Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
galeria
Poplony
Opublikowano

Polecam bobik, nasiona tańsze, prosty w uprawie bo na ściernisko rozsiać rozsiewaczem do nawozu  i talerzówka i niech stoi to końca października urośnie spokojnie na metr jeśli będzie troszkę wilgoci. A na jednoliścienne środek Leopard  05 dość tanio wychodzi 

Opublikowano

Niestety tanio  nic nie będzie. Jakby liczyć sam azot to się za bardzo nie opłaca, ale nie o sam azot chodzi, tylko o inne łatwodostępne składniki jak wapń, maganez czy fosfor i lepsza struktura gleby. Robiłem eksperymenty na małych działkach z intensywnym nawożeniem azotem fosforem i potasem i plon albo nie wzrósł albo nie wiele wzrósł, ale i tak był niższy niż gdy kukurydza była zasiana po roślinie strączkowej. W tym roku też mam takie doświadczenia na kilku polach. Na jednym polu przez 3 lata były strączki, najpierw bobik, potem 2x fasola. Jakby nie ta susza to kukurydza zapowiadała się nieźle.

Opublikowano

Ja doświadczenie w poplonach niestety mam zerowe także fajnie by było jakby ktoś podał przykład jakie rośliny zmieszać i ile tego wysiać na ha

  • Root Admin
Opublikowano

pszenica po poplonach sypie 1-1.5 tony mniej niż taka po pszenicy. Mówimy o moich regionach, gdzie mamy 400-450l opadów za rok. Jak ktoś ma 800l to jemu wisi ile poplon wypije

  • Like 1
Opublikowano
14 minut temu, Morion napisał:

Są na to jakieś badania? A odkryta ziemia nie odparowuje szybciej,a dodatkowo dochodzi do erozji wietrznej.

A no są badania , ta kukurydza po bokach jest siana na odkrytej ziemi , a ten pasek w środku był rzepak . Całość była ztalerzowana i posiana od razu kukurydza . Przy mokrym roku może by było wszystko normalnie , ale przy całkowitym braku opadów po siewie kukurydzy, widać jak na dłoni gdzie rósł rzepak to tak wypił wodę że kuku ma z 20 cm , a gdzie było gole pole kuku ma z 60 - 70 cm , zdjęcie było robione z 2 tygodnie temu 

IMG_20220626_130516.jpg

Opublikowano

ale tam po prawej też słabsza jest, Tam też był rzepak?

Ja zasiałem kuku  ok 07 05 po skasowanym rzepaku na 2 ha i na całości jest równa. Może niezbyt duża , ale całkiem niezła. (Na innym polu po ekologii, gdzie było dużo perzu i innych chwastów do tej pory się męczy. Zwlekałem z opryskiem właśnie ze względu na perz.)  A rzepak był tylko placami, posiany późno . Miejscami było puste pole, nawet chwasty nie rosły , tak zaklepało na jesieni deszczem , a miejscami pasowo rósł nawet niezły rzepak. Teraz kukurydza zbytnio się nie różni, czy na pustym polu , czy po rzepaku. Po siewie było sucho, ale jak zaczęła kiełkować to sporo deszcz podlewał.

Opublikowano
25 minut temu, Szymi40 napisał:

Ale poplonami  wprowadzasz   dużo materii organicznej która też  zatrzymuje  wodę, poprawiasz  strukturę ziemi i  przerywasz  monokulturę.

Tylko, że one muszą wyrosnąć. Inaczej to wielkie g. wprowadzą. Niestety, ale nie zawsze na poplony są warunki. 

Opublikowano

poplon siany przed siewem zbóż ozimych to nieporozumienie jeżeli chodzi o wodę za wyjątkiem lat bagiennych

poplon pod uprawy jare , który kończy żywot zimą , a pozostawiony jest na powierzchni po siewie jest wybawieniem w suche lata , nie mile widzianym w zimne wiosny , a porażką w łagodne zimy

jak jest zmianowanie to poplon jest dobry  tylko dla tych co nasiona sprzedają , albo dla tych co ubiegają się o dopłaty a zapominają zasiać haha

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Gość
      Przez Gość
      Witam , posiałem żyto na poplon i mam pytanie , na wiosnę czym mam zniszczyć poplon  ?
      Od razu przeorać czy może zjeździć gruberem ? po życie będę sadził tytoń 
      Proszę o podpowiedzi  
    • Gość johny22
      Przez Gość johny22
      Poszukuje siewnika do poplonów najlepiej jak by był to nowy zestaw, preferował bym układ z rurami wysiewającymi w ilości +/- 10szt na 3m robocze. Na co ciekawego zwrócić uwagę, co możecie polecić co się sprawdza dla wysiewu drobnych i grubych nasion?
    • Przez Alexandra
      Sprzedam lubin biały słodki (do siewu lub na pasze)w ilości 1,5do2 ton. Województwo zachodniopomorskie okolice Koszalina nr 605157362
    • Przez fifi155
      Witam, mam prośbę do użytkowników portalu. Orientujecie się może gdzie na terenie woj. lubelskiego,  a najlepiej okolice Kraśnika można sprzedać łubin jak tak to proszę o jakieś info na ten temat.
    • Przez Krystian1608
      Witam serdecznie, mam siewnik Amazone D7 3 m. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak ustawić go pod wysianie łubinu żółtego. Łubinu chcę zasiać ok. 180 kg na ha. Proszę o pomoc i z góry bardzo dziękuję  
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v