Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
Opublikowano

W ubiegłym roku sporo sprzedałem o tej porze, a czy urosła? Wątpię bo było zimno. W tym roku mokro i ciepło po niecałym miesiącu w pół łydki. Na pewno trzeba by więcej ze 30kg/ha

Opublikowano

Ansu co polecasz na poplon w uprawie bezorkowej wysiany teraz po qq na ziarno w zmianowaniu z rzepakiem. Musi zostać do wiosny pod pszenicę jara. Jeden, dwa gatunki żeby przemarzly.

Opublikowano

Jak rzepak to nie krzyżowe więc gorczyca i rzodkiew niebardzo. Facelia jak nie wzejdzie teraz to powschodzi na wiosnę. Gryka poniżej +10 słabo rośnie. Owies pod pszenicę jarą trochę słabo. Można by rzodkiew z facelią jak bez orki i rzepak niezbyt często. Rzodkiew w rzepaku nie do zniszczenia zgłusza, a w żniwa zielone strąki.

Opublikowano

Witam! Panowie porównując gorczyce i rzodkiew oleista,to ktora będzie lepsza,jako poplon? Obie są z krzyżowych oleistych. Rzodkiew podobno szybciej rośnie. Widziałem i wybija na wielkość żyta takiego do koszenia. No,ale zalety będzie miała większe od gorczycy? Chciałbym spróbować ją w następnym roku na poplon. A i orać się podobno dosyć ciężko orze... ???

Opublikowano

Możesz zaorać wcześniej 6-8 tygodni tak do pasa idzie wszystko na żywca. Gorczyca wychodzi taniej ale ma słabszy korzeń i twardsze cienkie łodygi. Rzodkiew wcześnie siana nie zakwita tak szybko jak gorczyca, łatwiej połamać. Co do wysokości nie zauważyłem znaczącej różnicy.

Jedyna zaleta gorczycy to cena nasion na 1ha rzodkiew dwa razy drożej.

Opublikowano
Dnia 22.09.2018 o 08:32, ansu napisał:

Jak rzepak to nie krzyżowe więc gorczyca i rzodkiew niebardzo. Facelia jak nie wzejdzie teraz to powschodzi na wiosnę. Gryka poniżej +10 słabo rośnie. Owies pod pszenicę jarą trochę słabo. Można by rzodkiew z facelią jak bez orki i rzepak niezbyt często. Rzodkiew w rzepaku nie do zniszczenia zgłusza, a w żniwa zielone strąki.

Chyba gryka z facelią pójdzie. Ile tego pomieszać na ha?

Opublikowano

Wątpię czy będzie jakiś pożytek z poplonów sianych końcem września no chyba że będzie ciepło i mokro przynajmniej przez 3 tygodnie. Ze 60 kg gryki i z 5 facelii?

Opublikowano

Pod koniec września siany poplon raczej tylko powschodzi i żadnej masy nie wytworzy. Siałem taki poplon  rok temu po ziemniaku na zazielenienie Rzodkiew + Owies. Moim zdaniem w tym terminie trzeba ograniczyć koszty tego poplonu i  wybrać najtańszą opcje. 

Opublikowano
9 minut temu, KAROLEK7211 napisał:

....w tym terminie trzeba ograniczyć koszty tego poplonu i  wybrać najtańszą opcje.  

Lepiej bym tego nie ujął. Dodatkowo wysiane nasiona które nie wzejdą będą stanowić zachwaszczenie

Opublikowano

Bobik!- ktoś ma doświadczenia z tą rośliną w poplonach? Czy można jego porównać do łubinów,bo obydwie rośliny wiążą azot z powietrza... ale z tego co doczytałem to bobik wymaga dobrych i wilgotnych ziem. No i jak wyrośnie to pewne tak przyorać jesienią się nie da, jak rośnie,tylko trzeba pewnie skosić rozdrobnić...?

Opublikowano

Mam zasianą gorczycę 10 sierpnia po pszenżycie. Gorczyca już dawno przekwitła, ma normalnie wykształcone łuszczyny z nasionami ale są jeszcze zielone. Nieliczne zaczynają żółknąć. Musiałbym chyba pryskać Reglone żeby to zasuszyć. Liczyłem obsadę i ilość łuszczyn z ziarenkami i wychodzi, że wymłócić można by było około 500kg/ha nasion. Jak myślicie czy jest sens to próbować zebrać, kosił ktoś z was tak późno gorczycę?

Opublikowano

raczej bym sie nie nastawial na powodzenie, nieliczne zolkna, zanim wiekszosc przyschnie to tydzien do dwoch przy obecnej pogodzie, jak potraktujesz to reglonem teraz to mozesz nie miec zdolnosci kielkowania. W Twojej sytuacji chyba bym jeszcze poczekal i obserwował pogodę

Opublikowano

Pytanie do znawców uprawiających rzodkiew oleista! Czy jak posieje ja w poplonie po żniwach i potem zaorze na jesieni to może wiosna wybijać w uprawie? Ponoć jak jest głęboko siano to wybija,natomiast jeśli płytko to nie... Ile w tym prawdy???

Z góry dziękuję za jakieś info😊

Opublikowano

Dzięki za odzew kolego ansu. 

Zaorałem rzodkiew w poplonie przy końcu września. Była duża.Kwitła.Niektóre korzenie,jak buraki. Teraz widzę,że sporo odbija po orce,bo jest ciągle ciepło. Myślę,że przemarźnie przez zimę. A siany ma być jęczmień jary w tych działkach po poplonie rzodkwi oleistej. Jeśli to przemarźnie to ok! 

Opublikowano

Temat coś obumarł. Jakie plany poplonowe na ten rok? Może by przed sezonem coś nasion pokupić.

Co myślicie o takiej mieszance:
Facelia błękitna    5 kg     Groch siewny        30 kg        Gryka            10 kg      Rzodkiew  oleista      5 kg  

Opublikowano

Co zasiać do programu Rolno-Śodowiskowego musi być poplon z 3 grup roślin siałem gorczycę rzepak i proso ale proso szybko wymarza i są problemy przy kontroli ARiMR co proponujecie zamiast prosa coś żeby nie było tak wrażliwe na jesienne przymrozki i miało podobne nasiona do gorczycy i rzepaku ponieważ poplony sieję rozsiewaczem do nawozu jednym przejazdem.

Opublikowano

Jakie odmiany łubinu polecacie w poplonie? Mówi się,że wąskolistny jest najlepszy w sierpniowym siewie,ale widzę,że mały rośnie. Fajny jest ten łubin żółty mister,tylko ma podobno powolny wzrost początkowy... 

Opublikowano
5 godzin temu, krzy24 napisał:

Jakie odmiany łubinu polecacie w poplonie? Mówi się,że wąskolistny jest najlepszy w sierpniowym siewie,ale widzę,że mały rośnie. Fajny jest ten łubin żółty mister,tylko ma podobno powolny wzrost początkowy... 

Na poplon to karo, wyrośnie piękny a sarny go nie ruszą

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Gość
      Przez Gość
      Witam , posiałem żyto na poplon i mam pytanie , na wiosnę czym mam zniszczyć poplon  ?
      Od razu przeorać czy może zjeździć gruberem ? po życie będę sadził tytoń 
      Proszę o podpowiedzi  
    • Gość johny22
      Przez Gość johny22
      Poszukuje siewnika do poplonów najlepiej jak by był to nowy zestaw, preferował bym układ z rurami wysiewającymi w ilości +/- 10szt na 3m robocze. Na co ciekawego zwrócić uwagę, co możecie polecić co się sprawdza dla wysiewu drobnych i grubych nasion?
    • Przez Alexandra
      Sprzedam lubin biały słodki (do siewu lub na pasze)w ilości 1,5do2 ton. Województwo zachodniopomorskie okolice Koszalina nr 605157362
    • Przez fifi155
      Witam, mam prośbę do użytkowników portalu. Orientujecie się może gdzie na terenie woj. lubelskiego,  a najlepiej okolice Kraśnika można sprzedać łubin jak tak to proszę o jakieś info na ten temat.
    • Przez Krystian1608
      Witam serdecznie, mam siewnik Amazone D7 3 m. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak ustawić go pod wysianie łubinu żółtego. Łubinu chcę zasiać ok. 180 kg na ha. Proszę o pomoc i z góry bardzo dziękuję  
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v