Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pole po Fasoli
robo1980    58

u mnie nie ma na wsi dużych areałów każdy ma po hektarze góra dwa,a już prawie wszyscy wysprzedali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmarcel    0

u mnie w tym roku pojawił się stronkowiec dorosłe owady zaczęły już opuszczać ziarno. czym opryskiwać fasole i na jakim etapie wzrostu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maskin    7

nie wiem jak wyglądają te fasolinięta. Może dasz jakieś  wskazówki. wiem jak wygląda aura szabelka red tik-tak/ale te nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gracz10    6

O MNIE teraz fasola po 5 zl placa na reke . wczesniej byla drozsza ale teraz wszyscy przebieraja i cena spada.

 

 

edit

 

inny jak dzwonilem to po 4 bo cos pier... o chinach

Edytowano przez gracz10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maskin    7

Na jakich sitach czyścicie petkusem? Ja dla jasia karłowego zakładam górne fi 16 a dolne podłużne 5. A dla czerwonego górne fi 12 a dolne podłużne 3,5 i 4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

dla czerwonego dół podłóżne 5mm i dla białego (zamojski) też na 5, chyba że chce zrobić grubszy to zakładam 7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianXXL    49

Panowie jak cena w naszym rejonie : łaszczów, tyszowce, telatyn, mircze? rusza coś z ceną? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 

zaprawiał ktoś fasole PRESTIGE FORTE 370FS w jakich dawkach na 100kg

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marks50    3480

Zaprawiałem prestige jaś karłowy  w ilości 50 ml na 100 kg i było bardzo dobrze a nawet jak mi brakowało zaprawy to i mniej wychodziło a efekt na palu taki sam czyli robak nie czepiał się ale to zależy od pola bo siałem niezaprawianym jak brakowało zaprawionego i też było git przy wschodach ale jak w tym roku się rozpadało to było widać gdzie była nie zaprawiana . Niby prestige od stonki ale na grzyba też chyba działa .Dobrze jest też dodać (gdy i tak się zaprawia) zaprawy donasiennej bo koszt mały a być może efekt z tego był   choć zazwyczaj fasola kiełkuje bardzo dobrze gdy ma wilgoć .

 Co do samego zaprawiania to należało by dodać jak najmniej wody   po zaprawieniu należało by takie nasiona wysuszyć bo nawet gdy się od razu sieje siewnikiem punktowym to nasiona się sklejają i sieje po dwa . Zawsze zaprawiam przed siewem a potem suszę rozłożone na przyczepie . 

Co do zapraw to kiedyś była zaprawa (z 15 lat temu) HOMEY (coś tam)  i to była idealna do fasoli i dla niej dedykowana ale jak wiemy jeśli jest coś dobre i skuteczne to zabronią i wsadzą 10 nieskutecznych zamienników i kombinuj .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    836

też zaprawiam prestige, ale dawką 100ml/100kg ziarna i dodaję i nawóz donasienny i w tym roku dodałem dodatkowo jeszcze smroda na robaka też 100ml/100kg ziarna i efekt taki, że wschody fasoli super i rosła z wigorem, aa śmietka owszem pojawiła się w korzeniach ale jak już fasola była na wierzchu, więc nic się nie działo.. a czy ja wiem czy jest sens suszyć? ja sypię po pół worka i zostawiam otwarte i na drugi dzień ziarno suche i nic posklejanego nie ma.. a zaprawiam zaprawiarką do zboża :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marks50    3480

Po pierwsze masz zaprawiarkę wiec możesz użyć mniej wody a po drugie jeśli zostawisz na noc w workach to woda się wchłonie w fasolę , trochę odparuje  i gdy nasypiesz do siewnika to się rozsypie , gorzej jeśli sieje się od razu zaprawianą to się skleja po mimo mieszalników w sekcjach . A jak przechowuje się fasola  zaprawiona wcześniej ? Czy nie skiełkuje ? lub ewentualnie zbutwieje ? 

 Jeszcze słówko odnośnie dochodowości fasoli to czy zamierzacie siać fasolę gdy cena nie przekroczy 4 zł  za kg jasia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Ja mam w planach siać 2 lub 4 ha jak cena będzie powyżej 3zł. Ale i tak nie wiadomo, że co będzie w przyszłym sezonie to nikt nie wie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

No z fasolą może być różnie. Miała być jako warzywo, ale nie zmienili tego i jest zaliczana do strączkowych wzbogacających ziemię w azot czyli na dopłaty 2015 można ją wstawić w zazielenienie. czyli będzie dużo jej. na mojej wsi koleś zostawił 70ha na fasolę a w tym miał 33ha. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    836

nic się nie dzieje z tą fasolą nawet jak rok poleży. jak dla mnie fasola jest, była i będzie przynosić jakiś zysk przy plonie min 2t/ha, przy cenie od 3zł, ale 3 lata temu zebrałem po niecałe 1t/ha i dobrze że trafiła się cena po 5zł to zawsze coś zostało...

 

wiadomo, trzeba się narobić, ale jak ktoś chce się szybko dorobić łatwą pracą to pomylił dziedziny. 

 

kolego zenonim, nie wiem czy Ty wierzysz w bajki które ten gospodarz opowiada, czy może 'ludzie tak gadają', ale dla mnie - faktycznie można posiać fasolę na takie areały, ale zebrać to ? Jakby to była prawda to prawie każdy w województwie co sieje fasolę to by o tym usłyszał. Słyszałeś coś więcej o jego technologii zbioru? 

 

Kolega ma takiego znajomego co też ładnie opowiada, np chwali się, że ma caaała stodołę zbożem zasypaną ze3m do góry, a kolega zajechał tam po nasienie to kilka przyczep było wykiprowanych.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Tak mój wujek jest agronomem robi mu wnioski dobrze żyją także to nie ściema. ma 300ha i sieje tylko jęczmień ozimy, pszenicę ozimą i fasolę. i pola na fasolę zostawił sporo. w tym roku miał 33ha. a technologia zbioru taka jak u nas. ścinał maszynowo resztę ludzie docieli, w pokosy zwijał totolotek na tuza do c330. i kosili na zbiornik i w skrzynkę i najlepiej wyszedł bo ścinał po deszczach prawie we wrześniu. już ludzie przebrali mu czeka na lepszą cenę. dlatego to nie ściema i kto ma dużo ha to w zazielenienie da za strączkowe dopłatę weżmie i zbierze tak jak każdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cradle    31

damianXXL     Dziś na targowisku Mireckim handlarze oferowali cenę za Jasia 3,90zł/kg brutto,  za Red Kidney 5,00zł/kg netto

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

W łaszczowie No..sad po 4zł/kg skupuje. ponoć handlarze mocno dzwonią do niego za tą cenne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    836

słyszalem że daje taką cene, ale i dobrze! niech utrze nosa trochę tym cwaniaczkom.. sprzedawałem mu rzepak i koleś jest na prawdę w porządku. 

 

to wielki szacun dla tego gościa, że na takich areałach bawi się w fasolę... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cradle    31

nie takie akcje się działy z cenami fasoly, to jest zawsze zbyt hermetyczne środowisko wsród handlarzy

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze apropo zaprawiania: 

Można zaprawiać mieszanką: zaprawa + nawóz donasienny + nitragina? Nie zaszkodzi to bakteriom?

I czy fasole zaprawianą nitraginą można "wrzucić" w ziemie opryskaną Previcur Energy 2 tygodnie przed siewem i Pyrisimexem bezpośrednio przed siewem? Pyrisimex nie zaszkodzi bakteriom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no dobrze jak będzie można wpisać na zazielenienie ale wszystko ma swoją granicę opłacalności jak będzie dużo fasoli to i cena spadnie, pamiętam nie tak całkiem odległe czasy chyba lata 2000 -2005 gdzie fasola było po 1,60-2 zł kg. i wcale nie bede zaskoczony jak taka cena wróci 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj