Polecane posty

Pajej    231

dorzuć grykę, gryka wygania nicienie, facelia mnoży wiec wyjdzie na zero


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187
34 minuty temu, damian12345 napisał:

facelia nie pod ziemniaki, bo jest wektorem nicieni

Chyba coś ci się pomyliło


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Również gdzieś czytałem, że facelia pod ziemniaki nie teges

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Populacje nicieni ogranicza także rzodkiew oleista, a jak wykazały najnowsze badania również facelia błękitna. Spośród badanych odmian facelii, Vetrovska najefektywniej ograniczała populację mątwika – o ponad 26 proc. Dla porównania, gorczyca biała odmiany Metex wykazywała działanie mątwikobójcze na poziomie 36,5 proc. 

cytat z farmera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jak podają niektóre źródła,  ostrożnie należy podchodzić do wysiewu facelii w płodozmianie z ziemniakami. Ma ona wspierać rozwój nicieni, które przenoszą sprawców czopowatości bulw czy pstrej plamistości pędów. 
Źródło TA Jaki poplon pod buraki i ziemniaki?

 

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak widziałem artykół TA z przed trzech lat. Farmer na podstawie badań tegorocznych :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Może to tak jak po grochu buraków nie siać bo zniszczyk 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

Panowie siać jeszcze gorczycę na poplon teraz na zimę na ochronę przed erozja czy odpuścić sobie życie w ziemi jest więc dżdżownice by się żywiły ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

odpuść lada dzień może byc ziima


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

W zamojskim zima przychodzi ostatnia buraki na grudzień ludzie kończą zasiewy i biorą się za orki zimowe ? 

Wiem że poplon spory nie wyrośnie ale kto nie ryzykuje ten nie pije szampana ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Niby Jakaś tam facelia z gryką i owsem ale masa jest! Głęboszem to traktuje to fajnie bo gleba pulchna i okryta na zimę zostaje.

20201114_160518.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukarso    26
Dnia 15.11.2020 o 08:46, Zapracowany napisał:

Niby Jakaś tam facelia z gryką i owsem ale masa jest! Głęboszem to traktuje to fajnie bo gleba pulchna i okryta na zimę zostaje.

20201114_160518.jpg

Też zastanawiam się nad przyszłym poplonem pod łubin w postaci facelii i gryki, ile tego się sieje na hektar?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Witam. Jak uważacie czy poplony ścierniskowy wnoszą coś do ziemi?  
Ja ma wrażenie ze one gowno dają!

Sieje poplony od 14 lat przeważnie na tej samej działce co drugi rok, zdarza się ze i co rok pod rośliny jare. Rośliny jakie sieje to gorczyca,rzadkie oleista i bobik, poplony zawsze się udaje zdarza się ze i gorczyca ma 180cm , co 5 lat idzie trochę obornika świńskiego  słomę tam gdzie nie zbieram to zostawiam na polu. Nawożenie pod pszenice to średnio 250kg polifoski 6 Ogólnie Npk to idzie polifiska 6

a niżej przedstawiam wyniki analizy gleby i jak to ma się do tego?

AAC2F7E3-6A2C-4C1D-BB8A-BDD7D5E9B612.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Ale na co liczyłeś, że pH poprawią, albo znacząco podniosą zasobności składników? Poplony mają zwiększać zawartość próchnicy i 'rozluźniać' zwięzłą glebę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

PH swoją drogą nie dopisałem ze przez okres 10 lat na 6 ha poszło 60 ton wapna z morawicy   I  od ostaniego badania  10 lat temu pH wzroslo średnie o 1-1,5 punktu  (spodziewałem się i i tak będzie wyższe )  ale wyniki fosforu potasu są fatalne a ziemie mam raczej bardzo dobre od 1 do 3 klasy  jedna działka tylko 4a,b 
Mam wrażenie ze te polony więcej popbieraja niż dostarczają 

nawet wczoraj czytałem artykuł ze gorczyca na może zastąpić 20 ton obornika i dostarczyć średnio 60 kg  fosforu i 110 kg potasu  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56
1 minutę temu, stempos1980 napisał:

Ale Gorczyca też robi spustoszenie w składnikach i wodzie w glebie

No właśnie na to wychodzi  tym bardziej ze czasem za długa ja trzymałem bo już nasiona miała to będzie pierwszy błąd, co do wody tu nas  grzej jest z plonami jak jej jest nadmiar 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5019

Z czego wniesie? Z powietrza? Może jedynie przyswoić składniki z form nieprzyswajalnych dla innych roślin. Suma składników w ziemi musi się zgadzać. Nie wniesie fosforu ani potasu znikąd. 

16 minut temu, lebek5 napisał:

nawet wczoraj czytałem artykuł ze gorczyca na może zastąpić 20 ton obornika i dostarczyć średnio 60 kg  fosforu i 110 kg potasu  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7905
1 minutę temu, lebek5 napisał:

No właśnie na to wychodzi  tym bardziej ze czasem za długa ja trzymałem bo już nasiona miała to będzie pierwszy błąd, co do wody tu nas  grzej jest z plonami jak jej jest nadmiar 

Gorczyca to jak zaczyna kwitnąć to  kasacja

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56
7 minut temu, Leszy napisał:

Z czego wniesie? Z powietrza? Może jedynie przyswoić składniki z form nieprzyswajalnych dla innych roślin. Suma składników w ziemi musi się zgadzać. Nie wniesie fosforu ani potasu znikąd. 

 

Masz kolego racje  to po  co siać i mordować się  z przyoraniem  jak z porównaniem 2 i 10 pozycji ( to jest nowa dzierżawa ) nigdy tam nie było siane żadnych poplonow  zawartość fosforu i potas jest na podobnym poziomie  co poplony co 2 rok

Edytowano przez lebek5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mich9    671

Tyle że wniosą próchnicę, fakt te całe poplony to wymysł UE ciągną wodę z ziemi, mnożą owady oraz szkodniki typu myszy. Dlatego gorczyca to jest g. na poplony. Groch coś azotu zwiąże, rzodkiew oleista rozluźni ziemi, facelia odzyska wypłukane składniki a gorczyca według mnie ma bilans 1:1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5019

Poplony są ok, ale trzeba je odpowiednio dopasować. Z tym przyoraniem gorczycy to się od tego odchodzi. Za to świetnie się sprawdza aby wyściółkować ziemię. Zaś te które mogą coś wnieść składników, to wszelkie bobowate. One realnie pobierają azot z atmosfery(znaczy, nie one ale bakterie z nimi związane), i wzbogacają nim ziemię. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Jest jeszcze próchnica i trzeba by zbadać jej zawartość na tych polach . Wracając do fosforu i potasu , może osiągasz b.wysokie plony i z plonem wywozisz z pola więcej , niż to co wnosisz  w  250 kg t polifoski 6 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj