Polecane posty

Gość   
Gość

Zdecydowanie. A co do twego orania to przemyś to jeszcze. Poplon najlepszą robotę robi jak zostaje na wierzchu, ewentualnie płytko mięszany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5008

Jak ktoś pierwszy raz uprawia kukurydzę to niech lepiej nie eksperymentuje bezorkowo, a tradycyjnie działa. Bo słabo coś wyjdzie i się zniechęci. Zaś czekać do wiosny aby orać to też mija się z celem. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5008

Jak wielu, ale ty prawdopodobnie miałeś już doświadczanie z kukurydzą wcześniej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

będę oral, bo największą niewiadomą jest siewnik do kk i jego użycie. kupiłem używkę i w tym momencie jest pocięta w drobny mak. jak poskładane to zobaczymy co z tego wyszło. experymenty z uprawa zrobię za rok


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszek0    5
Zapracowany napisał:

Zdecydowanie. A co do twego orania to przemyś to jeszcze. Poplon najlepszą robotę robi jak zostaje na wierzchu, ewentualnie płytko mięszany

czyli mówisz żeby zostawić poplon do wiosny.. i później zaorać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie orze, a już na pewno nie wiosną

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, Leszek0 napisał:

no to co robisz?

Głębosz, spulchnia, napowietrza a słabo mięsza. Zdjęcia na poprzedniej stronie. Polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
1 godzinę temu, Zapracowany napisał:

Głębosz, spulchnia, napowietrza a słabo mięsza. Zdjęcia na poprzedniej stronie. Polecam.

przy założeniu że bede miał głebosz, ale bez wału. To jak podejść do zmasakrowania faceli? Talerzówka po wierzchu, głebosz i reszta wiosną (talerzówka i siew)
Czy jednak talerzówka i pług teraz a wiosną agregat i siew?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jary poplon, mały problem. Na przykładzie działki z ubiegłego roku; był ładny poplon przejechałem go tylko Głęboszem, został duży bałagan na polu. Ale do wiosny jak to przemarzło i osiadło to zaczęło wyglądać całkiem przyzwoicie. Po talerzówce na wiosnę została do siewy całkowicie czysta i pulchna gleba.

IMG_20211201_200347.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19707

w 2019 Na działce 5ha brakło mi grochu, całość równo nawieziona obornikiem, przy zbiorze na kiszonkę widoć było doskonale dokąd był groch. Pzypadek? w 2020 zostawiłem pas kontrolny bez posianego grochu i to samo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330
1 godzinę temu, soltys48 napisał:

w 2019 Na działce 5ha brakło mi grochu, całość równo nawieziona obornikiem, przy zbiorze na kiszonkę widoć było doskonale dokąd był groch. Pzypadek? w 2020 zostawiłem pas kontrolny bez posianego grochu i to samo

Kiedy siałeś groch, i kiedy go zniszczyłeś mniej więcej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19707

Początkiem sierpnia siany. Organy zazwyczaj na koniec terminu wywozu obornika, wcześniej nie talerzowane. Wyjątkiem jest ten rok gdzie potalerzowałem ok 20 października a orałem miesiąc później

IMG_20211003_170908.jpg

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330
Dnia 2.07.2021 o 05:52, yacenty napisał:

ale sam widzisz gadają że słonecznik bez sensu przy uprawie rzepaku

Przypadkiem znalezione: 

"Duże znaczenie ma wybór przedplonu, ponieważ część patogenów słonecznika jest polifagami, co oznacza, że poza tym gatunkiem poraża szereg innych roślin uprawnych. Przykładem jest tu, zgnilizna twardzikowa, czy szara pleśń, które powodują duże straty w uprawie np. rzepaku, gorczycy, ziemniaka czy soi, więc rośliny te nie powinny być przedplonem dla słonecznika."

źródło: https://www.ior.poznan.pl/plik,1523,metodyka-integrowanej-ochrony-slonecznika-dla-producentow-pdf.pdf

Spotkałem się z podobną opinią w jeszcze jednym źródla pare dni temu ale już nie pamiętam na jakiej stronie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Z braku ludzi do pracy rezygnuje z brokułów, a jakoś nie mam ochoty siać rzepaku, dlatego mogę dodać rośliny krzyżowe do międzyplonów.
Pytanie co jest lepsze gorczyca czy rzodkiew? chodzi o ilość masy, tempo wzrostu, wymagania i tez o to co lepsze dla pszczółek bo nie ukrywam ze z poplonów one tez mają skorzystać

na pewno będę robił mixy.
Facelia, słonecznik, gryka, owies  no i własnie gorczyca czy rzodkiew.


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj