aura est trudniejsza w uprawie od np jaśka karłowego.
Węższe optimum co do stanowiska jak i nieumiejętność plantatorów którzy w wielu sieje za rzadko między rzędami co musi obniżyć plon nawet na dobrym stanowisku.
Czy polskie fasole wytrzymają zagraniczną konkurencję w przyszłości zależy od profesjonalizmu plantatorów ale i dobrej współpracy z handlem aby wytłumić te oscylacje wieloletnie a tu rodzaj kontraktacji jest jakimś sposobem optymalizowania powierzchni aby nie za mało ni za dużo.
Próbował to kiedyś Tomaszów ale nie wiem jak Im to zadziałało i czy w ogóle zadziałało.
Może będzie kiedy okazja zapytać
miejmy nadzieję że ten Beans za tanio nie będzie tej egipskiej sprzedawał czego z resztą i Bensowi życzę aby na obcych towarach udało się wydrzeć jak najwyższą marżę ;)

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    971

Fasola a dokładniej Jasiek zaatakowany był przez zgniliznę twardzikową i moje pytanie czy ziarno to nadaje się na siew?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3197

jeśli jest nieporażone niczym... znaczy białe to na siew tak, jak najbardziej. Te które porażone czymkolwiek pójdą w odpad bo plamiste 
Oczywiście wystarczy próbę kiełkowania zrobić ale bliżej lutego bo nawet jeśli jest zdrowe ziarno to teraz wyjdzie nieco zaniżone to kiełkowanie, z czasem będzie coraz lepsze w miarę przechowania byle we wlaściwych warunkach czyli byle w suchym.
akurat zgnilizna twardzikowa gównie przenosi się rezyduje w glebie i to pole jest skażone a nie nasiona
ale które pole dziś czymś nie skażone?  powycofywane fungicydy o długim działaniu w glebie to i odglebowych grzybów będzie coraz więcej.
zaprawianie fungicydowymi zaprawami fasoli jest obosiecznie bo mias pomóc zaprawa może obniżyc zdolność wschodów i tutaj też konieczne dalsze testy czym i ile.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    976

Może i coś sprowadzili czy sprowadzą drobną  z zagranicy bo u nas jej w tym roku mało  ale cena nie koniecznie  musi spaść bo zagranica sprzeda za pół darmo Polsce czy jak . Jedno  euro za kilogram fasoli  jak za granicą kilogram jabłek 2/3 euro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3197

ale dlaczego?
Masz lepszą/większą czy rzucasz fasolę?

Jaka ta trzyrzędowa? na przód, tył bok czy nożowa czy rotacyjna?
jakąś fotkę najlepiej

no i jak kontra wyszła w tym roku?

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz0110    10

Im5.5ha 8.5tony ale jakies 700 kg zostalo w polu bo nie zdazylem wszystkiego .wycinarka 3 rzedowa ta boczna do tylu ciagnika poszerzona tak ze mozna wycinac i rzadki o szerokosci 45 i 60cm ,sprzedaje bo chce kupic ta samojezdna ,jutro wysle zdj cos w tym stylu to zdj jest z internetu

scinarka-do-fasoli.jpg

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3197

takie wystarczy
ja czymś takim nie mogłem kontry w tym roku kosić bo wybujała po dolinach i się pchało ciągnęło
za to doskonale poszło tak
https://drive.google.com/drive/folders/1QuSsQQwif8czCgrf8lH7o2zJoIsAm59C?usp=sharing

tylko cholernie wolno bo po błocie ciężko bo się przylepia do błota spodem no ale ... jakoś poszło :)

no ale do czerwonej było by lepiej tą nożową. rok temu jasiek i czerwona poszła właśnia taką nożową tylko właśnie byla nieprzestawna i jasiek nie pasował rządkami no i miejscami było biało :D ale czerwona  pasowala i poszło dobrze
nie mam nawet jednej fotki z ub roku.

"Perqins" próbował tak

jak dla mnie to taki trochę uj nie robota bo co to za dylemat? trafiać w rządki? to się ciągnie trafisz czy nie i potrzebna inna konstrukcja obojętna na rzędowośc plantacji albo podrasowana ta i chyba już wiem jak. No i ma ciąć chwast nie chwast trawnik czy burzany bo inaczej to tylko łacina wiecznie żywa pomimo iż nikt na planecie za urzędowy tego języka już dawno nie stosuje.

Edytowano przez dysydent
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

@dysydent Właśnie obejrzałem Twój sprzęt rotacyjne z kołem od zgrabiarki... Gdybyś założył jeszcze talerzyk, taki w jaki jest wyposarzona zgrabiarka siódemka albo piątka na kołach (na ostatniej gwiaździe)to będziesz bardzo zadowolony. Bo bez tego talerzyka to uj nie robota.

Zgrabiarka 7 - OLX.pl

Talerzyk, raz że odrzuca fasolę na bok. A dwa to jak fasola zaczyna sie nawijać na gwiazdę, to zahacza o talerzyk i ten że talerzyk ją zrzuca zpowrotem na ziemię. 

Edytowano przez sylwek23111
edycja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1316

Talerzyk jest cacy, sam zamontowałem go do nowego pająka bo bez niego trzeba mocno pochylać gwiazdy


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3197

pajączek w kosiarce był zanim wyspawałem prowadnice pokosu z blach.
Po dodaniu prowadnic i odpowiednim ich wyprofilowaniu pajączek okazał się zbędny ale fotki robiłem zanim to odkryłem :P

sorry - rym niezamierzony

pajączek nijak nie chronił przed owijaniem się czy to "ciąglistych" fasoli czy chwastów wokół bębnów gdy blachy całkowicie wyeliminowały tę przypadlość i to tylko dzięki nim można był kosić dowolnie zszyte łany czy to póltyczek czy dowolnego innego zielska bo z samym pajączkiem po kilku metrach koszenia ... było po koszeniu a bębny zamieniały się w dwa kłębki zieleniny :D
_________________________

wstępnie podsortowałem sobie kontry parę kilo i bladziuga ma 71szt/100g czyli nie łapie się do najwyższej ceny no i teraz nie wiem- kalibrować i wysort w cenie jaśka czy akceptować drugi przedział cenowy?
zobaczę jak policzę wyrównanie ale chyba jednak lepiej puścić jak jest niż dodawać sobie roboty bo nie bardzo jest z czego (za dobre wyrównanie)
Mało fosforu w glebie było no i widać. Gliny i czarnoziemy mają go mało ia nie chciało mi się próby glebowej na jeden rok dzierżawy robić
i co z tego że teraz wiem i bez próby że tam mało P ?
Powiedzieć następnemu użytkownikowi czy nie? :P

o

DSCN3128.JPG

że co? że żółta?
a teraz?

DSCN3128ed.jpg

myślicie że te katalogowe zdjęcia w ofertach reklamowych to prawda?
"pic i fotomontaż"

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mano    258

Kolega sprzedawał Kontrę prosto z pola bo była "mokra", handlarz policzył jak za zwykłego jaśka ale cały towar wziął na bok. Więc wiadomo, kalibracja i cena inna, ale nie dla kolegi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzechooo    794
dysydent napisał:

Mało fosforu w glebie było no i widać. Gliny i czarnoziemy mają go mało ia nie chciało mi się próby glebowej na jeden rok dzierżawy robić i co z tego że teraz wiem i bez próby że tam mało P ? Powiedzieć następnemu użytkownikowi czy nie?

Jak podkradł, albo zabrał bo zobaczył że na jego polu "sypie" to nie mów, a jak sam zrezygnowałeś to wedle sumienia😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3197

sam zrezygnowałem
bo niedobory w glebie głównie fosforu :D

a poważnie to umowa była na jeden rok tylko na fasole i nawet niezbyt chętnie przystałem bo daleko
ale plon i tak nadspodziewany choć 1,5t/0,8 ha nawet i półtyczki to rewelacji nie ma no ale tragedii też nie,

sporo odpadów i nie wiem czy wiele ponad tonę jedynki wyjdzie. No ale koszt niewielki bo i ja tego fosforu tam nie nasypałem ani całej reszty bo chodziło o zmianowanie a miałem trzyletnie nasiona pożółkłe to... każdy by na coś takiego poszedł.

no ale z innego pola to jest 63,5/100g choć odpadów tyle samo to o 20% cenę można podbić
Pewnie by się było opłaciło ze 150 kilo dodatkowo amofosu sypnąć wiosną pod korzeń na te 80 arów ... i mi i następcy.
tam i z magnezem krucho no ale połtyczki względnie tolerancyjne na niedostatek magnezu

 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3197

oj raczej nie a na pewno nie do dłuższego niż trzy tyg miesiąc przy obecnych ciepłych jesieniach i "dodatnich" zimach
gdyby mrozy i wychłodzić (zamarznie) to owszem bo gdy ciepło z czasem nabierze zapachu stęchlizny zwłaszcza w nieprzewiewnych workach.
Taki maksymalny pewniak to okolice 16-16,5%. Im grubsza tym może być nieco wyżej ale powyżej 17% nawet jeśli nie zatęchnie to zdolnośc kiełkowania do wiosny jest zagrożona.

Tylko wilgotność większość ustrojstw pomiarowych fałszuje zależnie od wilgotności względnej powietrza, im wilgotniejsze tym zawyża im suchsze zaniża i potrafi nawet do 2% przekłamać bo mierzy wilgotność łupiny a nie średnią całego ziarna.

jak dla mnie wiarygodniejsza jest metoda "na ząb" czy tam na uginanie się połówek po rozłupamiu.
Jeśli się połóka nie złamie a ugina po wygięciu do jakichś 45 stopni kątowych to ryzykowne jest długotrwałe (ponad miesiąc) przechowanie bez przewiewu, no chyba że mrozy... w okolicach i poniżej zera
__________________________
na 50 kilo przesortowanej znalazłem dwa robaczywe ziarnka w kontrze i to opanowane każde całym stadem robaków że aż miękkie.
Jednak fumigacja bo znów w jakim markecie wyfruną :D

Poszukam jeszcze aby w cieple w atmosferze CO2 potrzymać ze dwa mies. i obaczę czy się wyduszą czy wygryzą (przepoczwarczą i wyklują) pomimo a i czy zdrowa po takim przechowaniu zachowa zdolność kiełkowania.
no chyba że ktoś dysponuje Wiedzą w tej kwestii to chętnie ... byśmy poczytali

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kysiekb    27
54 minuty temu, Grzechooo napisał:

Jak w tym tygodniu drobna, ktoś, coś?

4.8 z VAT. Utrzymuje się narazie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szot    109
12 godzin temu, melepeta napisał:

Jak cena Jasia ?

Przestrzegam po raz drugi w tym sezonie !!! Nie pozbywajcie się pochopnie 'JAŚKA' w ubiegłym sezonie też namawiałem na spokój:P dla niedowiarków można sprawdzić moje posty kto posłuchał to wiadomo. Dla potwierdzenia sprawdzicie dzisiejsze ogłoszenia na IGRiT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

w mojej i sąsiedniej  wiosce 70% fasoli sprzedanej z pola nieprzebierana i mokra sprzedana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mano    258
6 minut temu, a-zA-Z0-9 napisał:

w mojej i sąsiedniej  wiosce 70% fasoli sprzedanej z pola nieprzebierana i mokra sprzedana

Podejrzewam, że wszystkie wioski wyzbyły się w 70% fasoli. Pogoda zrobiła swoje, tylko zobaczymy co będzie z ceną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj